Tradycyjnie, 6 maja, rekruci Gwardii Szwajcarskiej złożyli w Watykanie uroczystą przysięgę, którą poprzedziła msza w Bazylice Św. Piotra prowadzona przez kardynała Tarcisio Bertone będącego sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej. Na uroczystość zaproszonych zostało około 600 osób, między innymi kardynałowie, czy przedstawiciele korpusu dyplomatycznego akredytowanego przy Watykanie oraz rządu szwajcarskiego.
Trzydziestu nowych Gwardzistów Szwajcarskich złożyło dziś przysięgę na wewnętrznym dziedzińcu Placu Apostolskiego. „Przysięgam wiernie, lojalnie i z honorem służyć papieżowi i jego prawowitym następcom, poświęcić im wszystkie swoje siły, nie wahając się, gdyby zaszła potrzeba, oddać życie w ich obronie”. Tekst przysięgi przypomniał pułkownik gwardii, po nim przysięgę złożyło 30 nowych halabardników.
Święto obchodzone jest na pamiątkę wydarzeń z roku 1527, kiedy broniąc granic Rzymu i bohatersko chroniąc Papieża Klemensa VII, zginęło 147 gwardzistów.
Pomimo, że Gwardia Szwajcarska jest najstarszą armią na świecie jednocześnie liczy sobie najmniej członków, należy do niej jedynie 110 gwardzistów. Żołnierze chroniący granic Watykanu charakteryzują się granatowo-czerwono-żółtymi mundurami w pasy. W Gwardii Watykańskiej służą jedynie Szwajcarzy posiadający nienaganną opinię. Od kandydata na gwardzistę wymagane jest ukończenie szkoły rekruckiej i wiek od 19 do 30 lat. Najkrótsza służba trwa dwa lata.
Od wyboru Papieża Franciszka nie ma kłopotów z naborem rekrutów do Gwardii Szwajcarskiej.