Ukraina spodziewa się ofensywy Rosjan na Charków. Padła możliwa data

Ukraina przygotowuje się na wznowienie rosyjskiej ofensywy w pobliżu Charkowa. Rosjanie w ostatnich dniach nasilili bombardowanie miasta i regionu.

Publikacja: 05.01.2024 11:48

Ukraina spodziewa się ofensywy Rosjan na Charków. Padła możliwa data

Foto: Sztab Generalny Ukrainy

W czwartek Rosjanie przeprowadzili ataki na Charków i 15 okolicznych miejscowości wykorzystując w tym celu pociski rakietowe, artylerie i moździerze. Celami ataków były zarówno budynki cywilne, jak i pozycje wojskowe. W ocenie ukraińskiej armii jest to przygotowywanie do ofensywy na dużą skalę w nadchodzących tygodniach.

Władze Ukrainy nie ujawniły szczegółów ataków, ale przekazano, że bombardowania poprzedzające atak były prowadzone przez cały dzień w obiektach wojskowych w całym regionie.

Lokalne jednostki wywiadu wojskowego uważają, że Rosjanie mogą planować dalsze nasilenie ataków z powietrza jeszcze w tym tygodniu, aby zbiegło się to z Bożym Narodzeniem w Rosji, które obchodzone jest 7 stycznia.

Ofensywa lądowa może nastąpić wkrótce potem. Źródło brytyjskiego dziennika „The Telegraph” mówi o dacie 15 stycznia.

Czytaj więcej

Think tank: Ukraińska obrona przeciwlotnicza ma problem z tym rodzajem pocisków

Zarówno Rosjanie, jak i Ukraińcy walczą o lepsze pozycje wzdłuż linii frontu, która przebiega przez wsie Kupiańsk, Swatowe i Kreminna, w pobliżu granicy z obwodem charkowskim. Moskwa skoncentrowała swoje zasoby na tym obszarze, próbując zbliżyć się do ukraińskich miast Kreminna i Łyman, które były okupowane przez siły rosyjskie do czasu rozpoczęcia przez Kijów błyskawicznej kontrofensywy we wrześniu 2022 roku.

Zachodni analitycy informują, że na linii frontu nastąpiły niewielkie zmiany,, a siły rosyjskie przeprowadzały jedynie sporadyczne ataki. W oświadczeniu opublikowanym w czwartek w mediach społecznościowych ukraiński sztab generalny poinformował, że żołnierze odparli trzy rosyjskie ataki w kierunku Kupiańska. "W kierunku Łyman wróg nie prowadził działań ofensywnych" - przekazano.

Generał płk Oleksandr Syrski, szef ukraińskich sił lądowych, ostrzegł, że siły rosyjskie przeprowadzają ataki powietrzne, przegrupowując się do kolejnego ataku na Łyman.

PAP

Rosjanie chcą przejąć kontrolę nad Kupiańskiem

- Codzienne ataki wojsk rosyjskich trwają w pobliżu osady Synkiwka, aby stworzyć przyczółek i dalej nacierać na miasto Kupiańsk — przekazał. Rosyjscy dowódcy przetransportowali na ten odcinek frontu więcej pojazdów opancerzonych i artylerii, aby wzmocnić ataki piechoty. Przekierowano na ten obszar także lepiej wyszkolone rezerwy.

Ukraińcy miesiącami przygotowywali się do spodziewanej ofensywy w kierunku Kupiańska, gdzie pozostała tylko część z 26 tys. mieszkańców. Zdobycie miasta przez Rosjan zapewniłoby armii Władimira Putina ważny punkt logistyczny do dalszego prowadzenia działań ofensywnych. 

Czytaj więcej

Zmasowany atak ukraińskich dronów na Krym. Ukraińcy: Nasze rakiety trafiły w cele

W międzyczasie Rosja coraz częściej atakuje centrum Charkowa, miasta, którego nie udało jej się zająć na początku inwazji w lutym 2022 roku. Drugie co do wielkości miasto Ukrainy było niemal codziennie atakowane pociskami balistycznymi, a wśród celów znalazły się budynki mieszkalne i pięciogwiazdkowy hotel odwiedzany przez dziennikarzy i pracowników organizacji humanitarnych.

Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 780
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
Ostrzeżenie przed podróżami na Bliski Wschód. „Sytuacja jest nieprzewidywalna”
Konflikty zbrojne
Joe Biden ostrzega Iran. Prezydent USA użył jednego słowa
Konflikty zbrojne
Atak na Izrael. W stronę kraju wystrzelono kilkadziesiąt rakiet
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Konflikty zbrojne
Ukraińska ustawa o mobilizacji. Służyć na froncie aż do końca