Elon Musk radzi: Nie najeżdżajcie Rosji. Odnotowała to rosyjska agencja

Rosyjska agencja RIA Novosti podała informację, że amerykański miliarder, Elon Musk, właściciel Space X i platformy X, odradził na tej ostatniej najeżdżanie Rosji.

Publikacja: 05.01.2024 10:44

Elon Musk i Władimir Putin

Elon Musk i Władimir Putin

Foto: PAP/EPA/AFP

„Po prostu nie najeżdżać Rosji. To nigdy nie był dobry pomysł” - napisał Musk komentując w ten sposób mem wyśmiewający decyzję Napoleona, by rozpocząć wojnę z Cesarstwem Rosyjskim w połowie roku, co sprawiło, że decydujące walki kampanii Napoleona w Rosji toczyły się w czasie surowej, rosyjskiej zimy.

Agencja RIA: Musk „kwestionuje słuszność samego pomysłu inwazji na Rosję”

„Napoleon nie był tak mądry” - napisał użytkownik, który umieścił w sieci mema, na co Musk zareagował słowami o tym, że atakowanie Rosji jest zawsze złym pomysłem.

Agencja RIA opisując wpis podkreśla, że towarzyszył mu emotikon „kwestionujący słuszność samego pomysłu inwazji na Rosję, niezależnie od pory roku”.

Władimir Putin w 2023 roku chwalił Muska

W 2023 roku Musk umieścił w serwisie X kilka wpisów dotyczących Rosji i Ukrainy, które budziły kontrowersje, ponieważ postrzegano je jako korzystne dla Kremla.

Czytaj więcej

Elon Musk: Zachód lunatykuje w kierunku III wojny światowej. Wezwał do poświęcenia integralności Ukrainy

Komentując ukraińską kontrofensywę Musk pisał: „Tak wiele śmierci za tak niewiele”, co pokrywa się z rosyjską narracją na temat osiągnięć ukraińskiej armii w ramach kontrofensywy prowadzonej od 4 czerwca. Na Zachodzie przyznaje się, że Ukraińcom nie udało się osiągnąć celów strategicznych kontrofensywy, ale na południu osiągnęła ona taktyczne sukcesy, Ukraińcom udało się też zadać ciężkie straty Rosjanom.

We wrześniu 2023 roku Muska chwalił Władimir Putin nazywając go "wybitną osobą, aktywnym i utalentowanym biznesmenem". W tym samym miesiącu ujawniono, że Musk miał nakazać swoim inżynierom wyłączenie należącej do firmy Muska sieci łączności satelitarnej Starlink w pobliżu Krymu, by uniemożliwić ukraiński atak na Flotę Czarnomorską. Musk miał obawiać się, że po takim ataku Rosja przeprowadzi atak z użyciem broni atomowej. 

Pod koniec września 2023 roku Musk zastanawiał się - w kontekście kryzysu imigracyjnego na granicy USA z Meksykiem — dlaczego „tak wielu amerykańskich polityków martwi się 100 razy bardziej o granicę Ukrainy, niż o granicę USA”. To właśnie kwestia przeznaczenia dodatkowych środków na ochronę południowej granicy USA blokuje obecnie w Kongresie przekazanie przez amerykański parlament dodatkowych środków na pomoc wojskową dla Ukrainy, ponieważ Partia Republikańska domaga się powiązania obu tych kwestii.

Musk wzywał też do tego, by Ukraina poczyniła koncesje na rzecz Rosji, by świat uniknął III wojny światowej.

Konflikty zbrojne
Joe Biden ostrzega Iran. Prezydent USA użył jednego słowa
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
Atak na Izrael. W stronę kraju wystrzelono kilkadziesiąt rakiet
Konflikty zbrojne
Ukraińska ustawa o mobilizacji. Służyć na froncie aż do końca
Konflikty zbrojne
Dlaczego Rosja zaatakowała elektrownie na Ukrainie? Putin: Musieliśmy
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Konflikty zbrojne
Na Ukrainie przegłosowano ustawę o mobilizacji