Wtorkowa uroczystość w East Room Białego Domu została starannie wyreżyserowana. Transmitowały ją wszystkie sieci telewizyjne w najlepszym czasie oglądalności. „8.pm. Włączcie odbiorniki" – napisał Trump na Twitterze.
Do końca nie było wiadomo, który z dwu kandydatów na wakat w Supreme Court, czyli Sądzie Najwyższym, otrzyma nominację Donalda Trumpa. Ten nie od razu wymienił nazwisko 49-letniego Neila Gorsucha, sędziego sądu apelacyjnego w Denver. – Sędzia Gorsuch jest kompetentny, ma światły umysł, cechuje go wielka dyscyplina pracy i cieszy się ponadpartyjnym poparciem – przedstawił swego kandydata. Ma więc nadzieję, że Senat potwierdzi jego wybór.
Republikanie dysponują w Senacie większością 52:48 głosów. Do zatwierdzenia sędziego Sądu Najwyższego potrzeba jednak 60 głosów. To może być trudne, gdyż wielu demokratów w Senacie zapowiadało już wcześniej, że głosować będą przeciwko każdemu kandydatowi Trumpa. Ma to być odwet za uniemożliwienie wyboru kandydata prezydenta Baracka Obamy po ubiegłorocznej śmierci konserwatywnego sędziego Antonina Scalli.
Sąd jak trybunał
Dziewięcioosobowy Sąd Najwyższy odgrywa rolę Trybunału Konstytucyjnego i jego orzeczenia są często ostatnią instancją, wyznaczając kierunek politycznych rozstrzygnięć w określonej sferze. Dotyczy to zwłaszcza tak spornych spraw, jak aborcja, zasady posiadania broni, kara śmierci czy prawa mniejszości seksualnych. W dodatku sędziowie są mianowani dożywotnio, co sprawia, że ich decyzje kształtują rzeczywistość na długo. Na kształt orzeczeń przeważający wpływ mają przekonania polityczne i światopoglądowe sędziów. Po odejściu konserwatysty Antonina Scalli w sądzie panowała swego rodzaju polityczna równowaga pomiędzy konserwatystami i liberałami.
Powrót do przeszłości
– Mianowanie Neila Gorsucha przywraca stary układ sił. Nie jest konserwatywnym fanatykiem, a decyzja Trumpa nie ma charakteru rewolucyjnego – komentuje dla „Rzeczpospolitej" prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista. Gorsuch jest przeciwnikiem aborcji i nie ma w zasadzie nic przeciwko obecnym regulacjom dotyczącym dostępu obywateli do broni. Jest też przeciw eutanazji także w postaci aktywnej pomocy w śmierci.