Janukowycz ogłasza wcześniejsze wybory

Ukraińska opozycja podpisała porozumienie z prezydentem Wiktorem Janukowyczem. Parlament przywrócił konstytucję z 2004 roku, ograniczając uprawnienia prezydenta. Uczestnicy protestów zostali zwolnieni z odpowiedzialności karnej. Parlament przegłosował odwołanie szefa MSW i przyjął ustawę umożliwiającą uwolnienie Julii Tymoszenko.

Aktualizacja: 22.02.2014 01:12 Publikacja: 21.02.2014 05:07

Janukowycz ogłasza wcześniejsze wybory

Foto: AFP

(na dalszy ciąg relacji zapraszamy rano)

01:38

Strzelanina pod Kijowem. Według portalu internetowego "Ukraińska Prawda", ranne zostały dwie osoby. Do incydentu doszło we wsi Kniażcze pod Kijowem. Tamtejsi zwolennicy opozycji zarzymali na drodze autobus, wiozący milicjantów ze specjalnych jednostek "Berkut". Otworzyli oni ogień z broni maszynowej. Zwolennicy opozycji wybili szyby w autobusie. "Berkutowcy" uciekli z pojazdu, ale zostali schwytani przez mieszkańców wsi i przekazani miejscowej

01:27

Opiniotwórczy tygodnik ukraiński "Dzerkało Tyżnia" podał z powołaniem na "wysokie" źródła w administracji prezydenckiej w Kijowie, że Wiktor Janukowycz z najbliższymi współpracownikami rzeczywiście wyleciał w piątek późnym wieczorem do Charkowa, na wschodniej Ukrainie.

01:02

Jeśli Rosja nadal będzie wspierać reżim Janukowycza ?i przeciwdziałać porozumieniu, Unia powinna zastanowić się nad spójną reakcją wymierzoną w działania Kremla – piszą analitycy PISM. Czytaj więcej

00:43

Nadal nie wiadomo oficjalnie gdzie leci samolot z prezydentem Janukowyczem.

00:31

Mimo radosnych momentów Majdan czeka w  gotowości. Nikt nie ufa Janukowyczowi. Ludzi niepokoi grudniowy termin wyborów, Tymoszenko też zostanie wypuszczona dopiero po wyroku sądu. Dlatego Majdan uznał, że do sukcesu jeszcze daleka droga. Przeczytaj korespondencję z Kijowa Tomasza Piechala

00:28

Agencja Standard & Poor's ostrzega przed bankructwem Ukrainy. Analitycy obawiają się rozlania kryzysu, ale ukraińskie obligacje?i giełda w piątek zyskiwały. Czytaj więcej

00:16

Nie widzieliśmy nic podobnego do tego, co ostatnio działo się na Ukrainie, w całym b. ZSRR od ponad 20 lat - powiedział były amerykański dyplomata wysokiej rangi Stephen Sestanovitch. Dodał, że teraz najważniejsze jest jak pomóc Ukrainie uniknąć bankructwa.

00:07

Euromajdan podaje, że samolot z prezydentem Janukowyczem leci do Soczi.

23:51

- Radosław Sikorski zrobił bardzo dobrą robotę. Jeśli się powiedzie ten plan, to będzie drugi raz w historii, kiedy Polak miał istotny wkład w to, żeby Ukraina się nie stoczyła - powiedział w programie "Wydarzenia Opinie Komentarze" w Polsat News Andrzej Olechowski, były minister spraw zagranicznych

23:44

Prezydent USA Barack Obama rozmawiał telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Rozmowa trwała ponad godzinę i dotyczyła m.in. Ukrainy - poinformowały źródła w Departamencie Stanu.

- To była konstruktywna rozmowa. (...) Obaj prezydenci zgodzili się co do konieczności szybkiego wdrożenia (osiągniętego w piątek w Kijowie) porozumienia - powiedział dziennikarzom pragnący zachować anonimowość przedstawiciel Departamentu Stanu.

23:30

Euromajdan napisał na Twitterze, że trzech doradców Janukowycza podało się do dymisji.

23:24

Polski minister był w trójce europejskich wysłanników, która od czwartku rano zabiegała o zakończenie przelewu krwi w stolicy Ukrainy. Sikorski razem z szefami dyplomacji Niemiec (Frank-Walter Steinmeier) i Francji (Laurent Fabius) przeprowadził serię spotkań z prezydentem Wiktorem Janukowyczem i trójką liderów opozycji: Witalijem Kliczko, Arsenijem Jaceniukiem i Ołehem Tiahnybokiem. Przeczytaj korespondencję z Brukseli Anny Słojewskiej

23:20

W Charkowie trwa masowy protest. Media podają informacje, że prezydent Janukowycz jest w drodze do tego miasta.

23:11

Piątkowe wydarzenia zostały dobrze przyjęte przez polskich polityków. – Porozumienie to pierwszy, niełatwy, ale ważny i odważny krok – mówił prezydent podczas piątkowej konferencji w Belwederze. – Drugim będzie wdrażanie porozumienia. Czytaj więcej

23:05

Choć ukraińska konstytucja przewiduje procedurę impeachmentu w razie uznania, że prezydent dopuścił się przestępstwa czy zdrady stanu, potrzebna jest do tego uchwała parlamentu, poparta przez co najmniej 300 posłów. W tym momencie jest to niemożliwe. Na razie prezydent jest nietykalny – mówi "Rz" Maksym Ferenc, ukraiński prawnik z kancelarii Ferenc & Kuczyński. Czytaj więcej

23:00

Służby bezpieczeństwa nie strzelają już do ludzi, ale dla Ukraińców prawdziwym końcem walki będzie dopiero całkowite odsunięcie prezydenta Janukowycza od władzy. Przeczytaj podsumowanie dzisiejszego dnia

22:39

Portal Zn.ua informuje, że prezydent Janukowycz razem z szefem swojej administracji Klujewem i marszałkiem parlamentu Rybakiem wylecieli z Kijowa do Charkowa.

22:28

Solidarni z #Ukraina / Solidarity with #Ukraine / ???????????? ? ???????? pic.twitter.com/IcoukbwEnK

22:14

Ludzie w #Kijów zapalają znicze na placu Sofijskim, oddają hołd ofiarom poległym w starciach. #euromaidan Photo: O.K. pic.twitter.com/5Iwf6Yl3vF

22:03

Jak komentuje AP, dla wielu protestujących porozumienie przyszło za późno i zostało okupione zbyt wysoką ceną. Według opozycji podczas walk z milicją zginęło ponad sto osób. Teraz demonstranci, którzy pozostali na Majdanie, chcą, by Janukowycz odszedł natychmiast.

21:57

Francuski dziennikarz polskiego pochodzenia Piotr Smolar napisał z Kijowa na Twitterze, że "na Majdanie jedyne brawa, jakie się rozlegają, to aplauz dla Prawego Sektora".

"Liderów opozycji wygwizdywano i obrażano na Majdanie. Tłum krzyczał 'koniec Janukowycza albo walka'" - napisał Smolar.

21:48

Polski MSZ apeluje o "wyrzeczenie się przemocy na Ukrainie". Choć w Kijowie władza podpisała porozumienie z opozycją, częśc protestujących domaga się natychmiastowego ustąpienia prezydenta.

W komunikacie polskiego resortu spraw zagranicznych czytamy, że z zadowoleniem odnotowuje on "informacje o wycofaniu sił bezpieczeństwa i oddziałów wojsk wewnętrznych z wielu miejsc ukraińskiej stolicy". Jednak MSZ zastrzega, że z niepokojem przyjmuje "wysuwane przez niektóre ugrupowania wezwania do przemocy i kontynuacji zachowań agresywnych".

Polski resort spraw zagranicznych ostrzega, że "mogą one zagrozić realizacji porozumienia, które stwarza realną perspektywę na rzecz pokojowego scenariusza rozwoju wydarzeń". "Radykalizacja nastrojów mogłaby przynieść niepowetowane straty" - dodaje MSZ.

21:42

Dziś wieczorem na #euromaidan odprawiono panichidę - nabożeństwo żałobne za zabitych w czwartkowych starciach. pic.twitter.com/QfGU1gcM79

21:37

Do tej pory ukraińskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że w wyniku starć przeciwników władz z milicją od wtorku zginęło 77 osób. Według opozycji ofiar śmiertelnych jest co najmniej 100.

21:22

Lider Prawego Sektora: Nie ma naszej zgody na porozumienie z władzą!

21:20

W mediach pojawiają się informacje, że część z protestujących żąda dymisji Janukowycza do jutra do 10:00 rano. W przeciwnym razie Janukowycz ma spodziewać się szturmu.

21:10

Euromajdan podaje, że na Majdanie Niepodległości zgromadziło się wieczorem 50 tysięcy ludzi.

This evening around 50 000 of people come to #Euromaidan |PR News #Ukraine #Kyiv

20:58

Trudno uniknąć patetycznych sformułowań. Ukraina stała się najważniejszym miejscem w Europie.

Wykuwa się tam przyszłość ukraińskiego narodu, ale i nowy porządek w tym regionie świata. Tworzą się niezywkłe symbole.

Najpierw przeciwnicy Janukowycza stali się symbolem wytrwałej walki o wolność i wartości zachodnie - kto na samym Zachodzie tyle miesięcy wytrzymałby protestując?

Teraz mogą się stać symbolem pojednania. Czy można sobie wyobrazić większy dylemat, niż ten, przed którym stanęli? Rozterkę jak w greckiej tragedii. Nad świeżymi grobami ofiar - towarzyszy walki, w czasie żałoby i zmywania krwi z Majdanu, podpisują porozumienie z Janukowyczem, na którym spoczywa odpowiedzialność za jej rozlew. Nie mając żadnej pewności, że tym razem ich nie oszuka. Przeczytaj cały komentarz Jerzego Haszczyńskiego

20:49

Na znak solidarność z Ukraińcami i dla uczczenia pamięci ofiar wydarzeń na Ukrainie w oknach m.in. Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Belwederu wieczorem zapłonęły świece. Symbol płonącej świecy został też wyświetlony na fasadzie Pałacu Prezydenckiego.

W oknie KPRM świecę zapalił Donald Tusk. "Ten symbol to nawiązanie do gestów solidarności z Polakami, które płynęły ze świata w czasie stanu wojennego" - napisano na stronie internetowej premiera.

20:37

"Janukowycz ma do wyboru: 1. emeryturę; 2. więzienie; 3. swoją rezydencję. Podpaloną!" - krzyczą demonstranci na Majdanie.

20:28

Rosja jest gotowa na dialog z nowymi władzami Ukrainy. Zapewnił dziś o tym przewodniczący parlamentarnej komisji do spraw Wspólnoty Niepodległych Państw Leonid Słucki. Deputowany dał do zrozumienia, że Rosja zdaje sobie sprawę, iż dialog ten może nie być łatwy.

20:15

Protestujący w Kijowie, z którymi rozmawiał PAP, nie uznają za zwycięstwo porozumienia zawartego między rządem a opozycją. Deklarują, że będą stać na Majdanie do ustąpienia prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Niektórzy liczą, że trafi on do więzienia.

20:07

Radio Swoboda "W parlamencie zarejestrowano dziś projekt ustawy o postawieniu w stan oskarżenia prezydenta Ukrainy." pic.twitter.com/afNlygFWqa

20:04

Jeden z mężczyzn na Majdanie zapowiedział, że Janukowycz ma ustąpić do jutra do godziny 10. Prawy Sektor zapowiedział, że jest gotowy "wziąć na siebie kontynuację rewolucji".

19:54

Radosław Sikorski zaznaczył, że kluczowe będzie teraz wypełnienie przez Ukrainę założeń porozumienia. - Jesteśmy dorośli, znamy Ukrainę i wiemy, że pojawią się problemy z wdrażaniem przez Ukrainę umów - powiedział.

19:42

Minister spraw zagranicznych Francji Laurent Fabius, jeden z negocjatorów, którzy doprowadzili do zawarcia porozumienia na Ukrainie, powiedział, że jest zadowolony z wyniku rozmów, ale były one trudne i prowadzono je w "klimacie oblężenia".

19:30

- Negocjowaliśmy ze świadomością ewentualnych skutków braku porozumienia - rozlewu krwi i śmierci kolejnych obywateli - powiedział Radosław Sikorski na konferencji po powrocie z Ukrainy.

19:20

Witalij Kliczko przemówił do tłumu zgromadzonego na Majdanie Niepodległości. Większość ze zgromadzonych przerywała mu gwizdami. Podpisane porozumienie budzi skrajne emocje.

Podczas przemówienia Kliczki przed scenę na Majdanie przyniesiono otwartą trumnę z ofiarą wczorajszych starć. Wezwano do modlitwy, która nieco uspokoiła ludzi.

??????? ?????? ??? ??????. pic.twitter.com/mDSqmHCAsg

???????? ? ??????? pic.twitter.com/Gx7W0FuW1Q

19:17

200 węgierskich wolontariuszy z Czerwonego Krzyża solidaryzuje się z Olesią Żukowską, wolontariuszką Majdanu, która została postrzelona przez snajpera.

200 volunteers of the Hungarian Red Cross express their solidarity. Get well soon, @OlesyaZhukovska ! pic.twitter.com/RIfhUUTyWn

19:12

Na Majdanie demonstranci oddają teraz hołd wszystkim, którzy zginęli w trakcie starć.

19:00

- Porozumienie zawarte między Janukowyczem a opozycją i Unią Europejską nie kończy naszej walki. Ludzie Janukowycza to gangsterzy, nie można się z nimi dogadać. Oni muszą odejść natychmiast. Dziękuję Polakom za to, że jesteście z nami - mówi w rozmowie z dziennikarzem telewizji Superstacja Julia, bohaterka Majdanu, którą w klipie "I am a Ukrainian" zobaczyły miliony ludzi. Czytaj więcej

18:53

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał Unię Europejską do zdystansowanie się wobec radykałów na Ukrainie. Apel ten wystosował wieczorem w rozmowie telefonicznej z szefową dyplomacji UE Catherine Ashton.

O przebiegu rozmowy poinformowało rosyjskie MSZ na swojej stronie internetowej.

Według ministerstwa "strony szczegółowo omówiły sytuację na Ukrainie, w tym oceniły porozumienia osiągnięte przez władze tego kraju z przedstawicielami opozycji, a także perspektywy ich realizacji w warunkach trwającej aktywności sił ekstremistycznych".

"Siergiej Ławrow stanowczo potępił działania radykałów, na których spoczywa główna odpowiedzialność za przemoc i ofiary w ludziach. Wezwał też Unię Europejską i jej członków do wyrażenia braku akceptacji dla tych działań" - przekazało rosyjskie MSZ.

W osobnym oświadczeniu wyjaśniło, że fakt, iż wysłannik prezydenta Rosji do Kijowa Władimir Łukin nie podpisał porozumienia między rządem Ukrainy i opozycją, wynegocjowanego przy pośrednictwie szefów dyplomacji Niemiec, Polski i Francji, nie oznacza, że Moskwa "nie jest zainteresowana poszukiwaniem kompromisów, które pozwolą niezwłocznie przerwać rozlew krwi i ponownie skierować sytuację na grunt prawa".

18:45

Cieszę się, że mogłem samolotem rządowym przywieźć kolejnych siedmiu rannych z Kijowa. Po kolejnych, którzy muszą leżeć, leci wojskowa CASA.

18:34

Rosja wstrzymała zakup ukraińskich obligacji za 2 mld dol

. Twierdzi, że obecnie nie wiadomo, jak Kijów wykorzystałby te pieniądze.

18:27

Majdan Niepodległości. 28 listopada i 20 lutego

November 28 vs February 20 #?????????? #?????????? #Euromaidan pic.twitter.com/3DiCMUwXY6

18:25

Biały Dom przyjął z aprobatą podpisanie na Ukrainie porozumienia między rządem a opozycją, zaapelował też o szybkie wdrożenie ustaleń tej umowy, począwszy od powstrzymania się od wszelkiej przemocy - poinformował rzecznik Białego Domu Jay Carney.

- Wspieramy wysiłki tych wszystkich, którzy wynegocjowali to porozumienie i składamy hołd odwadze przywódców opozycji, którzy zdali sobie sprawę, że kompromis był rzeczą konieczną - powiedział rzecznik prezydenta Baracka Obamy.

18:23

Podpisanie porozumienia

18:22

Panika na rynkach, run na banki, wykupowanie podstawowych produktów żywnościowych - reakcje Ukraińców i zagranicznych inwestorów są miarą załamania gospodarczego na Ukrainie i lęku przed niewypłacalnością państwa i systemu bankowego - pisze AFP.

Bez natychmiastowego zastrzyku finansowego Ukrainie grozi niewypłacalność i dalsza destabilizacja wywołana kryzysem politycznym i gospodarczym. Agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła w piątek notę Ukrainy do CCC - to ocena przyznawana krajom na skraju bankructwa. Standard & Poor's ostrzega: jeśli Rosja wycofa się z obietnic udzielenia kredytu, Ukraina, która powinna w tym roku spłacić 13 mld długów, stanie się niewypłacalna.

Agencja podkreśla też w komunikacie, że tym razem ukraińska opozycja jest "mniej zjednoczona" niż podczas pomarańczowej rewolucji w 2004 roku, "nie ma też oczywistego przywódcy".

18:14

Jeden z liderów opozycji, przewodniczący partii UDAR Witalij Kliczko, którego podpis między innymi widnieje na dokumencie porozumienia, mówi, że demonstranci na Majdanie na razie zostają, gdyż muszą mieć pewność, że wszystkie warunki umowy zostaną dotrzymane.

Porozumienie było możliwe dzięki zgodzie tzw Rady Majdanu. Za porozumieniem było 38 członków rady, dwóch było przeciwko.

18:00

Mikrobus z białoruskimi turystami został ostrzelany w nocy pod Równem na zachodzie Ukrainy. Kierowca został ranny. Turyści już wrócili do kraju - powiedział rzecznik Państwowego Komitetu Granicznego Białorusi Alaksandr Ciszczanka.

- Autobus niedawno przekroczył przejście na granicy ukraińsko-białoruskiej. Wszyscy turyści wrócili do domu. Najbardziej poszkodowanego - kierowcę - umieszczono w szpitalu - powiedział Ciszczanka.

Jak dodał, w autobusie znajdowali się mieszkańcy obwodu homelskiego, którzy zamierzali spędzić kilka dni w Karpatach.

Portal gazeta.ua podał, że do zdarzenia doszło około godz. 2 w nocy przy punkcie kontrolnym zorganizowanym przez mieszkańców Równego przy stacji benzynowej.

- Kiedy kierowca zobaczył na drodze uzbrojonych ludzi w maskach i z kijami bejsbolowymi, zaczął się cofać - powiedziała przedstawicielka milicji z Równego. - W tym momencie ktoś na punkcie kontrolnym wystrzelił w przednią szybę, kierowca doznał otwartego złamania ramienia - dodała.

W szpitalu stan kierowcy określono jako średnio ciężki. Oprócz niego jeszcze jedna kobieta została poraniona odłamkami szkła, ale jej zdrowiu nic nie zagraża.

17:54

Rzecznik praw człowieka Federacji Rosyjskiej (ombudsman) Władimir Łukin nie podpisał porozumienia w sprawie zażegnania kryzysu na Ukrainie, gdyż nie uzyskał "jasnych odpowiedzi" na kilka pytań.

- Było kilka pytań, na które nie uzyskaliśmy jasnych odpowiedzi. Niejasność dotyczyła podmiotów negocjacji; tego, kto i za co będzie odpowiadać - oświadczył Łukin po powrocie z Kijowa do Moskwy.

- Sytuacja zmienia się bardzo szybko, pojawiają się nowe postacie i bardzo trudno jest zapisać uzgodnienia - dodał rosyjski ombudsman, cytowany przez agencję ITAR-TASS.

Łukin, były ambasador FR w USA, a później wieloletni przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Dumy Państwowej, uczestniczył w negocjacjach w Kijowie jako wysłannik prezydenta Rosji Władimira Putina. Gospodarz Kremla skierował swojego przedstawiciela na Ukrainę na prośbę prezydenta tego kraju Wiktora Janukowycza.

17:40

Rada Najwyższa przegłosowała usunięcie ze stanowiska p.o. szefa MSW Witalija Zacharczenkę. Opozycja oskarża go o kierowanie pacyfikacjami Majdanu.

17:31

Tutaj

możesz przeczytać treść porozumienia pomiędzy władzą a opozycją.

17:27

Ukraiński parlament przyjął ustawę umożliwiającą uwolnienie znajdującej się w więzieniu byłej premier Julii Tymoszenko. "Za" głosowało 310 deputowanych w 450-osobowej Radzie Najwyższej.

17:16

Kilku rannych Ukraińców ma przylecieć do Polski z ministrem Radosławem Sikorskim. Rzecznik MSW Paweł Majcher powiedział, że będzie to osiem osób poszkodowanych w ostatnich walkach w Kijowie. Dwie osoby są w stanie ciężkim. Towarzyszyć im będzie dwóch lekarzy i pielęgniarka.

17:09

"Prezydent Francosi Hollande wita z aprobatą porozumienie podpisane dziś rano przez prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza i trzech przywódców opozycji (...), które ma wyprowadzić Ukrainę z kryzysu" - głosi komunikat Pałacu Elizejskiego.

17:07

Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz zaapelowała o organizowanie wsparcia dla Ukrainy, szczególnie opieki nad rannymi i poszkodowanymi. "Niech solidarność ze społeczeństwem Ukrainy będzie dowodem, jak ważne są dla nas prawa człowieka" - napisała w specjalnym oświadczeniu.

17:05

Stan postrzelonej przez snajpera sanitariuszki Majdanu Olesi Żukowskiej poprawia się. Jest po operacji i z każdą chwilą czuje się coraz lepiej.

This 21 yr old girl made a post on her blog today after being shot. She said "I'm dying" She died later. Terrible pic.twitter.com/7Hf36qFQSY

17:01

Wszyscy byliśmy pod przemożnym wrażeniem straszliwych ofiar, dlatego była wola znalezienia kompromisu i dlatego go mamy - powiedział w Kijowie szef MSZ Radosław Sikorski o negocjacjach zakończonych porozumieniem opozycji z prezydentem Wiktorem Janukowyczem.

16:59

Na deser,pod cokołem bez Lenina.3 kolejne dzisiaj padły./For desert, under pediment without Lenin. 3 more gone today. pic.twitter.com/WsK97sJDqN

16:49

Tak wygląda teraz Park Maryjski w Kijowie

??? ????? ???? ???????? ?? ????? ??????????? ?? ? ???????????? ?????. #??p?????a? #????????? pic.twitter.com/k0FT8YhBcM

16:38

W Polsce jest obecnie leczonych 17 obywateli Ukrainy, kolejni mają jeszcze w piątek trafić do polskich szpitali - poinformował rzecznik MSW Paweł Majcher.

Ukraińcy są hospitalizowani w szpitalach w Warszawie (w szpitalu MSW), Łęcznej, Tomaszowie Lubelskim i Przemyślu. Obecnie w warszawskim szpitalu MSW jest 10 obywateli Ukrainy; czworo trafiło tam w piątek po południu. Wymagają m.in. pomocy okulistycznej i laryngologicznej.

16:27

Prezydent Bronisław Komorowski podziękował ministrowi spraw zagranicznych Radosławowi Sikorskiemu za jego udział w rozwiązywaniu konfliktu na Ukrainie. Jak podkreślił, rola Sikorskiego w Kijowie była szczególna.

Zobacz więcej zdjęć z czwartkowych wydarzeń

- Chciałem wszystkim pogratulować i podziękować, w sposób szczególny podziękowania kieruję do ministrów spraw zagranicznych trzech ważnych krajów Unii Europejskiej: ministra spraw zagranicznych Niemiec i Francji, ale szczególnie chcę podziękować polskiemu ministrowi spraw zagranicznych Radosławowi Sikorskiemu, bo jego rola w tym miejscu, w tym procesie była szczególna - powiedział Komorowski.

Jak zaznaczył, Sikorski reprezentował Unię Europejską, ale także Polskę - "kraj, który jest najbardziej zaangażowany w wspieranie wolnościowych i prozachodnich aspiracji Ukrainy".

16:19

Mer Lwowa o porozumieniu: "szansa, że nie będzie rozlewu krwi".

16:17

Parlament Ukrainy zwolnił z odpowiedzialności karnej uczestników trwających od listopada protestów antyrządowych w Kijowie i innych miastach. Odpowiednia ustawa uzyskała poparcie 372 posłów w 450-osobowej Izbie.

16:16

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział, że zwróci się do rządu o przygotowanie pakietu propozycji dotyczących reformy systemowej na Ukrainie.

- Jestem przekonany, że to Polska - i zwrócę się w tej sprawie do rządu polskiego - może i powinna przygotować odpowiedni pakiet propozycji działań na rzecz opisania i uruchomienia reformy systemowej na Ukrainie - zapowiedział Komorowski. Jak mówił, trzeba przygotować zespoły eksperckie i "postawić je Ukraińcom do dyspozycji".

16:12

Polski Czerwony Krzyż dostał zgodę resortu administracji i zaczyna zbiórkę publiczną dla Ukraińców. W gotowości są także Grupy Ratownictwa PCK.

- Na miejscu pomoc poszkodowanym niesie Ukraiński Czerwony Krzyż, więc nie wysyłamy swoich Grup na Ukrainę. Najpotrzebniejsze są teraz wpłaty pieniężne, które będziemy mogli przekazać na pomoc poszkodowanym, w tym uchodźcom z Ukrainy tu, w Polsce - mówi Jerzy Zaborowski, dyrektor generalny Polskiego Czerwonego Krzyża. Czytaj więcej

15:57

ZN.UA

informuje, że trwa ewakuacja MSW. Z budynków wynoszone są dokumenty, broń i sprzęt komputerowy.

15:45

Ukraiński parlament przywrócił konstytucję z 2004 r.

, ograniczając uprawnienia prezydenta Janukowycza.

Ukraina stała się tym samym ponownie państwem o systemie parlamentarno-prezydenckim.

2004 Constitution is back #?????????? #?????????? #Euromaidan pic.twitter.com/o1vf7nBDCH

15:34

Przywrócenie konstytucji z ograniczeniem uprawnień prezydenta, powołanie rządu koalicyjnego oraz wcześniejsze wybory prezydenckie - to główne punkty porozumienia o rozwiązaniu kryzysu na Ukrainie, podpisanego przez prezydenta Wiktora Janukowycza i opozycję.

W dokumencie strony zobowiązały się do przywrócenia konstytucji w kształcie z 2004 r. w ciągu 48 godzin. Z kolei na powołanie rządu wyznaczono dziesięć dni.

15:26

Kamera telewizji ITV News Europe zarejestrowała słowa, które wypowiedział szef MSZ Radosław Sikorski, do polityków opozycji, wychodząc ze spotkania z nimi. Miały one brzmieć: "Jeśli nie poprzecie tego (porozumienia) będziecie mieli stan wojenny, wojsko. Wszyscy będziecie martwi". 

Czytaj więcej



15:20

Premier Donald Tusk powiedział, że w czasie negocjacji z prezydentem Wiktorem Janukowyczem "ustalono treść ewentualnego porozumienia z zapisami, które jeszcze dwa tygodnie temu uznane byłyby za pełny sukces demokratycznych sił na Ukrainie". - Mowa tam nie tylko o wcześniejszych wyborach w 2014 roku, ale także o natychmiastowej zmianie konstytucji, natychmiastowym powołaniu rządu jedności narodowej - powiedział Tusk.

Premier zadeklarował, że Polska wesprze organizację pomocy humanitarnej dla Ukrainy.

15:16

We Lwowie trwa żałoba po poległych na Majdanie. Do tej pory wiadomo, że w czwartek w Kijowie zginęło ośmiu mieszkańców obwodu lwowskiego, w tym trzech mieszkańców Lwowa.

15:07

Porozumienie zostało podpisane w obecności szefów dyplomacji Polski i Niemiec, Radosława Sikorskiego i Franka-Waltera Steinmeiera.

15:01

Prawy Sektor - bardzo aktywne w zamieszkach antyrządowych w Kijowie radykalne stowarzyszenie zrzeszające członków różnych ukraińskich ruchów nacjonalistycznych - nie uznaje zawartego porozumienia między prezydentem Wiktorem Janukowyczem a opozycją. Prawy Sektor zapowiedział, że będzie kontynuował swą walkę aż do usunięcia rządzącego krajem reżimu.

14.50

Rząd Ukrainy i przywódcy opozycji podpisali w Kijowie tymczasowe porozumienie

w sprawie zażegnania kryzysu politycznego w tym kraju - podają agencje dpa i Reuters.

14.47

Za chwilę podpisujemy. Dobry kompromis dla Ukrainy. Daje szansę na pokój. Otwiera drogę reformom i do Europy. Polska i UE to popierają - napisał Radosław Sikorski. We are about to sign. Good compromise for Ukraine. Gives peace a chance. Opens the way to reform and to Europe. Poland and EU support it.

14.26

Uaktualniona mapa pochodzenia ofiar zamieszek   Updated map of dead people on

#euromaidan

in

#Ukraine

pic.twitter.com/mqEqEIzoRf

 

14.22

Szef nacjonalistycznej partii Swoboda Ołeh Tiahnybok poinformował, że warunkiem podpisania porozumienia przez opozycję jest zagwarantowanie, iż w przyszłym rządzie nie znajdą się szef MSW Witalij Zacharczenko i prokurator generalny Wiktor Pszonka.

14.17

Funkcjonariusze MSW, którzy byli rozlokowani ostatniej doby wokół siedziby Rady Najwyższej Ukrainy, zaczęli  pospiesznie opuszczać okolice Rady; szybko wsiadają do autobusów i odjeżdżają - pisze agencja Interfax-Ukraina. Jej korespondent poinformował, że o godz. 14 (13 czasu polskiego) siły MSW zaczęły zbierać sprzęt i pospiesznie wsiadać do milicyjnych autobusów, odjeżdżających z ulicy Hruszewskiego, przy której znajduje się Rada Ministrów oraz gmach parlamentu. Wywieziono dwie armatki wodne, które stały obok parlamentu - pisze agencja. Deputowany z opozycyjnej frakcji Batkiwszczyna Wołodymyr Arjew nie umiał odpowiedzieć na pytanie, dlaczego żołnierze sił wewnętrznych tak szybko opuścili teren wokół parlamentu i pobliskie ulice. Arjew powiedział, że odjeżdżali szybko i nie odpowiadali na pytania. Wg agencji pod parlamentem zostały m.in. materace, produkty żywnościowe, jakieś skrzynki i drewniane podesty, na których odpoczywali funkcjonariusze. Milicja wyjeżdża też sprzed gmachu administracji prezydenta.

14.10

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) wysyła zespół ratowników medycznych do Kijowa by wspomóc lokalne służby ratunkowe w zapewnieniu pomocy osobom rannym w wyniku zamieszek na Ukrainie. Udający się do Kijowa ratownicy są ekspertami w udzielaniu pierwszej pomocy na co dzień pracującymi w pogotowiu ratunkowym na Śląsku. Ratownicy udają się na Ukrainę z pełnym wyposażeniem do udzielania pomocy medycznej oraz reanimacji osób poszkodowanych. Posiadają między innymi kołnierze ortopedyczne, sprzęt do udrażniania dróg oddechowych, opatrunki i folie izotermiczne.

14.01

Rada Społeczna Majdanu poparła w głosowaniu podpisanie porozumienia o rozwiązaniu konfliktu na Ukrainie - poinformował  rzecznik polskiego MSZ Marcin Wojciechowski.   Rada Społeczna Majdanu poparła w głosowaniu podpisanie porozumienia o rozwiązaniu konfliktu przez 3 liderów opozycji UA z prez. Janukowyczem  

13.55

Policjanci, którzy przyłączyli się do protestujących   Police have now joined the opposition and vow to stand between Berkut and the protesters |PR Photo

#euromaidan

pic.twitter.com/4dzSMuXGxh

 

13.45

Państwo wesprze organizację pomocy humanitarnej dla Ukrainy - zapowiedział Donald Tusk. W przyszłym tygodniu premier zamierza spotkać się z przedstawicielami organizacji pozarządowych i kościołów. - Jeśli chodzi o pomoc humanitarną, w przyszłym tygodniu będę chciał rozmawiać z organizacjami pozarządowymi, Episkopatem Polski, Kościołem prawosławnym. To jest moment, w którym powinniśmy uruchomić pomoc rodzinną - rodzina dla rodziny. Sytuacja Ukrainy z godziny na godzinę się pogarsza, kryzys ma wymiar finansowy, zaopatrzeniowy - powiedział Tusk. Zapowiedział, że w ciągu kilkunastu dni Polska będzie gotowa do uruchomienia "niejednorazowej pomocy, jakiej sami doświadczaliśmy w trudnych czasach". - Państwo będzie pomagało organizacyjnie przy pomocy Poczty Polskiej, ministra administracji i, jak będzie trzeba, finansowo, aby zarówno kościoły, jak i organizacje pozarządowe mogły tym skuteczniej zaopiekować się ukraińskimi rodzinami, które będą w potrzebie. Liczymy na współpracę z organizacjami pozarządowymi i kościołami po stronie ukraińskiej. Czy to będzie zakłócane? Do mnie nie dotarły sygnały, żeby było to utrudniane w jakiś szczególny sposób - zaznaczył. Tusk podkreślił, że polskie szpitale są gotowe na przyjęcie rannych w wyniku zajść na Ukrainie. Jak poinformował, w piątek dotarło do naszego kraju kolejne 10 poszkodowanych osób.

13.35

W oczekiwaniu na porozumienie   Waiting for the results from the Rada..... |PR Photo

#euromaidan

#ukraineprotests

pic.twitter.com/PHi29sYBSh

 

13.20

Mapa pokazująca, skąd pochodzili zabici majdanowcy. Died people of

#Ukriane

on

#euromaidan

pic.twitter.com/UjOLgzywYK

13.05

Samo ogłoszenie sankcji wywarło "otrzeźwiające wrażenie" na wielu politykach rządu Ukrainy i być może powstrzyma to przynajmniej niektórych od powrotu do przemocy - ocenił premier Tusk. Premier powiedział, że z jego rozmów i kontaktów w ostatnich kilkunastu godzinach z przywódcami europejskimi, a także wiceprezydentem USA, wynika jednoznaczne przekonanie, że opłacało się inwestować także polski wysiłek w budowanie jednolitego frontu i solidarnego działania całej UE, USA, a także Kanady ws. sytuacji na Ukrainie. Temu też - podkreślił szef rządu - służy m.in. też polityka sankcji. Tusk zaznaczył, że niewykluczone, iż kilkadziesiąt godzin trzeba będzie poczekać na efekt rozmów w postaci wpisywania konkretnych nazwisk (do objęcia sankcjami-red.), ale - ocenił - już samo ogłoszenie sankcji wywarło "otrzeźwiające wrażenie na wielu politykach rządu Ukrainy". - To być może powstrzyma przynajmniej niektórych od powrotu do przemocy, na tym nam przede wszystkim tak bardzo zależy - dodał premier.

13.01

Projekt porozumienia z władzami w sprawie rozwiązania konfliktu na Ukrainie niekoniecznie musi uzyskać akceptację Majdanu - podkreślił Donald Tusk. Droga do porozumienia jest ciągle bardzo daleka - ocenił. - W czasie negocjacji z prezydentem Wiktorem Janukowyczem i liderami opozycji - co nie znaczy, że z liderami Majdanu - ustalono treść ewentualnego porozumienia z zapisami, które jeszcze dwa tygodnie temu uznane byłyby za pełny sukces demokratycznych sił na Ukrainie. Mowa tam nie tylko o wcześniejszych wyborach w 2014 roku, ale także o natychmiastowej zmianie konstytucji, natychmiastowym powołaniu rządu jedności narodowej - powiedział Tusk. Zaznaczył, że brak wiarygodności prezydenta Wiktora Janukowycza "będzie wisiał jak ponury cień nad wszystkimi negocjacjami z jego udziałem". - Atmosfera w Kijowie po tragicznej śmierci co najmniej kilkudziesięciu osób i poczucie nie tylko moralnej, ale i politycznej przewagi może spowodować, że jednak na Majdanie ludzie powiedzą, że z Janukowyczem niczego już nie będziemy ustalać. Zadanie ministra Sikorskiego i jego partnerów jest trudne. Uzyskali więcej niż maksimum, co można było osiągnąć jeszcze kilka dni temu, a równocześnie sytuacja tak dynamicznie się zmienia, że niekoniecznie musi to uzyskać akceptację Majdanu. (...) Trzeba się liczyć z Majdanem, jako z głównym punktem odniesienia, najważniejszym dzisiaj miejscem na Ukrainie - powiedział Tusk.

12.59

Źródło zbliżone do rozmów: przedstawiciel Rosji Łukin nie podpisał projektu porozumienia o wyjściu z kryzysu na Ukrainie.

12.55

- Jesteśmy w momencie przełomowym, jeśli chodzi o sytuację na Ukrainie - tak premier Donald Tusk ocenił zawarte w Kijowie porozumienie z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem i liderami opozycji. Jak podkreślił Tuk na konferencji prasowej w Sejmie, celem misji w Kijowie szefów MSZ Polski, Niemiec i Francji było przede wszystkim "zaprzestanie przemocy i rozlewu krwi". - Ten cel, póki co, udało się osiągnąć, ale droga do porozumienia jest ciągle bardzo daleka - powiedział Tusk.

12.50

Rada Majdanu nie popiera porozumienia w sprawie wyjścia z kryzysu w części dotyczącej przeprowadzenia w grudniu wyborów prezydenta i opuszczenia zajętych budynków - oświadczyła deputowana Inna Bohosłowska. Według Majdanu dymisja Wiktora Janukowycza winna być natychmiastowa.

12.45

Projekt porozumienia między władzami Ukrainy a opozycją zakłada uchwalenie w ciągu 48 godzin ustawy o przywróceniu konstytucji z 2004 roku oraz utworzenie rządu jedności narodowej w ciągu 10 dni - informuje portal BBC News. Ponadto prace nad nową reformą konstytucyjną, przewidującą równowagę władzy między prezydentem a parlamentem, rozpoczną się natychmiast i zostaną zakończone do września. Wybory prezydenckie mają odbyć się po przyjęciu nowej konstytucji, czyli nie później niż w grudniu 2014 roku. Według BBC projekt porozumienia zakłada też wszczęcie śledztwa w sprawie ostatnich aktów przemocy na Ukrainie.

12.40

Radosław Sikorski poinformował na Twitterze, że wraz z niemieckim ministrem spraw zagranicznych udają się na kijowski Majdan, by spotkać się z antyrządowymi demonstrantami i przedyskutować projekt porozumienia z władzami. Together with F.W.Steinmeier on the way to meet Maidan activists to discuss the draft agreement.

12.29

Aktywiści Majdanu uwolnili w nocy z czwartku na piątek żołnierzy wojsk wewnętrznych, których pojmali w czwartek - poinformowały służby prasowe MSW Ukrainy. Według nich stan psychofizyczny uwolnionych jest zadowalający. Podczas konfrontacji, do jakiej doszło w czwartek, aktywiści Majdanu wzięli do niewoli kilkudziesięciu żołnierzy wojsk wewnętrznych. Byli to głównie młodzi ludzie w wieku 19-20 lat odbywający służbę zasadniczą - pisze agencja Interfax-Ukraina.

12.17

Andrij, zastępca szefa ochrony Majdanu, mówi TVP Info:   – Janukowycz musi odejść jak najszybciej i nie mamy zamiaru na ten fakt czekać.   Ludzie wymagają, by on natychmiast opuścił swoje stanowisko, a nie czekał na nowe wybory. Na żadne przejściowe rozwiązania się nie zgadzamy

12.11

"Ogłaszam, że podejmuję kroki, które są niezbędne, by przywrócić spokój i uniknąć kolejnych ofiar w konflikcie. Oświadczam, że inicjuję wcześniejsze wybory prezydenckie oraz powrót do konstytucji z 2004 roku, co przewiduje podział uprawnień właściwy dla republiki parlamentarnej" - czytamy w oświadczeniu Janukowycza.

11.57

Reuters: Janukowycz ogłosił wcześniejsze wybory i powrót do konstytucji z 2004 roku, ograniczającej uprawnienia prezydenta. Zapowiada też rozpocznie proces tworzenia rządu jedności narodowej.

11.55

Szefowie dyplomacji Polski i Niemiec, Radosław Sikorski i Frank-Walter Steinmeier ponownie spotykają się  z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem – przekazały  źródła dyplomatyczne. Wbrew zapowiedziom nie doszło dotąd do podpisania w ich obecności porozumienia między władzami a opozycją w sprawie rozwiązania konfliktu w tym kraju. Według mediów na układ, będący wynikiem ustaleń między liderami opozycyjnymi a Janukowyczem, w którym pośredniczyli wysłannicy UE, nie zgadzali się posłowie opozycji, występujący przeciwko jakimkolwiek porozumieniom z szefem państwa. Część opozycjonistów domagała się, by zawarto w nim gwarancje uwolnienia znajdującej się w więzieniu Julii Tymoszenko, na co Janukowycz prawdopodobnie nie chce przystać. Część posłów opozycyjnych nalegała na natychmiastowe ustąpienie Janukowycza. Według zazwyczaj dobrze poinformowanego portalu Lb.ua parlamentarne kluby opozycyjne zgodziły się w końcu na podpisanie dokumentu. „Przewiduje on powołanie rządu koalicyjnego. Musimy dziś przejąć władzę. Nie wiem, na ile uda się nam ją zdobyć, ale powinniśmy to zrobić" – oświadczył cytowany przez portal Arsenij Jaceniuk, szef frakcji opozycyjnej Batkiwszczyny.

11.50

Chwila odpoczynku w hallu budynku Rady Miasta

11.18

2,5 tys. ochotników Służby Ochrony Miasta patrolowało w Lwów. Władze miasta zadecydowały o trzydniowej żałobie - powiedział mer Lwowa Andrij Sadowyj. Ochotniczą służbę porządkową władze Lwowa powołały w czwartek. - To jest nasza municypalna drużyna. Wszystkie sprawy bezpieczeństwa podlegają teraz samorządowi, bo jest duże zaufanie do samorządu, a nie ma takiego zaufania do milicji. Podczas nocnych patroli zatrzymano trzech złodziei – powiedział mer. Dodał, że wraz z ochotnikami miasto patrolowało też 130 milicjantów. Nie byli jednak w mundurach, ale w kamizelkach z napisami „Służba Ochrony Miasta". Sadowyj podkreślił, że „takiej samoorganizacji i samodyscypliny dawno nie było we Lwowie". - Nie pamiętam, żeby gromada tak się zjednoczyła – zaznaczył. Mer poinformował, że zarządził w mieście w piątek, sobotę i niedzielę żałobę po poległych na Majdanie. Do tej pory wiadomo, że w czwartek w Kijowie zginęło ośmiu mieszkańców obwodu lwowskiego, w tym trzech mieszkańców Lwowa. W piątek w mieście jest spokojnie. Pracują sklepy, szkoły; bez zakłóceń dostarczana jest energia elektryczna i woda. Działa komunikacja publiczna. Pracują firmy i instytucje.

11.13

Okrzyki na Majdanie: "Żadnych porozumień!", "Po prostu zrezygnuj!".

11.05

Ukraińska opozycja wciąż chce pewnych zmian w porozumieniu dotyczącym uregulowania kryzysu na Ukrainie - poinformował anonimowo dyplomata UE wysokiego szczebla, na którego powołuje się agencję Reutera.

11.04

Niezależna ukraińska deputowana Inna Bohosłowska poinformowała o wideo, na którym człowiek w mundurze oddziałów milicji Berkut strzela z broni automatycznej do obrońców kijowskiego Majdanu, a potem odwraca się i otwiera ogień do swych kolegów. Bohosłowska 30 listopada zeszłego roku wystąpiła z proprezydenckiej Partii Regionów w reakcji na brutalne rozpędzenie prounijnej demonstracji w Kijowie. - Ten człowiek jest ubrany jak funkcjonariusz Berkuta, ale to nie berkutowiec - podkreśliła Bohosłowska przemawiając w parlamencie. - Mamy to nagranie wideo i będziemy musieli je przeanalizować - powiedziała.

10.55

Na 10. piętrze hotelu Ukraina pojmano snajpera. Trwa ustalanie jego tożsamości. Sniper was caught on the 10th floor of the Hotel Ukraina on

#Euromaidan

Personality to be identified.

10.32

Milicja odpowiedziała ogniem na strzały napastników. Do strzelaniny doszło między Majdanem Niepodległości a budynkiem parlamentu - poinformowała milicja. Nie powiadomiono o ewentualnych poszkodowanych.

10.15

W posiedzeniu parlamentu Ukrainy ogłoszono godzinną przerwę dla opracowania zmian prawnych i  ograniczających uprawnienia prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Wnioskował o nią opozycjonista Arsenij Jaceniuk. - Musimy w ciągu godziny opracować projekt uchwały o powrocie do konstytucji w kształcie z 2004 r. i niezwłocznie ją przegłosować - oświadczył.

10.00

Lwowscy milicjanci przyjechali do Kijowa, aby bronić Euromajdanu - informuje telewizja 5.Kanał. Do stolicy Ukrainy przyjechali kilkoma mikrobusami; dokładnej liczby przybyłych nie podano. Jeden z liderów ukraińskiej opozycji, były szef MSW Jurij Łucenko, powiedział, że "do Kijowa przyjechali milicjanci z kilku komend rejonowych (powiatowych) obwodu lwowskiego z osobistą bronią w celu pilnowania porządku na Majdanie".

09.56

Do parlamentu Ukrainy wprowadzono uzbrojonych w karabiny maszynowe żołnierzy wojsk wewnętrznych MSW - oświadczył z trybuny Rady Najwyższej w Kijowie jeden z liderów opozycji Arsenij Jaceniuk. - Przed chwilą usunęliśmy z parlamentu uzbrojonych w automaty żołnierzy MSW. Kto wydał polecenie, by ich tutaj wprowadzić? Domagamy się, by uzbrojeni ludzie nie mieli wstępu do parlamentu! - powiedział Jaceniuk.

09.50

Do ostrej szarpaniny doszło w ukraińskim parlamencie, kiedy jego przewodniczący Wołodymyr Rybak ogłosił przerwę w obradach go godz. 16 czasu ukraińskiego. Bójka wybuchła między posłami opozycji i większości zdominowanej przez prezydencką Partię Regionów. Opozycjoniści żądali, by Rada Najwyższa obradowała bez przerwy, aż do przyjęcia aktów niezbędnych do rozwiązania kryzysu w państwie. W trakcie sprzeczki Rybak wykrzyknął "odwołuję przerwę!" i deputowani wrócili do pracy.

09.45

Ukraińskie MSW poinformowało, że na ulicy Instytutskiej w centrum Kijowa nieznani napastnicy zaczęli strzelać do żołnierzy wojsk wewnętrznych MSW; próbują przedrzeć się do siedziby parlamentu. - Strzelają do wojsk wewnętrznych. Zbieramy dane o poszkodowanych - powiedział rzecznik prasowy MSW Serhij Burłakow.

09.35

Majdan w tej chwili

09.30

Szef frakcji Partii Regionów w parlamencie Ołeksandr Jefremow powiedział, że zgodnie z planowanym porozumieniem o uregulowaniu kryzysu, wybory prezydenckie na Ukrainie odbędą się w grudniu. We wrześniu mają być głosowane zmiany w konstytucji.

09.25

Premier Donald Tusk powiedział, że została ustalona treść ewentualnego porozumienia z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem. Podkreślił jednocześnie, że bez Majdanu, faktycznych liderów manifestacji, nie będzie możliwe zobowiązujące porozumienie. Jak dodał, unijni ministrowie "wykonali poważną, ale taką trochę usługową pracę". - Parafowanie tego dokumentu przez liderów opozycji i Janukowycza daje nadzieję, że to może być punkt wyjścia do tego porozumienia. - Byłbym jednak bardzo ostrożny w prognozowaniu końca konfliktu, wszyscy rozumiemy, co muszą czuć ludzie na Majdanie, trudno dziś zakładać, że na Ukrainie, szczególnie w Kijowie są entuzjaści porozumienia się z Janukowyczem, musimy jeszcze poczekać, najważniejsze rzeczy zdarzą się jednak w czasie konsultacji z Majdanem - zaznaczył szef rządu. Rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski poinformował w piątek rano, że "negocjacje są już zakończone".  

09.20

Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Wołodymyr Rybak oświadczył, że w piątek parlament powinien przyjąć szereg aktów prawnych, w tym o przywróceniu konstytucji z roku 2004 i o amnestii. Dodał, że w piątek trzeba też przegłosować uchwałę o amnestii.

09.12

Co najmniej dwie osoby zginęły w nocy w wybuchu w lwowskiej bazie Berkutu.

09.05

Szef francuskiego MSZ Laurent Fabius, który brał udział w negocjacjach w Kijowie, zalecił ostrożność w wypowiadaniu się na temat porozumienia w sprawie uregulowania kryzysu na Ukrainie; porozumienie musi jeszcze skonsultować ukraińska opozycja. - Nie możemy nic powiedzieć przez końcem poranka - powiedział Fabius prywatnej stacji radiowej Europe 1 z Pekinu, dokąd właśnie przybył z wizytą po negocjacjach w Kijowie. Opozycja chce skonsultować (porozumienie) między sobą, co jest całkowicie zrozumiałe - powiedział szef francuskiej dyplomacji.

08.50

Lobby hotelu Ukraina zamienione w szpital polowy The lobby of Ukraine hotel was converted into a jhospital:

https://t.co/vlvsGuc5Dv

|PR News

#euromaidan

pic.twitter.com/oR0naIpfga

08.40

Porozumienie między władzami a opozycją w sprawie uregulowania konfliktu na Ukrainie przewiduje przedterminowe wybory prezydenckie, utworzenie rządu koalicyjnego i reformę konstytucyjną - poinformowała ukraińska telewizja.

08.27

Nie udało się uzyskać u przedstawicieli UE potwierdzenia informacji o osiągnięciu porozumienia w sprawie uregulowania kryzysu na Ukrainie - podała AFP.

08.10

Sikorski obawia się, że Majdan nie uwierzy Janukowyczowi – powiedziała we „Wstajesz i wiesz" w TVN24 Małgorzata Kidawa-Błońska, rzeczniczka rządu. - Ministrowie nie chcieli nic powiedzieć – sytuacja jest trudna. Nie wiadomo, czy Majdan uzna porozumienie, ale jest gotowy dokument. To będzie porozumienie pomiędzy Janukowyczem a ministrami (Sikorskim i Steinmeierem – przyp. red.), zaakceptowane przez opozycję – dodała Kidawa-Błońska.

Zobacz więcej zdjęć z czwartkowych wydarzeń

07.36

Osiągnięto porozumienie z ministrami Unii Europejskiej w sprawie uregulowania kryzysu na Ukrainie - poinformowała kancelaria prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Podpisanie dokumentu ma nastąpić około godz. 11 czasu polskiego. Na razie nie podano więcej szczegółów.

06.48

Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Niemiec Radosław Sikorski i Frank-Walter Steinmeier wyszli z administracji prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, jednak mają zamiar spotkać się z nim raz jeszcze tego samego dnia. Poinformował o tym unijny ambasador w Kijowie Jan Tombiński. Kolejna runda rozmów ma się odbyć w godzinach przedpołudniowych - powiedział ambasador UE. After negotiations through the night, talks ended at 7:20.

05.50

Trwające w administracji prezydenta Wiktora Janukowycza rozmowy zbliżają się do końca - podaje Reuters, powołując się na źródło unijne

05.46

Prawie osiem godzin trwają w Kijowie rozmowy w administracji prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza ws. rozwiązania kryzysu politycznego w tym kraju. Z budynku wyszli ambasadorzy Francji i Rosji, ale odmówili wypowiedzi dla prasy. Jak podaje agencja Interfax-Ukraina, gmach administracji opuścił ambasador Rosji Michaił Zurabow i ambasador Francji Alain Remy. Obaj odmówili wszelkich komentarzy dla prasy. W nocy z czwartku na piątek do prezydenckiej administracji przybył wysłannik prezydenta Rosji Władimira Putina - rzecznik praw człowieka (ombudsman) Federacji Rosyjskiej Władimir Łukin.

04.50

Zastępca szefa sztabu generalnego sił zbrojnych Ukrainy generał Jurij Dumanski podał się do dymisji, informując, że nie zgadza się z "polityką angażowania sił zbrojnych w wewnętrzny konflikt cywilny" . Dumanski poinformował o tym w telewizji 5. Kanał. - Dzisiaj mamy do czynienia z wciąganiem sił zbrojnych Ukrainy w konflikt społeczny. To może się stać przyczyną masowych ofiar śmiertelnych wśród zarówno ludności cywilnej, jak i żołnierzy. Jest to moje osobiste stanowisko jako oficera, jako obywatela Ukrainy. Podjąłem decyzję, by napisać raport o podaniu się do dymisji w celu zapobieżenia dalszej eskalacji i rozlewowi krwi - powiedział Dumanski w piątek w rozmowie telefonicznej z telewizją 5. Kanał.

03.48

Przemoc na Ukrainie musi się zakończyć - oznajmił sekretarz stanu USA John Kerry. Wezwał  społeczność międzynarodową, by pomogła Ukrainie odzyskać stabilność i zapewnił, że USA będą wspierać Ukraińców w tych trudnych dniach. "Ze złością i bólem patrzyliśmy, jak przemoc wróciła dziś na ulice Kijowa. Mieszkańcy Ukrainy zasługują na coś znacznie więcej niż bezsensowna śmierć i cierpienie na ulicach jednego z wielkich europejskich miast" - oświadczył Kerry w komunikacie. "Przemoc musi się skończyć" - podkreślił szef amerykańskiej dyplomacji. Sekretarz stanu USA ponowił też apel do ukraińskich sił zbrojnych, by nie angażowały się w konflikt, "pozostając wierne apolitycznemu dziedzictwu i zawodowym tradycjom". Kerry wezwał również prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza do podjęcia poważnych negocjacji z opozycją w celu utworzenia rządu przejściowego i rozpoczęcia trudnych, ale zasadniczych reform. Departament Stanu USA już w środę wieczorem ogłosił, że nałożył sankcje "na około 20 wysokich rangą członków ukraińskich władz i inne osoby", które zdaniem USA są "odpowiedzialne za użycie siły lub wydanie rozkazu" do użycia siły we wtorek. Na razie chodzi tylko o sankcje w postaci zakazu wizowego, a nie o zamrożenie aktywów finansowych.

03.35

Aktywiści ze Lwowa, którzy przybyli w nocy z czwartku na piątek na kijowski Majdan twierdzą, że drogę przebyli bez przeszkód i na trasie nie napotkali posterunków milicji drogowej. Według nich do Kijowa zmierzają ze Lwowa autobusy z innymi aktywistami. Mężczyzna, z którym rozmawiała agencja Interfax-Ukraina, przekazał, że wraz z innymi osobami jechał do Kijowa samochodem. Na trasie widzieli jedynie posterunki zorganizowane przez aktywistów "narodowej samoobrony". Rozmówca agencji dodał, że widział po drodze co najmniej cztery autobusy z aktywistami ze Lwowa, jadące w kierunku stolicy. W czwartek wieczorem deputowany opozycyjnej partii Batkiwszczyna Wiaczesław Kyryłenko powiedział w parlamencie, że milicja drogowa usuwa blokady na dojazdach do Kijowa. Również w czwartek wznowiono ruch pociągów na trasie Lwów-Kijów, wstrzymany w środę.

02.23

Rozmowy u prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza z udziałem szefa MSZ Radosława Sikorskiego i ministra spraw zagranicznych Niemiec wciąż trwają. W spotkaniu biorą udział przywódcy ukraińskiej opozycji.

(AFP)

02.21

Waszyngton: Wiceprezydent USA Joe Biden rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem. Wezwał go do natychmiastowego wycofania wszystkich sił rządowych z ulic Kijowa i zapewnił, że USA są gotowe do nałożenia dalszych sankcji. W rozmowie z Janukowyczem Biden "zdecydowanie potępił przemoc wobec ludności cywilnej w Kijowie" - poinformował w komunikacie prasowym Biały Dom. Wiceprezydent USA wezwał Janukowycza do wycofania z Kijowa "wszystkich sił bezpieczeństwa: snajperów, wojska, jednostek paramilitarnych i nieregularnych sił". Jednocześnie zapewnił, że USA są gotowe ukarać tych przedstawicieli władz ukraińskich, którzy są winni aktów przemocy.

Zobacz więcej zdjęć

02.09

Zastępca szefa sztabu sił zbrojnych Ukrainy Jurij Dumański podał się do dymisji. "Nie zgadzam się z wykorzystywaniem armii w społecznym konflikcie" - cytuje go Polskie Radio.

02.00

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy w Charkowie pali dokumenty. Security Service in Kharkiv is burning documents

#Euromaidan

#Kharkiv

pic.twitter.com/9Mv8zYFc5r

01.14

Do administracji prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza przybył rosyjski rzecznik praw człowieka (ombudsman) Władimir Łukin, skierowany do Kijowa, na prośbę władz Ukrainy, jako przedstawiciel prezydenta Rosji Władimira Putina. Według wcześniejszych zapowiedzi Łukin ma być pośrednikiem w rozmowach między władzami Ukrainy i opozycją. Nie wyjaśniono jednak jego kompetencji.

01.10

Apokalipsa. Ludzie giną od kul snajperów, Janukowycz topi Majdan we krwi. Kraj jest na granicy wojny domowej - piszą o czwartkowych walkach w Kijowie Jarosław Giziński i Tomasz Piechal.

Czytaj więcej.

00.55

Rzeź w ukraińskiej stolicy - pisze z Kijowa dziennikarz "Rz" Tomasz Piechal.

Przeczytaj relację.

00.38

Minister obrony USA Chuck Hagel nie może się od kilku dni skontaktować telefonicznie z ministerstwem obrony Ukrainy, ani z dowództwem ukraińskiej armii - informuje rzecznik Pentagonu, admirał John Kirby.

00.37

Stolica Galicji oraz kilka zachodnich obwodów Ukrainy są już praktycznie wolnym państwem - pisze dziennikarz "Rz" Piotr Jendroszczyk.

Czytaj więcej.

00.36

Premier Donald Tusk rozmawiał z wiceprezydentem USA Joe Bidenem na temat Ukrainy - poinformowała rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska. "Podczas rozmowy wymieniono opinie na temat bieżącej sytuacji na Ukrainie" – napisała Kidawa-Błońska na Twitterze. Jak dodała, "określono również starania Polski i USA w odniesieniu do dalszego postępowania w związku kryzysem w Kijowie". Dzisiaj późnym wieczorem odbyła się rozmowa Donalda Tuska z vice prezydentem USA Joe Bidenem.

00.15

Prezydent Janukowycz może liczyć jedynie na wsparcie Rosjan – mówi "Rz" ukraiński ekspert ds. wojskowych Aleksiej Arestowycz.

Czytaj więcej.

00.05

W starciach między demonstrantami i milicją w Kijowie zginęło od wtorku 75 osób - poinformowało ukraińskie Ministerstwo Zdrowia. Wcześniejszy oficjalny bilans mówił o 67 ofiarach śmiertelnych. Według opozycji tylko w czwartek zginęło w Kijowie ponad 70 osób. W ogłoszonym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało również, że 76 osób znajduje się w szpitalach w stanie ciężkim. Wyższą liczbę ofiar śmiertelnych podały dziś służby medyczne opozycji. Doktor Ołeh Musij, koordynujący działania ekipy medycznej antyrządowych demonstrantów, poinformował, że w czwartkowych starciach zginęło co najmniej 70 uczestników protestów, a ostateczna liczba ofiar może się okazać większa. Ponad 500 osób zostało rannych.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1023
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1022
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1021
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1020
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1019