04:47
05.01.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 681
00:07
05.01.2024

Kończymy relację

O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

00:00
05.01.2024

Ukraińcy ponownie ostrzelali Biełgorod

Wieczorem 4 stycznia rosyjskie miasto Biełgorod znalazło się pod ostrzałem. W sieciach społecznościowych pojawiło się wiele zdjęć i filmów przedstawiających skutki rzekomego ataku rakietowego. Później gubernator Gładkow napisał, że nad Biełgorodem i obwodem biełgorodzkim obrona powietrzna zestrzeliła 10 celów powietrznych na podejściu do miasta.

Według wstępnych danych są dwie ofiary.

23:38
04.01.2024

Biały Dom: Rosja wystrzeliła w kierunku Ukrainy rakiety dostarczone przez Koreę Północną

- Rosja użyła już rakiet balistycznych dostarczonych przez Koreę Północną do ataku na Ukrainę -  powiedział na konferencji prasowej 4 stycznia rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby.

Anonimowi amerykańscy urzędnicy powiedzieli wcześniej „Wall Street Journal” i „Washington Post”, że Korea Północna dostarczyła Rosji wyrzutnie i kilkadziesiąt rakiet balistycznych. Oświadczenie Kirby’ego jest pierwszym oficjalnym raportem o rozmieszczeniu przez Rosję tych rakiet.

Według Kirby’ego siły rosyjskie wystrzeliły 30 grudnia na Ukrainę co najmniej jedną z rakiet dostarczonych przez Koreę Północną i wygląda na to, że rakieta ta wylądowała na otwartym polu w obwodzie zaporoskim.

23:21
04.01.2024

Eksplozje na okupowanym Krymie

4 stycznia późnym wieczorem  w kilku miastach okupowanego przez Rosję Krymu, a także w rosyjskim mieście portowym Noworosyjsk nad Morzem Czarnym, doszło do wielokrotnych eksplozji.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony twierdziło, że jego siły zniszczyły i przechwyciły 36 ukraińskich dronów nad półwyspem i kolejny nad Krajem Krasnodarskim, gdzie znajduje się Noworosyjsk. Kijów nie skomentował ataku.

22:48
04.01.2024

Pentagon: Ukraińscy piloci za kilka miesięcy ukończą szkolenie na F-16 w USA

Sekretarz prasowy Pentagonu gen. Pat Ryder nie podał żadnych konkretnych terminów, ponieważ czas trwania szkolenia zależy od poziomu umiejętności pilotów.

Powiedział jednak, że zakończenie szkoleń może zająć jeszcze od 5 do 8 miesięcy.

22:22
04.01.2024

Niemcy wysłały na Ukrainę nowy pakiet pomocy wojskowej

Pakiet obejmuje rakiety przeciwlotnicze, bojowe wozy piechoty, radary, ciężarówki i inny sprzęt.

Lista wsparcia wojskowego została zaktualizowana na stronie internetowej niemieckiego rządu federalnego 4 stycznia,

Niemcy dostarczyły Ukrainie system obrony powietrznej Skynex w amunicję, rakiety do systemu obrony powietrznej IRIS-T SLM, amunicję do czołgów Leopard 2 A6 oraz prawie 10 000 sztuk amunicji artyleryjskiej 155 mm.

21:55
04.01.2024

W obwodzie kijowskim SBU zdemaskowała firmę, która  dostarczała Federacji Rosyjskiej medycynę taktyczną.

Przestępcy przewieźli produkty do Rosji i tam trafiły  one do ​​indywidualnych apteczek żołnierzy walczących z Siłami Obronnymi Ukrainy. Oszuści wysyłali także zaopatrzenie medyczne do rosyjskich szpitali wojskowych na czasowo okupowanych obwodach Ukrainy.

21:26
04.01.2024

Zełenski i Meloni omawiali współpracę w zakresie obronności

„Rozmawiałem z premier Włoch Giorgią Meloni, aby pogratulować Włochom objęcia przewodnictwa w Grupie Siedmiu. Doceniamy włączenie kwestii zdolności obronnych i odbudowy Ukrainy do priorytetów na rok 2024. To mocny sygnał, pokazuje ciągłe wsparcie Ukrainy w walce z agresorem” - napisał Zełenski.

20:57
04.01.2024

Słowacja wyśle na Ukrainę pomoc humanitarną w wysokości prawie 203 500 euro.

Słowacja przekaże Ukrainie pomoc humanitarną na łączną kwotę 203 492 euro, która obejmie generatory prądu i grzejniki – podaje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Słowacji.

„Na podstawie prośby Ukrainy o pomoc humanitarną, a także wezwania Komisji Europejskiej do państw członkowskich o okazanie solidarności z ludnością cywilną dotkniętą konfliktem zbrojnym, Republika Słowacka zapewni Ukrainie pomoc humanitarną w łącznej wysokości kwoty 203 492 euro” – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej słowackiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

20:23
04.01.2024

Łukaszenko zatwierdza poprawki do ustawy o prezydencji Białorusi

Nowelizacja ustawy o prezydencie Białorusi dostosowuje ją do zmian w konstytucji, które nastąpiły po kwestionowanym referendum przeprowadzonym 27 lutego 2022 r. Białoruski parlament przyjął ustawę 22 grudnia 2023 r.

Czytaj więcej

Łukaszenko się zabezpiecza. Podpisał zmiany w ustawie o prezydenturze
19:53
04.01.2024

Hodges: Stany Zjednoczone powinny wysyłać Ukrainie amunicję nawet po upływie daty ważności

Jeśli termin przydatności części amerykańskiej broni minie i będzie przeznaczony do zniszczenia, należy ją przekazać Ukrainie, ponieważ ma duże szanse, że nadal będzie skuteczna na polu bitwy - twierdzi Ben Hodges, były dowódca generalny amerykańskiej EUCOM, obecnie pełniący funkcję starszego mentora NATO ds. logistyki

19:22
04.01.2024

Minister Spraw Wewnętrznych: Policja wszczęła 9 000 spraw karnych związanych z uchylaniem się od poboru do wojska

Ukraińska Policja Narodowa wszczęła 9 000 postępowań karnych w związku z uchylaniem się od mobilizacji, z czego w związku z 2600 przypadków wszczęto postępowania sądowe, poinformował 4 stycznia na antenie minister spraw wewnętrznych Ihor Kłymenko.

Według Kłymenki postępowanie karne wszczyna się, jeśli pracownik lokalnego urzędu poborowego podejrzewa osobę o uchylanie się od mobilizacji i zgłasza to policji.

Następnie policja rozpoczyna dochodzenie na podstawie art. 336 ukraińskiego kodeksu karnego, powiedział Kłymenko. Stanowi ona, że uchylanie się od poboru do służby wojskowej w czasie mobilizacji jest przestępstwem zagrożonym karą do pięciu lat więzienia.

18:51
04.01.2024

Ukraiński atak na rosyjskie stanowisko dowodzenia na Krymie

Siły ukraińskie uderzyły w rosyjskie stanowisko dowodzenia wojskowego w pobliżu Sewastopola na okupowanym przez Rosję Krymie  – podała Dyrekcja Łączności Strategicznej Sił Zbrojnych Ukrainy.

Ukraińskie wojsko nie przekazało żadnych dalszych szczegółów na temat docelowego obiektu ani konsekwencji ataku.

Przed potwierdzeniem informacji ukraińskiego wojska proukraiński lokalny kanał Telegram Crimean Wind napisał, cytując mieszkańców, że jeden z pocisków uderzył w rosyjskie stanowisko dowodzenia w Sewastopolu i inny rosyjski obiekt wojskowy w pobliżu Eupatorii.

18:13
04.01.2024

Belgia określiła format swojego udziału w „koalicji F-16”

Belgia określiła format swojego udziału w „koalicji F-16” na rzecz szkolenia ukraińskich pilotów i personelu technicznego. Od marca do września Belgia wyśle do Danii dwa myśliwce F-16 i około pięćdziesięciu pracowników w celu szkolenia ukraińskich pilotów, poinformował w czwartek kanał telewizyjny RTBF, powołując się na belgijskie Ministerstwo Obrony.

Celem koalicji jest dostarczenie Siłom Powietrznym Ukrainy wielofunkcyjnych jedno- i dwumiejscowych myśliwców tego typu starego modelu, zbudowanych w latach 1980-1990, a także przygotowanie do ich użycia wykwalifikowanego personelu lotniczego i naziemnego.

Szkolenie pilotażowe będzie prowadzone jednocześnie w Wielkiej Brytanii, Danii, Rumunii i USA.

17:39
04.01.2024

Narodowe Centrum Oporu: Rosyjskie władze okupacyjne zmuszają ukraińskich nastolatków do rejestracji wojskowej

Rosyjskie władze okupacyjne na południu Ukrainy planują od marca tego roku zmusić wszystkich lokalnych nastolatków w wieku 17 lat do rejestrowania się w kontrolowanych przez Rosję urzędach poboru do wojska, podało 4 stycznia Narodowe Centrum Oporu.

Posunięcie to wpisuje się w przygotowania Rosji do kampanii masowej mobilizacji na okupowanych terytoriach Ukrainy.

Rosja zwerbowała dziesiątki tysięcy obywateli Ukrainy na okupowanych terytoriach do walki przeciwko własnemu krajowi. Uważa się, że wielu z nich zginęło w akcji, gdyż według doniesień Moskwa wykorzystuje tych ludzi jako mięso armatnie do demaskowania pozycji ukraińskiej artylerii i osłaniania jednostek rekrutowanych w Rosji.

17:11
04.01.2024

MKOl: Rosja i Białoruś nie wezmą udziału w zimowych igrzyskach w Korei Południowej w 2024

16:47
04.01.2024

Łukaszenko podpisuje ustawę przyznającą dożywotni immunitet byłym prezydentom

Białoruski dyktator Aleksander Łukaszenko zatwierdził 3 stycznia nowelizację ustawy o białoruskiej prezydenturze, gwarantującą immunitet każdemu byłemu prezydentowi Białorusi i wprowadzającą bardziej rygorystyczne zasady dotyczące tego, kto może zostać prezydentem.

16:15
04.01.2024

Ukraina uznaje litewską firmę spożywczą za „międzynarodowego sponsora wojny”

Litewska firma spożywcza Viciunai Group została wpisana na ukraińską listę „międzynarodowych sponsorów wojny” ze względu na jej kontynuację działalności na rynku rosyjskim, ogłosiła 4 stycznia Narodowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji (NACP).

Według NACP grupa Viciunai, znana przede wszystkim z przetworzonych produktów spożywczych na bazie owoców morza, takich jak paluszki krabowe, „pozostaje jedną z najbardziej ulubionych marek rosyjskich konsumentów” i w dalszym ciągu „w dalszym ciągu prowadzi swoją działalność w Rosji”.

Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę w lutym 2022 r. litewska firma oświadczyła, że opuści rosyjski rynek. Według NACP „firma w dalszym ciągu sponsoruje wojnę z Ukrainą, płacąc duże podatki do budżetu machiny wojennej Putina”. W obwodzie kaliningradzkim Grupa Viciunai zatrudnia 1500 osób w zakładzie produkcyjnym Viciunai Rus. Według NACP zysk netto Viciunai Rus wzrósł o 156 proc., do 20 mln dolarów w 2022 roku.

15:58
04.01.2024

Rosjanie ostrzeliwują centrum Chersonia

O ostrzale centrum miasta informuje szef jego władz, Roman Mroczko.

15:48
04.01.2024

Jedna osoba ranna przez szczątki zestrzelonego celu powietrznego w Sewastopolu

Informację przekazał szef okupacyjnych władz miasta, Michaił Razwożajew. Razwożajew pisze o „wielu zniszczonych celach”, których szczątki spadały w różnych częściach miasta.

15:37
04.01.2024

Rosyjska armia zestrzeliła kilka celów powietrznych w rejonie Sewastopola

Informacje takie przekazuje Michaił Razwożajew, szef okupacyjnych władz miasta na Krymie. Razwożajew dodał, że na razie nie ma informacji o żadnych uszkodzeniach miejskiej infrastruktury.

15:09
04.01.2024

Most Krymski zamknięty dla pojazdów

Informacja taka pojawiła się na kanale w serwisie Telegram monitorującym sytuację na moście. Władze apelują, aby nie publikować w sieci zdjęć ani nagrań przedstawiających most.

14:58
04.01.2024

Alarm powietrzny w Sewastopolu

Rządzący z ramienia Rosji okupowanym miastem Michaił Razwożajew przekazał, że w Sewastopolu ogłoszono alarm powietrzny.

14:55
04.01.2024

Akt sabotażu na lotnisku w Czelabińsku, 2 tys. km od granic Ukrainy?

Ukraiński wywiad wojskowy publikuje nagranie płonącego Su-34 na rosyjskim lotnisku wojskowym.

Czytaj więcej

Wywiad Ukrainy: Na lotnisku w Rosji w płomieniach stanął bombowiec wart 50 mln dol.
14:28
04.01.2024

Gwiazdor La Liga kupuje drony dla ukraińskiej armii

Artem Dowbyk, gwiazda rewelacyjnie spisującej się w tym sezonie La Liga Girony, wspiera brygady Sił Zbrojnych Ukrainy — poinformował Rusłan Batyr, zastępca dowódcy 118 Brygady Obrony Terytorialnej. Dowbyk i jego agent mają kupować 118 Brygadzie drony, samochody, generatory i inny potrzebny sprzęt. Dowbyk jest obecnie liderem klasyfikacji kanadyjskiej La LIga — zdobył 11 goli dla Girony, zapisał na swoim koncie również pięć asyst.

14:16
04.01.2024

Rosjanie zwiększają liczbę snajperów na froncie południowym

Informację taką przekazał rzecznik zgrupowania „Tawria”, walczącego na południu Ukrainy, płk Ołeksandr Sztupun na antenie ukraińskiej telewizji. - Nasi żołnierze powinni być ostrożni, wróg zwiększa liczbę snajperów wzdłuż linii frontu — stwierdził. Płk Sztupun mówił jednocześnie, że Rosjanie „stale rotują i sprowadzają świeże siły” na front, a „ponoszone przez nich straty są wysokie, zwłaszcza jeśli chodzi o piechotę”. W ciągu doby na froncie południowym Rosjanie mieli stracić 423 żołnierzy.

13:56
04.01.2024

Władze Indii zaprzeczają, jakoby kraj ten dostarczał amunicji artyleryjskiej Ukrainie

Oświadczenie takie złożył rzecznik MSZ Indii, po tym jak niektóre media informowały, iż Delhi może wspierać Ukrainę dostarczając jej amunicję artyleryjską. Rzecznik MSZ Indii zapewnił, że jego kraju nie sprzedaje amunicji Ukrainie, ani nie przekazuje jej w inny sposób walczącemu z Rosją państwu.

13:22
04.01.2024

Rosjanie ostrzelali wieś Stanisławów w obwodzie chersońskim

O ostrzale poinformował Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego. W wyniku ostrzału zginął 61-letni mężczyzna, a 48-letnia kobieta została ranna.

13:18
04.01.2024

Jedna osoba zginęła, a osiem zostało rannych w ataku rakietowym na miasto Kropywnycki

W ataku uszkodzone zostały linie energetyczne i budynki należące do lokalnej spółki energetycznej. O skutkach ataku poinformował na Facebooku szef miejskiej administracji, Andrij Rajkowycz. Rosjanie mieli zaatakować budynki spółki energetycznej przy użyciu pocisku Ch-59. Zarówno ofiara śmiertelna, jak i ranni, to pracownicy spółki.

12:32
04.01.2024

Rosyjski resort obrony: Na Ukrainie zginęło niemal 6 tys. cudzoziemców walczących w szeregach ukraińskiej armii

Ministerstwo Obrony Rosji twierdzi, że na Ukrainę przyjechało łącznie 13,5 tys. cudzoziemców, którzy walczą ramię w ramię z Ukraińcami z rosyjską agresją. Rosyjski resort obrony określa ich mianem „najemników”. Obecnie na Ukrainie nadal ramię w ramię z Ukraińcami walczyć ma 1,9 tys. cudzoziemców — twierdzą Rosjanie. Resort obrony Rosji podał też, że zagraniczni partnerzy dostarczyli Ukrainie 1,6 tys. pocisków i zestawów artyleryjskich, ponad 200 zestawów przeciwlotniczych i ponad 5,2 tys. pojazdów opancerzonych oraz 23 tys. dronów. 54 kraje świata miały przekazać Ukrainie pomoc o wartości 203 mld dolarów — wynika z komunikatu Ministerstwa Obrony Rosji.

12:29
04.01.2024

Z Rosji na tereny kontrolowane przez Ukrainę w obwodzie chersońskim wrócił 12-letni chłopiec z Ukrainy

Informację przekazał Dmytro Łubiniec, Komisarz ds. Praw Człowieka Rady Najwyższej Ukrainy.

12:04
04.01.2024

Wiadomo już, jak Rosjanie sparaliżowali ukraińskiego giganta telekomunikacyjnego

Rosyjscy hakerzy, którzy wcześniej stworzyli słynnego wirusa NotPetya, nie tylko pozbawili łączności 24 mln użykowników operatora Kyivstar, ale uzyskali dostęp do tajnych informacji.

Czytaj więcej

Wiadomo już, jak Rosjanie położyli ukraińskiego giganta. To autorzy wirusa NotPetya
11:57
04.01.2024

84-letnia kobieta zmarła w wyniku odniesionych ran w czasie ataku rakietowego na Charków z 2 stycznia

Tym samym liczba ofiar śmiertelnych ataku na Charków wzrosła do dwóch.

11:33
04.01.2024

Białoruś ma nowego ministra gospodarki

Nowym ministrem gospodarki Białorusi został Juryj Czabatar, który od 2020 roku był wiceministrem gospodarki. Na stanowisku zastąpił Aleksandra Czerwiakowa, odwołanego w listopadzie 2023 roku i wyznaczonego na ambasadora Białorusi w Chinach.

11:21
04.01.2024

Bogdan Borusewicz: Blokada na granicy niszczy dobre stosunki polsko-ukraińskie

- Trzeba rozmawiać, dochodzić do porozumienia, bo ta blokada jest bardzo trudna dla Ukrainy - powiedział senator KO Bogdan Borusewicz, komentując w rozmowie z Zuzanną Dąbrowska protest polskich przedsiębiorców na granicy z Ukrainą.

Czytaj więcej

Borusewicz: Blokada na granicy z Ukrainą nie jest w interesie Polski
10:59
04.01.2024

Władimir Putin podpisał dekret ws. przyznania obywatelstwa Rosji cudzoziemcom, którzy walczą na Ukrainie

Prawo o ubieganie się o obywatelstwo Rosji w uproszczonej procedurze będą mieli cudzoziemcy, którzy „w czasie specjalnej operacji wojskowej podpisali kontrakt z Siłami Zbrojnymi Federacji Rosyjskiej lub rosyjskimi formacjami wojskowymi, albo przechodzą szkolenie w jednostkach Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej w czasie trwania specjalnej operacji wojskowej„. Władze Rosji mianem ”specjalnej operacji wojskowej" określają wojnę na Ukrainie.

10:58
04.01.2024

Zmodernizowane czołgi T-80 trafiły na front w obwodzie zaporoskim

Czołgi T-80BVM weszły do służby w rosyjskiej armii w 2018 roku.

Czytaj więcej

Na Zaporożu pojawiły się nowe rosyjskie czołgi. Zapewniają "dźwięk dobrej jakości"
10:19
04.01.2024

Ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Północ" informuje o ostrzale obwodu czernihowskiego i sumskiego

Obwody czernihowski i sumski zostały ostrzelane łącznie dziewięciokrotnie w ciągu ostatnich 24 godzin.

09:37
04.01.2024

Ponad 2 200 ciężarówek stoi w kolejkach na granicy Ukrainy z Polską

Rzecznik Straży Granicznej, Andrij Demczenko, mówił o tym na antenie ukraińskiej telewizji. Od rana przejście w Medyce znów jest blokowane przez polskich przewoźników.

09:15
04.01.2024

Władze obwodu biełgorodzkiego podsumowują skutki ukraińskiego ostrzału

W środę w wyniku ostrzału Biełgorodu przy użyciu ukraińskich zestawów rakietowych Wilcha, uszkodzonych zostało 20 budynków mieszkalnych, sześć mieszkań w blokach mieszkalnych i 12 innych budynków. Uszkodzonych zostało też 13 samochodów — napisał Wiaczesław Gładkow, gubernator obwodu biełgorodzkiego na swoim kanale w serwisie Telegram.

09:10
04.01.2024

Ostrzał w obwodzie zaporoskim

W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie ostrzelały ponad 20 miejscowości w obwodzie zaporoskim - podał szef lokalnej administracji wojskowej Jurij Małaszko. Dodał, że odnotowano 159 eksplozji, głównie pocisków artyleryjskich. Nie było ofiar w ludziach, władze otrzymały 11 zgłoszeń o uszkodzonych budynkach.

08:59
04.01.2024

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 r. do Polski z Ukrainy wjechało 18,211 mln osób

3 stycznia granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 30,4 tys. osób wjeżdżających do Polski. Na Ukrainę wyjechało tego dnia z Polski 28 tys. osób, a od 24 lutego 2022 r. - 16,424 mln osób.

08:43
04.01.2024

Od początku wojny zginęło 515 nieletnich

Prokuratura Generalna Ukrainy podała, że według prokuratorów ds. nieletnich od początku inwazji w wyniku zbrojnej agresji wojsk rosyjskich na Ukrainie zginęło 515 nieletnich, a 1182 zostało rannych.

08:28
04.01.2024

Ostrzał na północy Ukrainy

W nocy i rano wojska rosyjskie sześciokrotnie ostrzelały tereny przygraniczne obwodu sumskiego; odnotowano 18 wybuchów, brak doniesień o ofiarach lub zniszczeniach - wynika z informacji przekazanych przez obwodową administrację wojskową.

08:15
04.01.2024

Rosyjskie okręty na Morzu Czarnym

Dyżur bojowy na Morzu Czarnym pełnią dwa rosyjskie okręty - podała ukraińska marynarka wojenna zaznaczając, że żadna z tych jednostek nie jest uzbrojona w pociski manewrujące Kalibr.

07:59
04.01.2024

W nocy rosyjskie pociski spadły na Nikopol

W wyniku ostrzału uszkodzone zostały m.in. budynki mieszkalne — pisze Serhij Łysak, gubernator obwodu dniepropietrowskiego.

07:52
04.01.2024

W nocy nad obwodem chmielnickim strącone zostały dwa drony-kamikadze

Informacje takie przekazuje Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy.

07:34
04.01.2024

Liczba ofiar ataku na Kijów z 29 grudnia wzrosła do 32

Kijowska Miejska Administracja Wojskowa informuje o odnalezieniu ciał kolejnych dwóch ofiar ataku rakietowego Rosji na Kijów z 29 grudnia.

07:33
04.01.2024

Obwód chersoński ostrzelany 97 razy w ciągu doby

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu, Ołeksandr Prokudin. W wyniku ostrzału dwie osoby zginęły.

06:58
04.01.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 362 280 żołnierzy, 6 002 czołgi, 11 128 pojazdów opancerzonych, 8 574 zestawy artyleryjskie, 947 wyrzutni rakiet, 630 zestawów przeciwlotniczych, 329 samolotów, 324 śmigłowce, 6 753 drony, 1 785 pocisków manewrujących, 23 jednostki nawodne, 1 okręt podwodny, 11 423 pojazdy (w tym cysterny), 1 304 jednostki sprzętu specjalnego.

06:31
04.01.2024

58 starć na ukraińskim froncie w ciągu doby

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że w ciągu ostatnich 24 godzin Rosjanie przeprowadzili 7 ataków rakietowych, 58 ataków powietrznych i 57 ostrzałów artyleryjskich pozycji ukraińskich Sił Zbrojnych i obszarów zamieszkanych. 

06:23
04.01.2024

26 grudnia, ukraiński rząd złożył w Radzie Najwyższej projekt ustawy, która miała usprawnić szwankujący od dłuższego czasu proces mobilizacji

Propozycje rządu wywołały jednak tak duże kontrowersje, że projekt ustawy stracił rację bytu jeszcze przed głosowaniem.

Czytaj więcej

Niepełnosprawnych też na front? Ukraińscy politycy szukają pomysłu na mobilizację
06:04
04.01.2024

W roku wyborów samorządowych i wyborów do PE dezinformacja i cyberataki ze strony Rosji będą wyjątkowo groźne

Wojciech Głażewski ze specjalizującej się w cyberbezpieczeństwie firmy Check Point potwierdza: deepfake będzie wykorzystywany do tworzenia treści wpływających na opinię publiczną – od manipulowania cenami akcji po inspirowanie międzynarodowych konfliktów. – Kluczowa zatem stanie się rola rzetelnego dziennikarstwa i krytycznego podejścia do informacji podawanych w mediach społecznościowych – podkreśla Tasiemski.

Czytaj więcej

Wybory w Polsce i AI przyniosą cyberwojnę oraz plagę deepfake
05:49
04.01.2024

Rosjanie ok. północy przeprowadzili atak rakietowy na Kurachowe, w obwodzie donieckim

W wyniku ostrzału uszkodzone zostały budynki szkoły, przedszkola, kawiarni, a także wielopiętrowe budynki mieszkalne — poinformował gubernator obwodu donieckiego, Wadym Fiłaszkin.

05:29
04.01.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: Największa, od rozpoczęcia wojny, wymiana jeńców

Z komunikatu Sztabu wynika, że wolność odzyskało 230 Ukraińców, przebywających dotychczas w rosyjskiej niewoli: 130 żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy, 55 żołnierzy Gwardii Narodowej, 38 funkcjonariuszy Straży Granicznej, jeden policjant i sześciu cywilów.

05:22
04.01.2024

Mychajło Podolak: Rosja już nie chce zamrożenia wojny. Chce kapitulacji Ukrainy

- Wczoraj Rosja chciała zamrozić wojnę, aby zyskać czas na pracę nad błędami, znaleźć dodatkowe zasoby. Ale nie jestem pewien, czy chce ją zamrozić dziś. Dziś mamy intensywne walki bezpośrednio na linii frontu. Rosja zgromadziła określone zasoby, pociski z Korei Północnej, kontynuuje nacieranie. Nie chcą zamrożenia (konfliktu), chcą kapitulacji (Ukrainy). I nawet tego nie ukrywaają - ocenił obecną sytuację na ukraińskim froncie doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy.

Czytaj więcej

Kancelaria Prezydenta Ukrainy: Od tego zależy, jak długo potrwa wojna
04:45
04.01.2024

Wołodymyr Zełenski: Z rosyjskiej niewoli wróciło ponad 200 Ukraińców

W wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, poinformował, że Ukraina zdołała wynegocjować z Rosjanami powrót z rosyjskiej niewoli ponad 200 Ukraińców - żołnierzy i cyuwilów. - Pamiętamy o każdym Ukraińcu w rosyjskiej niewoli. Mieliśmy długą przerwę w wymianach, ale nie było przerwy w negocjacjach w sprawie wymian. Wykorzystujemy każdą okazję (...). Na każdym spotkaniu międzynarodowym, które może pomóc sprawie, podnosimy kwestię powrotu naszych jeńców. Będziemy kontynuować prace, mające doprowadzić do powrotu naszych rodaków... Wszystkich naszych rodaków - powiedział Zełenski.

04:35
04.01.2024

Pięciu członków ukraińskiej Straży Granicznej z obwodu ługańskiego wróciło w środę z rosyjskiej niewoli

Informację taką przekazuje gubernator obwodu ługańskiego, Artiom Łysohor, na swoim kanale w serwisie Telegram.

04:28
04.01.2024

Do Irlandii co tydzień przybywa średnio ponad 500 uchodźców z Ukrainy

Takie dane przekazuje Ministerstwo Sprawiedliwości Irlandii. Od 1 listopada do 20 grudnia do Irlandii przybyło 3 740 Ukraińców, którzy wystąpili o azyl w tym kraju. Co tydzień przybywało na "Zieloną Wyspę" od 484 do 702 Ukraińców. W całym 2023 roku o azyl w Irlandii wystąpiło 102 339 Ukraińców.

04:22
04.01.2024

Trzech członków milicji samozwańczej, separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej, skazanych na Ukrainie na więzienie

Wyroki skazujące na 12-15 lat więzienia i konfiskatę mienia usłyszeli trzej członkowie milicji samozwańczej, separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej, istniejącej na terenie ukraińskiego Donbasu, którzy dostali się do niewoli w czasie nacierania na pozycje ukraińskich Sił Zbrojnych. Wszyscy trzej są obywatelami Ukrainy - uznano ich winnych zdrady i należenia do organizacji terrorystycznej.

04:18
04.01.2024

Władze Chersonia wzywają do ewakuacji dzieci

Roman Mroczko, szef miejskiej administracji Chersonia, poinformował, że od momentu wyzwolenia miasta w wyniku rosyjskiego ostrzału Chersonia zginęło troje dzieci, a 45 zostało rannych. W związku z tym miejskie władze wzywają do ewakuacji dzieci - zapewniając im i ich opiekunom transport i zakwaterowanie w miejscu ewakuacji.

04:15
04.01.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 679