Upokorzenie afgańskich policjantek

Jeszcze niedawno Afganistan oklejony był plakatami wzywającymi kobiety do zgłaszania się do policji. Gdy apele odniosły skutek okazało się, że dla funkcjonariuszek nie ma nawet toalet

Publikacja: 25.04.2013 12:46

Upokorzenie afgańskich policjantek

Foto: youtube

Tak wynika z raportu Human Rights Watch (HRW).

Kobiety są zmuszone do korzystania z męskich toalet i szatni. To naraża je na niewybredne zaczepki kolegów-policjantów, dlatego korzystają z tych pomieszczeń pilnując się nawzajem.

- Pomieszczenia te często nie mają zamków, więc kobiety chodzą do toalety przynajmniej po dwie. Bywa, że są w nich nękane przez wciąż nieprzyzwyczajonych do obecności kobiet w policji kolegów - mówi Brad Adams, szef azjatyckiego oddziału HRW. - I nie chodzi tu tylko o toalety - dodaje. - Chodzi o to, żeby rząd uznał wreszcie, że kobiety mają do odegrania kluczową rolę w egzekwowaniu prawa w Afganistanie.

Brak szatni także nie jest błahym problemem. Kobiety przebierają się w mundury dopiero na posterunku, a po skończeniu służby także opuszczają go w cywilnych ubraniach, gdyż mundur często prowokuje talibów do agresywnych zachowań.

Afgańskie policjantki twierdzą, że brak podstawowego zaplecza socjalnego  jest  tylko jednym z przejawów ogólnego braku szacunku dla kobiet, który zniechęca potencjalne funkcjonariuszki.

Ma to  też szersze, społeczne konsekwencje. Obecnie tylko 1 procent policjantów to kobiety. Afgańskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych miało ambitny plan zwerbowania do służby do końca 2014 roku w sumie 5 tysięcy kobiet, ale w kontekście problemów z ich warunkami pracy  i traktowaniem wydaje się to być nierealne.

- Niżsi ode mnie rangą funkcjonariusze nie salutują mi - mówi jedna z policjantek. - Nie szanują nas. Trudno się dziwić, że rodziny sprzeciwiają się pracy kobiet w policji, jest po prostu niebezpieczna - dodaje.

Nawet w Kabulu, na którym skupia się wysiłek Zachodu w modernizacji Afganistanu, osobne zaplecze socjalne dla kobiet znajduje się tylko w kwaterze głównej armii. Jak sprawdzili pracownicy Human Rights Watch,  na wszystkich posterunkach w Afganistanie znajdują się tylko trzy toalety przeznaczone wyłącznie dla kobiet.

W tym tygodniu szef kabulskiej policji, Ayoub Salangi, nakazał budowę toalet dla funkcjonariuszek. Jednak pytany przez dziennikarzy o szczegóły stwierdził, że nie ma ku temu warunków i zakazał rozmów z oficerami.

Większość funduszy dla afgańskiej policji pochodzi z ONZ-wskiego funduszu powierniczego, który kwestię żeńskich toalet do tegorocznego budżetu. Wymaga to jednak zatwierdzenia przez ministra spraw wewnętrznych i sprawnego przepływu środków na ten cel, a wydaje się, że 12 lat po obaleniu talibów najbardziej podstawowe wyposażenie pracowników policji płci żeńskiej dla rządzących Afganistanem mężczyzn nie jest priorytetem.

Tak się szkolą afgańskie policjantki

Tak wynika z raportu Human Rights Watch (HRW).

Kobiety są zmuszone do korzystania z męskich toalet i szatni. To naraża je na niewybredne zaczepki kolegów-policjantów, dlatego korzystają z tych pomieszczeń pilnując się nawzajem.

Pozostało 91% artykułu
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1019
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1017
Świat
Donald Trump spotka się w Paryżu z Wołodymyrem Zełenskim?
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1016
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1015
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką