19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 14.09.2015 06:55 Publikacja: 13.09.2015 19:20
Uchodźcy, w większości z Syrii, szturmują pociąg w miejscowości Gevgelija w Macedonii, którym zamierzali w poniedziałek dostać się do Serbii w drodze na Węgry
Foto: EPA
Korespondencja z Brukseli
Niemcy zawiesili obowiązywanie porozumienia z Schengen. Oznacza to wprowadzenie kontroli na granicach kraju, do którego można od godzin popołudniowych w niedzielę wjechać wyłącznie po okazaniu ważnych dokumentów tożsamości. Dotyczy to na razie jedynie południowych granic Niemiec. Równocześnie wstrzymany został ruch pociągów z Austrii. Na granicę z Austrią wysłane zostały dodatkowe oddziały policji, niektóre w największym pośpiechu, jak np. z Hamburga. Jak wyjaśnił na konferencji prasowej Thomas de Maiziere, szef niemieckiego MSW, kroki te są podyktowane koniecznością zyskania czasu na przygotowania związane z przyjęciem kolejnej fali uchodźców. Jest to też reakcja na sprzeciw Bawarii, która nie daje już rady z ich przyjmowaniem. Liczono się z przybyciem w czasie minionego weekendu na dworzec w Bawarii 20 tys. osób. Od końca sierpnia do stolicy Bawarii dotarło 63 tys. uchodźców. Są następnie wysyłani do innych landów, ale to trwa. Jest i inna przyczyna. – Niemcy nie uchylają się od odpowiedzialności, ale musi ona być podzielona solidarnie – wyjaśnił Thomas de Maiziere.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W ciągu tygodnia nad Ukrainą strącono ok. 400 celów powietrznych różnego typu.
Europa Środkowa różni się od zachodniej części kontynentu. Region rozwija się dynamicznie, ale pewne trendy przebiegają tu inaczej, zwłaszcza w obszarze energetyki. Przejawia się to zwiększonym popytem na gaz i utrzymującym się zapotrzebowaniem na tradycyjne paliwa.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Donald Trump oświadczył, że jego spotkanie z Władimirem Putinem jest już przygotowywane.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Gen. Keith Kellogg, specjalny wysłannik Donalda Trumpa ds. Rosji i Ukrainy zapowiada, że wojna zakończy się w „bliskiej przyszłości”.
Wraz z początkiem nowego roku wśród młodych ludzi na świecie zyskuje popularność postanowienie nazywane „No-buy 2025”. Na czym polega nowy trend, który stał się bardzo widoczny w mediach społecznościowych?
Geje będą mogli kształcić się na księży w seminariach rzymskokatolickich, pod warunkiem przestrzegania celibatu - takie nowe wytyczne ogłosiła Konferencja Episkopatu Włoch (CIE).
Co by się najlepiej nadawało na polskie słowo dziesięciolecia – „polaryzacja”, „postprawda” czy może „wybory”? I dlaczego w tym roku plebiscyty zwyciężały „koalicja”, „sztuczna inteligencja”, „stołówka” i „sigma”?
Końcówka roku 2024 przyniosła niespodziewany wzrost popularności nowej teorii spiskowej, o której stało się głośno w USA czy Kanadzie, ale także w Europie. Jej przyczyną jest zjawisko atmosferyczne, które w ostatnich tygodniach ze szczególną intensywnością pojawiło się w wielu miejscach na świecie.
Dyskutujemy o korzyściach z kontaktu z literaturą, jak gdyby chodziło o wybór odpowiedniej diety, zapominając o tym, że kultura nie jest „użyteczna”.
Firma doradcza McKinsey & Company wraz z fundacją Lean In opublikowały raport „Women in the Workplace 2024”, który pokazuje rozdźwięk między postrzeganiem osiągnięć zawodowych kobiet i mężczyzn.
Europejskie drużyny latają po Superpuchar kraju na Bliski Wschód. Petrodolary nie skusiły jeszcze Anglików i Niemców, ale to może być tylko kwestia czasu.
Statystycznie mniej było włamań, kradzieży czy zabójstw. Jednak w dzień na ulicach dochodziło do zuchwałych rozbojów. Metody sprawców przypominają te z lat 90.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas