Aktualizacja: 03.05.2016 10:09 Publikacja: 03.05.2016 09:59
Foto: KNS
To chwila historyczna. Na przestrzeni siedmiu dekad będzie to dopiero siódme spotkanie na najwyższym szczeblu. Ostatni kongres zwołano w 1980 roku i - jak podkreślają kronikarze reżimu - jedynie jeden z przywódców państw blisko związanych z Koreą Północną wciąż sprawuje władzę: to Robert Mugabe, obecnie 92-letni prezydent Zimbabwe.
Nie wiadomo, co dokładnie przyniesie siódmy kongres, jednak z pewnością będzie to spotkanie oficjalnie pieczętujące pozycję Kim Dzong Una. Poprzedni szczyt nr 6 namaścił ojca obecnego przywódcy, Kim Dzong Ila na dziedzica północnokoreańskiej polityki. Po niespełna 5 latach czystek kadrowych i brutalnej walki z najmniejszymi oznakami niesubordynacji (m.in. rozstrzelanie Hyon Yong-chola, szefa obrony, rzekomo za przysypianie podczas wystąpień Kim Dzong Una. Generał został dosłownie rozniesiony na kawałki przy pomocy baterii 6 dział przeciwlotniczych kaliber 14,5 mm) najmłodszy Kim chce rozpocząć nowy rozdział dla swoich obywateli i kraju.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 10 na 11 grudnia Ukraińcy dokonali ataku rakietowego na zakład przemysłowy w obwodzie rostowskim. Z kolei ukraińskie drony zaatakowały rafinerię w obwodzie briańskim.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA informują, że w obwodzie kurskim nadal są żołnierze z Korei Północnej, gotowi wziąć udział w walce z Ukraińcami.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z niedzieli na poniedziałek rosyjskie drony-kamikadze znów atakowały Ukrainę. Alarm ogłoszono m.in. dla Kijowa.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 5 na 6 grudnia rosyjskie drony atakowały Kijów, w mieście aktywna była obrona przeciwlotnicza.
Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un oskarżył Stany Zjednoczone o wzrost napięcia i prowokacje, co prowadzi - jak mówił - do większego niż kiedykolwiek zagrożenia wojną nuklearną na Półwyspie Koreańskim - podaje agencja KCNA.
Korea Północna ratyfikowała przełomowy pakt obronny z Rosją. W ramach zacieśnienia współpracy w zakresie bezpieczeństwa Pjongjang miał wysłać tysiące żołnierzy, aby wesprzeć Rosję w walce z Ukrainą.
Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o ratyfikacji traktatu dotyczącego strategicznego partnerstwa Federacji Rosyjskiej z Koreą Północną. Umowa zawiera postanowienia o wzajemnej obronie.
Na świecie rośnie zaniepokojenie ewentualnym wysłaniem wojsk Korei Północnej do walki z Ukrainą.
Na razie Korea Północna i jej oficjalni przedstawiciele zaprzeczają swojemu zaangażowaniu w wojnę na Ukrainie - mówi dr Marceli Burdelski, wiceprezes Towarzystwa Azji i Pacyfiku, Uniwersytet Vistula w Warszawie.
Poza dwoma krótkimi nagraniami, które nie wiadomo kto i po co zrobił, nie ma żadnych innych śladów pobytu armii Kim Dzong Una w Rosji.
Chiński najemnik walczący dla Rosji twierdzi, że podczas walk na Ukrainie zginęli żołnierze z Korei Północnej. Miało tam zginąć także co najmniej 150 Chińczyków.
Politycy i urzędnicy z Korei Południowej i Ukrainy oskarżyli Koreę Północną o wysłanie żołnierzy, których liczbę szacuje na tysiące, w celu wsparcia Rosji w wojnie na Ukrainie. Zarówno Moskwa, jak i Pjongjang zaprzeczyły tym doniesieniom, a USA nadal prowadzą w tej sprawie obserwacje. Co wiemy do tej pory o współpracy Kim Dzong Una z Władimirem Putinem?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas