W czasie spotkania w Gabinecie Owalnym z 12 listopada, w którym brał udział m.in. wiceprezydent Mike Pence, sekretarz stanu Mike Pompeo, nowy p.o. szef Pentagonu, Christopher Miller oraz szef Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, gen. Mark Milley, Trump miał pytać o opcje dotyczące ataku, którego celem miał być główny zakład atomowy Iranu.

Uczestnicy spotkania mieli przekonać Trumpa do odstąpienia od pomysłu ataku, który stwarzał zagrożenie przerodzenia się w szerszy konflikt międzynarodowy.

- Spytał o opcje. Przedstawiono mu scenariusze i ostatecznie nie zdecydował się realizować tego planu - twierdzi informator "New York Timesa".

Biały Dom odmówił komentarza w tej sprawie.

W czasie prezydentury Trumpa stosunki między USA a Iranem były bardzo napięte. Trump wycofał Stany Zjednoczone z porozumienia z Iranem zawartego jeszcze za prezydentury Baracka Obamy i ponownie nałożył sankcje na Teheran - w tym obowiązujące od maja 2019 roku całkowite embargo na import irańskiej ropy.

Trump przekonywał, że Iran nie wywiązuje się z postanowień porozumienia nuklearnego.

W styczniu 2020 roku prezydent Trump zlecił przeprowadzenie ataku, w którym zginął irański gen. Kasem Sulejmani - w reakcji na ten atak Iran przeprowadził ataki rakietowe na bazy w Iraku, w których stacjonują irańscy żołnierze.