06:26
24.09.2022

Dalsza część relacji

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 213
00:02
24.09.2022

Koniec relacji

Na kolejne doniesienia związane z inwazją Rosji na Ukrainę zapraszamy w sobotę od wczesnego poranka.

23:59
23.09.2022

Biały Dom zagroził Rosji „surowymi sankcjami” w przypadku aneksji

USA wraz z innymi krajami są gotowe do podjęcia natychmiastowych kroków, które doprowadzą do poważnych konsekwencji dla gospodarki Rosji, jeśli Moskwa przystąpi do realizacji scenariusza aneksji okupowanych terytoriów Ukrainy, na których obecnie odbywają się pseudoreferenda - ostrzegła na piątkowym briefingu w Waszyngtonie Karine Jean-Pierre, rzeczniczka Białego Domu. Podkreśliła też, że obecne działania Putina i ogłoszenie mobilizacji należy postrzegać jako przejaw słabości, a nie silnej pozycji jego reżimu, co potwierdza reakcja rosyjskiego społeczeństwa.

23:53
23.09.2022

Blinken ostrzegł Chiny przed jakimkolwiek poparciem dla agresji Kremla

Sekretarz stanu USA Antony Blinken podczas piątkowego spotkania z ministrem spraw zagranicznych Chin Wang Yi potwierdził stanowisko Waszyngtonu w sprawie potępienia rosyjskiej agresji i ostrzegł Chiny przed jakimkolwiek wsparciem dla Rosji w tej sprawie. Departament Stanu poinformował, że rozmowa szefów dyplomacji obu państw odbyła się na marginesie 77. Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

Strony omówiły ponadto sytuację wokół Cieśniny Tajwańskiej, a Blinken wyraził potrzebę utrzymania otwartych linii komunikacji między Stanami Zjednoczonymi a Chinami oraz odpowiedzialnego traktowania stosunków między oboma krajami, zwłaszcza w okresie napięć.

23:42
23.09.2022

Biden: Nigdy nie uznamy ukraińskiego terytorium za cokolwiek innego, niż część Ukrainy

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden wydał oświadczenie w związku z toczącymi się na okupowanych przez Rosję terytoriach pseudoreferendami w sprawie przyłączenia do Federacji Rosyjskiej. Zapowiedział m. in., że Stany Zjednoczone „nigdy nie uznają ukraińskiego terytorium za cokolwiek innego, niż część Ukrainy”. Zapowiedział przy tym dalszą wojskową pomoc dla Kijowa.

23:31
23.09.2022

Zełenski wezwał mieszkańców okupowanych terytoriów do unikania mobilizacji

- Mam prostą prośbę do wszystkich naszych ludzi, którzy przebywają na tymczasowo okupowanych terytoriach: zróbcie najważniejsze – ratujcie swoje życie i pomóżcie nam osłabić, i zniszczyć okupantów. W jakikolwiek sposób chowajcie się przed rosyjską mobilizacją. Unikajcie wezwań. Spróbujcie wyjechać na wolne terytorium Ukrainy – apelował w piątek, w swoim wieczornym przemówieniu prezydent Ukrainy. Wezwał też, by w przypadku wcielenia do armii rosyjskiej, mieszkańcy okupowanych terenów sabotowali wszelkie działania najeźdźców oraz przekazywali Ukraińcom informacje o okupantach.

23:16
23.09.2022

Premier Holandii: Wojna Putina musi zostać zatrzymana

- Ci, którzy poprzednio czekali i nie dokonali wyboru, muszą teraz dokonać wyboru - powiedział premier Holandii Mark Rutte w swoim przemówieniu w czasie Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Szef holenderskiego rządu podkreślił również, że nikt nie zagrażał narodowi rosyjskiemu i nie najeżdżał Rosji. - Naród ukraiński chciał tylko żyć w pokoju, decydować o własnym losie. Powtórzę, że jest tu tylko jeden agresor, a jest nim Rosja. Bardzo długo myśleliśmy, że to tylko słowa, kiedy Putin mówił, że upadek Związku Radzieckiego to największa katastrofa geopolityczna. Patrząc wstecz, wszyscy powinniśmy byli wsłuchać się w jego słowa, ponieważ odzwierciedlają one niebezpieczny pogląd na świat. Nie zatrzyma się na Ukrainie, jeśli nie zatrzymamy go teraz – zwrócił uwagę Mark Rutte.

22:48
23.09.2022

Uzbrojeni członkowie prorosyjskich władz namawiają do udziału w referendach

Urzędnicy chodzą od drzwi do drzwi,a każdej delegacji towarzyszy uzbrojony mężczyzna.

Czytaj więcej

Mieszkańcy pod lufami broni "zachęcani" do udziału w referendach
22:26
23.09.2022

Ukraina pozbawia akredytacji ambasadora Iranu

To konsekwencje ataku na Odessę.

Czytaj więcej

Ukraina reaguje na atak irańskimi dronami. Ambasador bez akredytacji
22:00
23.09.2022

Uzbeccy muzułmanie ostrzegani przed udziałem w wojnie

Religijni przywódcy ostrzegli, że muzułmaninowi nie wolno brać udziału w żadnej akcji wojskowej, z wyjątkiem obrony swojej ojczyzny.

Czytaj więcej

Uzbekistan. Rada ulemów ostrzega Uzbeków przed udziałem w wojnie
21:39
23.09.2022

Rosjanie masowo wybierają gotówkę z bankomatów

Od rosyjskiej napaści na Ukrainę zapotrzebowanie na gotówkę utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie, ale tak gwałtowny skok odnotowano po raz pierwszy. W dzień po ogłoszeniu dekretu Władimira Putina o mobilizacji, popyt na gotówkę wzrósł ponad 10-krotnie.

Czytaj więcej

Rosjanie rzucili się do bankomatów po ogłoszeniu mobilizacji
21:11
23.09.2022

W obwodzie charkowskim odkryto 18 izb tortur

- Policja odkryła 18 miejsc, w których Rosjanie nielegalnie przetrzymywali i stosowali tortury wobec naszych obywateli. Pomieszczenia sal tortur zostały już zbadane, zebrano dowody – powiedział zastępca szefa Głównego Zarządu Śledczego Policji Państwowej Ukrainy Serhij Pantelejew.

Policja Narodowa Ukrainy stworzyła rejestr rosyjskich żołnierzy, którzy stosowali tortury wobec ludności cywilnej w obwodzie charkowskim. W rejestrze figuruje już ponad 1000 osób, których tożsamość znana jest stronie ukraińskiej.

20:33
23.09.2022

Portal Meduza o rzeczywistych rozmiarach mobilizacji. Tajny 7. punkt dekretu

Mobilizacja ma się odbywać głównie na wsi, gdzie nie ma opozycji i jest większe poparcie dla wojny.

Czytaj więcej

Utajniony 7. punkt dekretu Putina. Ile ludzi naprawdę chce zmobilizować Kreml
20:01
23.09.2022

Obrońca Azowstalu. Tak wygląda po zwolnieniu z rosyjskiej niewoli

19:34
23.09.2022

Nie maleje kolejka rosyjskich samochodów na granicy z Gruzją

19:12
23.09.2022

Ponad 6400 Rosjan przybyło w czwartek do Finlandii drogą lądową

Ponad 6400 Rosjan przybyło w czwartek do Finlandii drogą lądową – liczba porównywalna z ruchem weekendowym, napisał w piątek na Twitterze Matti Pitkäniitty, szef Wydziału Spraw Międzynarodowych w fińskiej Straży Granicznej.

18:42
23.09.2022

Ekshumacja w lesie niedaleko Izium prawie zakończona, ale odkryto kolejne trzy masowe miejsca pochówku

W piątek ma się zakończyć ekshumacja w lesie niedaleko Izium. Do tej pory znaleziono 436 ciał - poinformował Ołeh Sinehubow, szef charkowskiej administracji. W opublikowanym na Telegramie wpisie podkreślił, że większość z ekshumowanych ciał „nosi ślady gwałtownej śmierci, a 30 nosi ślady tortur".

„Kilku mężczyznom amputowano genitalia. Wszystko to jest dowodem na straszliwe tortury, którym mieszkańcy Izium byli poddani przez okupantów. Większość ciał to cywile, 21 to wojskowi" - dodał Sinehubow.

Czytaj więcej

Ekshumacja w lesie niedaleko Izium prawie zakończona, ale odkryto kolejne trzy masowe miejsca pochówku
18:22
23.09.2022

Finlandia ograniczy możliwość wjazdu dla Rosjan

Według Straży Granicznej w ciągu tygodnia liczba Rosjan przybywających do Finlandii podwoiła się.

Czytaj więcej

Finlandia wprowadzi limit wjazdów dla Rosjan
17:55
23.09.2022

Dmitrij Muratow: Wojna z Ukrainą spowodowała utratę reputacji i zaufania do Rosji na całym świecie

Wielu chce wszystko wybaczyć, ale klikasz w wyszukiwarkę: Mariupol, Irpin lub Bucha. I nie możesz już nic wybaczyć – powiedział Muratow w wywiadzie dla Reutersa. - Każdy etap tej wojny, każda zbrodnia i każdy strzał, pozostaną w nas na zawsze.

Czytaj więcej

Rosyjski laureat Pokojowego Nobla: Ukraina nigdy Rosji nie wybaczy
17:35
23.09.2022

Zełenski: Straty rosyjskie są pięciokrotnie większe, niż ukraińskie

Na Ukrainie zginęło do tej pory pięć razy więcej żołnierzy rosyjskich, niż ukraińskich - stwierdził prezydent Wołodymyr Zełenski w rozmowie z francuską gazetą „Ouest-France". Wyjaśniał też, dlaczego nie chce ujawnić dokładnej liczby zabitych i rannych żołnierzy ukraińskich. Tłumaczył, że liczby te nie są „bardzo dokładne" m. in. dlatego, że nie wiadomo, ilu wojskowych i cywili zginęło na terytorium okupowanym. - Musimy być bardzo ostrożni z liczbami, bo mówimy o życiu ludzkim - zwrócił uwagę.

17:21
23.09.2022

Zełenski mianował nowego ambasadora w Niemczech

Prezydent Wołodymyr Zełenski mianował Ołeksija Makejewa ambasadorem nadzwyczajnym i pełnomocnym Ukrainy w Republice Federalnej Niemiec. Zdecydował również, że ambasador w Korei Północnej Dmytro Ponomarenko będzie jednocześnie szefował placówce dyplomatycznej w Mongolii.

46-letni Makejew rozpoczął pracę jako dyplomata w 1996 roku. Był pracownikiem ukraińskich placówek dyplomatycznych w Szwajcarii i Niemczech. Kierował też departamentem politycznym MSZ. Do niedawna był przedstawicielem ds. polityki sankcyjnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Żoną dyplomaty jest Ołena Makejewa, która wcześniej była wiceministrem finansów.

17:08
23.09.2022

Kreml zakazuje Rosjanom kupowania akcji Apple i innych spółek

Bank Rosji z poparciem Kremla wprowadza od 1 października zakaz zakupu papierów wartościowych z tzw. krajów nieprzyjaznych. Ma to dotyczyć tzw. niedoświadczonych inwestorów. I zostać wprowadzone „dla ich dobra”. Sprzeciw wobec takiej decyzji wyrazili inwestorzy profesjonalni. Reżim jest zaskoczony.

Czytaj więcej

Akcje Apple już nie dla Rosjan. Kreml zakazuje zakupu
16:58
23.09.2022

Rosjanie zaatakowali dronami port w Odessie

Jest to obecnie główny pot eksportu ukraińskiego zboża.

Czytaj więcej

Rosja uderzyła irańskimi dronami w port w Odessie
16:14
23.09.2022

Od początku inwazji zginęło 391 dzieci, 771 zostało rannych

Największa liczba ofiar została udokumentowana w obwodzie donieckim, gdzie zginęło lub zostało rannych 400 dzieci – poinformowała 23 września Prokuratura Generalna.

To nie są liczby ostateczne - podkreślono.

15:49
23.09.2022

Irańskie drony kamikaze nad Odessą

15:14
23.09.2022

Malar: Prowadzimy wojnę obronną

Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar powiedziała, że Ukraina nie będzie najeżdżać obcych terytoriów, lecz jedynie wyzwalać własne.

Czytaj więcej

Minister: Ukraina nie najedzie terytorium Rosji
14:55
23.09.2022

Z grobów pod Iziumem ekshumowano 436 ciał

Gubernator obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow oświadczył, że z miejsca masowego pochówku pod Iziumem ekshumowano ciała 436 osób. Dodał, że na ciałach ok. 30 osób były widoczne ślady tortur.

14:33
23.09.2022

Kadyrow: Mamy rezerwę tysięcy ochotników

Przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow oświadczył, że dla mężczyzn wyjeżdżających z Federacji Rosyjskiej po ogłoszeniu częściowej mobilizacji nie powinno być możliwości powrotu.

Czytaj więcej

Mobilizacja w Rosji, ale nie w Czeczenii? Kadyrow: Już przekroczyliśmy plan
14:12
23.09.2022

Doniesienia o ostrzale w obwodzie chersońskim

W ciągu ostatnich 24 godzin wojska rosyjskie ostrzelały sześć osiedli na terenie obwodu chersońskiego. Wśród rannych jest mężczyzna, który udawał się po pomoc humanitarną - podała policja chersońska.

13:50
23.09.2022

Humeniuk: Na południu trwają zacięte walki

Na południowym odcinku frontu trwają intensywne walki. Jest "gorąco" - powiedziała rzeczniczka ukraińskiego dowództwa "Południe" Natalia Humeniuk. Oświadczyła, że obie strony prowadzą ostrzał. - Wróg wciąż ustępuje. Stopniowo zabezpieczamy terytorium - przekazała.

13:25
23.09.2022

Ilu obrońców straciła Ukraina? Wiceminister podaje dane

Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar powiedziała w wywiadzie przytaczanym przez Ukrinform, że podczas wojny z Rosją zginęło nieco ponad 9 tys. ukraińskich żołnierzy. Według Ministerstwa Obrony Ukrainy, w tym samym okresie straty Rosji w ludziach wyniosły 56 tys. osób. 

13:04
23.09.2022

Spotkanie szefów dyplomacji Chin i Ukrainy

Minister spraw zagranicznych Chin, Wang Yi, powiedział swemu ukraińskiemu odpowiednikowi, Dmytro Kułebie, że "suwerenność i integralność terytorialna wszystkich państw musi być respektowana" - podała chińska agencja państwowa Xinhua. Kułeba napisał w mediach społecznościowych, że podczas spotkania omówił stosunki między Ukrainą a Chinami. We wpisie czytamy, że szef chińskiej dyplomacji odrzucił użycie siły jako sposób rozwiązywania różnic.

12:43
23.09.2022

Jedenaście statków ruszyło "korytarzem zbożowym"

Z portów w obwodzie odeskim w piątek uzgodnionym w lipcu korytarzem dla transportu zbóż i żywności wypłynęło jedenaście statków - podała administracja portów Ukrainy. Łączny ładunek jednostek przekracza 200 tys. ton żywności.

12:24
23.09.2022

Rosjanie mają kłopoty z płatnościami za granicą

Kolejne kraje nie chcą realizować płatności kartami Mir. Nawet Uzbekistan.

Czytaj więcej

Kolejne kraje odwracają się od rosyjskich kart płatniczych Mir
11:55
23.09.2022

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali 12 miejscowości w obwodach sumskim i czernihowskim

22 września Rosjanie ostrzelali 12 miejscowości na pograniczu Rosji i Ukrainy w obwodach sumskim i czernihowskim - informuje ukraińska Straż Graniczna na swoim kanale w serwisie Telegram. W obwodzie sumskim cztery osoby zostały ranne, 20 domów, dwa przedsiębiorstwa, szkoła, przedszkole i ośrodek kultury zostały uszkodzone. 

11:27
23.09.2022

W ciągu doby w wyniku rosyjskiego ostrzału zginęło na Ukrainie 11 osób

Dane takie podał szef kancelarii prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, Kyryło Tymoszenko. Z jego wpisu w serwisie Telegram wynika, że w ciągu doby rannych w wyniku rosyjskiego ostrzału zostało 44 cywilów. Najwięcej osób (siedem) zginęło w ostrzale obwodu donieckiego.

11:13
23.09.2022

Łukaszenko nazywa "kłamstwem" doniesienia, że władze Białorusi chcą ogłosić mobilizację

Według białoruskiego przywódcy jego "przeciwnicy próbują przekonać, że Białoruś może ogłosić mobilizację na wzór tej w Rosji".

Czytaj więcej

Białoruś zapewnia, że nie bierze udziału w wojnie i nie ogłosi mobilizacji
10:50
23.09.2022

Orlen chce się pozbyć Rosjan i przejąc niemiecka rafinerię

Warszawa naciska na niemieckie władze w kwestii rafinerii w Schwedt.

Czytaj więcej

Orlen chce przejąć niemiecką rafinerię? Warszawa naciska na pozbycie się Rosjan
10:29
23.09.2022

Przyjaciel Putina ma kłopoty

Finlandia zamroziła konta Arkadija Wołoża, szefa Yandexu.

Czytaj więcej

Finowie zamrozili aktywa "króla rosyjskiego internetu" i przyjaciela Putina
10:22
23.09.2022

Pojawiają się doniesienia o eksplozji w okupowanym Melitopolu

W dniu, w którym w obwodzie zaporoskim rozpoczęło się tzw. referendum ws. aneksji okupowanej części obwodu zaporoskiego do Rosji, pojawiły się doniesienia o głośnej eksplozji w centrum Melitopola. O eksplozji pisze na swoim kanale w serwisie Telegram mer Melitopola, Iwan Fedorow. "O 7 rano głośna eksplozja była słyszana w Melitopolu (...). Ludzie boją wychodzić z domów" - pisze Fedorow, który sugeruje, że jest to na rękę okupacyjnym władzom, które wysyłają komisarzy wyborczych do miejsc zamieszkania głosujących. 

10:15
23.09.2022

Fińska straż graniczna: Liczba wjeżdżających z Rosji wzrosła o ponad 100 proc.

Liczba Rosjan wjeżdżających do Finlandii z terytorium Rosji była w czwartek dwukrotnie większa niż tydzień wcześniej - podaje straż graniczna Finlandii.  W czwartek do Finlandii z Rosji wjechało ok. 7 tysięcy osób, w tym 6 tys. obywateli Rosji, co oznacza wzrost o 107 proc. tydzień do tygodnia. Trzech obywateli Rosji poprosiło o azyl w Finlandii.

10:03
23.09.2022

Berlusconi: Rosjanie chcieli zająć Kijów, zmienić władzę na przyzwoitych ludzi i się wycofać

Wypowiadając się w czwartek na antenie telewizji RAI były premier Włoch stwierdził, że "(Władimir) Putin został popchnięty przez rosyjskie społeczeństwo, swoją partię, swoich ministrów do rozpoczęcia specjalnej operacji" na Ukrainie. Berlusconi użył przy tym terminu, który władze Rosji określają na nazwanie wojny z Ukrainą (tzw. specjalna operacja wojskowa).

Czytaj więcej

Berlusconi mówi, że Putin został zmuszony do wojny. I nie używa słowa wojna
09:42
23.09.2022

W wyniku działań zbrojnych na Ukrainie zginęło 391 dzieci

Prokuratura generalna Ukrainy podaje, że 391 dzieci zginęło, a 771 zostało rannych w wyniku działań wojennych, jakie toczą się od 24 lutego na Ukrainie. 22 września w ostrzale Toreśka ranna została 15-letnia dziewczyna, tego samego dnia w ostrzale Kupiańska rannych zostało dwoje dzieci, w wieku 7 i 13 lat - podaje ukraińska prokuratura.

09:39
23.09.2022

Mychajło Podolak: Nie ma żadnego legalnego referendum na okupowanych ziemiach

Doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak napisał na swoim profilu na Twitterze, że "nie ma żadnych legalnych działań nazywanych 'referendum' na okupowanych ziemiach". "Są tylko: 1. Propagandowy pokaz na rzecz z-zaciągu, 2. Terytorium Ukrainy, które potrzebuje pilnego wyzwolenia" - dodaje.

09:37
23.09.2022

Wałęsa: Albo zrobimy porządek z Rosją, albo ona będzie robić z nami porządek

- Podtrzymuję to co powiedziałem: musimy wymusić na Rosji zmianę systemu politycznego. To nie (Władimir) Putin, to nie (Józef) Stalin to system powoduje, że tacy ludzie mają takie warunki działania. Naczelnik państwa rosyjskiego nie może mieć więcej niż dwie kadencje, dłuższe niż pięcioletnie. Gdyby Putin i Stalin mieli takie kadencje nie wyrządziliby tyle zbrodni, bo by nie zdążyli - mówił Lech Wałęsa w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem.

Czytaj więcej

Wałęsa o Tusku: On nie musi, dużo zarobił. Działa z pobudek patriotycznych
09:11
23.09.2022

Sobolewski: Polska jako pierwsza nałożyła embargo na dostawy węgla rosyjskiego

- W tej chwili robimy wszystko, aby tę lukę, dosyć znaczną lukę w dostawach węgla z Rosji uzupełnić i zapewniam, że problemów z dostępnością węgla nie powinno być - oświadczył w Polskim Radiu sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski.

Czytaj więcej

Poseł PiS: Tusk też apelował o embargo na węgiel z Rosji
08:57
23.09.2022

Rosjanie ostrzelali Słowiańsk z użyciem zestawów S-300

O ostrzale Słowiańska z użyciem zestawów rakietowych S-300 informuje Wadym Liach, stojący na czele wojskowo-cywilnej administracji miasta.

08:38
23.09.2022

Obwód doniecki: Siedem ofiar rosyjskiego ostrzału w ciągu doby

W ciągu ostatniej doby trzech cywilów zginęło w Bachmucie, dwóch w Toreśku, jeden w Czasiw Jarze i jeden w Kliszczijwce - napisał na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko. 17 osób zostało rannych.

08:15
23.09.2022

Nad ranem Rosjanie ostrzelali obwód dniepropietrowski. Są ofiary

Gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Walentyn Rezniczenko, na swoim kanale w serwisie Telegram informuje o nocnym ostrzale obwodu przez Rosjan. Ostrzelany miał zostać rejon nikopolski - nad ranem rakiety wystrzelone przez wyrzutnie Grad oraz pociski ciężkiej artylerii spadły na miasta Nikopol i Marhaniec. W Marhańcu miały zginąć dwie osoby - mężczyzna i kobieta. Dziewięć osób zostało rannych, trzy z nich wydostano spod gruzów - pisze Rezniczenko. W wyniku ostrzału 2 200 gospodarstw domowych zostało pozbawionych prądu. W Nikopolu w wyniku ostrzału uszkodzonych zostało dziesięć domów.

08:12
23.09.2022

Brytyjski resort obrony: Ukraińcy zabezpieczyli przyczółki na wschodnim brzegu rzeki Oskił

Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii, w swoim najnowszym raporcie z ukraińskich frontów podaje, że w ciągu ostatnich trzech dni Ukraińcy zabezpieczyli przyczółki na wschodnim brzegu rzeki Oskił w obwodzie charkowskim. "Rosjanie próbowali uczynić z rzeki Oskił fragment linii obrony po wycofaniu się ich sił (z obwodu charkowskiego - red.) we wrześniu" - czytamy w raporcie. Brytyjski resort obrony informuje też o ukraińskim natarciu na miasto Łyman w obwodzie donieckim.

08:06
23.09.2022

Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 56 060 żołnierzy, 2 254 czołgi, 4 796 pojazdów opancerzonych, 1 355 zestawów artyleryjskich, 326 wyrzutni rakiet, 170 zestawów przeciwlotniczych, 254 samoloty, 219 śmigłowców, 950 bezzałogowych statków powietrznych, 240 pocisków manewrujących, 15 jednostek nawodnych, 3 659 pojazdów (w tym cystern), 126 jednostek sprzętu specjalnego.

07:53
23.09.2022

FDP i Zieloni, koalicjanci SPD, domagają się dostaw broni ciężkiej z Niemiec na Ukrainę

Niemcy wysłały jak dotąd 30 zestawów przeciwlotniczych Gepard, 10 haubic PzH 2000 i trzy wyrzutnie rakiet Mars na Ukrainę.

Czytaj więcej

Scholz pod presją koalicjantów SPD. Chcą dostaw broni ciężkiej dla Ukrainy
07:28
23.09.2022

W ciągu doby nad Ukrainą zestrzelono siedem bezzałogowych statków powietrznych

Sztab Generalny armii Ukrainy podaje, że 22 września nad Ukrainą zestrzelono cztery irańskie drony-kamikadze Shahed-136 i trzy inne bezzałogowe statki powietrzne.

07:22
23.09.2022

W okupowanych częściach obwodów zaporoskiego i ługańskiego rozpoczęły się referenda ws. aneksji

Głosowanie w lokalach wyborczych będzie możliwe 27 września - podaje rosyjski Interfax. W dniach 23-26 września mieszkańcy mogą głosować poza lokalami wyborczymi. Komisarze wyborczy mają m.in. chodzić od drzwi do drzwi i pojawiać się w różnych miejscach w przestrzeni publicznej.

07:02
23.09.2022

Sztab Generalny armii Ukrainy: Do Rostowa przywieziono ciała 105 rosyjskich żołnierzy

"Trwają przygotowania do przyjęcia kolejnych 200 ciał w najbliższej przyszłości" - czytamy w raporcie Sztabu Generalnego armii Ukrainy.

Czytaj więcej

Sztab Generalny armii Ukrainy: Rosyjski generał ranny w Donbasie
06:43
23.09.2022

Straż graniczna Kazachstanu: Wzmożony ruch na granicy z Rosją

Liczba cudzoziemców wjeżdżających na teren Kazachstanu przez granicę Kazachstanu z Rosją wzrosła - informuje w piątek Straż Graniczna Kazachstanu. Pogranicznicy z Kazachstanu informują, że cztery przejścia graniczne są "przeciążone" w związku z dużym ruchem.

06:19
23.09.2022

Rosjanie wiedzą, że od marca 2020 r. mogą przyjeżdżać do Polski tylko w wyjątkowych sytuacjach

W tym roku, po inwazji na Ukrainę, polskie ambasady w Rosji przestały wydawać wizy turystyczne. Zasady graniczne dla Rosjan zostały zaostrzone w ostatni poniedziałek, po publikacji nowelizacji rozporządzenia MSWiA w tej sprawie. Obecnie obywatele Rosji nie mogą już przyjeżdżać nawet z powodów biznesowych, sportowych czy kulturalnych.

Czytaj więcej

W Polsce nie będzie taryfy ulgowej dla Rosjan uciekających przed mobilizacją
06:12
23.09.2022

Rosyjski deputowany: Lepiej nie wyjeżdżać za granicę i nie włóczyć się po kraju

Granice Rosji nie są jeszcze zamknięte, ale już władze niektórych regionów (np. Tatarstan) żądają, by mężczyźni w wieku poborowym nie wyjeżdżali lub – jeśli już wyjechali – wrócili jak najszybciej. Podobnie radzi generał i deputowany Dumy Andriej Kartapołow.

Czytaj więcej

Bilet w jedną stronę. Na front lub za granicę
06:04
23.09.2022

W dniu ogłoszenia przez Putina mobilizacji do Polski wjechało w sumie 348 Rosjan

To głównie osoby z tzw. kartami pobytu. Prowadzą u nas firmy, mają nieruchomości czy rodzinę.

Czytaj więcej

Uciekinierzy z Rosji zalewają Finlandię, Gruzję i Serbię. Polskę omijają
05:57
23.09.2022

Think tank z USA: Rosja mobilizuje również osoby bez przeszkolenia wojskowego

ISW odnotowuje też, że rosyjskie opozycyjne media podają, że władze Rosji chcą - w rzeczywistości - zmobilizować nie 300 tysięcy lecz milion osób. "W niektórych częściach Federacji Rosyjskiej, takich jak Republika Jakucji czy obwód kurski wprowadzono przepisy zakazujące rezerwistom opuszczania ich miejsca stałego pobytu" - czytamy.

Czytaj więcej

Think tank z USA: Kreml łamie własne zasady mobilizacji
05:22
23.09.2022

Zełenski w wieczornym wystąpieniu zwrócił się z apelem do Rosjan

- 55 tysięcy rosyjskich żołnierzy zginęło na wojnie w ciągu sześciu miesięcy. Dziesiątki tysięcy zostało rannych i okaleczonych. Chcecie więcej? Nie? Więc protestujcie. Walczcie. Uciekajcie. Albo oddawajcie się w ukraińską niewolę. To są opcje pozwalające wam przetrwać - mówił po rosyjsku Wołodymyr Zełenski.

Czytaj więcej

Zełenski do rosyjskich matek: Rządzący nie wysyłają swoich dzieci na wojnę
05:01
23.09.2022

Od 23 do 27 września w okupowanych częściach Ukrainy trwają referenda ws. aneksji do Rosji

Rosja nie kontroluje w pełni żadnego z obwodów, na terenach których przeprowadzane są referenda.

Czytaj więcej

W okupowanych częściach Ukrainy rozpoczynają się referenda ws. aneksji
04:30
23.09.2022

Dowództwo Operacyjne "Południe": Rosji nie udało się przerzucić sprzętu wojskowego przez Most Kachowski

Dowództwo Operacyjne "Południe" w swoim najnowszym raporcie z frontu pisze o 13 uderzeniach z powietrza w ciągu doby na cele rosyjskie w rejonach mikołajewskim i basztańskim oraz o strąceniu pięciu dronów-kamikadze. Ukraińska artyleria i wojska rakietowe przeprowadziły w ciągu doby 280 zadań ogniowych, atakując m.in. skład amunicji w rejonie berysławskim. Ukraiński ostrzał miał też udaremnić próbę przerzutu sprzętu wojskowego przez Most Kachowski pod osłoną nocy. W ciągu doby Rosjanie stracili na południu 18 żołnierzy, trzy haubice Msta-B i Msta-C oraz dwa czołgi i dwa pojazdy wojskowe.

04:27
23.09.2022

W obwodzie mikołajowskim Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły cztery irańskie drony Shahed-136

O zniszczeniu dronów-kamikadze z Iranu informuje na swoim kanale w serwisie Telegram Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy. "22 września, ok. 20 w obwodzie mikołajowskim, wojownicy z odeskiej brygady obrony przeciwlotniczej Dowództwa Sił Powietrznych "Południe" strącili jednocześnie cztery rosyjskie drony Shahed-136, wyprodukowane przez Iran, dwoma pociskami przeciwlotniczymi średniego zasięgu" - informują ukraińskie Siły Powietrzne.

04:20
23.09.2022

Zełenski: Okupant zrozumiał, że zmierzamy do zwycięstwa

- Ukraina wytrzymała pełnowymiarowy atak Rosji. Ukraina zdołała zjednoczyć świat wokół starcia o wolność. Ukraina zdołała wyzwolić znaczącą część terytorium, które najechały rosyjskie jednostki. Ukraina wyzwala ludzi z rosyjskiej niewoli. I Ukraina zdołała odmienić losy wojny do tego stopnia, że nawet okupant (...) poczuł, że możemy wygrać i że zmierzamy do zwycięstwa - mówił w swoim wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.