– Teatr odchodzi od wybitnej literatury, często niezrozumiałej dla widza – mówi Remigiusz Brzyk przygotowujący przedstawienie inspirowane „Wodzirejem" Feliksa Falka. – Na scenie można pokazać współczesne wcielenia znanych filmowych bohaterów.
Spektakl w stołecznym Teatrze IMKA połączy scenariusz o karierowiczu z czasów PRL z nowoczesnymi podręcznikami o sposobach osiągnięcia sukcesu. Premiera 19 marca.
Jedną z najsłynniejszych teatralnych wersji polskiego filmu jest przedstawienie „Trzy kolory" (premiera 2009 r. w Monachium) Holendra Johana Simonsa według trylogii Krzysztofa Kieślowskiego.
Na naszych scenach za to karierę robią dzieła zagranicznych mistrzów kina. Powstały na przykład dwa przedstawienia według „Zmierzchu bogów" – w gdańskim Wybrzeżu (premiera sierpień 2009) i Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu (listopad 2010).
W Warszawie popularne stały się scenariusze Ingmara Bergmana o toksycznych relacjach rodzinnych. W Teatrze Ateneum wystawiono „Sonatę jesienną" (listopad 2007), a w Och-Teatrze – „Sceny z życia małżeńskiego" (październik 2010). Natomiast w TR Warszawa Grzegorz Jarzyna zrobił spektakl z filmu „Teoremat" Piera Paolo Passoliniego (luty 2009).