Na Zaporożu pojawiły się nowe rosyjskie czołgi. Zapewniają "dźwięk dobrej jakości"

Rosyjska agencja RIA podaje, że na froncie w obwodzie zaporoskim pojawiły się zmodernizowane czołgi T-80BVM, które weszły do służby w 2018 roku.

Publikacja: 04.01.2024 10:56

T-80BVM

T-80BVM

Foto: PAP/EPA

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 680

Czołgi T-80 pojawiły się w armii ZSRR już w 1976 roku. T-80BVM jest jednak zmodernizowaną wersją czołgu, która do służby weszła w 2018 roku.

Rosyjski czołgista chwali czołg T-80BVM

O pojawieniu się na froncie w obwodzie zaporoskim czołgu T-80BVM mówi dowódca jednej z jednostek pancernych Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej.

Czytaj więcej

Kancelaria Prezydenta Ukrainy: Od tego zależy, jak długo potrwa wojna

Czołg ma być wyposażony m.in. w „niezawodny system łączności, którego sygnał dociera na odległość do 10 km”. Ponadto czołg ma zapewniać również większą ochronę załodze.

- Otrzymaliśmy zasadniczo nową maszynę. Maszyna ta ma całkowicie nowy system łączności... nie jest zakłócana, sprawdza się bardzo dobrze, dźwięk jest dobrej jakości, czysty, nie ma zakłóceń. Maszyna ma też całkowicie nowy system ochrony — powiedział rosyjski dowódca w rozmowie z dziennikarzami.

Nasz czołg ma silnik turbinowy, niestraszne mu ani pył, ani błoto, „przelatuje” nad lejami. To jest różnica, która pozwala naszym czołgom działać przy każdej pogodzie, wspierać piechotę i przedzierać się przez wrogie okopy

Dowódca rosyjskiej jednostki pancernej

Na czołgu zainstalowano dodatkowe elementy pancerzu ochronnego, które zapewniają ochronę przed uderzeniami dronów-kamikadze i pocisków przeciwpancernych.

Rosjanie twierdzą, że czołg T-80BVM ma przewagę nad leopardami

Rosyjski czołgista mówił też, że „niezawodność i manewrowość” czołgów T-80BVM daje im przewagę np. nad niemieckimi leopardami.

Z jego słów wynika, że leopardy często grzęzną w błocie i muszą być z niego wyciągane, co Rosjanie mają „widzieć ze śmigłowców”. - Nasz czołg ma silnik turbinowy, niestraszne mu ani pył, ani błoto, „przelatuje” nad lejami. To jest różnica, która pozwala naszym czołgom działać przy każdej pogodzie, wspierać piechotę i przedzierać się przez wrogie okopy i umocnienia nie zwalniając — podkreślił żołnierz cytowany przez RIA.

Czołg T-80BVM dysponuje działem o kalibrze 125 mm i dwoma karabinami maszynowymi. Jego załoga liczy trzech żołnierzy.

Konflikty zbrojne
USA: Przełom ws. pomocy dla Ukrainy? Sprawą zajmie się Izba Reprezentantów
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
Czekanie na odwet. Jak Izrael odpowie na atak Iranu
Konflikty zbrojne
Będzie kolejna wojna na Bliskim Wschodzie? Izrael chce zaatakować Iran
Konflikty zbrojne
"Amerykanie są przerażeni rządem Netanjahu". Lider izraelskiej opozycji chce wyborów
Konflikty zbrojne
Wojna w Ukrainie: Front trzeszczy pod naporem Rosjan