Fundacja opublikowała wyniki swoich badań tuż przed obchodzonym w Izraelu Dniem Pamięci Bohaterów i Męczenników Holokaustu.
Zła sytuacja finansowa dotyka 50 tysięcy z żyjących w Izraelu 193 tysięcy ocalonych. Co miesiąc umiera ponad 1000 z nich - około 13 tysięcy rocznie.
Według badań, 36 procent ocalałych żyje samotnie, bez pomocy rodzin i bliskich. Fundacja zaznaczyła, że tylko w tym roku otrzymała 212 tysięcy próśb o pomoc dla tych osób. 66 procent ocalałych, którzy zwracają się o pomoc finansową, musi przeżyć za mniej niż 3 tysiące szekli (1 NIS, nowy szekiel izraelski = ok. 87 groszy) miesięcznie.
Dwie trzecie osób ocalałych z Holokaustu, a żyjących w Izraelu, stanowią kobiety, ich średni wiek to 85 lat.
Na początku kwietnia Fundacja przeprowadziła badania nad kondycją psychiczną ocalałych. Połowa z nich twierdzi, że czuje się bardzo samotna, dwadzieścia procent z powodu trudnej sytuacji finansowej ma problemy z zakupem żywności i leków. 60 procent zamartwia się swoją przyszłością, a 43 procent obawia się, że może dojść do powtórki z Holokaustu. Ponad połowa badanych, bo 55 procent, ma żal do izraelskiego rządu o brak pomocy dla ocalałych, a 61 procent twierdzi, że w ciągu ostatniego roku nie zauważyło w tej kwestii żadnych zmian na lepsze.