06:30
06.01.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 682
00:11
06.01.2024

Kończymy relację

O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:58
05.01.2024

Eksplozje na anektowanym Krymie. Most Krymski ponownie zamknięty

Wieczorem na anektowanym Krymie odnotowano eksplozje.

Lokalni mieszkańcy piszą na portalach społecznościowych, że w rejonie Eupatorii słychać było aż dziesięć eksplozji. Eksplozje odnotowano także w regionie Saki.

W piątek w zaanektowanym Sewastopolu trzykrotnie ogłoszono ostrzeżenie o nalocie.

23:46
05.01.2024

Putin "rozdaje" obywatelstwo FR ukraińskim dzieciom

4 stycznia prezydent Rosji Władimir Putin podpisał zarządzenie umożliwiające ukraińskim dzieciom deportowanym do Rosji nabycie obywatelstwa rosyjskiego – poinformował 5 stycznia za pośrednictwem Telegramu ukraiński Rzecznik Praw Człowieka Dmytro Lubinec.

Dyrektywa ta w szczególności umożliwia sierotom i dzieciom pozbawionym opieki rodzicielskiej, będącym obywatelami Ukrainy, uzyskanie obywatelstwa rosyjskiego na mocy osobistej decyzji Putina, z pominięciem standardowych wymogów ustawodawstwa federalnego.

Rzecznik wyraził zaniepokojenie tą sytuacją, stwierdzając: „Przenoszenie dzieci z jednej grupy narodowościowej do drugiej jest jedną z oznak ludobójstwa”. Wyszczególnił, że wnioski o takie obywatelstwo mogą składać szefowie rosyjskich organizacji, w których dziecko znajduje się pod opieką.

23:17
05.01.2024

Szef wywiadu obrony Ukrainy o uwolnieniu żołnierzy z Pułku "Azow' z niewoli: Wszyscy ostatecznie wrócą do domu

„Pułku Kyryło Budanow, szef wywiadu obrony Ukrainy w Ministerstwie Obrony, powiedział, że Ukraina ostatecznie sprowadzi z powrotem wszystkich swoich jeńców wojennych, w tym bojowników zAzow”

- Rosja gra w swoją zwykłą grę: próbuje wykorzystać atut, że tak powiem, w kwestiach, które są społecznie złożone w rozumieniu wielu warstw naszego społeczeństwa, co obejmuje kwestię Pułku "Azow". Ponieważ jest to bardzo kontrowersyjna kwestia w naszym społeczeństwie, to bardzo drażliwy punkt. A oni chcą to wykorzystać, aby zapewnić sobie pewne korzyści w postaci destabilizacji w naszym kraju. Tak się nie stanie - zapowiedział Budanow.

22:17
05.01.2024

Kułeba o stosunkach polsko-ukraińskich

W rozmowie z portalem Ukrinform Dmytro Kułeba wspomniał niedawną wizytę nowego ministra spraw zagranicznych RP Radosława Sikorskiego, podczas której przekazał on pewne sygnały ze strony nowego polskiego rządu i  wizję Warszawy dotyczącą rozwiązania istniejących problemów.

Czytaj więcej

Szef MSZ Ukrainy zapowiada rozmowy z Polską „na wszystkich szczeblach”
21:44
05.01.2024

Kolejny oligarcha ominął sankcje

Rosyjski oligarcha Oleg Deripaska kupił biznesowy odrzutowiec Falcon 7X za 36 mln dolarów, z pominięciem sankcji.

21:22
05.01.2024

Kułeba: Ukraina wyciągnęła UE ze „śpiączki nierozszerzenia”

Minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba jest przekonany, że Ukraina pomogła Unii Europejskiej wyjść ze „śpiączki braku ekspansji”.

Zdaniem ministra, gdyby nie Ukraina, „UE pozostawałaby w tej śpiączce i nie byłaby siłą historyczną”. „A otwierając się na ideę ekspansji, w zasadzie powróciła na scenę historyczną i wniosła optymizm w historyczną rolę Unii Europejskiej” – podkreślił Kułeba.

20:55
05.01.2024

Niewybuch Kindżała w Kijowie

W Kijowie saperzy Państwowej Służby Ratunkowej zneutralizowali głowicę niewybuchu rakiety Kindżał.

20:23
05.01.2024

Media: Syn Abramowicza otrzymał nowy litewski paszport w październiku 2023 r.

Syn oligarchy Romana Abramowicza otrzymał nowy litewski paszport w październiku 2023 r., ponad rok po wpisaniu jego ojca na listę sankcyjną UE – podało 5 stycznia Sieneńskie Centrum Dziennikarstwa Śledczego w Wilnie.

Litewskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ogłosiło 7 grudnia, że bada okoliczności uzyskania obywatelstwa litewskiego przez dzieci Abramowicza, Arkadija i Annę, po opublikowaniu przez Siena Center śledztwa w tej sprawie.

Siena Center odkryło, że Abramowicz wskazał dwójkę dzieci na beneficjentów jednego ze swoich funduszy, co mogło pomóc mu w obejściu sankcji USA, Wielkiej Brytanii i UE.

Anna Abramowicz otrzymała litewski paszport w październiku 2011 r., a odnowiła go w maju 2021 r. Dziadkowie Romana Abramowicza pochodzili z Litwy, co dało jego dzieciom prawo do ubiegania się o obywatelstwo litewskie zgodnie z ówczesnym prawem.

19:59
05.01.2024

Erdoğan i Zełenski rozmawiali o korytarzu zbożowym, wojnie i jeńcach wojennych

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan odbył rozmowę telefoniczną z szefem ukraińskiego rządu Wołodymyrem Zełenskim. Podczas rozmowy Erdoğan podkreślił znaczenie ponownego otwarcia korytarza zbożowego. Prezydent Turcji oświadczył, że kontynuuje kontakty dyplomatyczne w tej sprawie.

Erdoğan powiedział także, że Turcja „dokłada wszelkich starań, aby powstrzymać rozlew krwi zarówno na Ukrainie, jak i na terytoriach palestyńskich”.

19:22
05.01.2024

Ambasada Ukrainy we Włoszech prosi o odwołanie prorosyjskiej wystawy o Mariupolu

Ambasada Ukrainy we Włoszech przesłała oficjalny wniosek o odwołanie zapowiedzianej 20 stycznia w Modenie prorosyjskiej wystawy poświęconej „szybkiemu procesowi restauracji” Mariupola po zniszczeniach i okupacji przez Rosję.

Misja dyplomatyczna podkreśliła, że ukraiński MSZ uważa włoskie wydarzenie dotyczące „odbudowy” Mariupola za rosyjską prowokację.

Reklama wydarzenia zawiera typowe dla Kremla narracje o rzekomym „powstaniu cywilnym” w Donbasie – a właściwie o działaniach rosyjskich dywersantów podczas przejęcia władzy w regionie w 2014 r. – oraz o „szybkim procesie odbudowy” miasta, które w rzeczywistości zostało zdewastowane przez regularne siły rosyjskie podczas okupacji wiosną 2022 r.

18:56
05.01.2024

Władze Szkocji podjęły decyzję o wstrzymaniu płatności za mieszkania dla uchodźców z Ukrainy

Na kilka dni przed Bożym Narodzeniem szkocki rząd powiadomił lokalne władze, że wsparcie finansowe na pomoc w osiedleniu się ukraińskich uchodźców nie będzie kontynuowane ze względu na problemy budżetowe.

Władze lokalne podkreślają, że bez dofinansowania musiałyby zaprzestać udostępniania hoteli, w których przebywają uchodźcy z Ukrainy.

18:23
05.01.2024

W parlamencie Ukrainy powstanie Komisja ds. NATO

Rusłan Stefanczuk, przewodniczący Rady Najwyższej (parlamentu Ukrainy), powiedział, że w najbliższej przyszłości planuje się powołanie odrębnej komisji, która zajmie się dostosowaniem ustawodawstwa krajowego do standardów NATO.

17:57
05.01.2024

Ministerstwo Obrony Rosji ogłosiło przechwycenie ukraińskiej rakiety nad obwodem lipieckim

Resort twierdzi, że ukraiński pocisk przeciwlotniczy S-200 został przechwycony nad terytorium obwodu lipieckiego przez pełniące służbę rosyjskie siły obrony powietrznej

17:33
05.01.2024

Rząd przeznacza miliard hrywien na budowę schronów w szpitalach

Gabinet Ministrów przeznaczy 1 miliard hrywien na wyposażenie schronów i stworzenie bezpiecznych warunków w szpitalach  - zapowiedział premier Denys Szmyhal.

W tym roku Ukraina zwiększa finansowanie opieki zdrowotnej. Wydatki na opiekę zdrowotną w 2024 roku wyniosą 239 miliardów hrywien, czyli o 31 miliardów UAH więcej niż w roku ubiegłym.

17:05
05.01.2024

Rejestrują się pierwsi rywale Putina

Pokonanie sprawującego władzę od 24 lat Putina będzie właściwie niemożliwe dla jakiegokolwiek  rywala.

Czytaj więcej

Wybory prezydenckie. Dwaj pierwsi rywale Putina zarejestrowani przez Komisję Wyborczą
16:35
05.01.2024

Kadyrow proponuje uwolnienie jeńców w zamian za zniesienia sankcji na członków jego rodziny

Ramzan Kadyrow zaproponował uwolnienie schwytanych żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy (AFU) w zamian za zniesienie sankcji wobec członków jego rodziny

- Mamy więźniów, których pojmaliśmy w Doniecku, Ługańsku. Przekazuję naszemu gościowi Scottowi Ritterowi listę jeńców. Jeśli zniosą sankcje na moją matkę, moje córki, niewinnych ludzi, konie, z wyjątkiem mnie,   to wydamy tych ludzi – powiedział Kadyrow.

Do Groznego przybyła delegacja pod przewodnictwem byłego oficera piechoty morskiej i wywiadu armii amerykańskiej Scotta Rittera. To amerykański pisarz, były oficer wywiadu Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych, były inspektor ds. broni Komisji Specjalnej ONZ (UNSCOM) i skazany przestępca seksualny. Ritter jest współpracownikiem rosyjskich państwowych mediów RT i Sputnik i krytykiem administracji Joe Bidena w kwestii pomocy dla Ukrainy. Ritter porównał Ukrainę do „wściekłego psa”, który powinien zostać zastrzelony, a traktowanie Rosjan na mocy prawa ukraińskiego zrównał z traktowaniem Żydów przez nazistowskie Niemcy. O masakrę w Buczy oskarżył Ukrainę. We wrześniu ubiegłego roku były pełnomocnik rządu Morawieckiego ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Stanisław Żaryn nazwał Rittera "wygodnym narzędziem w rękach rosyjskiego systemu kłamstwa".

16:09
05.01.2024

Muzeum "specjalnej operacji wojskowej" w każdej szkole w obwodzie ługańskim

 Propaganda wśród uczniów w tymczasowo okupowanym obwodzie ługańskim nabiera tempa, „władze” nakazały utworzenie w szkołach tzw. „muzeów „Specjalnej Operacji Wojskowej”- informuje Centrum Narodowego Oporu.

"Oznacza to, że każda szkoła będzie miała ośrodki propagandowe, które będą gloryfikować nazistowską wojnę Kremla przeciwko Ukrainie” – czytamy w oświadczeniu CNO.

15:35
05.01.2024

Ukraińskie koleje przewiozły ponad 2 miliony pasażerów do Europy w 2023 roku 

Ukraińska państwowa spółka kolejowa Ukrzaliznycia przewiozła rekordową liczbę 2,1 mln pasażerów do krajów europejskich w 2023 r. - poinformowała spółka.

Przestrzeń powietrzna nad Ukrainą pozostaje zamknięta od 24 lutego 2022 r., co oznacza, że wjazd lub wyjazd z Ukrainy wymaga transportu drogowego lub kolejowego.

Ukrzaliznycia obsługuje połączenia z Warszawą, Chełmem i Przemyślem w Polsce, Wiedniem w Austrii i Kiszyniowem w Mołdawii. Pociągi kursują również do Czopu, miasta na granicy z Węgrami, umożliwiając pasażerom połączenie z pociągami do Budapesztu.

15:34
05.01.2024

Szwecja wycofa pomoc dla Mali z powodu stanowiska wobec Rosji 

Szwedzki rząd wycofa pomoc humanitarną dla Mali ze względu na jego prorosyjskie stanowisko i wsparcie dla pełnej inwazji na Ukrainę - powiedział szwedzki minister handlu zagranicznego i międzynarodowej współpracy rozwojowej Johan Forssel.

15:00
05.01.2024

Niemcy i Luksemburg uważają, że jest ważne, aby wspierać Ukrainę w jej walce z Rosją

Tak wynika ze wspólnego oświadczenia Annaleny Baerbock i Xaviera Bettela — szefów MSZ obu państw.

14:23
05.01.2024

Na Charków spadły Iskandery, które nie były rosyjskiej produkcji

Takie informacje przekazuje gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow. Z jego wpisu wynika, że ze szczątków pocisków Iskander-M, które spadły na Charków, usunięto oznaczenia pozwalające zidentyfikować kraj pochodzenia, ale — jak dodał - można powiedzieć, że „krajem, który je wyprodukował, nie była Rosja”.

13:54
05.01.2024

Ministerstwo Obrony Ukrainy pokazuje zniszczenie rosyjskich zestawów przeciwlotniczych Osa i Buk M3

Zestawy przeciwlotnicze zostały zniszczone przez wyrzutnię HIMARS.

13:41
05.01.2024

W Sewastopolu ogłoszono trzeci w piątek alarm powietrzny

Tym razem alarm obowiązywał 13 minut. Poprzednie dwa alarmy obowiązywały 25 minut i 20 minut. Na pewien czas wstrzymany został ruch samochodów na Moście Krymskim.

13:07
05.01.2024

Ukraiński wywiad wojskowy przeprowadził operację specjalną na terytorium Rosji

W obwodzie biełgorodzkim oficerowie wywiadu Ukrainy zaatakowali pozycje rosyjskiego plutonu i zaminowali jedną z dróg.

Czytaj więcej

Ukraiński wywiad pokazał jak jego oficerowie wtargnęli do Rosji
13:05
05.01.2024

Ambasador USA w Polsce spotkał się z ministrem obrony i wicepremierem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem

"Nasz sojusz i dalsze wzmacnianie stosunków dwustronnych są wspólnym priorytetem" - napisał Mark Brzezinski w serwisie X.

12:58
05.01.2024

Finlandia bez gazu z Rosji

Finlandia jako pierwszy kraj UE zakaże importu LNG z Rosji.

Czytaj więcej

Finlandia jako pierwsza w Unii zakaże LNG z Rosji
12:36
05.01.2024

Ministerstwo Obrony Rosji: W ciągu tygodnia odparliśmy 18 ukraińskich ataków na kierunku kupiańskim

Resort obrony Rosji podaje, że na tym odcinku Ukraińcy stracili 485 żołnierzy, sześć czołgów, w tym jeden czołg Leopard 2, 11 pojazdów opancerzonych, 24 pojazdy, siedem wyrzutni rakiet i osiem zestawów artyleryjskich.

12:07
05.01.2024

Rosjanie nasilają ataki na Charków. Możliwa nowa ofensywa w pobliżu miasta

Ukraiński wywiad informuje, że Rosjanie dokonują działań, które mogą być przygotowaniem do ofensywy lądowej w pobliżu Charkowa. Do ataku mogłoby dojść w najbliższych dniach.

Czytaj więcej

Ukraina spodziewa się ofensywy Rosjan na Charków. Padła możliwa data
12:05
05.01.2024

Minister obrony Ukrainy rozmawiał z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem

Rustem Umerow miał przedstawić szefowi MON informację na temat sytuacji na ukraińskim froncie.

11:37
05.01.2024

W nocy nad Ukrainą strącono 21 dronów-kamikadze

Informacje takie przekazuje Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy. Z jego komunikatu wynika, że Rosjanie atakowali cele na Ukrainie przy użyciu 29 dronów-kamikadze.

11:36
05.01.2024

Rejon dnieprowski w Chersoniu ostrzelany przez Rosjan

W wyniku ostrzału ranne zostały trzy osoby.

11:33
05.01.2024

Drugi w piątek alarm powietrzny ogłoszony w Sewastopolu

Alarm obowiązywał przez ok. 20 minut. Poprzedni alarm ogłoszony w Sewastopolu rankiem, obowiązywał 25 minut. W czasie alarmu zawieszone było funkcjonowanie transportu publicznego i drogowego, a mieszkańców wezwano do tego, by zeszli do schronów.

11:29
05.01.2024

Obywatele Nepalu do odwołania nie mogą liczyć na pozwolenie na pracę w Rosji

Rząd Nepalu zawiesił wydawanie takich pozwoleń po tym jak co najmniej 10 Nepalczyków zginęło pełniąc służbę w rosyjskiej armii.

Czytaj więcej

Nepal nie wydaje pozwoleń na pracę w Rosji i na Ukrainie. "Dla bezpieczeństwa"
11:05
05.01.2024

Rosjanie blokują dostęp do elektrowni atomowej Zaporoże

- Od dwóch tygodni przedstawiciele Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej nie są wpuszczani do hal reaktorów i na dachy największej w Europie siłowni atomowej.

Czytaj więcej

Co się dzieje w elektrowni Zaporoże? Rosjanie nie wpuszczają inspektorów MAEA
10:56
05.01.2024

Brytyjski resort obrony o sytuacji na ukraińskim froncie: Albo stabilna, albo naprzód posuwają się Rosjanie

„W ciągu ubiegłego tygodnia działania naziemne na Ukrainie charakteryzowały się albo utrzymywaniem linii frontu, albo bardzo stopniowym, powolnym, posuwaniem się Rosjan na kluczowych odcinkach” - pisze Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii w raporcie o aktualnej sytuacji na froncie na Ukrainie. Brytyjczycy piszą, że Rosjanie prowadzą dużą ofensywę w rejonie Kupiańska, ale na razie nie przynosi ona efektów.

10:46
05.01.2024

Elon Musk odradza w serwisie X najeżdżanie Rosji. "To zawsze zły pomysł"

Rosyjska agencja RIA opisując wpis podkreśla, że towarzyszył mu emotikon „kwestionujący słuszność samego pomysłu inwazji na Rosję, niezależnie od pory roku”.

Czytaj więcej

Elon Musk radzi: Nie najeżdżajcie Rosji. Odnotowała to rosyjska agencja
10:15
05.01.2024

Dwie ofiary śmiertelne rosyjskiego ostrzału obwodu donieckiego w ciągu ostatniej doby

Ranne w wyniku ostrzału zostały dwie osoby — poinformował Roman Mroczko, gubernator obwodu donieckiego.

10:06
05.01.2024

Marynarka Wojenna Ukrainy podsumowuje 2023 rok

Rzecznik Marynarki Wojennej Ukrainy, kpt Dmytro Pletenczuk poinformował, że w 2023 roku Ukraińcy zatopili co najmniej sześć okrętów i łodzi Floty Czarnomorskiej — wśród nich okręt desantowy „Mińsk”. Marynarka Wojenna Federacji Rosyjskiej, w ukraińskich atakach, miała stracić ok. 700 żołnierzy.

09:55
05.01.2024

MSW Słowacji poinformowało o podjęciu przez słowacki rząd decyzji o wysłaniu pakietu pomocy humanitarnej na Ukrainę

Pakiet ma wartość 203 492 euro. W jego skład wchodzą agregaty prądotwórcze, grzejniki, ubrania, zestawy pierwszej pomocy, żywność i woda. Pomoc humanitarna ma być przekazana Ukrainie przy wsparciu Komisji Europejskiej. Po dojściu do władzy Roberta Fico nowy słowacki rząd zadeklarował, że nie będzie przekazywał już pomocy militarnej Ukrainie, będzie ją natomiast nadal wspierał przekazując pomoc humanitarną.

09:34
05.01.2024

Rankiem w okupowanym przez Rosjan Sewastopolu ogłoszono alarm powietrzny

Rano wstrzymany był też ruch pojazdów na Moście Krymskim.

09:09
05.01.2024

Ambasador USA na Ukrainie: Negocjacje w sprawie zakupu przez Rosję rakiet z Iranu posuwają się naprzód

„To dowodzi, że nasze wsparcie dla Ukrainy jest pilnie potrzebne” - napisała na swoim profilu w serwisie X Brigdet A. Brink.

08:43
05.01.2024

Rosyjskie drony-kamikadze atakowały w nocy obwód chersoński

W wyniku ataku na wieś Wysokie siedem osób, w tym 14-latek, zostało rannych. 50-letni mężczyzna musiał być hospitalizowany w związku z obrażeniami, jakich doznał - poinformował gubernator obwodu chersońskiego, Ołeksandr Prokudin.

08:17
05.01.2024

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku do Polski z Ukrainy wjechało 18,242 mln osób

Z informacji podawanych przez Straż Graniczną wynika, że w ciągu doby z Polski na Ukrainę wjechało 30,3 tys. osób, a w tym samym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 27,3 tys. osób (od 24 lutego 2022 roku — 16,451 mln osób).

08:08
05.01.2024

W ciągu doby Rosjanie stracili 68 jednostek sprzętu na froncie południowym

Informacje takie podaje biuro prasowe ukraińskiego zgrupowania „Tawria” walczącego na południu Ukrainy. W ciągu doby Rosjanie mieli stracić na odcinku frontu, za które odpowiada zgrupowanie „Tawria” siedem czołgów, 11 pojazdów opancerzonych, 14 zestawów artyleryjskich, 20 bezzałogowych statków powietrznych, 14 samochodów i 2 jednostki sprzętu specjalnego. Ukraińcy mieli zniszczyć też skład amunicji.

08:07
05.01.2024

W ciągu doby w obwodzie charkowskim ostrzelano ponad 15 miejscowości

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu, Ołeh Synehubow. Ponadto Ukraińcy mieli odeprzeć sześć rosyjskich natarć w rejonie Sińkiwki i Petropawłiwki w rejonie kupiańskim — podał Synehubow.

07:32
05.01.2024

Na Morzu Czarnym jest obecnie osiem rosyjskich okrętów

Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy informuje, że dwa okręty, które znajdują się na Morzu Czarnym, są uzbrojone w pociski Kalibr. Łącznie na ich pokładach znajduje się 16 takich rakiet.

07:28
05.01.2024

W nocy nad obwodem dniepropietrowskim strącono sześć dronów-kamikadze

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Serhij Łysak. Z jego wpisu na kanale w serwisie Telegram wynika, że wszystkie drony strącono nad rejonem krzyworoskim.

07:05
05.01.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 363 070 żołnierzy, 6 011 czołgów, 11 142 pojazdy opancerzone, 8 604 zestawy artyleryjskie, 949 wyrzutni rakiet, 631 zestawy przeciwlotnicze, 329 samolotów, 324 śmigłowce, 6 771 bezzałogowych statków powietrznych, 1 786 pocisków manewrujących, 23 jednostki nawodne, jeden okręt podwodny, 11 463 pojazdy (w tym cysterny) i 1 313 jednostek sprzętu specjalnego.

07:02
05.01.2024

ISW: Rosja będzie próbować pozyskać większą liczbę pocisków balistycznych od zagranicznych partnerów

Think tank ocenia, że stanie się tak, ponieważ pociski te skuteczniej penetrują ukraińską obronę przeciwlotniczą niż pociski manewrujące.

Czytaj więcej

Think tank: Ukraińska obrona przeciwlotnicza ma problem z tym rodzajem pocisków
06:32
05.01.2024

Na Kremlu uznano, że francuskie społeczeństwo jest szczególnie podatne na rosyjską propagandę

40 proc. telewidzów we Francji deklaruje, iż nie wierzy w wiadomości kreślące obraz imperialnej Rosji, a 30 proc. uważa, że należy dojść do porozumienia z Kremlem. W zachodniej Europie tylko we Włoszech nastroje są bardziej sprzyjające Rosji.

Czytaj więcej

Marine Le Pen, najlepsza przyjaciółka Putina
06:23
05.01.2024

Rosja chwali się, że może prowadzić wojnę bez przeszkód

Kreml twierdzi, że produkcja zbrojeniowa szybko się zwiększa mimo sankcji, które nie zaszkodziły jednak rosyjskiej gospodarce. Poza Władimirem Putinem nikt jednak nie wie nawet w przybliżeniu, jaki jest jej stan. Od początku wojny 44 rosyjskie ministerstwa, instytucje centralne i ponadregionalne utajniły dane dotyczące gospodarki, które poprzednio publikowały.

Czytaj więcej

Wojna w Ukrainie. Kiedy to się skończy
06:08
05.01.2024

W ciągu doby na ukraińskim froncie doszło do 59 potyczek

Informacje takie przekazuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Z jego komunikatu wynika, że Rosjanie przeprowadzili siedem ataków rakietowych, 36 ataków powietrznych i 37 ostrzałów artyleryjskich pozycji ukraińskiej armii i terenów zamieszkanych.

05:37
05.01.2024

W nocy Ukraińcy mieli atakować z powietrza bazę lotniczą na Krymie, okolice Mostu Krymskiego i port w Rosji

O celach ataków piszą ukraińscy blogerzy.

Czytaj więcej

Zmasowany atak ukraińskich dronów na Krym. Ukraińcy: Nasze rakiety trafiły w cele
05:09
05.01.2024

Biały Dom informuje, że od 30 grudnia Rosjanie ostrzeliwują cele na Ukrainie również przy użyciu północnokoreańskich rakiet

Rosjanie mogli użyć do ataków pocisków KN-23 i KN-25 o zasięgu ok. 900 km. To prawdopodobnie pierwsze użycie tych pocisków w warunkach bojowych.

Czytaj więcej

Na Ukrainę spadają północnokoreańskie rakiety
04:45
05.01.2024

Tak wygląda linia frontu po 680 dniach wojny

Rosjanie kontrolują obecnie kilkanaście procent terytorium Ukrainy.

Sytuacja na Ukrainie, 680 dzień wojny

Sytuacja na Ukrainie, 680 dzień wojny

PAP

04:41
05.01.2024

W ciągu doby jednostki ukraińskiej straży granicznej z pomocą sił specjalnych, zniszczyły przy użyciu dronów trzy zestawy obserwacyjne Murom-M

Nagranie ilustrujące przeprowadzone z powodzeniem ataki opublikowano w internecie.

04:39
05.01.2024

Pentagon: Szkolenie ukraińskich pilotów na F-16 zakończy się w ciągu kilku miesięcy

Informację taką przekazał rzecznik Departamentu Obrony USA, gen. Patrick Ryder. - Spodziewam się, że w dalszej części tego roku ci piloci zakończą swój trening — powiedział gen. Ryder. Rzecznik Pentagonu nie chciał wskazywać precyzyjnej daty ponieważ - jak tłumaczył - długość szkolenia zależy od umiejętności pilotów. - Może ono potrwać od pięciu do ośmiu miesięcy — wyjaśnił.

04:36
05.01.2024

Z Łotwy deportowanych może zostać 1 167 obywateli Federacji Rosyjskiej

O sprawie informuje Łotewski Urząd ds. Obywatelstwa i Migracji. Deportowani mieliby być Rosjanie, którzy nie zastosowali się do zmienionych przepisów migracyjnych i nie przedstawili dokumentów niezbędnych do uzyskania prawa do pobytu na Łotwie.

04:34
05.01.2024

W nocy na południu Ukrainy ogłoszono alarm powietrzny

Alarm ogłoszono w związku z użyciem przez Rosjan dronów-kamikadze. Zagrożone miały być m.in. obwody mikołajowski, dniepropietrowski i chersoński, a także Odessa i Krzywy Róg.

04:30
05.01.2024

Gubernator obwodu biełgorodzkiego poinformował o dwóch osobach rannych w wyniku ukraińskiego ostrzału

Ranni zostali dwaj mężczyźni, którzy doznali obrażeń przedramienia i nogi — wynika z komunikatu Gładkowa umieszczonego w serwisie Telegram. Ponadto w Biełgorodzkie, w wyniku ataku, uszkodzone miały zostać budynki mieszkalne oraz ponad 30 samochodów. 

04:29
05.01.2024

10 rakiet zestrzelonych nad obwodem biełgorodzkim

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało, że w nocy, z 4 na 5 stycznia, nad obwodem biełgorodzkim obrona przeciwlotnicza przechwyciła 10 rakiet wystrzelonych przez ukraińską armię. Rakiety miały zostać wystrzelone z zestawów Wilcha.

04:26
05.01.2024

Nad Krymem zestrzelono w nocy 36 ukraińskich dronów

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało, że „5 stycznia doszło do próby przeprowadzenia przez reżim w Kijowie ataku terrorystycznego z użyciem bezzałogowych statków powietrznych na tereny na terytorium Rosyjskiej Federacji”. Z komunikatu wynika, że rosyjska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła 36 dronów-kamikadze nad Krymem i jeden nad Krajem Krasnodarskim.

04:24
05.01.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 680