Rada Najwyższa Ukrainy rozpatrzy jeszcze dziś wszystkie projekty ustawy o amnestii - pisze agencja Interfax-Ukraina. "Wszystkie cztery ustawy rozpatrzymy w 10 minut" - zapowiedział z trybuny parlamentu jego przewodniczący Wołodymyr Rybak.
Po tej zapowiedzi ogłoszono przerwę w obradach.
17:30
Wołodymyr Rybak próbował odłożyć głosowanie nad amnestią do jutra do godziny 11. Deputowani przegłosowali, że amnestią zajmą się dziś.
17:10
Frakcja opozycyjnej Batkiwszczyny zakończyła konsultacje i wraca na salę obrad, mimo że nie podjęła ostatecznej decyzji w sprawie projektu ustawy o amnestii - pisze agencja Interfax-Ukraina.
Według agencji lider Batkiwszczyny Arsenij Jaceniuk udał się jeszcze na konsultacje z przewodniczącym Rady Najwyższej (parlamentu) Wołodymyrem Rybakiem.
Deputowany frakcji Batkiwszczyna Ołeksandr Turczynow powiedział, że na razie nie ma ani jednego kompromisowego wariantu projektu ustawy o amnestii.
16:40
Europoseł Jacek Saryusz-Wolski (PO) powiedział w Kijowie, że jeśli nie dojdzie to zaprzestania stosowania przemocy wobec ludności cywilnej na Ukrainie, to UE może zastosować sankcje wobec osób winnych jej użycia "w postaci zakazu wjazdu i zamrożenia kont".
16:21
Tak protestujący radzą sobie z zimą
16:14
Andriej Szewczenko poinformował, że projekt ustawy, który przewodniczący Rady Najwyższej Wołodymyr Rybak nazwał "uzgodnionym projektem", jeszcze nie został rozdany deputowanym, jego treść nie jest znana i "można się jej tylko domyślać".
16:12
Frakcje opozycyjne będą głosować za projektem ustawy o amnestii tylko, jeśli nie będzie on zawierał wymogu opuszczenia zajętych przez opozycję gmachów rządowych - oznajmił deputowany partii Batkiwszczyna, której frakcja opuściła salę obrad parlamentu.
Jak poinformował Andriej Szewczenko, deputowani Batkiwszczyny wyszli z obrad, by naradzić się nad projektem ustawy o amnestii.
"Sądzę, że są zarejestrowane projekty ustaw, w tym te, które przewidują amnestię bez żadnych warunków, i coś mi mówi, że znajdzie się u nas większość dla tych projektów" - powiedział Szewczenko telewizji Rada.
16:08
Wiktor Janukowycz przyjął dymisję rządu premiera Mykoły Azarowa. Pełniącym obowiązki premierem jest teraz Serhij Arbuzow.
15:58
Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz spotkał się w Kijowie z szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton. W spotkaniu wziął też udział przedstawiciel UE na Ukrainie Jan Tombiński. Nie podano żadnych szczegółów spotkania.
15:36
Deputowani frakcji Batkiwszczyna opuścili salę obrad parlamentu. Mają zapoznać się z projektami ustaw - informuje "Ukrainska Prawda".
15:20
Ukraińska opozycja nie chce zaakceptować warunków amnestii stawianych przez rządzącą Partię Regionów. Chodzi, między innymi, o zwolnienie zajętych budynków użyteczności publicznej w całym kraju.
14:12
Jeśli wzrośnie temperatura barykady stopnieją. To może być zagrożenie dla demonstrantów - mówi Jędrzej Bielecki.
13:39
Antyrządowi demonstranci w Kijowie opuścili siedzibę Ministerstwa Rolnictwa - informuje Polskie Radio. W czasie akcji doszło do bójki między radykalnymi protestującymi a członkami partii Swoboda.
(AFP)
W piątek gmach ministerstwa zajęli działacze organizacji Wspólna Sprawa, która przez wielu ekspertów i opozycjonistów uznawana jest za prowokatorów współpracujących z władzami. W nocy Rada Majdanu podjęła decyzję o tym, że budynek musi zostać zwolniony, aby pokazać, że oponenci władz też są gotowi do ustępstw.
Demonstranci przejęli również budynek Ministerstwa Sprawiedliwości
13:36
Jak informuje TVN24 Biznes i Świat, przerwa w obradach Rady Najwyższej została przedłużona do godz. 15.00.
13:21
Szef Twojego Ruchu Janusz Palikot zaapelował do prezydenta Bronisława Komorowskiego o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego ws. sytuacji na Ukrainie. Potrzeba wspólnego stanowiska polskich partii w tej sprawie - przekonywał.
- Chciałbym zaapelować do prezydenta Komorowskiego, ale też do wszystkich polityków, abyśmy w najbliższym czasie zgromadzili się razem, czy to w formule nadzwyczajnej Rady Bezpieczeństwa Narodowego, czy jakiejś innej i uzgodnili stanowisko wspólne wszystkich sił politycznych wobec Ukrainy - oświadczył Palikot w Sejmie. Argumentował, że w sprawie Ukrainy brakuje wspólnego polskiego stanowiska, a poszczególne partie "grają swą partyjną grę".
13:02
Rosja zadeklarowała, że wywiąże się ze swoich zobowiązań wobec Ukrainy w sferze finansowej i energetycznej, jednak dopiero po sformowaniu tam nowego rządu.
Rozwiązanie takie na spotkaniu z prezydentem Władimirem Putinem w jego rezydencji w Nowo-Ogariowie koło Moskwy zaproponował premier Dmitrij Miedwiediew. Putin się na to zgodził. - Jest to rozsądne. Poczekajmy na sformowanie nowego rządu Ukrainy - oświadczył.
12:56
Opozycja czeka na decyzję ukraińskiego parlamentu. Przed demonstrantami kordon milicji.
(PAP/EPA)
12:37
Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego przekaże 100 tys. zł dla poszkodowanych w manifestacjach na Ukrainie. Wicemarszałek województwa Jarosław Słoma podkreślił, że pieniądze mają być przeznaczone na zakup lekarstw, materiałów opatrunkowych i wyposażenia apteczek dla uczestników demokratycznych manifestacji na Ukrainie.
11:55
Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapewniła w oświadczeniu swojego rządu w Bundestagu, że władze niemieckie popierają "wszystkimi dostępnymi środkami" zabiegi o pokojowe rozwiązanie konfliktu na Ukrainie oraz uzasadnione postulaty ukraińskiej opozycji.
(AFP)
11:39
Rozłam w Partii Regionów? Mówi o tym deputowana Inna Bohosłowska. Jej zdaniem, "ludzie najbogatszego Ukraińca Rinata Achmetowa w parlamencie odmówili poparcia wprowadzenia stanu wyjątkowego, co oznacza poważny rozłam w rządzącej Partii Regionów Ukrainy".
Według Bohosłowskiej, która opuściła Partię Regionów po brutalnym rozpędzeniu 30 listopada protestów prounijnych w Kijowie, wprowadzenia stanu wyjątkowego chce grupa posłów, kontrolowana przez szefa administracji prezydenta Wiktora Janukowycza, Andrija Klujewa.
Temat ten był omawiany na spotkaniu frakcji Partii Regionów we wtorek.
11:31
Niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" uważa, że Ukraina musi znaleźć swoją własną drogę do Europy, a UE może zaoferować jej tylko słowa otuchy. Konserwatywna gazeta ostrzega Ukraińców przed "drogą na skróty" w budowie systemu demokratycznego.
11:08
Czterej byli amerykańscy ambasadorowie na Ukrainie na łamach dziennika "New York Times" zaapelowali do USA i Unii Europejskiej o użycie swoich wpływów do zakończenia ukraińskiego kryzysu, m.in. poprzez nałożenie sankcji finansowych na władze w Kijowie.
Według dyplomatów "Ukraina znalazła się na krawędzi i sytuacja może wymknąć się spod kontroli". "Jeśli Stany Zjednoczone i Unia Europejska chcą zachęcić do pokojowego rozwiązania, powinny teraz użyć swoich wpływów. W przeciwnym razie sytuacja może się jeszcze bardziej pogorszyć i może dojść do tego, że Zachód będzie tylko obserwatorem" - czytamy w opublikowanym dziś liście Johna E. Herbsta, Williama Greena Millera, Stevena K. Pifera i Williama B. Taylora Jr.
11:06
- To, co zobaczyłem w Kijowie całkowicie przekroczyło to, co widać w okienku telewizyjnym w Polsce i na całym świecie. Obecność polskich polityków tam jest potrzebna - powiedział wiceprezes PiS Adam Lipiński.
Tituszki w gotowości. W towarzystwie milicji
10:55
Rada Federacji, izba wyższa parlamentu Rosji, potępiła dziś przejawy przemocy, nacjonalizmu i ksenofobii na Ukrainie.
Wezwała też wszystkie siły polityczne w tym kraju do poszukiwania wyjścia z konfrontacji wyłącznie w konstruktywnym dialogu.
Stanowisko to Rada Federacji sformułowała w specjalnej uchwale, którą przyjęła jednomyślnie.
10:44
O amnestii ukraińscy deputowani będą rozmawiać dopiero po 13:00 polskiego czasu. Parlament przerwał swoje prace. W kuluarach mówi się o braku porozumienia - informuje Polskie Radio.
Wcześniej do posłów zwrócił się pierwszy prezydent Ukrainy Leonid Krawczuk (1991-1994). Zaapelował do opozycji i większości o porozumienie na rzecz złagodzenia konfliktu i oświadczył, że trzej byli szefowie państwa mogą być gwarantami przestrzegania zawartych ustaleń.
(PAP/EPA)
10:22
Posiedzenie Rady Najwyższej w Kijowie właśnie się rozpoczęło. Amnestię w zamian za opuszczenie okupowanych budynków państwowych, usunięcie barykad i zdanie broni proponuje prezydencka Partia Regionów uczestnikom antyrządowych protestów w projekcie ustawy o amnestii, który ma być rozpatrzony przez parlament Ukrainy.
Zwolennicy Janukowycza pod budynkiem Rady Najwyższej
10:13
Premier Donald Tusk spotka się w piątek w Berlinie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Spotkanie ma dotyczyć sytuacji na Ukrainie - poinformowała rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska.
Wczoraj Donald Tusk w wystąpieniu telewizyjnym powiedział, że "wtorkowe wydarzenia w parlamencie ukraińskim są znakami nadziei".
10:10
Deputowani zbierają się na sali plenarnej Rady Najwyższej - informuje TVN24. O godz. 10.00 miało się rozpocząć posiedzenie parlamentu Ukrainy. Parlamentarzyści mają się zająć ustawą dot. amnestii uczestników zamieszek w Kijowie.
09:46
Ukraina stoi przed wyborem, ale nie jest to wybór między Rosją a UE, lecz między narodowym socjalizmem w wersji ukraińskiej a wartościami cywilizacyjnymi - ocenia dziś rządowa "Rossijskaja Gazieta", komentując sytuację w tym kraju.
"Ukraina stoi dzisiaj na rozdrożu. Jednak nie jest to wybór między Rosją a Europą, między Zachodem a Wschodem. Ukraina wybiera między narodowym socjalizmem w wersji ukraińskiej a wartościami cywilizacyjnymi, między ideologią UNA-UNSO i (Stepana) Bandery z ich patologicznym antysemityzmem, nienawiścią do Rosjan i dążeniem do zbudowania państwa tylko dla Ukraińców a normami ogólnoludzkimi" - pisze dziennik.
Janukowycz podzieli się władzą?
08:42
Ukraińcy czekają na posiedzenie Rady Najwyższej w sprawie amnestii. Dziennikarze i działacze społeczni obawiają się, aby amnestia nie objęła tych, którzy bili i katowali ich kolegów. Takie same obawy mają ludzie, którzy wciąż stoją na kijowskich ulicach i przybywają do stolicy, by poprzeć demokratyczne przemiany - informuje Polskie Radio.
Tituszki w gotowości. W towarzystwie milicji
07:47
Julia Tymoszenko zaapelowała do opozycji o dalszą walkę z władza - informuje Polskie Radio. Zdaniem byłej premier, dymisja rządu Mykoły Azarowa i odwołanie ograniczających wolności demokratyczne ustaw to za mało.
Przebywająca w szpitalu, odsiadująca wyrok 7 lat pozbawienia wolności była premier napisała, że "trudno nazwać te kroki zwycięstwem opozycji, a władza nie odpokutowała jeszcze swoich grzechów".
Przeczytaj tekst Piotra Jendroszczyka o Julii Tymoszenko.
07:25
Dziś w Kijowie szefowa unijnej dyplomacji będzie rozmawiać z przedstawicielami władz i opozycji o pokojowym rozwiązaniu. - Unia Europejska jest gotowa pomóc w poszukiwaniu wyjścia z kryzysu - powiedziała Catherine Ashton.
Podobny przekaz popłynął wczoraj z unijno-rosyjskiego szczytu. - Impas musi być szybko przezwyciężony poprzez dialog władzy z opozycją i społeczeństwem obywatelskim - powiedział szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.
07:06
Noc z wtorku na środę w Kijowie minęła spokojnie. Antyrządowi demonstranci w ukraińskiej stolicy czekają na posiedzenie ukraińskiego parlamentu, licząc na podjęcie przez deputowanych decyzji w sprawie ustawy o amnestii dla uczestników protestów.
Późnym wieczorem na scenie na Majdanie wystąpił jeden z liderów opozycji Jurij Łucenko, który podkreślił, że demonstranci odnieśli zwycięstwo doprowadzając do odwołania przez parlament "faszystowskich przepisów".
Nawiązując do dymisji Azarowa, Łucenko powiedział, że nie chodzi o to, by zastąpić go innym politykiem. - Nie zebraliśmy się tu, by zmienić ludzi u władzy, tylko zmienić system władzy - wyjaśnił. - Nie odejdziemy z Majdanu, póki nie będzie zlikwidowana dyktatura Janukowycza - dodał.
(AFP)
06:48
O godz. 10.00 czasu polskiego nastąpi wznowienie nadzwyczajnej sesji parlamentu poświęconej kryzysowi w kraju. Ustawa o amnestii jest jednym z warunków pokojowego uregulowania konfliktu na Ukrainie, stawianych przez opozycję.
Podczas wtorkowych obrad Rada Najwyższa anulowała tzw. ustawy dyktatorskie, ograniczające m.in. prawo obywateli do wieców. Deputowani nie zdołali jednak osiągnąć porozumienia w sprawie ustawy o amnestii dla uczestników trwających od listopada protestów antyrządowych, podczas których doszło do starć demonstrantów z milicją, a śmierć poniosło sześć osób.
Także wczoraj prezydent Wiktor Janukowycz przyjął dymisję rządu premiera Mykoły Azarowa i polecił mu pełnienie dotychczasowych obowiązków do czasu powołania nowej Rady Ministrów. P.o. premiera będzie dotychczasowy pierwszy wicepremier Serhij Arbuzow.
Od wczoraj z wizytą na Ukrainie przebywa szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton, która też rozmawia na temat politycznego rozwiązania kryzysu.
04:15
Prezydent USA Barack Obama powiedział, odnosząc się do Ukrainy, że USA popierają prawo ludzi do swobody wypowiedzi i zabierania głosu na temat przyszłości ich kraju. Mówił o tym w orędziu o stanie państwa w części dotyczącej spraw międzynarodowych.
(AFP)
- Jeśli chodzi o Ukrainę, to popieramy zasadę, że wszyscy ludzie mają prawo do wypowiadania swych poglądów w sposób swobodny i pokojowy i do zabierania głos w sprawie przyszłości swego kraju - powiedział Obama w orędziu wieczorem (czasu lokalnego) na Kapitolu.
Przeczytaj relację dot. sytuacji na Ukrainie z poprzednich dni.