06:39
09.06.2024

Niedzielna relacja

Do śledzenia wydarzeń 837. dnia wojny zapraszamy do naszej nowej relacji.

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 837
23:58
08.06.2024

Kończymy relację

Najnowsze wiadomości z Ukrainy już w niedzielę rano.

23:42
08.06.2024

Na linii frontu doszło do 67 starć bojowych

Od początku dnia na froncie doszło do 67 starć bojowych, z czego ponad połowa na odcinkach Pokrowskim i Kurachowskim – poinformował na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

23:21
08.06.2024

Atak na Chotimlę w obwodzie charkowskim

We wsi Chotimlia w obwodzie charkowskim w wyniku ostrzału zginął mężczyzna, a dwie kobiety zostały ranne — poinformowała Prokuratura Okręgowa.

„Według śledztwa 8 czerwca około godziny 15:45 rosyjscy żołnierze ostrzelali wieś Chotimlia w obwodzie czuhuowskim... Zginął mężczyzna. Dwie kobiety w wieku 35 i 43 lat zostały ranne” – czytamy w oświadczeniu.

Prokuratura dodała, że ​​w wyniku ostrzału uszkodzona została placówka oświatowa, budynki mieszkalne, budynki gospodarcze i samochody.

22:49
08.06.2024

Ukraina wykorzystuje na polu bitwy ponad 110 typów pojazdów

Od marca 2022 roku ponad 110 modeli pojazdów wojskowych produkcji ukraińskiej i zagranicznej zostało dopuszczonych do użytku w Siłach Zbrojnych Ukrainy – podało Ministerstwo Obrony Ukrainy.

22:15
08.06.2024

Dron z materiałami wybuchowymi zaatakował karetkę pogotowia w obwodzie chersońskim, kierowca został ranny

W obwodzie chersońskim rosyjski dron zrzucił materiały wybuchowe na karetkę - poinformował szef chersońskiej regionalnej administracji wojskowej Oleksandr Prokudin.

„Rosyjskie wojska zaatakowały karetkę pogotowia w obwodzie chersońskim” – stwierdzono w oświadczeniu.

W jednej z osad obwodu biłozerskiego rosyjscy agresorzy zrzucili materiały wybuchowe z drona na zespół lekarzy, którzy spieszyli z wezwaniem. U kierowcy stwierdzono obrażenia od wybuchu i wstrząśnienie mózgu. Ratownik medyczny nie odniósł obrażeń. Obydwaj zostali ewakuowani w bezpieczne miejsce.

Ponadto do szpitala trafił 50-letni mężczyzna, który znalazł się pod ostrzałem wroga.

21:50
08.06.2024

Ukraina i UE prowadzą kolejną rundę rozmów w sprawie porozumienia o bezpieczeństwie

W Kancelarii Prezydenta Ukrainy odbyła się kolejna runda negocjacji w sprawie umowy o bezpieczeństwie między Ukrainą a Unią Europejską.

Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta Ihor Żółkiew przeprowadził kolejną rundę rozmów z zastępcą Sekretarza Generalnego Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych ds. Pokoju, Bezpieczeństwa i Obrony Charlesem Friesem na temat unijnych gwarancji bezpieczeństwa.

„Dzisiejsze rozmowy są kolejnym krokiem w kierunku realizacji Wspólnej Deklaracji G7 w sprawie wsparcia dla Ukrainy i przygotowań do zawarcia porozumienia o bezpieczeństwie między Ukrainą a UE” – oznajmiło Biuro Prezydenta.

21:17
08.06.2024

Nowe "rosyjskie" samochody będą bazować na chińskich autach marki Exeed

Czytaj więcej

Był Mercedes będzie Maxeed. Kolejny "rosyjski" samochód chińskiej produkcji
20:55
08.06.2024

Joe Biden o wsparciu dla Ukrainy

Czytaj więcej

Biden: Wspierając Ukrainę, sojusznicy demonstrują światu swoją siłę
20:33
08.06.2024

Głęboka zmiana podejścia Francji do Rosji

Czytaj więcej

Ewolucja francuskiego prezydenta. Nowy Macron Putinowi nie daruje
20:10
08.06.2024

Zełenski o ofensywie Rosjan

Wojska rosyjskie poniosły porażkę w ofensywie w obwodzie charkowskim - oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski w swoim wieczornym przemówieniu po spotkaniu z naczelnym wodzem Oleksandrem Syrskim.

19:46
08.06.2024

Terlikowski w Plus Minus o watykańskiej tubie Kremla

Czytaj więcej

Tomasz Terlikowski: Watykańska tuba Kremla
19:18
08.06.2024

Ukraina kupuje od Francji drugi system obrony powietrznej

Francuska grupa technologiczna Thales ogłosiła zakup przez Ministerstwo Obrony Ukrainy drugiego systemu obrony powietrznej po dostarczeniu pierwszego takiego systemu w 2023 roku. Nie podano kwoty tego zakupu – podało „Le Monde”.

„Ten drugi system obrony powietrznej wzmocni ochronę terytorium Ukrainy, umożliwiając jak najwcześniejsze wykrycie istniejących zagrożeń. Thales jest dumny, że może wykorzystać swoją wiedzę specjalistyczną w służbie ochrony Ukrainy” – powiedział Herve Dammann, wiceprezes wykonawczy ds. systemów lądowych i powietrznych.

„ControlMaster 200 jednocześnie wykrywa i śledzi cele na małych i dużych wysokościach we wszystkich typach środowiska”, zapewniając „koordynację broni przeciwlotniczej, od obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu (VShorad) przez obronę powietrzną dalekiego zasięgu”, aż po obronę powietrzną dalekiego zasięgu zasięg (E-Shorad)” – powiedział.

Radar Ground Master 200 to radar średniego zasięgu, przewożony na ciężarówce, który może wykryć samolot wroga z odległości 250 kilometrów i zwalczać go z odległości 100 kilometrów, niezależnie od tego, czy leci z małą prędkością i na małej wysokości jak drony, czy na dużej wysokości jak myśliwce. Według producenta zapewnia także ochronę przed ostrzałem rakietowym i artyleryjskim, ostrzegając oddziały lądowe o ostrzale wroga.

18:53
08.06.2024

Wywiad wojskowy: Kolaborujący były burmistrz Kupiańska w „stanie krytycznym” po próbie zamachu w Rosji

Jak poinformowano, 7 czerwca celem zamachu był Hennadii Matsehory, były burmistrz miasta Kupiańsk. Bliższych szczegółów zdarzenia nie ujawniono.

18:26
08.06.2024

Jedna osoba zabita, jedna ranna w wyniku ostrzału Chotimlii w obwodzie charkowskim

Siły rosyjskie ostrzelały wioskę Chotimlia w gminie terytorialnej Staryj Saltiw w obwodzie charkowskim, zabijając jedną osobę i raniąc drugą.

„Jedna osoba zmarła w wyniku odniesionych obrażeń, a kolejna osoba trafiła do szpitala” – czytamy w poście na Telegramie.

Według władz dwie bomby szybujące zniszczyły budynek szkoły oraz uszkodziły sklep i prywatne budynki mieszkalne.

18:04
08.06.2024

Jermak spotkał się z papieżem

Szef sztabu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak spotkał się z papieżem Franciszkiem, aby omówić ukraińską formułę pokojową i przygotowania do Światowego Szczytu Pokojowego.

„Podczas roboczej wizyty we Włoszech zostałem przyjęty w Watykanie przez Jego Świątobliwość Papieża Franciszka. To była ważna rozmowa, podczas której poinformowałem Jego Świątobliwość o filozofii Formuły Pokojowej Prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i wyjaśniłem, dlaczego tylko Formuła oferuje droga do sprawiedliwego pokoju Rozmawialiśmy także o przygotowaniach do Światowego Szczytu Pokojowego, który odbędzie się w Szwajcarii” – napisał Jermak.

Zauważył, że szczególną uwagę poświęcono kwestii powrotu ukraińskich dzieci, które zostały przymusowo wywiezione z kraju. Jermak podkreślił, że Ukraina potrzebuje rezultatu, „dlatego robimy wszystko, aby zwrócić nasze dzieci”.

„Papież Franciszek wyraził swoje wsparcie dla Ukrainy. Wyraziłem szczere podziękowania Jego Świątobliwości” – dodał Jermak.

17:32
08.06.2024

Niemiecki historyk: Putin nie przegra tej wojny

Niemiecki historyk Joerg Baberowski uważa, że Ukraina nie jest w stanie odnieść militarnego zwycięstwa, a Putin „dostanie w końcu to, czego żąda”. Jego zdaniem atak na Zachód jest jednak wykluczony.

17:06
08.06.2024

Gubernator: Rosja ogranicza działania ofensywne w obwodzie charkowskim

Oświadczenie to pojawia się prawie miesiąc po otwarciu przez Rosję nowego frontu na obszarach przygranicznych obwodu charkowskiego. Trwają ciężkie walki o Wołczańsk, miasto zajęte przez wojska rosyjskie w 2022 r., a obecnie w dużej mierze zamienione w ruinę w wyniku intensywnych ataków bombami szybującymi.

16:33
08.06.2024

Rosyjska firma zapłaci miliony za zestrzelenie F-16 Ukrainy

Przedsiębiorstwo z Uralu oferuje rosyjskim żołnierzom nagrodę w wysokości 15 mln rubli za zestrzelenie F-16 z pakietu samolotów, które Ukraina ma otrzymać od państw Zachodu.

Czytaj więcej

Firma z Rosji oferuje miliony za zestrzelenie ukraińskiego F-16
16:02
08.06.2024

Rosjanie nadal dostają wizy Schengen. Jest rekordzista w ich wydawaniu 

W minionym roku zdecydowanym liderem wśród krajów UE w wydawaniu wiz Rosjanom, uprawniających do podróży po całej Wspólnocie były Włochy.

Czytaj więcej

Który kraj Unii wydał Rosjanom najwięcej wiz Schengen?
15:37
08.06.2024

Syniehubow: Rosjanie się przegrupowują 

Na linii frontu w obwodzie charkowskim obserwowany jest względny spadek aktywności, ale Rosjanie w dalszym ciągu się przegrupowują i podejmują próby przedostania się w głąb regionu - powiedział szef lokalnej administracji Ołeh Syniehubow. Podkreślił, że trwają walki o Wołczańsk.

15:16
08.06.2024

W szpitalu zmarła kobieta, która dzień wcześniej została ranna w wyniku ostrzału obwodu połtawskiego

„Niestety, wczoraj uratowana spod gruzów kobieta zmarła. Lekarze do ostatniej chwili walczyli o jej życie” –  poinformował szef regionalnej administracji wojskowej Filip Pronin.

Pronin złożył najszczersze kondolencje rodzinie i przyjaciołom zmarłej.

14:53
08.06.2024

Dziennikarze ustalili nazwiska dwóch rosyjskich gwałcicieli

Kijowscy niezależni dziennikarze zidentyfikowali dwóch rosyjskich żołnierzy, którzy w marcu 2022 roku brali udział w zgwałceniu dwóch kobiet podczas okupacji obwodów kijowskiego i chersońskiego.

Jednym z mężczyzn jest Nikołaj Senenko, żołnierz 109. Pułku Strzelców Zmotoryzowanych należącego do tzw. „Sił Zbrojnych” okupowanej części obwodu donieckiego. Brał udział w zajęciu wsi Kraśniwka (obwód chersoński).  drugim- Nadbit Dabajew, z 8. kompanii 37. Oddzielnej Brygady Strzelców Zmotoryzowanych. Brał udział w zajęciu wsi Hawronszczyna (obwód kijowski).

Dziennikarze ustalili, że żaden ze zidentyfikowanych rosyjskich żołnierzy nie był karany za popełnienie przestępstwa.

14:43
08.06.2024

NATO może zainstalować nowego specjalnego wysłannika na Ukrainę

NATO rozważa plany zainstalowania nowego stałego wysłannika na Ukrainę z siedzibą w Kijowie.

Propozycja, która ma zostać zaprezentowana na lipcowym szczycie NATO w Waszyngtonie, przewiduje ustanowienie w ramach NATO nowej roli zwanej „starszym przedstawicielem cywilnym” na Ukrainie. Model ten czerpie inspirację z podobnego stanowiska ustalonego wcześniej przez NATO podczas jego prawie dwudziestoletniego zaangażowania w Afganistanie. Nowy wysłannik będzie koordynował wsparcie Sojuszu dla Ukrainy, w tym przepływ pomocy wojskowej do Kijowa z Zachodu.

Stanowisko wysokiego szczebla posłużyłoby także jako polityczny sygnał dla Ukrainy i Rosji o zaangażowaniu NATO w walkę Kijowa z rosyjską agresją.

14:17
08.06.2024

Najwięcej walk na kierunku pokrowskim

Liczba starć zbrojnych na froncie wojny Rosji z Ukrainą wzrosła dziś do 44 - podało ukraińskie dowództwo. Według tego źródła, największą aktywność wojsk rosyjskich obserwuje się na kierunku pokrowskim, gdzie w sobotę było już 15 starć - 7 zostało zakończonych, 8 trwa. Strona ukraińska zapewnia, że Siły Zbrojne Ukrainy "powstrzymują natarcie wroga".

13:58
08.06.2024

Nieoficjalnie: Za atakiem w Osetii Północnej stoi wywiad

Informator agencji Interfax-Ukraina twierdzi, że nocny atak ukraińskich dronów na lotnisko w Osetii Północnej to operacja specjalna Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR), czyli wywiadu wojskowego. Agencja zaznacza, że w Osetii Północnej znajduje się lotnisko, z którego m.in. startują myśliwce MiG-31K, zdolne do przenoszenia pocisków hipersonicznych.

13:39
08.06.2024

Brytyjski wywiad ocenia nowe rosyjskie środki ochrony Mostu Krymskiego

Brytyjski wywiad ocenia nowe rosyjskie środki ochrony Mostu Krymskiego przed ukraińskimi atakami. Wywiad przeanalizował zdjęcia satelitarne i zidentyfikował osiem barek po południowej stronie mostu krymskiego. Montaż barek rozpoczął się 10   i zakończył 22 maja. „Te barki zostały rozmieszczone przez siły rosyjskie w celu obrony mostu i kanału żeglugowego, zmniejszając kąt podejścia ukraińskich bezzałogowych pojazdów nawodnych (USV)” – czytamy w analizie.

13:18
08.06.2024

Holandia i Dania przeznaczą  400 mln euro na produkcję wozów bojowych dla Ukrainy.

Poinformował o tym rząd Holandii.

12:49
08.06.2024

Ukraina w drodze do UE. Początek rozmów akcesyjnych 25 czerwca?

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba ogłosił wstępne plany zorganizowania konferencji międzyrządowej, uznawanej za początek rozmów akcesyjnych do UE, 25 czerwca w Luksemburgu. Minister podkreślił, że Ukraina zrealizowała siedem zaleceń Komisji Europejskiej, co stanowi podstawę przyjęcia przez Radę Unii Europejskiej ram negocjacji w sprawie członkostwa Ukrainy w UE.

- Jak pokazują wyniki negocjacji wewnętrznych w Unii Europejskiej oraz dialogu UE-Ukraina, zatwierdzenie ram negocjacyjnych i odbycie pierwszej konferencji międzyrządowej, która ma rozpocząć negocjacje akcesyjne, wydaje się całkiem realne w czerwcu, pod prezydencją belgijską, chyba że zaistnieje siła wyższa – powiedział Kułeba.

12:33
08.06.2024

Na Ukrainie trwają walki

Od północy na Ukrainie doszło do 34 starć bojowych - podał Sztab Generalny Ukrainy. Według tego źródła, Rosjanie przeprowadzili 12 uderzeń z powietrza z wykorzystaniem 16 kierowanych bomb lotniczych, a pozycje ukraińskich żołnierzy oraz miejscowości na Ukrainie były ponad 500 razy ostrzeliwane z różnych rodzajów broni.

12:17
08.06.2024

Rosjanie podają, że zestrzelili ukraiński śmigłowiec

Służby prasowe Ministerstwa Obrony Rosji podały, że w ciągu ostatniej doby rosyjskie wojska zestrzeliły śmigłowiec Mi-8 Sił Zbrojnych Ukrainy, cztery pociski ATACMS i 71 dronów.

11:53
08.06.2024

Estonia proponuje nowe przepisy uniemożliwiające obcokrajowcom kupowanie nieruchomości

Estońskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zaproponowało nowe zasady, które miałyby na celu ograniczenie możliwości zakupu nieruchomości w pobliżu obiektów wojskowych przez osoby niebędące obywatelami Estonii, poinformowała 7 czerwca estońska agencja medialna ERR, powołując się na notatkę ministra spraw wewnętrznych Lauri Laanemetsa.

Środek  jest w dużej mierze skierowany do obywateli Rosji i Białorusi. Propozycja jest następstwem podobnych posunięć Finlandii, która również uniemożliwiła obywatelom Rosji nabywanie niektórych rodzajów majątku, uznając, że mogłoby to „utrudnić” obronę narodową.

W notatce przytoczono kilka konkretnych przykładów, jak na przykład kompleks apartamentowy w Tallinie należący do rosyjskiego biznesmena, położony kilkaset metrów od siedziby Estońskich Sił Obronnych i innej ważnej bazy wojskowej.

Laanemets powiedział, że środki będą mniej rygorystyczne w przypadku Białorusinów i Rosjan posiadających zezwolenie na pobyt stały.

11:25
08.06.2024

W Odessie otworzono plażę

W Odessie otworzono plażę Szef odeskiej obwodowej administracji wojskowej Ołeh Kiper oraz dowódca operacyjno-strategicznej grupy wojsk "Odessa" podpisali zarządzenie w sprawie dostępu ludności cywilnej do morza. "Od dzisiaj pierwszym otwartym terenem jest plaża Kaleton w Odessie" – przekazał w mediach społecznościowych Kiper. Po rozpoczęciu przez Rosję inwazji plaże w Odessie były zamknięte z powodu zagrożenia minami wyrzucanymi na brzeg przez fale.

11:08
08.06.2024

Były naczelny dowódca Wałerij Załużny kończy przygotowania do pracy w Wielkiej Brytanii

Walerii Załużny, nowo mianowany Ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii, zakończył już prawie przygotowania do rozpoczęcia swojej pracy dyplomatycznej w Wielkiej Brytanii.

10:46
08.06.2024

Dron zestrzelony nad Rosją

Ministerstwo Obrony Rosji podało, że ok. godz. 10:40 czasu moskiewskiego nad obwodem biełgorodzkim obrona powietrzna zestrzeliła ukraiński bezzałogowiec.

10:35
08.06.2024

Fiasko planu Stoltenberga.  Nie będzie funduszu 100 mld dolarów pomocy dla Ukrainy

W związku z niechęcią sojuszników Jens Stoltenberg porzucił pomysł utworzenia takiego funduszu.

Czytaj więcej

Stoltenberg rezygnuje. "Anty-Trumpowy" fundusz pomocy dla Ukrainy nie powstanie
10:23
08.06.2024

Wywiad: Rosjanie barkami bronią mostu Krymskiego

W najnowszej aktualizacji wywiadowczej brytyjskie ministerstwo obrony podaje, iż ze zdjęć wynika, że w okresie od 10 do 22 maja Rosjanie zainstalowali po południowej stronie mostu Krymskiego (Kerczeńskiego) osiem barek. Barki zostały rozlokowane w celu ochrony przeprawy i kanału żeglugowego przez ukraińskimi bezzałogowymi dronami nawodnymi. Brytyjski wywiad zaznacza, że wcześniej zainstalowane bariery zostały uszkodzone w czasie sztormów, co zmniejszyło ich skuteczność.

10:07
08.06.2024

Ukraińskie drony nad Osetią Północną

Po raz pierwszy podczas wojny ukraińskie drony przeleciały nad Osetią Północną. Odległość od granicy Ukrainy wynosi około tysiąca kilometrów

09:38
08.06.2024

72-latka ranna w ostrzale

Służby prasowe chersońskiej obwodowej administracji wojskowej podały, że rano wojska rosyjskie ostrzelały Antoniwkę, w wyniku czego ranna została 72-letnia kobieta. Poszkodowana w stanie średnim trafiła do szpitala.

09:20
08.06.2024

ISW analizuje tzw. „teorię zwycięstwa” Putina dotyczącą wojny z Ukrainą

Analitycy Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) zauważyli, że rosyjski przywódca Władimir Putin próbuje promować swoją „teorię zwycięstwa”, która koncentruje się na wojnie na wyniszczenie na Ukrainie.

7 czerwca rosyjski przywódca Władimir Putin sformułował teorię zwycięstwa na Ukrainie, która opiera się na kilku kluczowych założeniach: że siły rosyjskie mogą w nieskończoność kontynuować stopniowy postęp, Ukraina nie będzie w stanie przeprowadzić skutecznych, znaczących operacji kontrofensywnych oraz że Rosja może ostatecznie wygrać wojnę na wyniszczenie z siłami ukraińskimi.

Analitycy ISW zauważają, że przekonanie Putina, iż ​​stopniowe zdobycze Rosji pozwolą Rosji osiągnąć swoje cele na Ukrainie, opiera się na założeniu, że siły ukraińskie nie będą w stanie odzyskać żadnego znaczącego terytorium zajętego przez siły rosyjskie. Dodatkowo zakłada, że ​​rosyjska armia będzie w stanie utrzymać działania ofensywne i osiągnąć stopniowe zyski taktyczne pomimo poniesienia ciężkich strat.

08:59
08.06.2024

Biden i Macron spotkają się w Paryżu, aby porozmawiać m.in. o Izraelu i Ukrainie

Tuż po upamiętnieniu 80. rocznicy D-Day w Normandii prezydent Francji Emmanuel Macron przyjmie w sobotę prezydenta USA Joe Bidena.

Obaj prezydenci wezmą udział wraz z żonami w ceremonii powitania w pobliżu Łuku Triumfalnego oraz w paradzie na Polach Elizejskich, po której odbędą się rozmowy polityczne i kolacja. Rozmowy między obydwoma prezydentami będą dotyczyć wojny Rosji z Ukrainą, konfliktu Izraela z Hamasem w Gazie, współpracy w regionie Indo-Pacyfiku oraz kwestii politycznych, od zmian klimatycznych po sztuczną inteligencję i łańcuchy dostaw.

Oczekuje się, że Biden i Macron będą także rozmawiać o wzmocnieniu NATO. Obydwaj zadeklarowali wsparcie swoich krajów dla Ukrainy, choć nie uzgodnili jeszcze planu wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów do pomocy Kijowowi.

08:42
08.06.2024

Ukraińcy podają, że zestrzelili rosyjskie drony

Dowódca Sił Powietrznych Ukrainy Mykoła Oleszczuk podał, że w nocy siły ukraińskie zestrzeliły 9 z 13 wysłanych przez Rosję dronów Shahed oraz kierowany pocisk rakietowy klasy powietrze-ziemia Raduga Ch-59.

08:19
08.06.2024

Ukraińscy urzędnicy bez klimatyzacji, mają oszczędzać

Rząd Ukrainy nakazuje urzędnikom wszystkich szczebli oszczędzać prąd. Władze wydały rozporządzenie o zakazie korzystania z klimatyzatorów.

Czytaj więcej

Wojna na Ukrainie. Premier Ukrainy każe wyłączyć klimatyzację
08:08
08.06.2024

Nie będzie instruktorów z Czech na Ukrainie

Czechy nie planują wysłania instruktorów wojskowych na Ukrainę - podał czeski portal Idnes. Według tego źródła, minister obrony Jana Černochová zapowiedziała, że do końca roku Czechy mogą przeszkolić u siebie 4 tys. ukraińskich żołnierzy.

07:56
08.06.2024

Rosjanie wywieźli 30 tys. ton płodów rolnych z obwodu chersońskiego

Narodowe Centrum Oporu Ukrainy podało, że Rosjanie wyeksportowali co najmniej 30 tys. ton produktów rolnych z tymczasowo okupowanych terytoriów obwodu chersońskiego.

Rosjanie, przy pomocy lokalnych współpracowników, wysłali zboże i inne produkty rolne z obwodu chersońskiego do Azerbejdżanu, Syrii, Turcji i Iranu.

„Wiadomo, że jeden z tych «eksporterów» jest bliskim współpracownikiem Putina” - podaje Narodowe Centrum Oporu.

07:34
08.06.2024

Samoloty Mirage dla Ukrainy. Macron: Szkolenie pilotów priorytetem

Prezydent Francji Emmanuel Macron odmówił podania dokładnej liczby myśliwców Mirage 2000-5, które mają zostać wysłane na Ukrainę.

- Nasza praktyka zawsze polegała na przekazywaniu danych liczbowych po dostarczeniu i użyciu sprzętu wojskowego. Jest to bardziej skuteczne i daje naszym przeciwnikom mniej informacji - powiedział Macron podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Paryżu.

Macron dodał, że priorytetem jest natychmiastowe rozpoczęcie szkolenia pilotów i mechaników. W nadchodzących dniach rozpocznie się  we Francji, a szkolenie techniczne odbędzie się na miejscu.

07:17
08.06.2024

Sztab Generalny informuje o rosyjskich stratach

Według strony ukraińskiej Rosjanie stracili ostatniej doby ponad 1200 żołnierzy.

Sztab Generalny

06:56
08.06.2024

Ukraina i Francja podpisały umowy w sprawie obronności, infrastruktury krytycznej i energii jądrowej

Przedstawiciele rządów Ukrainy i Francji podpisali cztery dokumenty po spotkaniu prezydentów Wołodymyra Zełenskiego i Emmanuela Macrona w Paryżu.

"Ukraina i Francja podpisały Umowę Dotacyjną w sprawie pomocy w odbudowie i utrzymaniu infrastruktury krytycznej oraz priorytetowych sektorów gospodarki naszego kraju. Dokument podpisali Julia Swyrydenko, Pierwszy Wicepremier – Minister Gospodarki Ukrainy oraz Stephane Sejourne, Minister Europy i Spraw Zagranicznych Francji” – czytamy w oświadczeniu.

Dokument przewiduje m.in. przeznaczenie środków dotacyjnych rządu francuskiego o wartości 200 mln euro na odbudowę i odbudowę infrastruktury krytycznej Ukrainy, w tym 60 mln euro na wsparcie sektora energetycznego.

06:38
08.06.2024

Szef Komitetu Wojskowego NATO: Zachód nie może dać się wciągnąć w pułapkę "czerwonych linii" Putina

Admirał Rob Bauer uważa, że  Zachód nie powinien pozwalać Władimirowi Putinowi grozić mu „czerwonymi liniami”, ponieważ dałoby to Rosji jedynie czas na wzmocnienie swojej obrony i pozycji na Ukrainie.

Czytaj więcej

Szef Komitetu Wojskowego NATO: Ataki Ukrainy na cele w Rosji są logiczne
06:24
08.06.2024

Szwajcaria przekaże Ukrainie 66 mln dolarów na cyfryzację i e-administrację

Szwajcarska Rada Federalna na posiedzeniu 7 czerwca podjęła decyzję o dalszym wspieraniu Ukrainy w obszarach cyfryzacji i e-administracji, zatwierdzając na ten cel 58,7 mln CHF (prawie 66 mln dolarów) przez kolejne cztery lata.

„Ponieważ EGAP [projekt e-administracji na rzecz odpowiedzialności i partycypacji] odniósł sukces w cyfryzacji usług świadczonych przez państwo i promowaniu przejrzystości w ukraińskiej administracji, Rada Federalna zdecydowała, że ​​Szwajcaria będzie w dalszym ciągu wspierać projekt. SDC [Agencja Szwajcarska Rozwoju i Współpracy] zapewni łącznie 58,7 mln CHF w latach 2024–28” – podał rząd.

06:21
07.06.2024

Macron wysyła sygnały, że ​​przygotowuje koalicję gotową wysłać instruktorów na Ukrainę

Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył, że co najmniej pięć - oprócz Francji — krajów zgodziło się wysłać na Ukrainę instruktorów w celu szkolenia ukraińskich żołnierzy.

Macron powtórzył, że uważa prośby Ukrainy dotyczące szkolenia wojskowego na jej terytorium za dopuszczalne, szczególnie biorąc pod uwagę wzrost liczby osób zmobilizowanych do wojska.

- Nie jesteśmy w stanie wojny z Rosją i nie chcemy eskalacji, ale chcemy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc Ukrainie w jej oporze. Zatem kiedy Ukraina prosi nas o wyszkolenie zmobilizowanych żołnierzy na jej suwerennym terytorium, czy To eskalacja? Nie – powiedział Macron..

Prezydent Francji  zapowiedział także utworzenie koalicji, która „odpowie na prośbę Ukrainy” o przeszkolenie jej żołnierzy na jej terytorium, ale nie podał żadnych szczegółów.

06:15
07.06.2024

Biden przeprosił Zełenskiego

Sky News informuje, że Joe Biden przeprosił Wołodymyra Zełenskiego za niedawne opóźnienie w zatwierdzeniu nowej pomocy USA dla Ukrainy.

W zeszłym miesiącu, po miesiącach nieporozumień politycznych, Senat przyjął pomoc wojenną o wartości 95 miliardów dolarów dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu.

- Przepraszam za te tygodnie niewiedzy  – powiedział amerykański prezydent. - Niektórzy z naszych bardzo konserwatywnych członków Kongresu  powstrzymali tę decyzję. Ale w końcu się udało.

06:11
07.06.2024

Putin: W tej chwili nie ma potrzeby użycia broni nuklearnej

Władimir Putin oświadczył, że nie widzi warunków użycia broni nuklearnej określonych w rosyjskiej doktrynie. Dodał jednak, że nie może wykluczyć zmiany doktryny.

- Mamy doktrynę nuklearną, która głosi, że użycie broni nuklearnej jest możliwe w wyjątkowym przypadku, gdy zagrożona jest suwerenność i integralność terytorialna naszego kraju – powiedział podczas Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu. - Ale doktrynę można zmienić. To samo dotyczy testów nuklearnych. Jeśli zajdzie taka potrzeba, będziemy je przeprowadzać, ale na razie nie ma takiej potrzeby.

06:05
07.06.2024

KE zaleca rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych. Węgry przeciw

Komisja Europejska formalnie zaleca Radzie UE rozpoczęcie rozmów członkowskich z Ukrainą i Mołdawią. Rozmowom z Ukrainą przeciwne są Węgry.

Ambasadorowie UE nie podjęli decyzji o rozpoczęciu rozmów akcesyjnych z Ukrainą.

Czytaj więcej

Ukraina w UE. Węgry mówią "nie" rozpoczęciu rozmów akcesyjnych
06:00
07.06.2024

Relacja z piątku

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 835