Wiceminister finansów Aleksiej Mojsiejew powiedział, że decyzją Banku Centralnego niedoświadczeni inwestorzy będą mieli ograniczone prawo do inwestowania w aktywa nieprzyjaznych krajów (tak rosyjski reżim nazywa wszystkie państwa, które poparły i wprowadziły sankcje). Częściowy zakaz wejdzie w życie 1 października, a pełny 1 stycznia 2023 roku.

„Ile osób ucierpiało, bo ich pieniądze zostały zamrożone w akcjach Apple. (…) Dlatego uważam, że jest to absolutnie słuszne stanowisko banku centralnego” – powiedział Mojsiejew w kuluarach XIX Międzynarodowego Forum Bankowego „Banki Rosji – XXI wiek” (cyt. za TASS). Przyznał, że był zaskoczony stanowiskiem profesjonalnych inwestorów niezadowolonych z takiego środka.

Czytaj więcej

W co mogą inwestować Rosjanie? Złoto, tenge, dirhamy, liry

Kommersant przypomina, że po raz pierwszy w lipcu Bank Rosji w ramach opracowywania koncepcji poprawy ochrony inwestorów detalicznych, zaproponował zabezpieczyć niedoświadczonych inwestorów przed ryzykiem zamrożenia aktywów.

6 września regulator poinformował brokerów, że od 1 października będą musieli ograniczyć inwestorom niekwalifikowanym nabywanie papierów wartościowych od emitentów z krajów nieprzyjaznych, pod warunkiem, że łączny udział takich papierów w portfelu przekroczy 15 proc. Całkowity zakazu takich inwestycji wejdzie w życie od 1 stycznia 2023 r. Wcześniej ministerstwo finansów sprzeciwiło się takiej decyzji. Teraz ją poparło

Według Banku Rosji ponad 5 mln osób ucierpiało z powodu zablokowania aktywów rosyjskich rezydentów przez zagraniczne instytucje finansowe. Pomimo to Rosjanie preferują nie rosyjskie, a zagraniczne akcje.

Moskiewska giełda jest w zapaści, którą pogłębiła ogłoszona kilka dni temu mobilizacja. W piątek na otwarciu indeksy straciły blisko 4 proc. Najbardziej potaniały papiery Polymetalu (-8,2 proc.), Rosnieftu (4,9 proc.) Novateku (4,2 proc.). Gazprom stracił na wartości 2,8 proc.