W ubiegłym roku dr Iwona Filipecka przebadała wzrok ponad 1700 kameruńskich dzieci i 100 osób w ramach akcji "Okuliści dla Afryki''. W tym roku chce otworzyć na miejscu gabinet okulistyczny, w którym będą mogli pracować wolontariusze (okuliści i optometryści) z całej Polski. – Na razie w gabinecie będzie można wykonywać podstawowe badania, ale w przyszłości chcemy operować w Kamerunie zaćmę – mówi organizatorka akcji dr Iwona Filipecka.
Wyprawa do Kamerunu potrwa trzy tygodnie
Główny cel drugiej misji "Okulistów dla Afryki'' to stworzenie od podstaw gabinetu okulistycznego w kameruńskiej miejscowości Abong-Mbang, w którym będzie można badać i leczyć wzrok oraz dobierać okulary. Wyprawa rozpocznie się 23 września i potrwa 3 tygodnie.
- W ubiegłym roku chcieliśmy przebadać wzrok jak największej liczby dzieci – wspomina okulistka, która na co dzień pracuje w ośrodku Okulus Plus w Bielsku-Białej. - Zauważyliśmy, że na miejscu potrzebna jest stała pomoc, dlatego że w całym kraju jest bardzo niewielu okulistów, a w tym regionie nie ma ich wcale. Uznaliśmy, że w Abong-Mbang musi powstać gabinet okulistyczny. Podczas 3-tygodniowego wyjazdu chcemy podłączyć sprzęt i zacząć przeprowadzać badania dzieci i dorosłych, by sprawdzić czy wszystko funkcjonuje. Zależy nam na tym, żeby kolejni wolontariusze mogli w stu procentach skupić się na leczeniu miejscowych i nie musieli przejmować się organizacją i logistyką. Będę także prowadziła rozmowy i przygotowania pod kątem zorganizowania w niedalekiej przyszłości operacji zaćmy w Kamerunie. Niestety większość Kameruńczyków cierpiących na tę chorobę jest skazanych na utratę wzroku – uświadamia dr Iwona Filipecka.
Do Abong-Mbang zostanie wysłany z Polski sprzęt o wartości około 10 tys. zł. W polskim gabinecie Kameruńczycy będą mogli wykonać komputerowe badanie wzroku, które precyzyjnie pozwala określić wielkość wady wzroku. Do dyspozycji lekarzy będzie także lampa szczelinowa do badania przedniej części oka, wziernik do diagnostyki dna oka i kaseta okularowa do doboru okularów. Nie zabraknie także tablic okulistycznych dla dorosłych i dla dzieci. W większości jest to sprzęt podarowany lub używany, ale w bardzo dobrym stanie.