Bajki Jeana de La Fontaine'a na scenie Teatru Druga Strefa w Warszawie

Kilkanaście bajek autorstwa XVII-wiecznego francuskiego poety, jednego z czołowych przedstawicieli klasycyzmu Jeana de La Fontaine'a w interpretacji dwojga aktorów, będzie można zobaczyć na scenie Teatru Druga Strefa w Warszawie

Publikacja: 21.03.2012 15:59

Bajki Jeana de La Fontaine'a na scenie Teatru Druga Strefa w Warszawie

Foto: materiały prasowe

Przedstawienie pt. "Bajki Jeana de La Fontaine'a" adresowane jest do uczniów szkoły podstawowej. Spektaklom towarzyszyć będą specjalne warsztaty teatralne dla młodych widzów.

- La Fontaine to pisarz z jednej strony powszechnie znany, a z drugiej znany słabo. Z przykrością muszę stwierdzić, że od czasu realizacji telewizyjnej sprzed 18-19 lat, nie pamiętam innych wystawień bajek La Fontaine'a. Tymczasem są mądre, dowcipne, w sposób ciągle aktualny opowiadają o świecie, pokazują nasze przywary i zalety. Dodatkowo spotkało je szczęście, gdyż na język polski tłumaczyli je najwybitniejsi poeci, tacy jak Adam Mickiewicz - powiedział reżyser przedstawienia Sylwester Biraga.

- Ten piękny język bajek La Fontaine'a we współczesnym, zabieganym świecie jest na co dzień zapomniany. Teatr jest takim miejscem, gdzie można go przypomnieć, gdzie można przybliżyć go młodym widzom - zauważył.

Spośród około 250 bajek La Fontaine'a do spektaklu wybranych zostało jedenaście. Wśród nich są tak znane utwory jak "Czapla, ryby i rak", "Zając i żaba", "Lis i kozioł", "Niedźwiedź i dwaj strzelcy".

W przedstawieniu występują: Adam Biernat i Halina Chrobak, której głos dzieci kojarzą jako głos Smerfetki. Każda bajka w ich interpretacji jest jednocześnie pokazem różnych rodzajów gry aktorskiej i różnych form teatralnych - jak opera, teatr lalek - występujących w epoce baroku.

Po każdym spektaklu młodzi widzowie będą zapraszani na specjalne warsztaty teatralne. Podczas nich nauczą się m.in. interpretować tekst, zamieniać zwykłe przedmioty w rekwizyty teatralne. Będą pracować z bajkami La Fontaine'a tak, by na końcu sami wystąpić z nimi na scenie.

- Będziemy pokazywać młodym ludziom, że mogą wejść do magicznego świata, jakim jest teatr - powiedział Biraga.

We wtorek 27 marca - w Międzynarodowym Dniu Teatru - wstęp na przedstawienie "Bajek Jeana de La Fontaine'a" będzie bezpłatny. Przed spektakl zaplanowano zwiedzanie teatru. Młodych widzów oprowadzać będą: Emilia Krakowska i Sylwester Biraga.

wtorek 27 marca - w Międzynarodowym Dniu Teatru - wstęp na przedstawienie "Bajek Jeana de La Fontaine'a" będzie bezpłatny. Przed spektakl zaplanowano zwiedzanie teatru. Młodych widzów oprowadzać będą: Emilia Krakowska i Sylwester Biraga.

 

Teatr
Wojna o teatr w Kielcach skończy się zarządem komisarycznym w Świętokrzyskiem?
Teatr
Ministra Wróblewska: Wojewoda świętokrzyski skontroluje konkurs w teatrze w Kielcach
Teatr
Drugi konkurs w kieleckim teatrze „ustawiony” pod osobę PiS z TVP Kielce?
Teatr
Czy „aniołek Kaczyńskiego” wywoła piekło w kieleckim Teatrze im. Żeromskiego?
Teatr
Czy władze Świętokrzyskiego ustawiały konkurs na dyrektora teatru w Kielcach?