7 września w okolicach wysp należących do Japonii chiński statek rybacki zderzył się z dwiema jednostkami japońskiej straży przybrzeżnej. Japończycy zatrzymali całą załogę statku. Potem wypuścili 14 marynarzy, zostawiając jednak w areszcie kapitana statku – 41–letniego Zhana Qixionga. W niedzielę, pomimo protestów władz w Pekinie, japoński sąd przedłużył areszt Qixionga do 29 października.

– Chiny domagają się, by Japonia natychmiast i bezwarunkowo wypuściła kapitana – powiedział rzecznik chińskiego MSZ Ma Zhaoxu. Sprawa ma dla obu stron prestiżowe znaczenie, bo bezludne wyspy Senkaku (po chińsku Diaoyu) są przedmiotem sporu pomiędzy Tokio i Pekinem. Japoński ambasador w Chinach był wzywany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Pekinie kilka razy z rzędu w tym raz bardzo wczesnym rankiem, co zostało odebrane przez Tokio jako wielka zniewaga.

Chińczycy anulowali też planowane spotkania z Japończykami na wszystkich szczeblach – od rządu po władze lokalne. Media w Chinach donoszą, że turyści masowo rezygnują z podróży do Japonii. Podczas wiecu przed japońskim konsulatem w Szanghaju demonstranci domagali się od władz podjęcia bardziej zdecydowanych działań przeciw Tokio. – Chiny powinny powstać i walczyć. Jak mamy odzyskać wyspy Diaoyu, jeśli będziemy postępować jak tchórze? – stwierdził jeden z manifestantów, cytowany przez „Washington Post”.

Chiński Internet zaroił się od teorii spiskowych. Wielu komentatorów i blogerów uznało, że Japończycy celowo zabili w zoo pandę o imieniu Xing Xing wypożyczoną im niedawno przez Chińczyków. Według Japończyków panda zdechła podczas pobierania od niej nasienia do sztucznych zapłodnień, ale internauci z Państwa Środka nie dają temu wiary.

Aresztowanie kapitana statku i zamordowanie Xing Xinga są według nich elementami szczegółowo zaplanowanej kampanii Tokio, mającej na celu znieważenie narodu chińskiego w 79. rocznicę japońskiej inwazji na Mandżurię. Atak na tę prowincję Chin 18 września 1931 roku był wstępem do wielkiej inwazji sił japońskich na całe Państwo Środka w 1937 roku, znaczonej straszliwymi masakrami chińskiej ludności cywilnej.