Adaptacja mało znanej powieści Waltera Tevisa z 1983 roku odniosła nadzwyczajny sukces. Fikcyjna historia Beth Harmon, niezwykle utalentowanej szachistki, która zwycięża niepokonanych mistrzów, została wpisana w autentyczne wydarzenia z szachowego świata.

W finałowym odcinku, którego akcja dzieje się w Moskwie, spiker opisuje Harmon, że „jej jedyną niezwykłą cechą jest płeć, ale nawet to nie jest aż tak wyjątkowe w Rosji”. Dodaje, że „jest jeszcze Nona Gaprindaszwili, ale ona nigdy nie mierzyła się z mężczyznami”. To  nieprawda.

Gruzinka Nona Gaprindaszwili w rok po premierze serialu złożyła w Los Angeles złożyła 25-stronicowy pozew przeciwko Netfliksowi. "Netflix bezczelnie i celowo skłamał na temat sukcesów Gaprindaszwili" – napisano w pozwie.

Gruzińska arcymistrzyni oskarża Netfliksa „seksizm” i „oczernianie”.

Gaprindaszwili gra w szachy od 13. roku życia. Ma tytuł arcymistrza i arcymistrzyni szachów. 80-letnia dziś szachistka domaga się pięciu milionów dolarów odszkodowania za „kłamstwo, które podważa jej osiągnięcia wobec wielomilionowej widowni”. Twierdzi, że inspirowała pokolenia szachistek, by walczyły o swoją pozycję i równe traktowanie w szachowym świecie zdominowanym przez mężczyzn. W pozwie padają słowa „seksizm” i „oczernianie”. Przypomniano, że szachistka zmierzyła się z dziesiątkami czołowych szachistów i pokonała 28 z nich. Arcymistrzyni podkreśla też, że fragment "Gambitu" wyrządził jej szkody nie tylko moralne, ale również zawodowe, gdyż wciąż uczestniczy w turniejach szachowych dla seniorów.

Czytaj więcej

Marcin Dorociński i Anya Taylor-Joy w „Gambicie królowej”.
„Gambit królowej" i „Ratched". Supermanki ratują Amerykę

"Netflix bezczelnie przeinaczył fakty historyczne, sugerując, że fikcyjna Beth Harmon zdołała zrobić coś, czego nie dokonała żadna inna kobieta" – podkreślono w pozwie. Ponadto podkreślono "Netflix przedstawia Gaprindaszwili jako Rosjankę, chociaż wiedzą, że jest Gruzinką”.

Gaprindaszwili chce, by fragment mówiący o tym, że nigdy nie grała z mężczyznami, został usunięty z filmu, zwłaszcza, że w powieści autor wymienił ją jako byłą rywalkę arcymistrzów, z którymi mierzy się Beth Harmon.

Netflix wydał oświadczenia, że szanuje karierę i osiągnięcia Gaprindaszwili, ale uważa jej żądania za niemające podstaw i zamierza bronić się w sądzie.

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ

Serial pobił rekordy oglądalności, osiągając 62 miliony wyświetleń w ciągu niespełna miesiąca od premiery.