Jak podaje dziennik „The Times”, powołujący się na fragmenty książki Gianluigiego Nuzziego „Merchants in the Temple” (Kupiectwo w świątyni-red.), proces kanonizacyjny jest procesem handlowym, którego koszt może wynosić nawet 750 tysięcy euro. Pieniądze te miały wpływać na konto jednego z departamentów w Watykanie, któremu włoski dziennikarz zarzuca, że ten nie chce się rozliczyć ze swoich wydatków.
Nuzzi zarzuca Stolicy Apostolskiej niecelowe wykorzystywanie środków przeznaczonych m.in. na cele charytatywne. Jak twierdzi, Watykan dysponuje ogromnym majątkiem lecz nie sprawuje w pełni nad nim kontroli, przez co dochodzi do korupcji.
W czwartek światło dzienne ujrzały dwie książki, autorem jednej z nich jest Gianluigie Nuzzi. Autorem drugiej książki pod tytułem „Chciwość” jest dziennikarz Emiliano Fittipaldi, której fragmenty kilka dni temu opublikował rzymski dziennik „La Repubblica”. Obie książki zostały napisane na podstawie poufnych dokumentów, które włoscy dziennikarze mieli otrzymać od współpracowników papieża. Okazało się także, że papież Franciszek był nielegalnie nagrywany podczas narad poświęconych finansom Watykanu.
Kilka dni temu watykańska żandarmeria zatrzymała byłą doradczynię papieża Franceskę Chaouqui oraz hiszpańskiego księdza Angela Vallejo, którym zarzuca się kradzież i ujawnienie poufnych dokumentów. Za kradzież tych dokumentów mogą trafić za kraty nawet na osiem lat.
Publikacje włoskich dziennikarzy wskazują na to, że papież Franciszek ma poważne problemy z uzdrowieniem finansów Stolicy Apostolskiej i jest poddawany ciągłej presji ze strony hierarchii. Według tych informacji, do dziś nie ma skutecznej kontroli nad finansami, co daje możliwość na nieuczciwe wykorzystywanie tych środków. Włoscy dziennikarze twierdzą, że jeden z papieskich kardynałów miał wyremontować swój apartament z pieniędzy przeznaczonych na cele charytatywne.