Spotkanie było jednym z pięciu, jakie w piątek minister Katarzyna Hall odbyła w związku ze zbliżającym się przewodnictwem Polski w UE. Jak pisały wcześniej media, z inicjatywą wyszedł litewski minister oświaty i nauki Gintaras Steponavičius.

– Spotkanie odbyło się w bardzo ciepłej i serdecznej atmosferze – mówił potem „Rz" litewski minister, choć Katarzyna Hall wyraziła zaniepokojenie litewską ustawą, która może doprowadzić do likwidacji połowy polskich szkół.

– Minister Hall zaprosiła ministra Steponavičiusa do Warszawy, by porozmawiać szerzej na tematy interesujące obie strony. W najbliższym czasie dojdzie też do spotkania ekspertów z obu krajów – mówi „Rz" rzecznik polskiej prezydencji z ramienia MEN Jerzy Barski. Litewski minister wyjaśniał swój punkt widzenia.

– Wytłumaczyłem potrzebę wzmocnienia nauczania języka państwowego w szkołach mniejszości narodowych. Zapewniłem również, że nie będzie się to odbywało kosztem języka tych mniejszości. A realizacji tych zmian będą towarzyszyły rozmowy z przedstawicielami tych społeczności, aby nie naruszyć ich praw – tłumaczył.