Plan ponownego otwarcia gospodarki i życia społecznego będzie wdrażany w sześciu etapach, w dwutygodniowych odstępach, ale z uwzględnieniem aktualnej sytuacji epidemiologicznej w kraju. Przez cały czas obywatele będą zobowiązani do przestrzegania zasad dystansu społecznego i noszenia maseczek ochronnych w zamkniętych przestrzeniach publicznych.

Już od poniedziałku 27 kwietnia Gruzini ponownie będą mogli bez przeszkód korzystać z prywatnych aut oraz taksówek. Zniesione zostaną restrykcje dotyczące zakupów online i ich dostaw, ponownie otwarte zostaną również targowiska na wolnym powietrzu, niezwykle popularne w Gruzji.

W drugim etapie, od ok. 11 maja, zostaną złagodzone ograniczenia w zakresie działalności budowlanej i części usług, w tym warsztatów samochodowych czy serwisów informatycznych. Otwarte zostaną również strefy rekreacyjne. 

Dwa tygodnie później, o ile sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli, zniesione zostaną ograniczenia dotyczące sklepów detalicznych i hurtowych (z wyłączeniem centrów handlowych), mających bezpośrednie wejście z ulicy. Otwarte zostaną też już wszystkie rodzaje rynków na wolnym powietrzu.

Centra handlowe zostaną otwarte 8 czerwca, podobnie jak restauracje na świeżym powietrzu i salony piękności, a także wszystkie rodzaje usług finansowych. Dwa tygodnie później drzwi otworzą już wszystkie restauracje, także te w pomieszczeniach.

W ostatnim, szóstym etapie, ustalonym orientacyjnie na 22 czerwca, przywrócona zostanie działalność instytucji edukacyjnych, hoteli, firm bukmacherskich i wszystkich pozostałych firm, których nie uwzględniono we wcześniejszych etapach.

Rząd Gruzji planuje także wdrożenie własnej Tarczy Antykryzysowej. Oprócz wsparcia dla firm znajdą się w niej także gwarancje dla pracowników, których dotknęły skutki koronakryzysu. Np. nowi bezrobotni będą otrzymywać zasiłek w wysokości 200 lari przez sześć miesięcy (ok. 263 zł) a pracownicy, którzy nie zostali zwolnieni podczas pandemii, ale otrzymają wynagrodzenie niższe niż 750 lari (niecałe 1000 zł), będą zwolnieni z podatku dochodowego. Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą oraz bezrobotni, którzy udowodnią utratę dochodów, otrzymają 300 lari (niecałe 400 zł) jednorazowej pomocy. Przeciętne wynagrodzenie w Gruzji to 1320 lari (nieco ponad 1700 zł).