Ciężka zasłona chmur zawisła nad północno-zachodnią częścią kontynentu pod koniec listopada i sprawiła, że Europa doświadcza jednej z najciemniejszych zim odkąd rozpoczęto pomiary.

Królewski Instytut Meteorologii w Belgii ogłosił, że grudzień 2017 roku był drugim najciemniejszym miesiącem od 1887 roku. Gorzej było jedynie w 1934 roku.

Rouen w Normandii zanotowało zaledwie dwie i pół godziny słońca w pierwszej połowie stycznia, podczas gdy norma miesięczna to 58,6 godzin.

Nawet w południowej Francji, gdzie normy miesięczne przekraczają 90 godzin słonecznych, w tym roku jest dużo gorzej. Przykładowo w Bordeaux zanotowano 10,3 godzin.

Moskwa doświadczyła w grudniu zaledwie sześciu minut bezpośredniego słońca, schodząc wyraźnie poniżej mrocznego rekordu z 2000 roku (trzy godziny).

Według ekspertów w wyniku braku słońca i niedoboru witaminy D narażeni jesteśmy na gorsze samopoczucie, brak odporności, senność, brak energii i zwiększenie ochoty na słodycze.

Naukowcy amerykańscy z Uniwersytetu Kalifornijskiego porównali liczbę zachorowań na raka płuca u ludzi w 111 krajach. Wzięli przy tym pod uwagę jak silne w każdym kraju jest nasłonecznienie. Okazało się, że im więcej słońca – tym mniej raka płuca.