Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 212

Ukraina nie przeprowadza uderzeń na terytorium Rosji, ponieważ ma zupełnie inny cel - powiedziała Hanna Malar w wywiadzie cytowanym przez ukraińskie agencje. - Naszym zadaniem jest wyzwolenie naszych terytoriów. Nie jesteśmy agresorami ani najeźdźcami - dodała.

Wiceminister zaznaczyła, że Ukraina prowadzi wojnę obronną, w ramach której może podejmować działania ofensywne. W tym kontekście jako przykład wymieniła wyzwolenie części obwodu charkowskiego, do którego doszło w ostatnim czasie po ofensywie wojsk ukraińskich.

Czytaj więcej

Mobilizacja w Rosji, ale nie w Czeczenii? Kadyrow: Już przekroczyliśmy plan

- Jeśli mówimy o wyzwoleniu części obwodu charkowskiego, armia ukraińska przeprowadziła po raz pierwszy właśnie taką ofensywę. To wyjątkowe, bo zawsze przygotowywaliśmy się do obrony, nie planowaliśmy nikogo zaatakować - podkreśliła.

- Nasza doktryna jest taka, że prowadzimy wojnę obronną, więc nie będziemy najeżdżać czyjegoś terytorium, wyzwalamy własne - mówiła Malar.

Wiceminister obrony zadeklarowała, że Ukraina przestrzega wszystkich norm prawa międzynarodowego i gwarantuje dalsze ich przestrzeganie. - Nie jesteśmy Rosjanami, należy to jasno zrozumieć - powiedziała.