Korespondencja z Nowego Jorku
W tym stanie po raz pierwszy zaczęto sprzedawać marihuanę w celach rekreacyjnych. Zgodnie z prawem federalnym marihuana jest wciąż uważana za niebezpieczny narkotyk, co tworzy dość zagmatwaną sytuację prawną. Stopniowa legalizacja tej substancji postawiła administrację Baracka Obamy przed trudnym dylematem. Mimo kolizji z prawem federalnym Departament Sprawiedliwości USA nie podjął kroków na rzecz delegalizacji sprzedaży marihuany w Kolorado oraz w innych stanach, gdzie można nabyć konopie (cannabis) w celach leczniczych.
W sierpniu 2013 r. rząd federalny oświadczył, że nie będzie próbował podważać decyzji poszczególnych stanów pod warunkiem, że lokalne prawo będzie spełniać określone standardy. Stany muszą uniemożliwić dostęp do narkotyków dzieciom i organizacjom przestępczym. Zabronione jest także palenie skrętów w miejscach publicznych. Marihuana nie może też pojawić się w miejscach będących własnością rządu federalnego (a więc nie tylko w urzędach, lecz także np. w parkach narodowych).
W Kolorado prawo do zakupu marihuany mają osoby, które ukończyły 21 lat. Policja stanowa ma też zapobiegać nielegalnemu wywożeniu marihuany poza terytorium Kolorado. Na międzynarodowym lotnisku w Denver umieszczono już napisy informujące pasażerów, że wywożenie narkotyku poza stan jest nielegalne. Władze zastanawiają się nad zainstalowaniem w portach lotniczych specjalnych skrzynek, w których opuszczający stan podróżni mogliby zostawić marihuanę bez konsekwencji prawnych.
Kolorado zabezpieczyło się także przez niekontrolowanym tworzeniem nowych punktów sprzedaży marihuany. O licencję na jej rekreacyjną dystrybucję mogli się starać jedynie sprzedawcy, który już wcześniej posiadali zezwolenia na sprzedaż w celach medycznych. Przy wydawaniu licencji ograniczono się jedynie do inwestorów mieszkających w Kolorado. Poza tym poszczególne miasta i powiaty mają prawo zablokowania dystrybucji na swoim terenie. W stanie już od roku mieszkańcy mają prawo do uprawy konopi na własny użytek.
Według obliczeń urzędników stanowych legalna sprzedaż marihuany może w tym roku przekroczyć 570 milionów dolarów, co wzbogaci budżet Kolorado o około 67 milionów dolarów.