04:50
10.06.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 838
00:16
10.06.2024

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:48
10.06.2024

Moskwa wysyła notę ​​protestacyjną do Erewania po wizycie delegacji ormiańskiej w Buczy

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji wystosowało notę ​​protestacyjną do Erewania po wizycie delegacji ormiańskiej w Buczy na początku czerwca – podała 9 czerwca kontrolowana przez państwo rosyjska agencja informacyjna  TASS.

Bucza, przedmieście na północny zachód od Kijowa, zostało zajęte przez wojska rosyjskie wkrótce po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę na pełną skalę w lutym 2022 roku. Po wyzwoleniu miasta pod koniec marca 2022 r. odkryto masowe groby z ludnością cywilną i udokumentowano tysiące zbrodni wojennych, czyniąc z Buczy symbol rosyjskich okrucieństw na Ukrainie.

Ambasador Armenii na Ukrainie Władimir Karapetian i Tigran Ter-Margarian, naczelnik dystryktu Nor Nork w Erewaniu, spotkali się 2 czerwca z burmistrzem Buczy Anatolijem Fedorukiem. Delegacja ormiańska złożyła „kwiaty i uhonorowała niewinnie zabitych mieszkańców Buczy w pobliżu kompleksu pamięci” oraz „przekazała pomoc humanitarną w postaci leków”.

„Jesteśmy dumni z odwagi narodu ukraińskiego i zawsze jesteśmy gotowi wspierać Buczę i inne społeczności dotknięte działaniami wojennymi” – cytuje wypowiedź Ter-Margariana Ambasada.

Rosja uważa tę wizytę za „nieprzyjazny krok” – stwierdziła Tass, cytując rzeczniczkę rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych Marię Zacharową.

23:16
10.06.2024

Ukraina utworzy rejestr gruntów potencjalnie skażonych obiektami wybuchowymi

Na Ukrainie powstanie pierwszy państwowy rejestr terytoriów skażonych  obiektami wybuchowymi.

Jak poinformowała służba prasowa Ministerstwa Gospodarki, w piątek Rada Ministrów przyjęła decyzję o rozpoczęciu prac nad uruchomieniem rejestru.

Do rejestru będzie można wprowadzić informacje o wynikach badania, w szczególności za pomocą zdjęć satelitarnych, narzędzi skanujących itp. Będzie on obejmował całe terytorium objęte działaniami wojennymi. Z rejestru zostanie wyłączony badany teren, na którym nie wykryto ani nie zneutralizowano obiektów wybuchowych.

22:38
09.06.2024

Biden i Macron popierają wykorzystanie zysków z rosyjskich aktywów na rzecz Ukrainy

Prezydent USA Joe Biden i prezydent Francji Emmanuel Macron wspierają wysiłki Unii Europejskiej i G7 na rzecz wykorzystania zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów na rzecz Ukrainy.

„Prezydenci zobowiązują się do wspierania wysiłków Unii Europejskiej i G7 na rzecz przekazania nadzwyczajnych zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów  na rzecz Ukrainy, zgodnie z prawem międzynarodowym oraz naszymi odpowiednimi systemami prawnymi i procesami decyzyjnymi” - poinformowali prezydenci we wspólnym oświadczeniu.

22:00
09.06.2024

Wstępne sondaże: Proukraińska EPP prowadzi w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Proukraińska Europejska Partia Ludowa (PPE), największe ugrupowanie w Parlamencie Europejskim, wygrywa wybory do Parlamentu Europejskiego, które kończą się 9 czerwca.

EPL, posiadająca największą frakcję w Parlamencie Europejskim, w nowej kadencji parlamentu otrzyma około 180 z 720 mandatów. Ursula von der Leyen jest kandydatką na stanowisko Przewodniczącej Komisji Europejskiej z ramienia EPP.

21:40
09.06.2024

USA porozumiały się z Francją w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Prezydent USA Joe Biden poinformował, że doszedł do porozumienia z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w sprawie sposobu wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów. Ta kwestia ma być głównym tematem obrad najbliższego szczytu grupy G7.

20:52
09.06.2024

Zełenski o przygotowaniu porozumienia z USA: Robimy wszystko, aby amerykańskie przywództwo stało się namacalne

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że trwają aktywne przygotowania do dwustronnej umowy o bezpieczeństwie z USA.

"Skrupulatnie przygotowujemy dwustronną umowę o bezpieczeństwie między naszym krajem a Stanami Zjednoczonymi. Robimy wszystko, aby przywództwo Ameryki było namacalne. Dziękujemy wszystkim, którzy pomagają!” -  napisał Zełenski.

20:36
09.06.2024

Umarł Wasia, pies, który służył w ukraińskiej armii 

Pies rasy cane-corso zmarł w wyniku ciężkiej choroby. Od 2016 roku służył w ukraińskiej armii w Donbasie.

W 2022 roku Wasia zaplątał się w druty przed okopami Rosjan. Aby wydostać się z pułapki, odgryzł sobie łapę. Na początku stycznia 2023 trafił do Polski, gdzie dostał protezę i przeszedł rehabilitację.

20:20
09.06.2024

Ukraiński samolot wojskowy po raz pierwszy zaatakował cel w Rosji

"Chociaż nadal trwa ocena zniszczeń, potwierdzono, że było to bezpośrednie trafienie. Jest to pierwsza amunicja zrzucona z powietrza przez Siły Zbrojne Ukrainy na cel w Rosji" - cytuje Sky News ukraińskie źródło.

Czytaj więcej

Sky News: Siły Zbrojne Ukrainy po raz pierwszy zaatakowały z powietrza cel w Rosji
19:59
09.06.2024

Od 10 czerwca na całej Ukrainie obowiązywać będą stabilizacyjne harmonogramy ciągłych wyłączeń

Ukrenergo poinformowało, że na poniedziałek 10 czerwca w godzinach od 16:00 do 22:00 planowane jest wprowadzenie wyłączeń stabilizacyjnych w przypadku przekroczenia limitów poboru, o których codziennie wieczorem informowane są poszczególne przedsiębiorstwa energetyczne w obwodach.

19:42
09.06.2024

Zełenski: Przygotowujemy nowe kroki, Ukraina na pewno się obroni

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wysłuchał raportu Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy Ołeksandra Syrskiego i zamierza wysłuchać raportu Kyryło Budanowa, Szefa Wywiadu Obronnego Ukrainy. Oznajmił, że Ukraina przygotowuje nowe kroki.

Zełenski podkreślił, że front pokrowski w obwodzie donieckim pozostaje najgorętszym punktem strefy walk, na który Rosjanie wywierają największy nacisk.

19:21
09.06.2024

Sullivan: Tempo rosyjskiej operacji w obwodzie charkowskim utknęło w martwym punkcie

Jake Sullivan, doradca prezydenta USA Joe Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego, powiedział, że rosyjska operacja wojskowa w obwodzie charkowskim utraciła dynamikę.

Sullivan dodał, że Charków jest nadal zagrożony, ale Rosjanie nie poczynili w ostatnich dniach znaczących postępów w tym obszarze.

- Stany Zjednoczone będą nadal wspierać Ukrainę w utrzymaniu linii i odpieraniu agresywnych sił rosyjskich -  stwierdził doradca.

18:57
09.06.2024

Rosyjski obwód biełgorodzki ostrzelany ponad 140 razy w dobę

Gubernator obwodu Wiaczesław Gładkow twierdzi, że nie ma ofiar.

18:42
09.06.2024

Jake Sullivan: Zakazanie Ukrainie uderzania w cele na terenie Rosji nie miało sensu

- Kiedy wojska rosyjskie przekroczyły granicę podczas swojej ostatniej ofensywy w obwodzie charkowskim, nie miało sensu uniemożliwiać Ukraińcom atakowania celów na rosyjskiej ziemi - twierdzi Jake Sullivan, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu

18:18
09.06.2024

Minister spraw zagranicznych Mołdawii potępia antyukraińskie prowokacje we Francji

Minister spraw zagranicznych Mołdawii Mihai Popsoi potępił działania trzech obywateli Mołdawii aresztowanych w sobotę w stolicy Francji, Paryżu, za eksponowanie wizerunków trumien z napisem „Francuscy żołnierze zginęli na Ukrainie”.

„Ubolewamy i stanowczo potępiamy incydent z udziałem trzech obywateli Mołdawii w Paryżu, który  stanowi część taktyki hybrydowej mającej zaszkodzić naszemu międzynarodowemu wizerunkowi” – ​​napisał Popsoi.

17:59
09.06.2024

Wywiad: Nie jeden, a dwa rosyjskie myśliwce Su-57 zniszczone w obwodzie astrachańskim

Wywiad Ukrainy poinformował, że dwa wielozadaniowe myśliwce Su-57 mogły zostać zestrzelone w ataku na lotnisko Achtubińsk w rosyjskim obwodzie astrachańskim.

"Dane są w dalszym ciągu wyjaśniane. Ze wstępnych ustaleń wynika, że ​​mogły zostać trafione dwa samoloty Su-57" - powiedział Andrij Jusow, rzecznik wywiadu obrony Ukrainy

17:38
09.06.2024

Siły Zbrojne Ukrainy rozpoczną testy bomb lotniczych kierowanych produkcji ukraińskiej

Poinformował o tym generał brygady Serhii Hołubcow, szef Dowództwa Sił Powietrznych

- Obecnie pracujemy nad konwersją i produkcją naszych własnych, poprawionych bomb opartych na konwencjonalnych bombach swobodnego spadania. Istnieją różne zawiłości konstrukcyjne, takie jak wybór odpowiedniego skrzydła, modułu GPS i modułu sterującego. Za kilka tygodni powinniśmy rozpocząć testowanie pierwszych partii tych bomb, które są produkcji ukraińskiej - poinformował generał.

17:21
09.06.2024

Kreml zmusza studentów z Afryki do walk z Ukrainą

Ukraiński wywiad twierdzi, że Rosja  prowadzi intensywne działania mające na celu rekrutację zagranicznych najemników w co najmniej 21 krajach, w tym w kilku w Afryce. Rekrutom oferuje się wysokie premie za podpisanie kontraktu, a także wysokie wynagrodzenie za służbę w rosyjskiej armii.

Czytaj więcej

Bloomberg: Kreml wysyła na wojnę studentów z Afryki
16:58
09.06.2024

Pożar w składzie amunicji w rosyjskim obwodzie biełgorodzkim

W wyniku ukraińskiego ataku zapalił się skład amunicji w miejscowości Rakitnoje. Lokalne władze twierdzą, że zaatakowano „obiekt niemieszkalny”.

„Pożar w budynku niemieszkalnym w Rakitnoje. Nie było żadnych ofiar. Obecnie transportujemy mieszkańców pobliskich domów na bezpieczną odległość. Na miejscu jest naczelnik obwodu Anatolij Klimow i służby operacyjne” – napisał w telegramie gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow.

W niedzielę w rosyjskim Biełgorodzie, obwodach biełgorodzkim i kurskim ogłoszono zagrożenie atakami rakietowymi.

16:38
09.06.2024

"Die Welt" wymienia listę państw zaproszonych przez Francję do utworzenia koalicji

"Die Welt” zauważa, że ​​w zeszłym tygodniu Francja wysłała listy do krajów bałtyckich, Polski, Danii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Holandii i Stanów Zjednoczonych z propozycją przyłączenia się do wielonarodowej koalicji mającej na celu szkolenie wojska na Ukrainie.

Wiele krajów sprzeciwia się temu pomysłowi. Dyplomaci UE argumentują jednak, że istnieją uzasadnione powody, aby szkolić ukraińskich żołnierzy na terytorium Ukrainy.

16:20
09.06.2024

Aerofłot ma poważny kłopot z samolotami

Nikt nie chce ubezpieczyć floty rosyjskiego przewoźnika.

Czytaj więcej

Rosyjski Aerofłot chciałby ubezpieczyć samoloty. Ale ma problem
15:55
09.06.2024

Szef tureckiej dyplomacji jedzie do Rosji

W poniedziałek i wtorek minister spraw zagranicznych Turcji Hakan Fidan uda się do Rosji, gdzie ma spotkać się ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem oraz wziąć udział w spotkaniu Brics. Zgodnie z komunikatem prasowym na zakończenie tej wizyty omawiane będą najnowsze wydarzenia na Ukrainie, w Gazie, Syrii, Libii i na Kaukazie Południowym. Mowa będzie także o „współpracy gospodarczej między Moskwą i Ankarą".

15:26
09.06.2024

Putin stworzył sobie nowych oligarchów

Dzięki wojnie i sankcjom Władimir Putin ma majątek, który może rozdać swoim ludziom.

Czytaj więcej

Wierni, bierni, wystraszeni. Wojna stworzyła nowy typ rosyjskich oligarchów
14:54
09.06.2024

Rośnie liczba kobiet w ukraińskiej armii. Są nowe dane

Wiceminister obrony Natalia Kałmykowa zauważyła, że dziś kobiety coraz częściej wybierają w wojsku specjalizacje, które z założenia nie są uważane za kobiece.

Czytaj więcej

Ile kobiet służy w wojsku Ukrainy? Wiceminister obrony podała dane
14:28
09.06.2024

Patriarcha Cyryl: Rosja powstrzymuje rozwój bezbożności na świecie

Federacja Rosyjska odgrywa epokową rolę i powstrzymuje rozwój bezbożności na świecie — mówił Cyryl, patriarcha Moskwy i całej Rusi w niedzielę po nabożeństwie w soborze Chrystusa Zbawiciela w Królewcu. Zdaniem rosyjskiego patriarchy Rosja „odgrywa epokową rolę, powstrzymując na wiele sposobów rozwój bezbożności, zaprzeczanie Bogu i Kościołowi w skali ludzkiej cywilizacji”. — Stanowisko to — jak przekonywał — spotyka się z ostrymi reakcjami — „gniewem, oskarżeniami i tak dalej”. — Ale nie przestaniemy o tym mówić, bo tak jest — zapewnił. 

— Jeśli gdzieś kościoły pustoszą, bo ludzie je opuszczają, to nasze kościoły są przepełnione, bo współcześni ludzie mieszkający w Rosji zjednoczyli się umysłami, sercami i wiarą w Boga, wiedzą naukową i współczesną kulturą. I tak ta synteza o znaczeniu historycznym jest prawdziwym osiągnięciem cywilizacyjnym Rosji, które może mieć wpływ na życie całego rodzaju ludzkiego — perorował Cyryl.

14:04
09.06.2024

Ławrow: Francja oszukuje, że na Ukrainie nie ma francuskich instruktorów

Przedstawiciele francuskich władz „nagle zaczęli mówić, że na Ukrainie nie ma francuskich instruktorów – to nieprawda i oni o tym wiedzą” - powiedział Siergiej Ławrow, minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej, w rozmowie z kremlowskim propagandystą Pawłem Zarubinem. Nagranie zostało opublikowane na kanale Zarubina na Telegramie.

13:36
09.06.2024

Rosjanie twierdzą, że zestrzelili ukraiński śmigłowiec Mi-8

Rosyjska obrona powietrzna w ciągu ostatniej doby zestrzeliła ukraiński śmigłowiec wojskowy Mi-8, 66 dronów i 13 pocisków HIMARS — podaje rosyjski resort obrony w codziennym komunikacie. Nie wskazano, gdzie doszło do rzekomych zestrzeleń. Zachodni eksperci od początku wojny kwestionują rosyjskie statystyki, według których np. najeźdźcy strącili więcej ukraińskich samolotów, niż Kijów w istocie kiedykolwiek posiadał.

12:57
09.06.2024

Czy niemiecka polityk wyjechała z dziećmi do Rosji?

Pierwszy o wyjeździe Petersen do Rosji poinformował w rozmowie z propagandową agencją TASS Aleksander Brod, członek Prezydenckiej Rady ds. Społeczeństwa Obywatelskiego i Praw Człowieka w Rosji.

Czytaj więcej

Polityk wyrzucona z AfD wywiozła swoje dzieci z Niemiec. Prawdopodobnie do Rosji
12:17
09.06.2024

Finlandia zdradza, że testuje na Ukrainie nowoczesne uzbrojenie

Finlandia konsekwentnie odmawia ujawnienia tego, jakiej pomocy wojskowej udzieliła Ukrainie. Jednak Mikko Heiskanen, zastępca szefa sztabu ds. uzbrojenia i logistyki fińskich sił zbrojnych, w rozmowie z agencją FTT zdradził, że nie jest to tylko stary sprzęt z magazynów. - Nie wchodząc w szczegóły, mogę powiedzieć, że również najnowsze, nawet w fazie rozwojowej, fińskie innowacje w dziedzinie ekonomii wojskowej były w ten sposób testowane (na Ukrainie) - powiedział.

Komentując zapotrzebowanie Ukrainy na 155-milimetrowe pociski artyleryjskie gen. Heiskanen zauważył, że Finlandia jest największym producentem tej amunicji w Europie. Jednocześnie zgodził się ze stanowiskiem rządu Szwecji, że pomoc dla Kijowa nie powinna pochodzić z własnych zapasów, a z zakupów bezpośrednio u producentów. - Magazyny (Finlandii) zaczynają się zapełniać, ale wcale nie oznacza to, że jest wystarczająca ilość amunicji – zauważył.

11:40
09.06.2024

Ostrzał obwodu donieckiego. Ukraina informuje o ofiarach

W wyniku ostrzału, dokonanego przez rosyjskich najeźdźców, w sobotę 8 czerwca na terenie obwodu donieckiego zginął jeden cywil, a dwóch kolejnych zostało rannych - przekazał szef obwodowej administracji wojskowej Wadym Fiłaszkin, precyzując, że zmarli mieszkali na terenie miejscowości Nju-Jork.

11:01
09.06.2024

Ukraińskie energetyki podbijają rynek

Żołnierze na froncie piją je zamiast kawy i wody, by przetrwać życie w okopach.

Czytaj więcej

Jasny punkt w wojennej gospodarce Ukrainy. Te firmy zarabiają lepiej niż przed inwazją
10:28
09.06.2024

DTEK: Dziś na Ukrainie nie będzie przerw w dostawach prądu

Największa prywatna spółka energetyczna na Ukrainie, Grupa DTEK, poinformowała o usunięciu wszystkich awarii i zniesieniu ograniczeń dotyczących korzystania z energii elektrycznej. „Według aktualnych informacji Ukrenergo, będziemy mogli przeżyć dzień bez harmonogramów wyłączeń” – czytamy w komunikacie. Jak podkreśliła DTEK, sytuacja w systemie elektroenergetycznym pozostaje niezwykle napięta, dlatego używając prądu nadal warto pamiętać o jego oszczędzaniu.

09:51
09.06.2024

Rosja atakowała obwód chersoński. Są poszkodowani

W obwodzie chersońskim w wyniku rosyjskich ataków w ciągu ostatniej doby zginął jeden cywil a czterech kolejnych odniosło obrażenia - poinformował Ołeksandr Prokudin, szef chersońskiej administracji wojskowej. „Rosyjskie wojsko atakowało dzielnice mieszkalne na zaludnionych obszarach regionu, w szczególności uszkodzono 13 domów prywatnych. Trafiono także w samochód. W wyniku rosyjskiej agresji 1 osoba zginęła, a 4 zostały ranne” - napisał na Telegramie.

09:12
09.06.2024

GUR: Po raz pierwszy zniszczono rosyjski myśliwiec piątej generacji

„8 czerwca 2024 roku wielozadaniowy myśliwiec Su-57 państwa agresora został trafiony na terenie lotniska Achtubińsk w obwodzie astrachańskim Federacji Rosyjskiej, położonym 589 km od frontu” — głosi komunikat, wydany w niedzielę przez ukraiński wywiad.

Czytaj więcej

Ukraińcy twierdzą, że po raz pierwszy zniszczyli najnowocześniejszy rosyjski myśliwiec Su-57
08:36
09.06.2024

Według Moskwy handel między Rosją a USA wzrósł o 20 proc.

Handel między Rosją a Stanami Zjednoczonymi wzrósł w kwietniu o 20 proc. w ujęciu rocznym – do 332 mln dolarów – wynika z obliczeń propagandowej agencji RIA Nowosti, która twierdzi, że opiera się na danych amerykańskich celników. Głównym produktem importowanym przez USA z Rosji mają być nawozy, których wartość wzrosła 1,6-krotnie w ujęciu rocznym do 164 mln dolarów. Następna w kolejności jest platyna – dostawy miały wzrosnąć rok do roku 32-krotnie, do 94,2 mln dolarów.

07:58
09.06.2024

429 ataków Rosji na obwód zaporoski

W ciągu ostatnich 24 godzin armia rosyjska przeprowadziła 429 ataków na obwód zaporoski - poinformował na Telegramie szef tamtejszej administracji wojskowej Iwan Fiodorow. Według niego pod ostrzałem wroga znalazło się 8 miejscowości.

07:20
09.06.2024

Nowe ukraińskie dane o rosyjskich stratach

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w porannym komunikacie zaktualizował statystyki rosyjskich strat na wojnie. Według Ukraińców w ciągu ostatniej doby Rosja straciła na froncie ok. 1270 żołnierzy, 26 czołgów i 60 systemów artylerii.

06:44
09.06.2024

Jeden rosyjski okręt z rakietami Kalibr na Morzu Czarnym

Sztab Generalny Siły Zbrojnych Ukrainy przekazał o poranku, że na Morzu Czarnym znajduje się obecnie jeden rosyjski okręt, wyposażony w cztery rakiety Kalibr. Ponadto na Morzu Azowskim znajduje się 7 okrętów najeźdźców, w tym trzy z pociskami manewrującymi.

06:30
09.06.2024

Zapis sobotniej relacji

Wydarzenia z 836. dnia wojny można prześledzić w naszej wczorajszej relacji.

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 836