By dostosować programy nauczania do zasad szyickiego fundamentalizmu, Teheran planuje przeprowadzić kontrole uczelni. Pod lupą znajdą się m.in. prawo, filozofia, psychologia, zarządzanie, administracja, medioznawstwo, gender studies i wykłady na temat praw człowieka. Kontrola części z nich zostanie zakończona w tym roku, pozostałych latem 2011 roku. Do tego czasu szkoły wyższe, które nie wprowadziły jeszcze podobnych zajęć, nie będą mogły tego zrobić.
– Treści tych nauk są sprzeczne z założeniami religii i oparte są na kulturze Zachodu. Stąd konieczność ich zrewidowania – ogłosił szef departamentu rozwoju w Ministerstwie Edukacji Abolfazl Hassani. Władze Iranu oskarżają Zachód, że szkodzi Iranowi poprzez zatruwanie młodego pokolenia „dekadencką kulturą”.
– Wiele dyscyplin humanistycznych opiera się na materializmie. Wzbudzają wątpliwości w sferze religijnej – grzmiał w ubiegłym roku najwyższy przywódca duchowy Iranu ajatollah Ali Chamenei. Studentom zarzucił brak wiary, a profesorów wezwał do „wskazywania wrogów”. Jak podkreśla Szoleh Irani, redaktor naczelna poświęconego Irankom wydawanego w Szwecji biuletynu „Avaje Zan”, władze mają się czego bać. – Fundamentaliści chcą zmusić ludzi, by przestali myśleć, poszukiwać prawdy i wiedzy. A to nauki humanistyczne rozwijają umysł i nasuwają wnioski sprzeczne z doktryną reżimu – mówi „Rz” Irani. I dodaje: – Studia genderowe to między innymi zgłębianie problematyki feministycznej. Uniwersytety kontaktują się z uczelniami w innych krajach. To obszar trudny do kontroli, a władzom zależy, by odciąć elity intelektualne od reszty świata.
Irańska dziennikarka uważa, że działania rządu godzą w kobiety. – To one głównie studiują na kierunkach humanistycznych. Władze nie chcą, by posiadały tytuły wyższych uczelni gwarantujące im pracę – wyjaśnia. Także inna ekspertka nie ma złudzeń co to zamiarów rządu. – System edukacyjny Iranu to seksualny apartheid. Ale środowiska kobiece zwyciężą patriarchalny reżim i szowinistyczną kulturę tego kraju – powiedziała „Rz” Mina Ahadi, szefowa Rady Byłych Muzułmanów w Niemczech.
Kobiety stanowią w Iranie 60 procent studentów, na niektórych wydziałach nawet 70 procent. Na kierunkach społecznych i humanistycznych kształci się zaś około 2 z 3,5 mln słuchaczy uniwersytetów.