Służba prasowa Uzcard - uzbeckiego centrum procesowania danych poinformowała, że rosyjskie karty nie będą obsługiwane przez bankowość kraju.

„Informujemy, że w związku z niezbędnymi procedurami technicznymi przeprowadzanymi po stronie uczestnika systemu płatności Uzcard, od godz. 9:00 23 września 2022 r. zawiesza obsługę kart Mir kart z oznaczeniem wspólnym Uzcard — „Mir” za granicą” - głosi komunikat międzybankowego systemu płatniczego Uzcard.

Czytaj więcej

Kreml naciska na Turcję w sprawie karty Mir

Przypomnijmy, że 19 września, w związku z możliwymi sankcjami USA dotyczącymi kart Mir, największe tureckie banki Is Bankasi i DenizBank przestały obsługiwać rosyjski system płatniczy. Izwiestija poinformowała, że wietnamski bank BIDV i kazachski Halyk przestały akceptować karty Mir.

Najwcześniej w obsługi Mir wycofały się chińskie banki. Rosyjski system płatniczy został zbudowany po zajęciu przez Rosję Krymu jako kopia międzynarodowych systemów Visa i Mastercard.

Nie udało się systemu wprowadzić na arenę międzynarodową. Jeszcze przed rosyjską napaścią na Ukrainę zaledwie 7 banków w tym trzy chińskie i dwa tureckie obsługiwało rosyjskie karty.

Czytaj więcej

Rosjanie mocniej pokochali Białoruś. Nowy kierunek turystyki