Aktualizacja: 22.06.2015 15:51 Publikacja: 22.06.2015 15:51
Jeden z protestów ruchu BDS zorganizowany na londyńskiej Oxford Street w ubiegłym roku
Foto: citizenside
Korespondencja z Tel Awiwu
W Europie nikt nas nie rozumie. Trzeba tu mieszkać, aby wiedzieć, jak to jest z pokojem na Bliskim Wschodzie – skarży się Uri. Korzystam z jego taksówki z drodze z lotniska Ben Guriona do Tel Awiwu. Po półgodzinie wiem już, że ma 41 lat, gdzie mieszka i że za wynajmowane mieszkanie płaci 4,5 tys. szekli, czyli fortunę, oraz że osiem lat spędził w Nowym Jorku. Wrócił z dolarami. Za 100 tys. szekli (ok. 100 tys. zł) kupił hyundaia i ciężko pracuje w kraju, którego ponad połowa mieszkańców zarabia nie więcej niż płaca minimalna, czyli 4,65 tys. szekli, i płaci horrendalne pieniądze za czynsze.
Ale najczęściej z ust Uriego pada skrót BDS. Jest na ustach wszystkich w Izraelu w ostatnim czasie. Wszyscy wiedzą, że BDS jest wezwaniem do bojkotu Izraela na świecie. – Zwolennicy BDS oraz działalność Rady Praw Człowieka ONZ przypomina zniesławianie Żydów w czasach nazistowskich. Od tego wszystko się zaczęło – ogłosił premier Beniamin Netanjahu na konferencji prasowej w czasie niedawnej wizyty Grzegorza Schetyny w Izraelu.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 10 na 11 grudnia Ukraińcy dokonali ataku rakietowego na zakład przemysłowy w obwodzie rostowskim. Z kolei ukraińskie drony zaatakowały rafinerię w obwodzie briańskim.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA informują, że w obwodzie kurskim nadal są żołnierze z Korei Północnej, gotowi wziąć udział w walce z Ukraińcami.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z niedzieli na poniedziałek rosyjskie drony-kamikadze znów atakowały Ukrainę. Alarm ogłoszono m.in. dla Kijowa.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 5 na 6 grudnia rosyjskie drony atakowały Kijów, w mieście aktywna była obrona przeciwlotnicza.
Hezbollah po raz pierwszy wystrzelił rakietę w kierunku Tel Awiwu. Arabskie media podają, że celem ataku była baza izraelskiego wywiadu wojskowego w Glilot, na północ od izraelskiej stolicy.
Coraz trudniej jest dolecieć do Izraela. Połączenia ze światem zapewniają jedynie przewoźnicy z tego kraju, Wizz Air i Ethiopian Airlines. A nieregularnie pojawiają się w Tel Awiwie francuskie linie Air France. Jedynym przewoźnikiem, który ani na jeden dzień nie przerwał lotów są Air Seychelles, które nadal wywożą Izraelczyków na wakacje poza krajem.
Praktycznie żaden z europejskich przewoźników nie lata do Iranu, Izraela i Libanu. Odwołują swoje rejsy także linie latające do Jordanii.
Premier Izraela, Beniamin Netanjahu, podjął decyzję o rozwiązaniu sześcioosobowego gabinetu wojennego.
Wizz Air potwierdził, że wznowi operacje do Tel Awiwu - z Krakowa, Budapesztu, Bukaresztu, Londynu, Sofii i Rzymu. Wcześniej LOT zapowiedział powrót na tę trasę z Warszawy.
Od 28 stycznia LOT wznowi połączenia z Tel Awiwem. Na początek mają to być rejsy tylko z Warszawy w bardzo okrojonym rozkładzie. Rejsy z Krakowa nadal są zawieszone – dowiedzieliśmy się w biurze prasowym polskiego przewoźnika.
8 stycznia Lufthansa rozpocznie obsługiwanie regularnych lotów z Niemiec do Tel Awiwu. Na pierwszym etapie przywracania siatki dostępne będą cztery połączenia tygodniowo z Frankfurtu i trzy z Monachium. Także inne linie należące do Grupy wznowią rejsy.
Od 8 stycznia 2024 Deutsche Lufthansa AG wznawia loty do Tel Awiwu po zawieszeniu operacji z powodu konfliktu między Hamasem a Izraelem.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas