Trzy kroki nowego rządu Izraela i pokoju nie będzie

Nowy gabinet Beniamina Netanjahu istnieje parę dni. I już zniechęcił nawet umiarkowanych Palestyńczyków do negocjacji pokojowych.

Publikacja: 19.05.2015 13:33

Nowy rząd Beniamina Netanjahu

Nowy rząd Beniamina Netanjahu

Foto: AFP

Właściwie można się było tego spodziewać, bo rząd składa się z partii nacjonalistycznych, religijnych i ugrupowania osadników żydowskich. Ale mimo wszystko szybkość, z jaką Netanjahu pogrzebał szanse na rozmowy z Palestyńczykami, jest zastanawiająca.

Zwłaszcza, że na przezwyciężenie konfliktu palestyńsko-izraelskiego zależy głównemu sojusznikowi Izraela - Ameryce, a także Unii Europejskiej, której szefowa dyplomacji Federica Mogherini przybywa do Izraela w czwartek z nadzieją właśnie na ożywienie negocjacji pokojowych. Na dodatek nasila się proces uznawania państwa palestyńskiego, ostatnio zapowiedział to Watykan.

W takich okolicznościach świeżutki rząd Netanjahu wykonuje trzy kroki, które rozwiewają nadzieje zarówno zachodnich sojuszników, jak i przeciwników (albo potencjalnych partnerów) z Autonomii Palestyńskiej.

Po pierwsze - w poniedziałek premier zapowiada, że Jerozolima zawsze będzie niepodzielna, w całości izraelska. To uniemożliwia utworzenie państwa palestyńskiego ze stolicą w Jerozolimie (jej wschodniej części), czyli w ogóle je uniemożliwia. Nie chodzi tylko o deklaracje palestyńskie w tej sprawie. Takiego zdania jest wiele państw zachodnich i Rosja.

Po drugie - premier, również w poniedziałek, ogłasza, że osiedla żydowskie w Jerozolimie (tej wschodniej części) będą nadal powstawać. Izraelska ekspansja na terenach spornych czy okupowanych jest powszechnie krytykowana, także przez USA.

Po trzecie - premier wyznacza na negocjatora w rozmowach z Palestyńczykami kogoś, kogo nie zaakceptują, bo jest znanym przeciwnikiem utworzenia państwa palestyńskiego. Chodzi o szefa MSW i wicepremiera Silwana Szaloma, o którego nominacji na negocjatora poinformowało Radio Izraelskie.

Jak pisze dziś portal lewicowej gazety "Haarec", źródła w urzędzie premiera potwierdziły, że Szalom (z partii Netanjahu - prawicowego Likudu) będzie prowadził negocjacje, "jeżeli zostaną wznowione".

To krok w tył. W poprzednim rządzie Netanhaju (do grudnia) negocjatorką była Cipi Liwni, akceptowana przez Palestyńczyków centrolewicowa polityk, opowiadająca się za powstaniem państwa palestyńskiego (choć o ograniczonej suwerenności, bo tego wymaga bezpieczeństwo Izraela).

Polityków palestyńskich te trzy kroki nowego izraelskiego rządu oburzyły. Choć jeden z liderów palestyńskich, który się wypowiedział anonimowo dla izraelskich mediów, stwierdził, że wyznaczenie Szaloma to najmniejszy z problemów. Nie należy go oceniać na podstawie dotychczas głoszonych antypalestyńskich poglądów, ale ewentualnych działań - stwierdził.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1166
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1165
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1164
Świat
Swiatłana Cichanouska: Jesteśmy otwarci na dialog z reżimem Łukaszenki
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1162
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne