Dziewiętnastowieczna pisarka, autorka popularnych do dziś, często ekranizowanych powieści takich jak "Duma i uprzedzenie", "Rozważna i romantyczna"czy "Emma" w 2016 roku zastąpi na banknotach Karola Darwina .
To reakcja na krytykę, że kobiety zbyt rzadko są reprezentowane na banknotach krajowej waluty. Bank Anglii ogłosił w kwietniu, że na banknocie pięciofuntowym Elizabeth Fry, działaczkę i reformatorkę więziennictwa ma zastąpić Winston Churchill, co wzbudziło wiele krytycznych opinii.
Szef Banku Anglii, Mark Carney, pierwszy cudzoziemiec na tym stanowisku w całej 319-letniej historii banku, zapowiedział wówczas, że zamierza w przyszłości zapobiec takim napięciom. - Wierzymy, że nasze banknoty będą przedstawiać pełną różnorodność wielkich brytyjskich postaci historycznych ze wszystkich dziedzin - powiedział.- Dlatego gwarantują, że osobiście dopilnuję tej różnorodności.
Jak kąśliwie twierdzi Reuters, Carney, były szef banku Kanady zamierza wprowadzać swoje reformy w przestarzałej instytucji, w której portierów przebiera się w cylindry i różowe płaszcze. I zastanawia się, czy Carneyowi, ojcu czterech córek, uda się wprowadzić sprawiedliwy podział wysokich funkcji w banku między płciami.
Podobnie jak w wielu innych krajach, w Wielkiej Brytanii wprowadza się zmiany na banknotach, by utrudnić ich podrabianie. Postacie historyczne pojawiły się na nich w 1970 roku. Pierwszym wybrańcem był William Szekspir, a znakomitą większość postaci uwiecznianych odtąd na banknotach stanowili mężczyźni.