Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 6 na 7 września, po ataku drona na obwód woroneski w Rosji, doszło do ewakuacji kilku miejscowości.
Kończymy relację
O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
650 Martletów od Wielkiej Brytanii
Wielka Brytania dostarczy Ukrainie 650 lekkich wielozadaniowych pocisków rakietowych – poinformował w Ramstein minister obrony Wielkiej Brytanii John Healey. - To nowe zobowiązanie znacznie wzmocni obronę powietrzną Ukrainy i pokazuje zaangażowanie naszego nowego rządu w zwiększenie wsparcia dla Ukrainy – powiedział. Pierwsza partia pocisków LMM, lepiej znanych jako Martlet, ma dotrzeć na Ukrainę pod koniec tego roku, jako część pakietu obronnego Wielkiej Brytanii
Pociski, produkowane przez koncern Thales, są wszechstronne i mogą być wystrzeliwane z różnych platform na lądzie, morzu lub w powietrzu. Są skuteczne w walce z szeregiem zagrożeń, w tym dronami i pojazdami opancerzonymi.
Nowy szef MSZ Ukrainy po rozmowie telefonicznej z Antonym Blinkenem
Nowy szef resortu spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Sybiha odbył rozmowę telefoniczną z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem. - Świetna rozmowa. Omówiliśmy sposoby przyspieszenia pomocy wojskowej, promowania Formuły Pokoju i zaostrzenia sankcji wobec Rosji. Nie mogę się doczekać ścisłej współpracy w obronie wspólnych wartości naszych narodów – poinformował Sybiha.
Iran zaprzecza, by wysłał Rosji rakiety
Iran zaprzeczył, jakoby wysyłał broń do Rosji w celu wykorzystania jej w wojnie na Ukrainie. W oświadczeniu irańska misja przy ONZ stwierdziła, że Iran nie dostarczał broni żadnej ze stron konfliktu na Ukrainie. "Stanowisko Iranu wobec konfliktu na Ukrainie pozostaje niezmienne" - napisano. "Iran uważa, że udzielanie pomocy wojskowej stronom konfliktu prowadzi do wzrostu liczby ofiar śmiertelnych, zniszczenia infrastruktury i odejścia od negocjacji w sprawie zawieszenia broni – i jest nieludzkie". "Iran nie tylko powstrzymuje się od podejmowania takich działań, ale także wzywa inne kraje do zaprzestania dostaw broni stronom konfliktu" - napisano.
Radosław Sikorski w Londynie: w interesie Zachodu jest przekazanie Ukrainie broni do odpierania ataków
Minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski rozpoczął wizytę w Wielkiej Brytanii. Jak mówił, Zachód powinien we własnym interesie jak najszybciej przekazać Ukrainie skuteczne środki do odpierania rosyjskich ataków.
Podobną opinię wyraził wcześniej sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, który powiedział, że "najszybszym sposobem zakończenia wojny jest dostarczenie Ukrainie broni".
"Ostra i szybka odpowiedź". Co grozi Iranowi za dostarczenie Rosji rakiet?
Według dziennika „Wall Street Journal” Iran dostarczył Rosji rakiety balistyczne krótkiego zasięgu. Przywódcy w Waszyngtonie i innych stolicach państw G7 i UE od ponad roku wielokrotnie ostrzegali o możliwej sprzedaży irańskich pocisków Rosji, zapowiadając, że taki ruch spotka się z "ostrą i szybką odpowiedzią". Według "WSJ" przygotowania do nałożenia skoordynowanych sankcji zostały podjęte już tego lata, a USA i UE pracują obecnie nad finalizacją pakietu. W grę wchodzić ma m.in. zakaz lotów irańskich linii lotniczych na europejskie lotniska, a także obłożenie restrykcjami firm zaangażowanych w dostawę.
Zełenski ujawnił, czego dotyczyły rozmowy z Scholzem
Wołodymyr Zełenski rozmawiał z Olafem Scholzem. Jak ujawnił prezydent Ukrainy, tematem były przygotowania do drugiego szczytu pokojowego. "Bardzo doceniam dzielenie się naszymi wysiłkami na rzecz sprawiedliwego pokoju" - napisał prezydent Ukrainy na platformie X po spotkaniu z kanclerzem Niemiec.
Francja przeznaczy 300 mln euro na sprzęt dla Ukrainy. To dochód z zamrożonych rosyjskich aktywów
Francja przeznaczy 300 mln euro na zakup broni dla Ukrainy w 2024 r. To dochody z 1,4 mld euro zamrożonych rosyjskich aktywów – podało francuskie Ministerstwo Obrony. "Komisja Europejska uzgodniła z Generalną Dyrekcją Uzbrojenia, że środki te przeznaczone zostaną na szybkie pozyskanie priorytetowego sprzętu dla Ukrainy, amunicji, sprzętu artyleryjskiego i przeciwlotniczego" – napisano w komunikacie resortu. W maju państwa członkowskie UE osiągnęły porozumienie w sprawie wykorzystania odsetek od zamrożonych aktywów rosyjskich. Rosja uznała tę decyzję za nielegalną.
Wieczorny komunikat ukraińskiego sztabu. 165 starć bojowych w ciągu dnia
Wojsko rosyjskie wciąż intensywnie atakuje w kierunku pokrowskim. Od początku dnia Rosjanie szturmowali tam 45 razy – podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Według komunikatu na całej Ukrainie od początku dnia doszło do 165 starć bojowych, Rosjanie wystrzelili dwie rakiety i przeprowadzili 57 nalotów. Odnotowano także 472 ataki dronów kamikadze.
Z kolei Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły rosyjski czołg czołg, działo i sześć samochodów. Uszkodzonych zostało także dziewięć innych pojazdów armii rosyjskiej oraz system artyleryjski.
Alarm lotniczy na Ukrainie. Rosjanie atakują dronami
W kilku obwodach Ukrainy obowiązuje alarm lotniczy, ogłoszony w związku atakiem bezzałogowych statków powietrznych z kierunku północno-wschodniego.
"WSJ": Iran wysłał do Rosji rakiety balistyczne krótkiego zasięgu
Iran wysłał do Rosji rakiety balistyczne krótkiego zasięgu, dając Moskwie nowe, potężne narzędzie wojskowe do wykorzystania w wojnie z Ukrainą. Według urzędnika amerykańskiego, cytowanego przez "Wall Street Journal", rakiety zostały już dostarczone, a zachodni urzędnicy twierdzą, że dostawa obejmuje kilkaset takich rakiet o zasięgu do około 800 kilometrów.
Stoltenberg wzywa Chiny, by przestały pomagać Rosji
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał Chiny, aby zaprzestały wspierania Federacji Rosyjskiej w jej nielegalnej agresji militarnej na Ukrainę. - Wzywam Chiny, aby zaprzestały wspierania nielegalnej wojny prowadzonej przez Rosję. Chiny nie mogą w dalszym ciągu podsycać największego konfliktu zbrojnego w Europie bez konsekwencji dla interesów i reputacji Pekinu – powiedział w Oslo sekretarz generalny NATO.
"Żałuję, że nie możemy zaatakować Kremla"
Ukraina nie atakuje rosyjskiej infrastruktury cywilnej, a do uderzeń w obiekty wojskowe Rosji wykorzystuje drony własnej produkcji, choć żałuję, że nie możemy zaatakować Kremla – oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu na międzynarodowym forum ekonomicznym we Włoszech.
Zełenski: Rosja nie ma gospodarki, eksploatuje tylko swoje zasoby naturalne i je sprzedaje
Prezydent Ukrainy Wołodymr Zełenski mówił podczas Forum Ambrosettiego w Cernobbio we Włoszech, że Rosja „tak naprawdę nie ma gospodarki, a jedynie eksploatuje swoje zasoby naturalne, sprzedaje je i inwestuje pieniądze w broń, okradając swoich ludzi”.
Czytaj więcej
- Rosjanie żyją w próżni i zaczynają wierzyć w nazistów na Ukrainie. Następuje militaryzacja produkcji i społeczeństwa. Rosja zaczyna podążać ścieżką Hitlera - mówił prezydent Ukrainy podczas Forum Ambrosettiego w Cernobbio we Włoszech.
Viktor Orban nawołuje do spotkania Wołodymyra Zełenskiego z Władimirem Putinem
Premier Węgier Viktor Orban wezwał do spotkania prezydentów Ukrainy i Federacji Rosyjskiej. Oświadczenie padło na forum gospodarczym we włoskim mieście Cernobbio. - To konieczne! Jeśli nie ma komunikacji, wojna staje się coraz gorsza – powiedział Orban, odpowiadając na pytanie, czy jego zdaniem spotkanie Zełenskiego i Putina jest możliwe. Węgierski premier podkreślił, iż ma "dobre stosunki" z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, mimo iż niedawno spotkał się w Moskwie z Władimirem Putinem.
Politico przypomina, że w ostatnich tygodniach zarówno Putin, jak i Zełenski twierdzili, iż z zadowoleniem przyjęliby mediatorów w dyskusji na temat zakończenia wojny, ale nie wierzą, że Węgry mogłyby odegrać taką rolę. Podczas Forum Ekonomicznego we Władywostoku, Putin powiedział, że widziałby w takiej roli Chiny, Brazylię lub Indie. Z kolei Zełenski po spotkaniu z Orbanem w lipcu oświadczył, iż "rozjemca" musi mieć albo gospodarkę, która wpływa na Rosję, albo potężną armię, której Putin się boi. - Stany Zjednoczone są takim krajem, Chiny i UE - mówił Zełenski.
Wzrosła liczba ofiar ataku na Pawłograd
Liczba osób rannych w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na Pawłograd wzrosła do 64 – poinformował gubernator obwodu dniepropietrowskiego Serhij Łysak.
Denys Szmyhal: Rosja przygotowuje masowe ataki na ukraiński system energetyczny
Mamy informacje wywiadowcze, które ostrzegają przed kolejnymi masowymi atakami na nasz system energetyczny – powiedział w parlamencie premier Ukrainy Denys Szmyhal. Dodał, że po okresie względnego spokoju latem, który dał Ukrainie szansę na odbudowę części swoich mocy produkcyjnych, Rosja w ostatnich dniach rozpoczęła nowe ataki, co po raz kolejny wymusiło wprowadzenie ograniczeń w zużyciu energii.
Zełenski podziękował USA za kolejny pakiet pomocy
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował USA za ogłoszony właśnie pakiet pomocy o wartości 250 milionów dolarów. "Jestem wdzięczny prezydentowi USA Joe Bidenowi, obu partiom w Kongresie i narodowi amerykańskiemu za ogłoszony dzisiaj pakiet” – napisał Zełenski. "Pomoc USA uratowała już życie tysiącom Ukraińców i właśnie takiego przywództwa potrzeba" - dodał.
Hiszpania ogłosiła transfer systemu obrony powietrznej HAWK na Ukrainę
Hiszpania przekazała Ukrainie kompletną baterię przeciwlotniczą HAWK, w skład której wchodzi sześć wyrzutni – ogłosiła minister obrony Hiszpanii Margarita Robles podczas spotkania w Ramstein. Jak dodała, jej resort postanowił uwzględnić wniosek prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w sprawie systemów obrony powietrznej. Kompleks HAWK to przeciwlotniczy zestaw rakietowy średniego zasięgu, zdolny do przechwytywania samolotów, rakiet manewrujących i balistycznych.
"Rosja rozpaczliwie potrzebuje rakiet z Iranu i Korei Płn."
Dostawa irańskich rakiet balistycznych do Rosji wydaje się „nieunikniona”, nastąpi w ciągu najbliższych dni – uważa brytyjski analityk wojskowy Sean Bell, cytowany przez Sky News. - W tej chwili Rosja zwiększyła swoją krajową produkcję, ale rozpaczliwie potrzebuje broni z Iranu i Korei Północnej - dodał ekspert.
Komunikat ukraińskiego sztabu. Od rana 102 starcia bojowe
"Na całej linii frontu od początku dnia do godziny 16.00 odnotowano 102 starcia bojowe, największą aktywność okupantów rosyjskich obserwuje się w kierunku Kurachowa i Pokrowska - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Rosjanie uzyskują więcej zezwoleń na pobyt w UE niż przed wojną w Ukrainie
Kraje Unii Europejskiej wydały obywatelom Rosji w ciągu dwóch lat wojny więcej zezwoleń na pobyt długoterminowy niż przez trzy lata poprzedzające agresję Moskwy na Ukrainę - wynika z opracowania portalu Wiorstka, opracowanym na podstawie danych Eurostatu. Łącznie takich dokumentów wydano obywatelom Rosji 231,8 tys.; w 2022 r. było to 116,1 tys., w 2023 - 115,6 tys.
Kolejny pakiet od USA. Lloyd Austin: Prezydent Joe Biden właśnie go podpisał
Sekretarz obrony USA Lloyd Austin ogłosił, że prezydent Joe Biden podpisał pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości 250 milionów dolarów. Pakiet obejmuje rakiety przeciwlotnicze, amunicję do systemów odrzutowych i artylerii, a także pojazdy opancerzone i broń przeciwpancerną. W komunikacie prasowym Pentagonu wskazano, że to 65 transza sprzętu, która będzie dostarczona Ukrainie z zapasów Departamentu Obrony USA.
Rzecznik praw obywatelskich Ukrainy zwróci się do ONZ ws. wstrząsającego nagrania
Ukraiński rzecznik praw obywatelskich Dmytro Łubiniec zapowiedział, że zwróci się do ONZ i Czerwonego Krzyża w związku z filmem pokazującym, jak Rosjanie z zimną krwią strzelają do ukraińskich jeńców.
"To jest zbrodnia wojenna". Rzecznik MSZ Ukrainy wzywa do potępienia Rosjan
MSZ Ukrainy wezwało świat do potępienia Rosji za mordowanie ukraińskich jeńców wojennych, co związane jest z opublikowanym przez CNN nagraniem egzekucji poddających się ukraińskich żołnierzy przez żołnierzy rosyjskich. - Jesteśmy przerażeni makabrycznym nagraniem uzyskanym przez CNN, które pokazuje Rosjan zabijających z zimną krwią poddających się ukraińskich żołnierzy. Ta zbrodnia wojenna jest częścią rażących naruszeń międzynarodowego prawa humanitarnego dokonywanych przez Rosję. Rosyjskie barbarzyństwo jest hańbą dla ludzkości – oświadczył rzecznik MSZ w Kijowie Heorhij Tychyj.
Czytaj więcej
Stacja CNN dotarła do nagrania, które może pokazywać rosyjską zbrodnię wojenną - egzekucję poddających się ukraińskich żołnierzy.
Gen. Polko: Rosja odczuwa trudy wojny. Putin potrzebuje czasu
Według byłego dowódcy GROM-u sugestia Putina o gotowości do rozmów pokojowych może wskazywać, że „Rosja już odczuwa trudy tej wojny”. – A szczególnie teraz, kiedy Ukraina zaczęła zadawać duże straty, także w sektorze energetycznym, czy paliwowym, bo nie tylko zbrojeniowym – zauważył.
Czytaj więcej
Rosyjski przywódca Władimir Putin powiedział w czwartek, że Chiny, Indie i Brazylia mogą odegrać rolę mediatorów w potencjalnych rozmowach pokojowych w sprawie Ukrainy. Zdaniem gen. Romana Polki, byłego dowódcy jednostki GROM, to tylko zasłona dymna, bo w praktyce Putin nie zamierza ustąpić Ukrainie.
Atak na wieś Krasnopol
Wojska rosyjskie, stosując metody walki zabronione przez prawo międzynarodowe, uderzyły w infrastrukturę cywilną wsi Krasnopol w obwodzie sumskim trzema kierowanymi bombami powietrznymi. Zginęła kobieta, cztery osoby zostały ranne, w tym 15-latka – podała tamtejsza prokuratura.
Lloyd Austin: Agresywna armia Kremla jest w defensywie na własnej ziemi
Ukraina stopniowo "przejmuje inicjatywę” na froncie, choć Rosja w dalszym ciągu wywiera presję na Donbas - powiedział sekretarz obrony USA Lloyd Austin na spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy w bazie lotniczej Ramstein w Niemczech. - Siły Zbrojne Ukrainy prowadzą obecnie operację w obwodzie kurskim. Agresywna armia Kremla znajduje się obecnie w defensywie na własnej ziemi – zauważył.
Pytania o szkolenie ukraińskich pilotów po katastrofie F-16
Katastrofa ukraińskiego F-16 sprowokowała na Zachodzie pytania o szkolenia ukraińskich pilotów – informuje "Wall Street Journal". Zachodni piloci – zauważa "WSJ" - odbywają wielomiesięczne treningi, zanim mogą przystąpić do skomplikowanych misji w strefach działań bojowych. Ukraińscy piloci uczestniczą w działaniach bojowych tuż po ukończeniu szkolenia – zauważono. Na razie jednak nie ma planów dostosowania programu szkoleń ukraińskich pilotów.
Łysak dotarł do Pawłogradu. „Nasze miasto odradza się po straszliwych ciosach wroga”
Burmistrz obwodu dniepropietrowskiego Serhij Łysak poinformował w serwisie Telegram, że dotarł do ostrzelanego w nocy Pawłogradu. „Przybyłem do Pawłogradu. Naszego miasta, które od rana podnosi się po straszliwych ciosach wroga. Jest tu wiele zniszczeń. Ludzie są w szoku. Jednak nie poddają się. Jestem z nich dumny i dziękuję wszystkim, którzy są teraz blisko mieszkańców” – czytamy w opublikowanym wpisie.
Nagranie, które może pokazywać rosyjską zbrodnię wojenną
Na nagraniu widać, jak trzej poddający się żołnierze zostają zabici.
Czytaj więcej
Stacja CNN dotarła do nagrania, które może pokazywać rosyjską zbrodnię wojenną - egzekucję poddających się ukraińskich żołnierzy.
Nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy od Kanady
Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało za pośrednictwem mediów społecznościowych, że Kanada ogłosiła nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Jak czytamy, zawiera on między innymi 80 840 dodatkowych silników rakietowych CRV-7, 1300 głowic CRV-7, a także 970 karabinów maszynowych i 50 ambulansów.
„Jesteśmy wdzięczni naszym kanadyjskim przyjaciołom za ich niezachwiane wsparcie. Razem jesteśmy silniejsi” – podkreśliło Ministerstwo Obrony Ukrainy we wpisie opublikowanym w serwisie X.
Rosjanie donoszą o zajęciu kolejnej miejscowości w obwodzie donieckim
Ministerstwo Obrony Rosji podało, że żołnierze zgrupowania "Centrum" zajęli wieś Żurawka w obwodzie donieckim. Chodzi o miejscowość w rejonie Pokrowska, gdzie od tygodni trwają zacięte walki.
Ukraina otrzyma kilkanaście haubic
Minister obrony Niemiec Boris Pistorius zapowiedział przekazanie Ukrainie 12 samobieżnych haubicoarmat kalibru 155 mm Panzerhaubitze 2000 (PzH 2000) o wartości 150 mln euro (641 mln zł). Sześć haubic ma trafić na Ukrainę w tym roku, kolejne - w roku 2025. Sprzęt ma nie pochodzić z zapasów Bundeswehry - poinformował niemiecki minister.
Radosław Sikorski i nowy szef MSZ Ukrainy rozmawiali po polsku
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski poinformował, że przeprowadził pierwszą rozmowę telefoniczną z Andrijem Sybihą, który zastąpił Dmytra Kułebę na stanowisku szefa ukraińskiej dyplomacji. „Podczas dzisiejszej rozmowy szef polskiego MSZ złożył gratulacje Andrijowi Sybisze z okazji objęcia przez niego stanowiska ministra spraw zagranicznych Ukrainy” - oświadczyło ministerstwo w komunikacie. "Obaj ministrowie poruszyli kwestię sytuacji militarnej na froncie wojny ukraińsko-rosyjskiej. Dyskutowali także o możliwych rozwiązaniach problemów historycznych w relacjach polsko-ukraińskich” - czytamy. Resort zaznaczył, że rozmowa odbyła się po polsku.
Andrij Sybiha przekazał, że z Sikorskim odbył swą pierwszą rozmowę w nowej roli. Relacjonował, że podziękował Polsce za wsparcie Ukrainy oraz przekazał aktualne informacje dotyczące sytuacji na froncie. "Ukraina i Polska mają wspólnego wroga i wspólny cel, jakim jest utrzymanie silnych więzi dwustronnych. Na znak szacunku przeprowadziliśmy rozmowę w języku polskim. Nie mogę się doczekać, by wkrótce móc powitać mojego polskiego kolegę w Kijowie" - oświadczył w serwisie X Sybiha.
Ukraina dziękuje za pociski LMM
Wielka Brytania dostarczy Ukrainie 650 pocisków Martlet, oferowanych przez koncern Thales jako Lightweight Multirole Missile (LMM) - podało Ministerstwo Obrony Ukrainy. W komunikacie czytamy, że wartość całości to 162 mln funtów (822 mln zł) oraz że dostawa rozpocznie się w tym roku. "Jesteśmy wdzięczni naszym brytyjskim partnerom za ich żelazne wsparcie i wzmacnianie obrony powietrznej Ukrainy. Dziękujemy za uczynienie nas silniejszymi" - oświadczył resort kierowany przez Rustema Umerowa.
W Rosji wciąż limit wypłat gotówki
Bank Rosji przedłużył o kolejne sześć miesięcy - do 9 marca 2025 r. - ograniczenia w wycofywaniu gotówki w walutach obcych. Decyzja została podjęta w związku z nałożonymi na Rosję sankcjami - podała agencja Interfax. Limit wynosi 10 tys. dolarów.
Więcej dronów na froncie
Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Ołeksandr Syrski odbył za pośrednictwem łącza wideo spotkanie z dowódcami jednostek bezzałogowych systemów uderzeniowych, podczas którego podsumowano wydarzenia na froncie oraz analizowano skuteczność dronów w walce z Rosją. Według raportu dowódcy ukraińskich Sił Systemów Bezzałogowych, płk. Wadyma Sucharewskiego, w sierpniu użycie dronów FPV (wyposażonych w kamerę) na froncie wzrosło o 25 proc. w porównaniu z czerwcem.
USA przekażą Ukrainie pomoc wartą 250 mln dol.
Prezydent USA Joe Biden zaakceptuje dodatkowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 250 mln dol. (963 mln zł) - poinformował w Niemczech sekretarz obrony Lloyd Austin. Dodał, że pomoc zostanie dostarczona "z prędkością wojny" i zwiększy "zdolności spełniające zmieniające się potrzeby Ukrainy".
Rosyjski agent zatrzymany na Ukrainie
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała, że jej funkcjonariusze zatrzymali w obwodzie donieckim członka siatki wywiadowczej rosyjskiej FSB, który przekazywał Rosjanom informacje o pozycjach ukraińskich wojsk w rejonie Pokrowska. Agent wpadł, ponieważ wzbudził zainteresowanie służb prokremlowskimi wpisami w serwisie Telegram - czytamy w komunikacie SBU.
Miliony z UE dla Ukrainy
Unia Europejska przekaże Ukrainie 40 mln euro (171 mln zł) na naprawy systemu energetycznego oraz zapewnienie schronienia i dostaw elektryczności i ogrzewania dla mieszkańców kraju. "Rosja nieustannie atakuje infrastrukturę energetyczną Ukrainy. Temperatury wkrótce spadną, dlatego zwiększamy naszą pomoc humanitarną dla Ukraińców w potrzebie" - oświadczyła szefowa KE Ursula von der Leyen.
Wiceszef MON krytykuje wypowiedź prezydenta o współpracy z Rosją
Komentując ujawnioną przez "Rzeczpospolitą" sprawę udostępnienia rosyjskiemu szpiegowi Pawłowi Rubcowowi akt, prezydent Andrzej Duda wspomniał o umowie między SKW a FSB, zawartej za czasów rządów Donalda Tuska. - Czyżby ta współpraca między służbami rosyjskimi a służbami Rzeczypospolitej pod rządami Donalda Tuska nadal była kontynuowana? Bo tak to wygląda - powiedział. W piątek do tych słów krytycznie odniósł się wiceszef MON Cezary Tomczyk (PO). - To są słowa, które nigdy nie powinny paść, słowa skandaliczne, za które prezydent Andrzej Duda powinien przeprosić - ocenił na antenie Radia Zet.
Czytaj więcej
- Nie wyobrażam sobie, żeby w normalnym kraju prezydent mógł używać takich słów względem premiera - powiedział wiceszef PO Cezary Tomczyk, komentując w Radiu Zet wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy sugerującą, że polskie służby mogą współpracować ze służbami rosyjskimi. Zdaniem wiceszefa MON, Duda powinien przeprosić.
Zełenski: Potrzebujemy rakiet dalekiego zasięgu nie tylko na terytorium Ukrainy, ale i Rosji
Ukraina od dawna apeluje do swych zachodnich partnerów, aby pozwolili jej używać pocisków precyzyjnych dalekiego zasięgu, których dostarczają jej m.in. USA (pociski ziemia-ziemia ATACMS), Wielka Brytania (pociski powietrze-ziemia Storm Shadow) i Francja (pociski SCALP-EG) do atakowania celów w głębi Rosji, m.in. na zapleczu frontu w obwodzie kurskim. W piątek do tematu znów odniósł się prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
- Cieszę się, że w Ramstein są przedstawiciele USA, Wielkiej Brytanii, Francji i Włoch. Chcę to powiedzieć otwarcie, żeby nie było żadnych spekulacji. Dzięki naszej wspólnej odwadze przeprowadziliśmy bardzo ważne operacje, zwłaszcza na Krymie. Dzięki tym operacjom przywróciliśmy bezpieczeństwo na Morzu Czarnym i przywróciliśmy eksport żywności – oświadczył. Dodał, że polityka sojuszników w sprawie wykorzystywania pocisków dalekiego zasięgu przeciw celom w Rosji nie zmieniła się. - Uważamy takie kroki za niewłaściwe. Potrzebujemy rakiet dalekiego zasięgu nie tylko na okupowanym terytorium Ukrainy, ale także na terytorium Rosji, by Rosja miała motywację do dążenia do pokoju - ocenił.
Wiele osób poszkodowanych w Pawłohradzie
W wyniku rosyjskiego ataku w Pawłohradzie zginęła jedna osoba - podała Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS). Według najnowszych doniesień, w ataku, w którym uszkodzony został czteropiętrowy budynek mieszkalny, 40 osób zostało rannych.
Austin wskazuje na konieczność zwiększenia produkcji broni
W Ramstein sekretarz obrony USA Lloyd Austin odniósł się do kwestii wydolności przemysłu zbrojeniowego. - Nasi dyrektorzy ds. uzbrojenia ściśle współpracują, by zaspokoić potrzeby i przyspieszyć dostawy - powiedział. - Musimy wzmocnić bazę ukraińskiego przemysłu obronnego, a także naszą własną - ocenił.
Prezydent Ukrainy podał straty Rosji w obwodzie kurskim
Minął miesiąc, odkąd Ukraina rozpoczęła niezapowiedzianą ofensywę w obwodzie kurskim. Wołodymyr Zełenski powiedział na zebraniu tzw. Grupy Ramstein, że w tym czasie straty wojsk rosyjskich w obwodzie kurskim to ok. 6000 zabitych i rannych żołnierzy. Prezydent nie ujawnił strat Ukrainy.
Zełenski prosi o broń
Prezydent Ukrainy bierze udział w posiedzeniu tzw. Grupy Ramstein w Niemczech. Dotychczas Wołodymyr Zełenski nie brał udziału w żadnym posiedzeniu tego gremium. Ukraiński przywódca zwrócił się do sojuszników Ukrainy o dostawy broni oraz o przyspieszenie dostaw systemów obrony powietrznej. - Potrzebujemy więcej broni, by wyprzeć Rosjan z naszej ziemi, zwłaszcza z obwodu donieckiego - powiedział.
72-latka ranna w ostrzale
Ok. godz. 10:00 rosyjskie wojsko ostrzelało osiedle typu miejskiego Komyszany w obwodzie cherońskim - przekazała miejscowa administracja wojskowa informując, że ranna została 72-letnia kobieta. Poszkodowana została przetransportowana do szpitala.
Paweł Durow po zatrzymaniu: Wciąż staram się zrozumieć, co się stało
Twórca serwisu Telegram Paweł Durow po raz pierwszy od zatrzymania we Francji zabrał głos. Napisał w mediach społecznościowych, że wciąż stara się zrozumieć, co się wydarzyło. "Twierdzenia niektórych mediów, że Telegram jest jakimś anarchistycznym rajem, są absolutnie nieprawdziwe" - zadeklarował. Rosyjski miliarder ocenił, że dochodzenie w sprawie aplikacji było zaskakujące. Przekonywał, że francuskie władze miały pełny dostęp do niego i informacji o samym Telegramie. "Jeśli kraj jest niezadowolony z usługi internetowej, przyjętą praktyką jest wszczynanie postępowania prawnego przeciwko samej usłudze" - napisał.
Większa liczba ataków Rosjan na południu Ukrainy
Rzecznik ukraińskiego zgrupowania "Tawria" Dmytro Łychowyj poinformował, że po względnej przerwie wojska rosyjskie nasiliły intensywność ataków oraz zwiększyły liczbę ostrzałów na południu Ukrainy. - Każdego dnia na nasze pozycje spada 1500 wrogich pocisków - mówił. Zaznaczył, że Rosjanie często wykorzystują do ataków drony różnego typu.
Eksplozje w Chersoniu
O wybuchach informuje ukraiński portal Suspiłne. Ani w mieście, ani w obwodzie chersońskim nie ogłaszano wcześniej alarmu powietrznego.
Ostrzał w obwodzie dniepropetrowskim, są ranni
Ukraińskie media doniosły o eksplozjach w Pawłohradzie (obwód dniepropetrowski). Szef miejscowej administracji Serhij Łysak poinformował później, że w rosyjskim ostrzale w mieście zostało rannych co najmniej pięć osób.
Gen. Syrski ujawnia cele ukraińskiej ofensywy w obwodzie kurskim, mówi o sukcesie
Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy powiedział w wywiadzie, że Ukraińcy zatrzymali postępy wojsk rosyjskich w rejonie Pokrowska.
Czytaj więcej
Rosja planowała rozpocząć kolejną ofensywę na terytorium Ukrainy z obwodu kurskiego, zanim wojska ukraińskie rozpoczęły tam swą operację - powiedział naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Ołeksandr Syrski.
Wóz strażacki wyleciał w powietrze na minie w obwodzie charkowskim
Informacje takie podaje Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy. Rannych zostało trzech strażaków.
Rankiem Rosjanie ostrzelali Lubotyn, miejscowość w obwodzie charkowskim
W ostrzale ranne zostały trzy osoby: 42-latka, 65-latka i 16-latka. Wszystkie odmówiły hospitalizacji – poinformował Ołeh Synehubow, gubernator obwodu charkowskiego.
Rano Rosjanie zbombardowali obwód chersoński
W jednej z czterech zaatakowanych miejscowości bomby spadły na budynek przedszkola – informuje gubernator obwodu, Ołeksandr Prokudin.
Czego Paweł Rubcow mógł dowiedzieć się z akt sprawy przeciwko niemu?
- Mówię hipotetycznie, bo akta są niejawne. Każdy z nas musi mieć świadomość, że był to wysoko postawiony oficer GRU, który stał za ogromną siatką (...) aktywów, za całą serią operacji przeprowadzonych przez FSB. Ten człowiek, uzyskując dostęp do akt, uzyskuje prostą rzecz: widzi, przed zatrzymaniem, jaki materiał został zgromadzony. Np. SMS-y które wysyłał, bo to on wysyłał, widzi billingi, widzi zapisy rozmów z komunikatorów. Albo tego nie widzi. Wracając do Moskwy taki oficer melduje się u swojego szefa, admirała (Igora) Kostiukowa i melduje: panie generale, Polacy zebrali informacje z SMS-ów i billingów, ale nie z komunikatora Signal. Polacy nie mają dostępu do oprogramowania szpiegowskiego które pozwala inwigilować Signal. Zalecić wszystkim oficerom działającym na terenie Rzeczpospolitej, aby używali takiego komunikatora – wyjaśnił szef BBN, Jacek Siewiera. - Oficer tego typu akty traktuje jako źródło niezwykłej wiedzy – dodał.
Czytaj więcej
- Prezydent zadał pytanie o intencje - tak szef BBN, Jacek Siewiera odpowiedział w Programie III Polskiego Radia na pytanie o wypowiedź Andrzeja Dudy sugerującą, że polskie służby mogą współpracować ze służbami rosyjskimi. Była to reakcja prezydenta Andrzeja Dudy na publikację "Rzeczpospolitej" o udostępnieniu akt śledztwa przeciw niemu, w tym materiałów niejawnych, agentowi GRU, Pawłowi Rubcowowi.
W ciągu doby, w ostrzale obwodu donieckiego, zginęły dwie osoby
Rannych w ostrzale zostało, w ciągu doby, 12 osób – podał gubernator obwodu.
W ciągu doby w obwodzie chersońskim ranne w wyniku ostrzału zostały cztery osoby
Informacje takie podaje gubernator obwodu, Ołeksandr Prokudin. Rosjanie w ciągu doby ostrzelali 14 miejscowości, w tym Chersoń, stolicę obwodu.
Drony w obwodzie kijowskim
Administracja wojskowa obwodu kijowskiego podała, że w regionie aktywna jest obrona powietrzna w związku z atakiem dronów.
Bahrajn zaprasza Putina
Władimir Putin otrzymał zaproszenie do złożenia wizyty w Bahrajnie, nie zostało ono jeszcze rozpatrzone - oznajmił Jurij Uszakow, doradca prezydenta Rosji.
W nocy nad Ukrainą strącono 27 dronów-kamikadze
Rosjanie atakowali w nocy Ukrainę przy użyciu 44 dronów-kamikadze, jednego pocisku Ch-59 i jednego pocisku CH-31P.
Dwie osoby ranne w nocnym ostrzale Nikopola przez Rosjan
Informacje takie przekazuje gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Serhij Łysak. Ranni to 62-letnia kobieta i 65-letni mężczyzna.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 622 720 żołnierzy, 8 631 czołgów, 16 878 pojazdów opancerzonych, 17 745 zestawów artyleryjskich, 1 178 wyrzutni rakiet, 941 zestawów przeciwlotniczych, 368 samolotów, 328 śmigłowców, 14 732 drony, 2 587 pocisków manewrujących, 28 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 24 116 pojazdów (w tym cystern) i 3 037 jednostek sprzętu specjalnego.
W ciągu doby ostrzelano 11 miejscowości w obwodzie zaporoskim
Obwód zaporoski został ostrzelany 330 razy w ciągu doby – poinformował Iwan Fedorow, gubernator obwodu.
Nad ranem drony znów atakują Ukrainę
Alarm powietrzny ogłoszono m.in. w obwodzie kijowskim.
Wołodymyr Zełenski spotka się w Niemczech z kanclerzem Olafem Scholzem
Do spotkania prezydenta Ukrainy i kanclerza Niemiec dojdzie we Frankfurcie nad Menem, przed spotkaniem tzw. Grupy Ramstein.
Pentagon: Ataki pociskami ATACMS na lotniska w głębi Rosji miałyby niewielką wartość strategiczną
- Ustalenia naszego wywiadu wskazują, że 90 proc. rosyjskich lotnisk, z których startują samoloty zrzucające bomby szybujące i wystrzeliwujące rakiety w stronę Ukrainy, to lotniska zlokalizowane 300 km od terytorium kontrolowanego przez Ukrainę. Więc te lotniska są poza zasięgiem ataku pocisków ATACMS – mówiła na konferencji prasowej zastępczyni sekretarza prasowego Pentagonu, Sabrina Singh.
Czytaj więcej
W czasie konferencji prasowej Sabrina Singh, zastępczyni sekretarza prasowego Pentagonu, była pytana o to dlaczego USA nie wyrażają zgody, by Ukraińcy atakowali pociskami precyzyjnymi ATACMS celów w głębi Rosji.
Wołodymyr Zełenski rozmawiał telefonicznie z Emmanuelem Macronem
Prezydent Ukrainy omawiał z prezydentem Francji kwestię kolejnego pakietu pomocy wojskowej Francji dla Ukrainy. Zełenski pogratulował też Macronowi desygnowania Michela Barniera na nowego premiera.
Przedsiębiorca z okupowanej części obwodu zaporoskiego oskarżony o udzielanie pomocy rosyjskiej armii
SBU poinformowało o zgromadzeniu dowodów, że przedsiębiorca z obwodu zaporoskiego udzielał pomocy finansowej i materiałowej jednostkom rosyjskich sił okupacyjnych. Oskarżony to mieszkaniec rejonu berdiańskiego w obwodzie zaporoskim, który po zajęciu tego rejonu przez rosyjską armię miał dobrowolnie rozpocząć współpracę z Rosjanami i dostarczał im m.in. ciężarówki do transportowania skrzyni z amunicją i broni osobistej, a także transportowania namiotów, łóżek, materacy i kuchni polowych. Przedsiębiorca został postawion w stan oskarżenia in absentia.
W nocy rosyjskie drony atakowały zachodnią Ukrainę. We Lwowie aktywna była obrona przeciwlotnicza
W wyniku upadku szczątków jednego z dronów w pobliżu Lwowa doszło do pożaru. W płomieniach stanęły magazyny.
W Rosji rozpoczęło się głosowanie w wyborach lokalnych
Głosowanie potrwa do 8 września. Wybory odbywają się m.in. w obwodzie kurskim, gdzie od miesiąca trwa ukraińska ofensywa. Mieszkańcy obwodu kurskiego dokonują wyboru gubernatora tego obwodu. Wybory odbywają się też w Moskwie, gdzie wybierani są radni do miejskiej Dumy.
W nocy z 5 na 6 września Ukraińcy trzykrotnie ostrzelali Szebekino
Informacje takie przekazuje gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesław Gładkow. W wyniku ostrzału miasta uszkodzonych miało zostać 15 budynków mieszkalnych, a także dach budynku na terenie jednego z przedsiębiorstw. Uszkodzony został też dach garażu i zaparkowany w nim samochód. Ostrzał miał też spowodować liczne pożary w mieście.
Premier Rosji uda się z wizytą do Uzbekistanu
W czasie wizyty w Uzbekistanie Michaił Miszustin ma spotkać się z premierem tamtejszego rządu. Władimir Putin odwiedził Uzbekistan pod koniec maja tego roku.
Wielka Brytania dostarczy Ukrainie pakiet wielozadaniowych lekkich pocisków kierowanych
Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii poinformowało, że dostarczy Ukrainie 650 pocisków LMM Martlet wartych 162 mln funtów (ok. 213 mln dolarów). Pociski Martlet opracowane przez koncern Thales to pociski o zasięgu do 8 km, które mogą być uzbrojone w głowicę kumulacyjno-odłamkową. W pociski te mogą być uzbrajane śmigłowce.
Rosjanie informują o zbombardowaniu ukraińskich sił w rejonie przygranicznym obwodu kurskiego
Ukraińcy mieli zostać zaatakowani przez rosyjskie bombowce taktyczne Su-34 – informuje Ministerstwo Obrony Rosji.
Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 925 dniu wojny
Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 925 dniu wojny
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 4 na 5 września Ukraina była celem ataku rosyjskich dronów-kamikadze.