Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 31.05.2015 20:40 Publikacja: 31.05.2015 18:42
Foto: 123RF
W minionym tygodniu senatorom jednoizbowej stanowej legislatury udało się stosunkiem głosów 30–19 obalić weto gubernatora Pete'e Rickettsa, także republikanina, ale zwolennika kary śmierci. Projekt ustawy zgłosił niezależny senator Ernie Chambers, który od 40 lat walczy o zniesienie kary śmierci w Nebrasce.
W legislaturze Nebraski – jedynego stanu USA posiadającego jednoizbowy stanowy i teoretycznie bezpartyjny Kongres – zasiada 35 zarejestrowanych republikanów, 13 demokratów i jeden senator niezależny. Niektórzy konserwatyści stanęli więc ramię w ramię z lewicowymi progresistami, choć wysuwali odmienne argumenty. Prawicowi senatorzy często tłumaczyli, że z filozoficznego punktu widzenia popierają karę śmierci, ale są przekonani, że stan nie powinien przeprowadzać kolejnych egzekucji z powodu piętrzących się problemów prawnych. Ostatni raz w Nebrasce stracono więźnia w 1997 roku. Nigdy w tym stanie nie przeprowadzono egzekucji z użyciem śmiercionośnego zastrzyku. Pretekstem do uchwalenia obecnej ustawy były kolejne problemy proceduralne z zapewnieniem właściwych substancji potrzebnych do wykonania kary śmierci. „Jako konserwatyści byliśmy w stanie przeprowadzić debatę nad nieefektywnym programem rządowym, który w naszym przypadku przestał funkcjonować – skomentował wynik głosowania stanowy senator Colby Coash. – Gdyby chodziło o inny program, równie nieefektywny, już dawno zrobilibyśmy z nim porządek". W sumie najwyższego wymiaru kary nie orzeka się w USA w 19 stanach oraz stołecznym Dystrykcie Kolumbii. W większości są to jednak stany zdominowane przez elektorat Partii Demokratycznej. W 2013 roku z kary głównej zrezygnował Maryland. Wcześniej zrobiły to trzy stany o umiarkowanym lub liberalnym elektoracie: Nowy Meksyk (2009), Illinois (2011) i Connecticut (2012). Ostatni raz ustawę o unieważnieniu kary śmierci przegłosowano w Nebrasce w 1979 roku. Wówczas jednak zabrakło głosów, aby oddalić gubernatorskie weto.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA zdecydowały o przekazaniu Ukrainie kolejnego pakietu pomocy wojskowej, tym razem o wartości 500 mln dolarów.
Szwajcaria chce zmodernizować swoją sieć starzejących się schronów nuklearnych. Już teraz system przygotowany jest na to, by w przypadku globalnego konfliktu, schronienie w takich bunkrach znalazł każdy mieszkaniec kraju.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 11 na 12 grudnia doszło do ataku ukraińskiego drona na Grozny, stolicę Czeczenii.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 10 na 11 grudnia Ukraińcy dokonali ataku rakietowego na zakład przemysłowy w obwodzie rostowskim. Z kolei ukraińskie drony zaatakowały rafinerię w obwodzie briańskim.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA informują, że w obwodzie kurskim nadal są żołnierze z Korei Północnej, gotowi wziąć udział w walce z Ukraińcami.
Gdy wokół hulają polityczne emocje związane z pierwszą rocznicą powołania rządu, z głośników w supermarketach sączą się już bożonarodzeniowe przeboje, a my w popłochu robimy ostatnie zakupy, warto pozwolić sobie na moment adwentowego zatrzymania. A nie ma lepszej drogi, by to zrobić, niż dobra lektura.
W Kielcach na Białogonie doszło do awarii magistrali wodociągowej. Zasila ona ponad 60 proc. mieszkańców wodą z głównego ujęcia w tej części miasta.
Ludzie Donalda Trumpa rozmawiali z Białym Domem i przedstawicielami Ukrainy na temat zakończenia wojny - podaje telewizja NBC News. Z doniesień wynika, że dotychczas zespół amerykańskiego prezydenta-elekta nie przedstawił w tej kwestii żadnego konkretnego planu.
„Ilustrownik. Przewodnik po sztuce malarskiej” Grażyny Bastek jest publikacją unikatową. Daje wiedzę i poczucie, że warto ją zgłębiać.
Dzięki „The Great Circle” słynny archeolog dostał nowe życie.
W debiucie reżyserskim Malcolma Washingtona, syna aktora Denzela, stare pianino jest jak kapsuła czasu.
Jeszcze zima się dobrze nie zaczęła, a w Szczecinie już druga „Odwilż”.
Cenię historie grozy z morałem, a filmowy horror „Substancja” właśnie taki jest, i nie szkodzi, że przesłanie jest dość oczywiste.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas