Który kraj Unii wydał Rosjanom najwięcej wiz Schengen?

W minionym roku zdecydowanym liderem wśród krajów Unii (plus Szwajcaria) w wydawaniu wiz Rosjanom, uprawniających do podróży po całej Wspólnocie okazały się Włochy. Kraj ten wydał obywatelom kraju, który napadł zbrojnie na pokojowego sąsiada 134,3 tysiąc wiz Schengen. Od 11 czerwca wizy podrożeją.

Publikacja: 08.06.2024 14:31

Pierwszą dziesiątkę państwa najbardziej życzliwych Rosjanom w wydawaniu szengeńskich wiz opublikował

Pierwszą dziesiątkę państwa najbardziej życzliwych Rosjanom w wydawaniu szengeńskich wiz opublikowała gazeta RBK

Foto: REUTERS/Marina Lystseva

Pierwszą dziesiątkę państwa najbardziej życzliwych Rosjanom w wydawaniu schengeńskich wiz opublikowała gazeta RBK powołując się na dane Komisji Europejskiej. W 2023 r na podium tej niechlubnej działalności, poza Włochami znalazła się Francja (99,6 tys. wiz) i Hiszpania (96,8 tys. wiz).

Wizy dla bogatych Rosjan

Nie jest przypadkiem, że to właśnie w tych trzech bogatych krajach tzw. starej Unii, bogaci Rosjanie od dziesięcioleci lokowali pieniądze, kupowali nieruchomości, jachty, apartamenty czyli wydawali ogromne kwoty na lokalnych rynkach.

Czytaj więcej

Argentyna wspomaga emigrację Rosjan. Efekt turystyki ciążowej i działania mafii

Dlatego czwarta w zestawieniu Grecja, gdzie wyjeżdża dużo rosyjskiej klasy średniej, wydała wiz o blisko połowę mniej niż Francja (54,3 tys.), a piąte Niemcy — 15,2 tys. Życzliwi reżimowi Putina Węgrzy wydali wiz Schengen 14,9 tys., Finlandia która nie przyjmuje do siebie turystów i wiz turystycznych nie wydaje, podarowała obywatelom kraju-agresora 11,1 tys. wiz Schengen. Szwajcaria, w której bankach jest zamrożone setki milionów rosyjskiego kapitału wydała 9,4 tys. wiz, Austria — 4,5 tys. wiz. Dziesiątkę zamyka Portugalia z 2,9 tysiącami wiz dla Rosjan.

Polska wydała wiz za mało na pierwszą dziesiątkę

Jak widać w pierwszej dziesiątce nie ma Polski i z wyjątkiem Węgier — państw, które wraz z nami wstąpiły do Wspólnoty w 2004 r., dominuje tzw. stara Unia. W sumie, według danych Komisji Europejskiej, w minionym roku Rosjanie złożyli 520 tys. wniosków wizowych (w 2022 r. było ich więcej – 687 tys.). Unijne kraje były dla nich przychylne Jedynie 10,6 proc. (53 tys.) dostało odmowę.

Czytaj więcej

Turyści z UE nadal jeżdżą do Rosji. Najwięcej Niemców i Polaków

We wtorek 11 czerwca wchodzi w życie nowa, wyższa stawka opłat za wizę Schengen. Opłata za ubieganie się o wizę wzrośnie z 80 do 90 euro, a dla dzieci do 12 roku życia – z 40 do 45 euro. Wnioskodawcy z krajów, które nie współpracowały przy readmisji swoich obywateli przebywających nielegalnie w UE, zapłacą 135 lub 180 euro, w zależności od decyzji Rady. Podwyżka obowiązuje wszystkich cudzoziemców, w tym Rosjan.

Wojna zmieniła politykę wizową wobec Rosjan

Choć Rosja rozpętała wojnę w lutym 2022 r a o zbrodniach na ukraińskiej ludności cywilnej był wiadomo już w marcu, to Bruksela nie śpieszyła się z ograniczeniem napływu uciekających z ojczyzny Rosjan. Dopiero we wrześniu 2022 r. Rada Unii Europejskiej zawiesiła uproszczony reżim wizowy z Rosją. Były to jednak działania żenująco słabe. Cena opłaty wizowej wzrosła z 35 do 80 euro, a czas rozpatrywania wniosku wizowego wydłużył się z 10 do 15 dni. W indywidualnych przypadkach mógł on zostać przedłużony maksymalnie do 45 dni.
Według KE odsetek odmów wydania wiz osobom ubiegającym się o wizę ze wszystkich krajów zmniejsza się – w ubiegłym roku odrzucono 16 proc. wszystkich wniosków, podczas gdy w 2022 r. odsetek ten wyniósł 17,9 proc.. Udział wiz wydawanych Rosjanom na wielokrotny pobyt w strefie Schengen zmniejszył się do 42,5 proc. (221 tys.).

Pierwszą dziesiątkę państwa najbardziej życzliwych Rosjanom w wydawaniu schengeńskich wiz opublikowała gazeta RBK powołując się na dane Komisji Europejskiej. W 2023 r na podium tej niechlubnej działalności, poza Włochami znalazła się Francja (99,6 tys. wiz) i Hiszpania (96,8 tys. wiz).

Wizy dla bogatych Rosjan

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Jeden diament odmieni los zadłużonego mieszkańca Indii
Biznes
Unikalna kolekcja autografów sprzedana za 78 tys. funtów. Najdroższy Mao Zedong
Biznes
Japończycy kontra turyści. Ceny w restauracjach różne dla miejscowych i gości
Biznes
Wymiany aktywami nie będzie. Bruksela zabrania transakcji z Rosjanami
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Biznes
Bernard Arnault stracił w 2024 r. więcej niż jakikolwiek miliarder