W poniedziałek największe europejskie kraje - Niemcy, Francja, Włochy i Hiszpania - podjęły decyzję o wstrzymaniu szczepień z użyciem szczepionki AstraZeneca. Decyzja ta ma związek z pojawieniem się zakrzepów u niektórych osób zaszczepionych tym preparatem.

W opublikowanym w środę oświadczeniu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwróciła uwagę, że niektóre kraje Unii Europejskiej tymczasowo zawiesiły stosowanie szczepionki AstraZeneca przeciwko COVID-19. Jednocześnie podkreśliła jednak, że korzyści z podawania preparatu, jej zdaniem przewyższają związane z nią ryzyka.

„Szczepienie przeciwko COVID-19 nie zmniejszy zachorowań ani zgonów z innych przyczyn. Wiadomo, że zdarzenia zakrzepowo-zatorowe występują często. Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa jest trzecią najczęściej występującą chorobą sercowo-naczyniową na świecie” - czytamy w oświadczeniu WHO. „W ramach szeroko zakrojonych kampanii szczepień kraje rutynowo sygnalizują potencjalne zdarzenia niepożądane po szczepieniu. Nie musi to koniecznie oznaczać, że zdarzenia te są związane z samym szczepieniem, ale dobrą praktyką jest ich zbadanie. Pokazuje to również, że system nadzoru działa i że istnieją skuteczne kontrole” - dodano.

Światowa Organizacja Zdrowia zaznaczyła, że jest w stałym kontakcie z Europejską Agencją Leków (EMA) i organami regulacyjnymi na całym świecie w celu uzyskania najnowszych informacji na temat bezpieczeństwa szczepionek przeciwko COVID-19. Jak zapewniono, Światowy Komitet Doradczy WHO ds. Bezpieczeństwa Szczepionek dokładnie ocenia najnowsze dostępne dane dotyczące bezpieczeństwa szczepionki AstraZeneca. „Po zakończeniu przeglądu WHO niezwłocznie przekaże wyniki opinii publicznej” - podkreślono.

Obecnie WHO uważa, że korzyści wynikające z podawania szczepionki firmy AstraZeneca przewyższają związane z nią ryzyko, i zaleca kontynuowanie szczepień tym preparatem.