04:46
24.10.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 608
00:17
24.10.2023

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

00:09
24.10.2023

Pentagon: USA są w stanie zaspokoić zarówno potrzeby obronne Ukrainy, jak i Izraela

Pakiety pomocy obronnej dla Ukrainy i Izraela zawierają jedynie kilka wspólnych stanowisk, więc Stany Zjednoczone są gotowe udzielić pomocy obu krajom jednocześnie.

Poinformował o tym na poniedziałkowej odprawie rzecznik Departamentu Obrony generał Patrick Ryder

- Jeśli chodzi o Izrael, będziemy mogli wesprzeć Izrael w jego potrzebach, a Ukrainę w jej potrzebach – powiedział rzecznik Departamentu Obrony USA.

23:56
24.10.2023

Kułeba o negocjacjach akcesyjnych Ukrainy do UE

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba wyraził pewność, że Komisja Europejska pozytywnie zadecyduje o rozpoczęciu rozmów akcesyjnych przed końcem tego roku.

Kułeba podkreślił, że Kijów zrobił „wszystko, co było konieczne”, aby Komisja Europejska zakończyła się pozytywnie, powołując się na przyjętą niedawno przez Radę Najwyższą ustawę o osobach znaczących politycznie.

 - Oczywiście kwestia przystąpienia Ukrainy do UE jest sprawą o znaczeniu historycznym nie tylko dla Ukrainy, ale także dla Unii Europejskiej. Dlatego też wokół historycznych decyzji, takich jak otwarcie negocjacji akcesyjnych, będzie dużo nerwowości, spekulacji, prób rozgrywania tej kwestii w celu rozwiązania jakichś odrębnych kwestii – ostrzegł minister.

Jednocześnie Kułeba powiedział, że władze Ukrainy są w codziennym kontakcie z kolegami z państw członkowskich UE, aby „w ten sposób kontynuować i otworzyć negocjacje członkowskie”.

23:38
24.10.2023

Żadna organizacja międzynarodowa nie ma dostępu do okupowanych obszarów Ukrainy

Komisarz Rady Najwyższej ds. Praw Człowieka Dmytro Łubinec twierdzi, że żadna organizacja międzynarodowa nie ma obecnie dostępu do tymczasowo okupowanych terytoriów Ukrainy.

Rzecznik przemawiał podczas wirtualnej konferencji „Bitwa o Krym. Bitwa o prawa człowieka” – informuje Ukrinform.

- Obecnie żadna organizacja międzynarodowa nie ma dostępu do tymczasowo okupowanych obszarów Ukrainy. A Rosja codziennie popełnia nowe zbrodnie! Dlatego zaapelowałem do moich kolegów, rzeczników praw obywatelskich z różnych krajów, wzywając ich, aby pomogli Ukrainie w sprowadzeniu do domu wszystkich deportowanych, nielegalnie wysiedlonych ukraińskich dzieci, zakładników cywilnych i jeńców wojennych, a także wspierać Formułę Pokojową zaproponowaną przez prezydenta Ukrainy – podkreślił Łubinec.

23:12
23.10.2023

Od początku wojny 8 tys. dochodzeń w sprawie unikania poboru

Na Ukrainie od początku wojny na pełną skalę funkcjonariusze organów ścigania prowadzili dochodzenia w sprawie około 8 000 przypadków uchylania się od poboru do wojska.

Do sądu wpłynęło 1877 aktów oskarżenia.

22:49
23.10.2023

DFC zatwierdziła pięć nowych projektów na Ukrainie o łącznej wartości ponad 380 mln dolarów

Amerykańska Korporacja Finansowania Rozwoju Międzynarodowego (DFC) zatwierdziła pięć nowych projektów na Ukrainie o łącznej wartości ponad 380 mln dolarów w ostatnim kwartale roku budżetowego 2023, których celem jest wsparcie bezpieczeństwa żywnościowego, małych przedsiębiorstw, opieki zdrowotnej i handlu, ogłosiło 23 grudnia Ministerstwo Gospodarki Ukrainy.

DFC przeznaczy 250 milionów dolarów na wsparcie ukraińskich producentów drobiu i plantatorów zbóż w łagodzeniu skutków wojny Rosji z Ukrainą. DFC ogłosiło także dwie odrębne umowy o wartości 30 milionów dolarów z ukraińskimi bankami w celu mobilizacji kapitału na rzecz zrównoważonego wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw poprzez ułatwienie im dostępu do finansowania na Ukrainie, przy każdej transakcji wspieranej pomocą techniczną USAID.

22:21
23.10.2023

Premier Wielkiej Brytanii o wojnach na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie: Putin poniesie porażkę, podobnie jak Hamas

Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak porównał wojnę Rosji przeciwko Ukrainie do eskalacji konfliktu między Izraelem a bojownikami Hamasu.

Według premiera zakrojony na szeroką skalę atak terrorystów Hamasu na Izrael w dniu 7 października był spowodowany obawą, że na Bliskim Wschodzie ustanawia się nowa „równowaga”, co według BBC prawdopodobnie nawiązuje do kroków podjętych przez różnych arabskich krajów do normalizacji stosunków z Izraelem.

Porównując wojnę w Gazie do inwazji Rosji na Ukrainę, Sunak podkreślił:  - Putin poniesie porażkę i Hamas też.

Wcześniej premier podczas rozmów telefonicznych z prezydentami Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem i Recepem Tayyipem Erdoğanem z Turcji podkreślał znaczenie uniknięcia eskalacji konfliktu między Izraelem a Hamasem na Bliskim Wschodzie.

21:58
23.10.2023

Rosja planuje od marca 2024 r. masowe deportacje Ukraińców z terenów okupowanych

Rosyjscy okupanci planują rozpocząć od marca 2024 roku zbiorowe deportacje obywateli Ukrainy z tymczasowo okupowanych terytoriów - poinformował na Facebooku założyciel Wschodniej Grupy Ochrony Praw Człowieka Paweł Łysianski

„Według naszych źródeł od marca 2024 r. okupanci planują pierwsze zbiorowe deportacje obywateli Ukrainy z terytoriów okupowanych” – poinformował działacz na rzecz praw człowieka.

„Jeżeli obywatel Ukrainy żyjący pod okupacją nie uzyskał rosyjskiego paszportu, w ciągu 90 dni musi przejść obowiązkowe badanie daktyloskopijne i fotograficzne. W przypadku odmowy obywatele Ukrainy zostaną ukarani karą administracyjną w wysokości 2000 rubli dla osób fizycznych i 400 000 rublidla osób prawnych (jeśli firma zatrudniła pracownika, który nie posiada rosyjskiego paszportu)” – napisał Łysiański.

21:39
23.10.2023

Japonia wesprze system energetyczny Ukrainy za pomocą transformatorów i paneli słonecznych

Wiceprezes Japońskiej Agencji Współpracy Międzynarodowej Ando Naoki zapewnił Ukrainę o stałym wsparciu Japonii dla jej sektora energetycznego i zapowiedział nadchodzącą transzę pomocy, która ma dotrzeć w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Ukraina wkrótce otrzyma transformatory i panele słoneczne od japońskich partnerów, podało Ministerstwo Energii Ukrainy po spotkaniu wiceministrów energetyki Ukrainy Jarosława Demczenki i Switłany Hrynczuk z delegacją japońskiej agencji współpracy międzynarodowej JICA.

W lipcu Japonia dostarczyła 430 generatorów do obwodu chersońskiego po tym, jak wojska rosyjskie wysadzili tamę w Nowej Kachowce, powodując poważną powódź w regionie.

21:11
23.10.2023

Serena Williams "wycięła" Sabalenkę

Serena Williams ze wspólnego zdjęcia na Instagramie wycięła Arynę Sabalenkę

Tenisistki spotkały się na imprezie w Miami.

20:44
23.10.2023

HUR: Na Ukrainie walczy ponad 400 tysięcy rosyjskich żołnierzy

Rosja skoncentrowała na terytorium Ukrainy ponad 400 tysięcy swoich żołnierzy – poinformował w ukraińskiej telewizji Andriej Jusow, przedstawiciel Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.

Adriej Jusow zauważył, że w Rosji trwała przez całe lato mobilizacja.

- Nie mówimy o powtórzeniu scenariusza z lutego 2022 roku. Ale w niektórych obszarach tak, wróg będzie nadal podejmował próby indywidualnych działań ofensywnych – cytuje przedstawiciela Głównego Zarządu Wywiadu RBC-Ukraina.

20:12
23.10.2023

USA chcą skonfiskować jacht Sulejmana Kerimowa

USA chcą skonfiskować wart 300 milionów dolarów jacht rosyjskiego oligarchy Sulejmana Kerimowa

Jak poinformował 23 października Departament Sprawiedliwości USA, amerykańscy prokuratorzy złożyli pozew o przepadek cywilny przeciwko superjachtowi Amadea, wartemu około 300 milionów dolarów, będącego własnością rosyjskiego oligarchy Sulejmana Kerimowa objętego sankcjami.

Według doniesień Kerimow, nałożony na niego sankcjami przez Departament Skarbu w 2014 i 2018 r. w odpowiedzi na działania Rosji na Ukrainie i w Syrii, w 2021 r. kupił spółkę Amadea za pośrednictwem firm-przykrywek.

Urodzony w Dagestanie oligarcha i jego rodzina odbyli „wielokrotne podróże na pokładzie „Amadei”, planowali szeroko zakrojone renowacje jachtu, przygotowywali długoterminowe plany dotyczące harmonogramu podróży „Amadei” i przejęli całą odpowiedzialność za koszty utrzymania i eksploatacji  – oznajmił Departament Sprawiedliwości.

Jacht został przejęty przez władze Fidżi wiosną 2022 roku i obecnie zacumowany jest w San Diego, pod kontrolą rządu USA.

19:43
23.10.2023

Ukraina wprowadza obowiązkową ewakuację dzieci w 8 osiedlach obwodu donieckiego

Około 250 dzieci zostanie przymusowo ewakuowanych z ośmiu osiedli w obwodach bachmuckim i pokrowskim obwodu donieckiego i przewiezionych do obwodu żytomierskiego.

"Decyzja Administracji Wojskowej Obwodu Donieckiego o ogłoszeniu przymusowej ewakuacji około 250 dzieci została jednomyślnie poparta podczas dzisiejszego spotkania Centrum Koordynacyjnego ds. Obowiązkowej Ewakuacji. Ewakuacja zostanie przeprowadzona z ośmiu osiedli w Bachmucie i obwodach Pokrowskich, gdzie sytuacja bezpieczeństwa pozostaje krytyczna" - brzmi komunikat Ministerstwa Reintegracji Terytoriów Czasowo Okupowanych Ukrainy

Dzieci, którym towarzyszy jeden z rodziców lub opiekun prawny, zostaną ewakuowane przed nadejściem mrozów. Początkowo zostaną wysłane do ośrodka humanitarnego, gdzie wszyscy będą mogli odpocząć, zjeść i otrzymać wszechstronne wsparcie i pomoc. Następnie ewakuowani zostaną przewiezieni do obwodu żytomierskiego, gdzie otrzymają bezpłatne schronienie, świadczenia socjalne, pomoc humanitarną i pomoc psychologiczną.

19:15
23.10.2023

Irlandia planuje zmianę programu pomocy dla ukraińskich uchodźców

Nowo przybyli do Irlandii Ukraińscy otrzymają mieszkanie tylko na 3 miesiące, postanowiło Ministerstwo Integracji.

Obecnie Irlandia płaci uchodźcom 22 euro tygodniowo. Rząd będzie rozważać ograniczenie tej pomocy, ale "nie w najbliższej przyszłości".

18:51
23.10.2023

Sztab Generalny: Rosja przeprowadza poważny atak na całym froncie wschodnim

Siły rosyjskie przeprowadzają ciężkie ataki na wielu odcinkach frontu wschodniego, m.in. na kierunkach Awdijewka, Kupiańsk, Łyman, Bachmut i Marinka – poinformował 23 października Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

18:19
23.10.2023

W ubiegłym roku Rosja wystrzeliła ponad 300 rakiet manewrujących w kierunku Kijowa

W ciągu ostatnich 12 miesięcy Rosja wystrzeliła w stronę stolicy Ukrainy ponad 300 różnego typu rakiet manewrujących, 14 rakiet balistycznych i około 400 bezzałogowców typu Shahed.

Szef Administracji Wojskowej Miasta Kijów Serhij Popko podkreślił, że Ukraina potrzebuje większej liczby systemów obrony powietrznej, gdyż wróg ma wystarczające zapasy broni, aby przeprowadzić masowe ataki na ukraińskie miejscowości.

Według Popki wzmocnienie obrony powietrznej jest priorytetem zarówno dla Kijowa jako stolicy, jak i innych ukraińskich miast.

17:52
23.10.2023

Węgry zablokowały przekazanie Ukrainie pół miliarda euro z UE

Węgierski bank OTP został skreślony z ukraińskiej „czarnej listy”, ale Budapeszt chce gwarancji prawnych, że będzie to trwałe, powiedział specjalny korespondent Radia Liberty w Brukseli Rikard Jóźwiak.

17:23
23.10.2023

"The Washington Post" o działaniach SBU w Rosji

Od 2015 roku CIA wydała dziesiątki milionów dolarów na przekształcenie ukraińskich służb utworzonych przez Związek Radziecki w potężnych sojuszników przeciwko Moskwie - pisze amerykański dziennik.

Czytaj więcej

"Washington Post": CIA wydała miliony dolarów na szkolenie ukraińskiego wywiadu
16:52
23.10.2023

Krok prezydenta Turcji w sprawie wniosku Szwecji do NATO

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan  przedłożył parlamentowi protokół w sprawie przystąpienia Szwecji do NATO, poinformowała administracja prezydenta.

Czytaj więcej

Prezydent Turcji przekazał do ratyfikacji wniosek Szwecji o członkostwo w NATO
16:16
23.10.2023

Kułeba opowiada się za umożliwieniem Ukraińcom posiadania podwójnego obywatelstwa

Minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba opowiedział się za umożliwieniem Ukraińcom legalnego posiadania wielu obywatelstw, z wyłączeniem obywatelstwa Rosji lub innych „nieprzyjaznych krajów”

- Bezwzględnie konieczne jest utrzymywanie  diaspory ukraińskiej w kontakcie z ojczyzną – stwierdził Kułeba w swoim przemówieniu na Światowym Kongresie Ukraińskim.

Zdaniem ministra rząd powinien umożliwić milionom Ukraińców mieszkających za granicą zachowanie lub uzyskanie ukraińskiego paszportu. Zauważył również, że po przystąpieniu kraju do UE ukraiński paszport będzie miał taki sam status jak paszporty sąsiadujących krajów europejskich.

15:55
23.10.2023

Rosyjska armia zestrzeliła dron nad obwodem biełgorodzkim

Dron miał zostać zestrzelony ok. 15:15 czasu lokalnego - wynika z oświadczenia Ministerstwa Obrony Rosji.

15:47
23.10.2023

Przewodniczący ukraińskiej Rady Najwyższej rozmawiał z przewodniczącą izby niższej czeskiego parlamentu o konfiskacie zamrożonych rosyjskich aktywów

Tematem rozmów między Rusłanem Stefanczukiem a Markétą Pekarovą Adamovą była też nielegalna deportacja ukraińskich dzieci do Rosji. Stefanczuk rozmawiał z przewodniczącą Izby Poselskiej również o sytuacji na froncie i potrzebach Ukrainy jeśli chodzi o bezpieczeństwo i obronność.

15:37
23.10.2023

W wyniku ostrzału rejonu berysławskiego przez Rosjan cztery miejscowości zostały pozbawione prądu

Prądu nie ma m.in. w głównym mieście rejonu, Berysławiu.

15:28
23.10.2023

W ciągu minionych 12 miesięcy Rosjanie wystrzelili ponad 300 pocisków manewrujących w stronę Kijowa

Informacje takie podaje Kijowska Miejska Administracja Wojskowa. W tym samym okresie Rosjanie wystrzelili w stronę stolicy Ukrainy 14 pocisków balistycznych i wysłali w kierunku Kijowa ponad 400 dronów.

14:48
23.10.2023

Ministerstwo Obrony Rosji informuje o odpieraniu ukraińskich ataków na kilku odcinkach frontu

Z informacji przekazanych przez rzecznika resortu obrony Rosji, gen. Igora Konaszenkowa wynika, że rosyjska armia odparła 12 ataków ukraińskich żołnierzy w rejonie Łymanu, dziewięć w rejonie Kupiańska i siedem w obwodzie zaporoskim.

14:13
23.10.2023

Po południu Rosjanie zbombardowali rejon berysławski

W wyniku bombardowania ranne zostały cztery osoby - podaje chersońska administracja obwodowa.

14:09
23.10.2023

Dowódca wojsk lądowych Ukrainy odwiedził jednostki walczące na łymańsko-kupiańskim odcinku frontu

W czasie wizytowania jednostek gen. Ołeksandr Syrski odznaczył żołnierzy, którzy zasłużyli się w walkach.

13:30
23.10.2023

Ukraiński wywiad: Rosjanie przerzucają część okrętów do portu w Abchazji

Wadym Skibicki, przedstawiciel Głównego Wydziału Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy oświadczył, że Rosjanie przerzucają część okrętów Floty Czarnomorskiej do portu w Oczamczyrze, w Abchazji (przez społeczność międzynarodową uznawanej za integralną część terytorium Gruzji), ponieważ port w Noworosyjsku, do którego Rosjanie chcieli przebazować okręty z Krymu, aby nie narażać ich na ukraińskie ataki, nie jest w stanie przyjąć wszystkich jednostek.

12:52
23.10.2023

Na granicy polsko-białoruskiej doszło do bójki. Irańczyk miał przebite płuco

Podczas bójki, do której doszło po białoruskiej stronie granicy, polscy funkcjonariusze uratowali życie migranta z Iranu, który został ugodzony nożem przez innego cudzoziemca – poinformowała za pośrednictwem mediów społecznościowych Straż Graniczna. Irańczyk miał przebite płuco. Jego życiu nie zagraża już jednak niebezpieczeństwo.

Czytaj więcej

Bójka na granicy polsko-białoruskiej. Straż Graniczna uratowała migranta z Iranu
12:31
23.10.2023

Dmitrij Pieskow mówi, że według Rosji potrzebny jest nowy porządek światowy

- Potrzebujemy porządku międzynarodowego, opartego na wzajemnym szacunku, wzajemnych korzyściach i nieingerowaniu w wewnętrzne sprawy innych państw - mówił rzecznik Kremla. 

Czytaj więcej

Kreml zgadza się z Joe Bidenem, a jednocześnie się z nim nie zgadza
11:50
23.10.2023

Dowódca Sił Powietrznych Ukrainy pokazał jak amerykański zestaw przeciwlotniczy MIM-23 Hawk niszczy cel powietrzny

Gen. Mykoła Oleszczuk napisał na swoim profilu w serwisie Telegram, że "zachodnia broń dowiodła i dowodzi swojej skuteczności na polu walki". "Nagranie pokazuje działania bojowe amerykańskiego zestawu przeciwlotniczego Hawk tej nocy" - dodał.

11:47
23.10.2023

Ze Strefy Gazy ewakuowano jak dotąd 337 obywateli Ukrainy

W momencie wybuchu wojny Izraela z Hamasem w Strefie Gazy mogło przebywać ok. 500 obywateli Ukrainy - twierdzi Jewhen Kornijczuk, ambasador Ukrainy w Izraelu.

11:06
23.10.2023

49-letni mężczyzna został ranny w wyniku ostrzału wsi Dariwka w obwodzie chersońskim

Informacje takie przekazuje szefa administracji obwodowej, Ołeksandr Prokudin, na swoim kanale w serwisie Telegram.

10:35
23.10.2023

Rubel umacnia się wobec dolara na giełdzie walutowej w Moskwie

Za dolara trzeba płacić obecnie 94,99 rubla, najmniej od 13 września. Spada też kurs euro, za które trzeba płacić 100,7 rubla, co oznacza, że euro potaniało o 15,25 kopiejek.

10:21
23.10.2023

Pięć osób rannych w ataku na placówkę Nowej Poczty w Charkowie pozostaje na oddziale intensywnej terapii

Dwie z tych osób są podłączone do respiratorów. O stanie rannych informuje rzeczniczka charkowskiej obwodowej administracji wojskowej, Ołena Szapował. Łącznie w szpitalach przebywa 16 osób rannych w ataku z 21 października, w czasie którego dwa pociski S-300 spadły na placówkę Nowej Poczty we wsi Korotycz w obwodzie charkowskim. W ataku zginęło sześć osób, 17 zostało rannych.

09:46
23.10.2023

Do okupowanego Mariupola wpłynął pierwszy rosyjski statek morski

Informacje takie przekazuje doradca ukraińskiego mera miasta, Petro Andriuszczenko. Andriuszczenko podkreślił, że nie wiadomo co znajduje się na pokładzie statku, który mógł wpłynąć do portu dzięki jego pogłębieniu przez Rosjan. Dotychczas do Mariupola wpływały tylko statki rzeczne - wynika z wpisu Andriuszczenki.

09:26
23.10.2023

Ukraińska policja pokazała zniszczenie rosyjskiego drona w okupowanej przez Rosjan wsi Ołeszki

Nagranie umieszczono na profilu chersońskiej policji na Facebooku.

09:19
23.10.2023

Ile Kalibrów Rosjanie mogą wystrzelić z Morza Czarnego?

Według ukraińskich Sił Zbrojnych, dyżur bojowy na Morzu Czarnym pełnią dwa rosyjskie okręty - oba uzbrojone łącznie w 16 pocisków manewrujących Kalibr.

09:00
23.10.2023

Ofiary wojny w obwodzie donieckim

W niedzielę w obwodzie donieckim Rosjanie zabili trzy osoby - w Awdijiwce, Kałyniwce i Wasiukiwce - podał szef lokalnych władz Ihor Moroz dodając, że kolejne trzy osoby w regionie zostały ranne.

08:47
23.10.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 r. do Polski z Ukrainy wjechało 16,53 mln osób

22 października granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 30,3 tys. osób wjeżdżających do Polski. Na Ukrainę wyjechało tego dnia z Polski 28,5 tys. osób, a od 24 lutego 2022 r. - 14,7 mln osób.

08:31
23.10.2023

Od początku wojny zginęło 508 dzieci

Prokuratura Generalna Ukrainy podała, że według prokuratorów ds. nieletnich od początku inwazji w wyniku zbrojnej agresji wojsk rosyjskich na Ukrainie zginęło 508 dzieci, a 1138 zostało rannych.

08:19
23.10.2023

Dwie osoby ranne w obwodzie charkowskim

Szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow podał, że w ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie ostrzelały miejscowości w rejonach czuhujewskim i kupiańskim. Uszkodzone zostały budynki prywatne oraz placówki edukacyjne, dwie osoby - 39-letnia kobieta i 81-letni mężczyzna - zostały ranne.

08:04
23.10.2023

W obwodzie odeskim szczątki ukraińskiego drona uszkodziły dach magazynu w jednym z portów

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu odeskiego, Ołeh Kiper, na swoim kanale w serwisie Telegram.

07:52
23.10.2023

Brytyjski resort obrony: Wojna z Ukrainą kosztuje Rosję coraz więcej

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii zauważa, że wydatki Rosji na armię wzrosną w 2024 roku o 68 proc. w porównaniu do 2023 roku i osiągną poziom 6 proc. PKB Rosji. Tymczasem wydatki na edukację czy ochronę zdrowia pozostaną na poziomie z 2023 roku. Rosnące koszty funkcjonowania armii są związane - jak czytamy w raporcie - m.in. z koniecznością wypłaty świadczeń rannym na wojnie żołnierzom, a także rodzinom poległych.

07:30
23.10.2023

Lew Ponomariow, rosyjski obrońca praw człowieka: Wybory to okazja do przyciągnięcia uwagi Rosjan do agresji Rosji przeciw Ukrainie

- Jestem za tym, by ludzie głosowali przeciw Putinowi i notowali wszystkie naruszenia prawa podczas przyszłorocznych wyborów. Władze i tak zapędzą do głosowania pracowników budżetówki, a przeciwnicy reżimu przy bojkocie będą siedzieć w domach. Musimy ich zmobilizować. Niektórzy uważają, że to byłoby na rękę władzom, ale absolutnie się z tym nie zgadzam. Putin chce zmobilizować wszystkie swoje siły, by pokazać, jak duże ma poparcie - mówi Ponomariow w rozmowie z Rusłanem Szoszynem.

Czytaj więcej

Lew Ponomariow: Musimy wyciągnąć Rosję z bagna
07:07
23.10.2023

W nocy nad Ukrainą strącono 13 dronów-kamikadze

Siły Powietrzne Ukrainy informują, że w nocy nad Ukrainą zestrzelono 13 dronów-kamikadze Shahed-136/131, jeden dron innego typu, a także jeden pocisk Ch-59.

07:04
23.10.2023

W ciągu doby na Ukrainie doszło do 90 potyczek

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podaje, że Rosjanie w ciągu ostatniej doby przeprowadzili 10 ataków rakietowych, 63 ataki powietrzne i 58 ostrzałów przy użyciu wojsk rakietowych i artylerii celów na Ukrainie. Rosjanie atakowali m.in. cele w Konstantynówce (obwód doniecki) przy użyciu rakiety Ch-59 i zestawów przeciwlotniczych S-300.

06:56
23.10.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosjan

Od 24 lutego 2022 roku Rosjanie mieli stracić na Ukrainie ok. 294 700 żołnierzy, 5 093 czołgi, 9 653 pojazdy opancerzone, 7 057 zestawów artyleryjskich, 825 wyrzutnie rakiet, 551 zestawów przeciwlotniczych, 320 samolotów, 324 śmigłowce, 5 345 bezzałogowych statków powietrznych, 1 536 pocisków manewrujących, 20 jednostek nawodnych, jeden okręt podwodny, 9 419 pojazdów (w tym cystern), 998 jednostek sprzętu specjalnego.

06:27
23.10.2023

W niedzielę Rosjanie ostrzelali rejon kupiański, w ostrzale ranna została kobieta

Informacje takie przekazuje charkowska prokuratura. Ostrzelana przez Rosjan została wieś Kuryliwka. W wyniku ostrzału uszkodzone zostały budynki mieszkalne i użytkowe, a także siedziba prywatnej firmy.

05:55
23.10.2023

Rosjanie zburzyli fabrykę w okupowanym Mariupolu

Informacje takie przekazuje doradca ukraińskiego mera Mariupola, Petro Andriuszczenko. Z wpisu Andriuszczenki wynika, że Rosjanie całkowicie zniszczyli fabrykę "Oktiabr". "Ci, którzy krzyczeli najgłośniej o odbudowie i o tym, jak Ukraina straciła radzieckie dziedzictwo przemysłowe, niszczą wszystko wokół nich" - napisał Andriuszczenko.

05:26
23.10.2023

W obwodzie chmielnickim aktywna była w nocy obrona powietrzna

Wcześniej pojawiły się informacje o alarmie powietrznym w obwodach winnickim i chmielnickim w związku z aktywnością rosyjskich dronów.

05:24
23.10.2023

Resort obrony Niemiec alarmuje, że w budżecie na 2024 rok przewidziano tylko 120 mln euro na nową pomoc wojskową dla Ukrainy

Tymczasem, jak wylicza Ministerstwo Obrony Niemiec, Ukraina będzie potrzebować pomocy o wartości kilku miliardów euro.

Czytaj więcej

"Bild": W niemieckim budżecie brakuje środków na pomoc dla Ukrainy w 2024 r.
04:35
23.10.2023

Zełenski: Terroryści nie złamią ukraińskiej woli bronienia swojego państwa i niepodległości

W wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski zapewniał, że "terroryści (Rosjanie - red.) nie złamią woli Ukraińców, by pracować dla swojego kraju". - Determinacja do walki jest taka, że nigdy nie było żadnych podstaw, by Moskwa mogła mieć nadzieję, że Ukraina się załamie. Nie załamie się. Przetrwa. Wytrzyma. I, pomimo wszystkiego, wyprze rosyjskie zło ze swojej ziemi - przekonywał Zełenski.

04:33
23.10.2023

W obwodach winnickim i chmielnickim ogłoszono alarm powietrzny w związku z aktywnością rosyjskich dronów

Z kolei w obwodzie charkowskim ogłoszono alarm w związku z aktywnością rosyjskiego lotnictwa.

04:30
23.10.2023

Kanadyjska armia zamieściła zdjęcia ze szkolenia ukraińskich saperów w Polsce

Zdjęcia zostały opublikowane na profilu kanadyjskiej misji szkoleniowej na Twitterze.

04:28
23.10.2023

Rosyjskie lotnictwo zbombardowało skład amunicji w Syrii

O zniszczeniu składu amunicji w prowincji Idlib poinformował admirał Wadim Kulit, zastępca szefa rosyjskiego Centrum Koordynacyjnego ds. Pojednania Walczących Stron w Syrii. Skład amunicji miał należeć do organizacji terrorystycznej. Oprócz niego Rosjanie atakowali też obóz szkoleniowy "nielegalnej formacji zbrojnej".

04:25
23.10.2023

Siergiej Ławrow weźmie udział w spotkaniu ministrów w Teheranie

Rzeczniczka MSZ Rosji, Maria Zacharowa, poinformowała, że Ławrow weźmie udział w spotkaniu ministrów w formacie 3+3 (z udziałem ministrów z Azerbejdżanu, Armenii, Gruzji, Iranu i Turcji) w poniedziałek, w Iranie. W czasie spotkania omawiane będą m.in. kwestie normalizacji stosunków między Azerbejdżanem a Armenią, po przejęciu przez Azerbejdżan kontroli nad Górskim Karabachem.

04:24
23.10.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 606