Na Ukrainę spadają północnokoreańskie rakiety

Rosja w ostatnim czasie wykorzystywała rakiety balistyczne krótkiego zasięgu (SRBM) dostarczone jej przez Koreę Północną do przeprowadzania ataków na cele na Ukrainie - oświadczył rzecznik Rady Bezpieczeństwa przy Białym Domu, John Kirby.

Publikacja: 05.01.2024 05:07

Wyrzutnie rakiet KN-25 na defiladzie w Pjongjangu

Wyrzutnie rakiet KN-25 na defiladzie w Pjongjangu

Foto: PAP/KCNA

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 681

Kirby poinformował, że USA podniosą tę kwestię na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Pociski z Korei Północnej spadają na Ukrainę od 30 grudnia?

Przedstawiciel Białego Domu mówił, że przekazywanie uzbrojenia Rosji przez Koreę Północną jest „znaczącą i niepokojącą eskalacją” konfliktu na Ukrainie. Zapowiedział też, że USA nałożą dodatkowe sankcje przeciwko tym, którzy biorą udział w przekazywaniu broni Moskwie przez Pjongjang.

Zarówno Rosja, jak i Korea Północna oficjalnie zaprzeczają doniesieniom, że Pjongjang wspiera rosyjską armię dostawami uzbrojenia i amunicji. Już wcześniej jednak USA sygnalizowały, że do Rosji trafia północnokoreańska amunicja artyleryjska.

Czytaj więcej

Korea Płn. kieruje wojsko na granicę. Kim oglądał zdjęcia Rzymu zrobione przez jego satelitę

Korea Południowa już w listopadzie informowała, że Korea Północna mogła dostarczyć pociski SRBM Rosji, w ramach realizacji dużego kontraktu na dostawę uzbrojenia, który obejmował także pociski przeciwpancerne i przeciwlotnicze oraz pociski do moździerzy i karabiny.

- Z naszych informacji wynika, że Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna (KRLD — oficjalna nazwa Korei Północnej — red.) w ostatnim czasie dostarczyła Rosji wyrzutnie pocisków balistycznych i pewną liczbę pocisków balistycznych — mówił w czwartek Kirby. 

Rosja miała 30 grudnia wystrzelić w stronę Ukrainy „co najmniej jeden z tych pocisków” - dodał rzecznik Rady Bezpieczeństwa przy Białym Domu. Pocisk miał spaść w otwartym terenie.

Czytaj więcej

Kim Dzong Un nakazał przyspieszenie przygotowań do wojny

Następnie 2 stycznia Rosja miała wystrzelić „liczne” północnokoreańskie rakiety w czasie dużego ataku rakietowego na cele na Ukrainie. Waszyngton próbuje ustalić jakie były skutki użycia tej broni.

W ostatnich dniach Rosja przeprowadziła kilka intensywnych ataków powietrznych i rakietowych na cele na Ukrainie — dwukrotnie celem zmasowanego ataku rakietowego i powietrznego był Kijów. Od piątku, 29 grudnia, Rosja miała wysłać przeciwko celom na Ukrainie ponad 300 dronów-kamikadze i pocisków różnego typu.

Rosja mogła użyć przeciw Ukrainie północnokoreańskich pocisków KN-23 i KN-25

Czy na Ukrainę wkrótce zaczną spadać również irańskie rakiety?

Północnokoreańskie pociski, których Rosja miała użyć do atakowania celów na Ukrainie, mają mieć - według słów Kirby'ego — zasięg ok. 900 km. Mogły być to pociski KN-23 i KN-25. Ten rodzaj pocisków na paliwo stałe Korea Północna testuje od 2019 roku. Użycie ich na Ukrainie jest prawdopodobnie pierwszym zastosowaniem tych pocisków w warunkach bojowych.

USA spodziewają się, że Rosja będzie teraz częściej atakować cele na Ukrainie przy użyciu północnokoreańskich pocisków. John Kirby mówił też, że Rosja stara się sprowadzić również zestawy rakietowe z Iranu. Od 2022 roku Iran wspiera działania wojenne Rosji na Ukrainie dostarczając Moskwie dronów-kamikadze Shahed.

Konflikty zbrojne
Rosyjskie Iskandery spadły na Czernihów. Są ofiary, są zniszczenia. "Nie musiało do tego dojść"
Konflikty zbrojne
Rakiety Izraela pozbawiły palestyńskie rodziny szans na zapłodnienie metodą in vitro
Konflikty zbrojne
BBC potwierdza rosyjskie straty. Przekroczono kolejną granicę
Konflikty zbrojne
Drony w pobliżu bazy NATO w Rumunii. Rosja uważa ją za zagrożenie
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Konflikty zbrojne
Decyzja zapadła. "Reakcja na atak Iranu jest koniecznością, ale Izrael zachowa rozsądek"