Kancelaria Prezydenta Ukrainy: Od tego zależy, jak długo potrwa wojna

Mychajło Podolak, doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, na antenie ukraińskiej telewizji mówił, że obecnie Rosja nie chce już zamrożenia konfliktu na Ukrainie.

Publikacja: 04.01.2024 05:21

Ukraińska obsługa moździerza

Ukraińska obsługa moździerza

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 680

- Wczoraj Rosja chciała zamrozić wojnę, aby zyskać czas na pracę nad błędami, znaleźć dodatkowe zasoby. Ale nie jestem pewien, czy chce ją zamrozić dziś. Dziś mamy intensywne walki bezpośrednio na linii frontu. Rosja zgromadziła określone zasoby, pociski z Korei Północnej, kontynuuje nacieranie. Nie chcą zamrożenia (konfliktu), chcą kapitulacji (Ukrainy). I nawet tego nie ukrywają - ocenił obecną sytuację na ukraińskim froncie Podolak.

Od czego zależy jak długo potrwa wojna na Ukrainie?

Według doradcy szefa kancelarii prezydenta Ukrainy to, jak długo będzie trwała wojna, zależy od kilku czynników.

Pierwszym z nich jest psychologiczna gotowość do wygrania wojny.

- Ukraina ma tę gotowość. A kraje partnerskie mają znacznie więcej tej gotowości. Rozumieją wszystkie ryzyka, które pojawią się, gdy konflikt zostanie zamrożony - stwierdził Podolak.

Czytaj więcej

Europejscy członkowie NATO inwestują w produkcję systemów Patriot

Drugim czynnikiem ma być gotowość Rosji do poczynienia ustępstw. Obecnie, jak mówił, Rosja nie jest na to gotowa.

- Przeciwnie. Chcą (...) dominacji w Europie. Chcą wygrać wojnę, ponieważ pozwoli im to na uniknięcie odpowiedzialności za zbrodnie, pozwoli zachowywać się agresywniej. A w Rosji Putin zobaczył, że dla mieszkańców jego kraju, nie jest ważne jak wielu ludzi zginie. Nie musi usprawiedliwiać się z dużej liczby ofiar wśród obywateli Federacji Rosyjskiej. Dlatego będzie posuwał się naprzód - ocenił Podolak.

Według doradcy Zełenskiego trzecim czynnikiem, od którego zależy długość wojny, jest kwestia tego, czy Ukraina, wraz ze swoimi partnerami, będzie w stanie przeciwstawiać się Rosji militarnie.

(Rosjanie) Chcą wygrać wojnę, ponieważ pozwoli im to na uniknięcie odpowiedzialności za zbrodnie, pozwoli zachowywać się agresywniej

Mychajło Podolak, doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego

- Chodzi o przeanalizowanie rosyjskich zasobów i tego, co możemy im przeciwstawić z naszej strony. Nie 10 czołgów przeciwko 500. Nie 100 tys. naszych zmobilizowanych (żołnierzy) przeciwko 300 tysiącom Rosjan, bo to niczego nie rozwiąże. Jeśli będziemy mogli przeciwstawić się tysiącem pocisków dalekiego zasięgu, które zniszczą logistykę Federacji Rosyjskiej, jeśli będziemy mogli zwalczać rosyjskie drony dużą liczbą środków walki radioelektronicznej, sprawa będzie inna - stwierdził Podolak.

Mychajło Podolak: Potrzeba więcej sankcji wobec Rosji i zwiększenia produkcji wojskowej Ukrainy i jej partnerów

Długość wojny, zdaniem Podolaka, ma też zależeć od zmniejszenia możliwości finansowych Rosji, co oznacza wprowadzanie kolejnych sankcji i monitorowanie ich wdrażania.

- I dopiero ta konfrontacja, przy zwiększeniu wspólnej produkcji wojskowej Ukrainy i jej partnerów pozwoli odpowiedzieć na pytanie, kiedy ta wojna się skończy - podsumował Podolak.

Konflikty zbrojne
Walki o Czasiw Jar. Rosjanie próbują się przedrzeć na quadach
Konflikty zbrojne
Rosyjskie wojsko wycofuje się z Górskiego Karabachu. Kreml potwierdza
Konflikty zbrojne
David Cameron w Izraelu. Zapowiada sankcje wobec Iranu
Konflikty zbrojne
Ukraina oskarża Rosję o użycie zakazanej broni do "oczyszczania okopów"
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Konflikty zbrojne
Rosyjskie Iskandery spadły na Czernihów. Są ofiary, są zniszczenia. "Nie musiało do tego dojść"