Materiał Partnera: Ambasada Republiki Kazachstanu
Jak podaje Federacja Amerykańskich Naukowców (FAS), dziewięć krajów posiada dokładnie 13 410 głowic nuklearnych. Co więcej, 1,8 tys. sztuk może być użyte w każdej chwili. To wystarczy, by kilkakrotnie zniszczyć całą Ziemię.
29 sierpnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Sprzeciwu wobec Prób Jądrowych. Tego dnia, w 1991 roku Nursułtan Nazarbajew, pierwszy prezydent wolnego Kazachstanu, zdecydował o zamknięciu poligonu jądrowego Semipałatyńsk. Kazachstan dobrowolnie zrezygnował również z czwartego co do wielkości arsenału nuklearnego na świecie.
ATOM i inne działania
Od lat władze Kazachstanu, którego obywatele mocno ucierpieli na skutek testów jądrowych prowadzonych przez Związek Radziecki, próbują przekonać świat do pozbycia się całego arsenału broni jądrowej. I dają innym krajom przykład.
W 1993 roku Kazachstan przystąpił do Układu o Nierozprzestrzenianiu Broni Jądrowej. Trzy lata później jako jeden z pierwszych krajów podpisał Traktat o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową (ratyfikacja miała miejsce w 2001 roku).