W trakcie posiedzenia, przedstawiciele 28 państw NATO omówili szereg wyzwań dla bezpieczeństwa - od wspierania misji w Afganistanie do groźby agresji rosyjskiej na wschodniej flance sojuszu. Ponadto, tureccy wojskowi referowali stan zagrożenia ze strony Państwa Islamskiego (IS). Unikano tematu Kurdów i ostatnich krwawych wydarzeń w Turcji.

Rozmowy koncentrowały się na omówieniu m.in. postępów we wdrażaniu planów działania na rzecz podniesienia gotowości (Readiness Action Plan), bezpieczeństwa regionalnego i wyzwań stojących przed obecną misją Resolute Support w Afganistanie i zachodnich Bałkanach.

Dokonano także wyboru gen. broni Jana Broeksa z Holandii, na nowego dyrektora generalnego Międzynarodowego Sztabu Wojskowego (DGIMS) w Kwaterze Głównej NATO.

Warto przypomnieć, że kilka dni temu gen. Martin Dempsey przebywając w Berlinie powiedział, iż mimo że działania wojskowe przeciwko IS znalazły się w martwym punkcie - organizacja islamskich ekstremistów słabnie.

Polskę reprezentował szef Sztabu Generalnego WP, generał Mieczysław Gocuł. Komitet Wojskowy NATO (NATO MC) jest najwyższą władzą wojskową NATO. Posiedzenia komitetu z udziałem szefów obrony (sztabów generalnych) państw członkowskich odbywają się trzy razy do roku, w tym dwa razy (wiosna, jesień) w KG NATO w Brukseli i raz w wybranej stolicy państwa.