Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 31.05.2015 20:40 Publikacja: 31.05.2015 18:42
Foto: 123RF
W minionym tygodniu senatorom jednoizbowej stanowej legislatury udało się stosunkiem głosów 30–19 obalić weto gubernatora Pete'e Rickettsa, także republikanina, ale zwolennika kary śmierci. Projekt ustawy zgłosił niezależny senator Ernie Chambers, który od 40 lat walczy o zniesienie kary śmierci w Nebrasce.
W legislaturze Nebraski – jedynego stanu USA posiadającego jednoizbowy stanowy i teoretycznie bezpartyjny Kongres – zasiada 35 zarejestrowanych republikanów, 13 demokratów i jeden senator niezależny. Niektórzy konserwatyści stanęli więc ramię w ramię z lewicowymi progresistami, choć wysuwali odmienne argumenty. Prawicowi senatorzy często tłumaczyli, że z filozoficznego punktu widzenia popierają karę śmierci, ale są przekonani, że stan nie powinien przeprowadzać kolejnych egzekucji z powodu piętrzących się problemów prawnych. Ostatni raz w Nebrasce stracono więźnia w 1997 roku. Nigdy w tym stanie nie przeprowadzono egzekucji z użyciem śmiercionośnego zastrzyku. Pretekstem do uchwalenia obecnej ustawy były kolejne problemy proceduralne z zapewnieniem właściwych substancji potrzebnych do wykonania kary śmierci. „Jako konserwatyści byliśmy w stanie przeprowadzić debatę nad nieefektywnym programem rządowym, który w naszym przypadku przestał funkcjonować – skomentował wynik głosowania stanowy senator Colby Coash. – Gdyby chodziło o inny program, równie nieefektywny, już dawno zrobilibyśmy z nim porządek". W sumie najwyższego wymiaru kary nie orzeka się w USA w 19 stanach oraz stołecznym Dystrykcie Kolumbii. W większości są to jednak stany zdominowane przez elektorat Partii Demokratycznej. W 2013 roku z kary głównej zrezygnował Maryland. Wcześniej zrobiły to trzy stany o umiarkowanym lub liberalnym elektoracie: Nowy Meksyk (2009), Illinois (2011) i Connecticut (2012). Ostatni raz ustawę o unieważnieniu kary śmierci przegłosowano w Nebrasce w 1979 roku. Wówczas jednak zabrakło głosów, aby oddalić gubernatorskie weto.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Prezydent USA Donald Trump rozmawiał w czwartek telefonicznie z Władimirem Putinem, a prawdopodobnie w piątek pl...
Donald Trump obiecywał wywrócić stolik, a tymczasem – jak mówi Jędrzej Bielecki – „pokazał, że jest przyjacielem...
Sekretarz obrony USA Pete Hegseth wstrzymał wysyłkę rakiet i amunicji na Ukrainę z powodu obaw o poziom amerykań...
Dzień wcześniej Ukraina potwierdziła pogłębienie współpracy wojskowej z Niemcami – szef niemieckiego MSZ Johann...
Dzień wcześniej Ukraina potwierdziła pogłębienie współpracy wojskowej z Niemcami – szef niemieckiego MSZ Johann...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas