Zmasowany atak ukraińskich dronów na Krym. Ukraińcy: Nasze rakiety trafiły w cele

W nocy z 4 na 5 stycznia nad Krymem rosyjska obrona przeciwlotnicza miała strącić 36 ukraińskich dronów. Tymczasem Ukraińcy informują o udanych atakach rakietowych na cele na Krymie.

Publikacja: 05.01.2024 05:35

Ukraińcy ostrzeliwali w nocy z 4 na 5 stycznia m.in. cele w obwodzie biełgorodzkim

Ukraińcy ostrzeliwali w nocy z 4 na 5 stycznia m.in. cele w obwodzie biełgorodzkim

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 681

Ministerstwo Obrony Rosji podało, że udaremniło próbę „terrorystycznego ataku z użyciem bezzałogowych statków powietrznych”, której celem był Krym.

Ukraińcy mieli trafić stanowisko dowodzenia i rosyjską bazę wojskową na Krymie

Nad okupowanym przez Rosję od 2014 roku półwyspem strąconych miało zostać 36 ukraińskich dronów. Jeden dron zestrzelony został nad Krajem Krasnodarskim — wynika z komunikatu resortu obrony Rosji.

Tymczasem dowódca Sił Powietrznych Ukrainy, Mykoła Ołeszczuk, opublikował w czwartek nagranie, na którym widać słup dymu w rejonie okupowanego Sewastopola — portu na Krymie, w którym znajduje się Dowództwo Floty Czarnomorskiej.

„Dziękuję po raz kolejny pilotom Sił Powietrznych i wszystkim, którzy zaplanowali operację i wykonali doskonale zadania bojowe” - napisał Ołeszczuk.

Czytaj więcej

Na Ukrainę spadają północnokoreańskie rakiety

Dowódca Sił Powietrznych Ukrainy zamieścił też zdjęcie satelitarne publikowane w internecie, z którego wynika, że Ukraińcy przeprowadzili udany atak na rosyjską bazę wojskową w Eupatorii na okupowanym Krymie.

W pobliżu Sewastopola zaatakowane miało być rosyjskie stanowisko dowodzenia. Sewastopol znajduje się ok. 200 km od terenów kontrolowanych przez Ukrainę. Oznacza to, że prawdopodobnie Ukraińcy użyli do ataku pocisków powietrze-ziemia dalekiego zasięgu Storm Shadow dostarczonych im przez Brytyjczyków, lub ich francuskiej wersji, pocisków SCALP. 

Michaił Razwożajew, szef władz okupacyjnych Sewastopola, opisał czwartkowy atak na okolice miasta jako „najbardziej zmasowany w ostatnim czasie”.

Razwożajew informował o jednej osobie rannej przez szczątki zestrzelonego nad Sewastopolem pocisku. Uszkodzony miał też zostać budynek mieszkalny, z którego ewakuowano trzy osoby.

W nocy atakowane były okolice Mostu Krymskiego i port w Rosji?

W nocy atakowana miała być baza rosyjskich Sił Powietrznych Saki na Krymie, oddalona ok. 90 km od Sewastopola.

Tymczasem ukraińscy blogerzy informują, że rosyjska obrona przeciwlotnicza odpierała ukraiński atak na cele w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej, nad którą przebiega Most Krymski i w położonym nad Morzem Czarnym rosyjskim porcie Noworosyjsk, do którego po atakach na Sewastopol przebazowana została część okrętów Floty Czarnomorskiej.

W ostatnim czasie Ukraińcy intensyfikują ataki na Krym — o strategii tej pisaliśmy w „Rzeczpospolitej”.

Czytaj więcej

Ukraińska armia skrada się w stronę Krymu

4 stycznia wieczorem doszło też do intensywnego ostrzału rakietowego obwodu biełgorodzkiego — rosyjska obrona powietrzna miała strącić nad obwodem 10 ukraińskich rakiet wystrzelonych przez zestawy Wilcha. Gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesław Gładkow, napisał, że w wyniku ataku dwie osoby zostały ranne.

Ministerstwo Obrony Rosji podało, że udaremniło próbę „terrorystycznego ataku z użyciem bezzałogowych statków powietrznych”, której celem był Krym.

Ukraińcy mieli trafić stanowisko dowodzenia i rosyjską bazę wojskową na Krymie

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Iran: Eksplozje w pobliżu miasta Isfahan. Izrael przeprowadził atak
Konflikty zbrojne
Eksplozje w Iranie w dniu urodzin najważniejszego z ajatollahów
Konflikty zbrojne
Rozbił się rosyjski bombowiec strategiczny Tu-22M3. Pierwszy od początku wojny
Konflikty zbrojne
Ukraina wyjaśnia, jak zdołała zestrzelić rosyjski bombowiec Tu-22M3
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Konflikty zbrojne
Pierwszy taki przypadek. Dania kupuje Ukraińcom ukraińską broń