Katalonia wprowadzi ograniczenia zużycia wody dla turystów? Władze zabrały głos

Katalonia – hiszpański region, który od dłuższego czasu walczy z suszą – rozważa podjęcie kroków mających na celu poprawę krytycznej sytuacji. Wkrótce racjonowanie wody może dotyczyć już nie tylko mieszkańców regionu, ale i turystów.

Publikacja: 24.04.2024 14:26

Barcelona także została dotknięta przez suszę panującą w Katalonii.

Barcelona także została dotknięta przez suszę panującą w Katalonii.

Foto: Ferran Feixas Unsplash

Jak informuje agencja Associated Press, powołując się na hiszpańskie władze, w obliczu dramatycznej suszy, z którą mierzy się od kilku miesięcy Katalonia – przede wszystkim jej północno wschodnia część – rozważa się, by w najbardziej dotkniętych suszą częściach regionu nałożyć na turystów ograniczenia dotyczące korzystania z wody. 

Susza w Katalonii. Będą ograniczenia dla turystów?

Hiszpańskie służby hydrologiczne podkreślają, że opady atmosferyczne w regionie wciąż utrzymują się poniżej średniej od trzech lat. I to dwukrotnie dłużej niż w przypadku największej dotychczas suszy, która miała miejsce w Katalonii w 2008 roku. W związku z krytyczną sytuacją, władze regionu są zdania, że rozsądnym wyjściem może być ograniczenie zużycia wody nie tylko dla mieszkańców, ale i dla turystów. 

Założono, że w pierwszej fazie działań zużycie wody ograniczone miałoby zostać do 100 litrów dziennie na turystę. Krok ten zostanie jednak podjęty i zacznie obowiązywać lokalne hotele dopiero wtedy, kiedy mieszkańcy Katalonii nie będą utrzymywali zużycia wody poniżej ustalonych limitów przez trzy kolejne miesiące. A póki co się to udaje.

W Barcelonie – drugim co do wielkości mieście w Hiszpanii i stolicy regionu – obowiązuje obecnie limit polegający na zużyciu do 200 litrów wody na mieszkańca dziennie. Tymczasem barcelończycy zużywają jej znacznie mniej, bo około 160 litrów dziennie. Możliwe więc, że wprowadzenie ograniczeń dla turystów nie będzie konieczne. Katalońskie władze podkreślają jednak, że trzeba czekać na rozwój wydarzeń. 

Czytaj więcej

Susza w Hiszpanii. Uwielbiany przez turystów region sprowadza wodę statkami

Co ciekawe, nawet jeżeli ograniczenia dla turystów zostaną wprowadzone, nie będą dotyczyły one wody, która wykorzystywana jest do napełniania basenów. To kontynuacja działań podjętych w ubiegłym tygodniu – władze Katalonii poluzowały wówczas ograniczenia, w ramach których zabraniano mieszkańcom Katalonii napełniania basenów słodką wodą. Nowe przepisy mówią, że prywatne baseny mogą być nią napełniane, pod warunkiem, że władze uznają je za „ostoję klimatyczną”, która daje ulgę od upału. Właściciele hoteli domagali się także umożliwienia im korzystania z instalacji odsalania. Władze Katalonii przystały i na tę prośbę. 

Aktywiści ekologiczni zajmujących się ochroną zasobów wodnych oraz mieszkańcy regionu wywierają coraz większą presję na władzach Hiszpanii, by te ograniczyły zużycie wody także dla turystów. Według barcelońskiej gildii hotelarskiej przeciętny turysta odwiedzający Barcelonę w 2022 roku zużywał około 163 litrów wody dziennie. W przypadku hoteli luksusowych liczba ta była jeszcze wyższa – wynosiła bowiem ponad 240 litrów na dzień. 

Hiszpania: Największa susza od lat

Zimą – kiedy zbiorniki z wodą spadły do blisko 15 proc. ich pojemności – w Katalonii wprowadzono stan nadzwyczajny. I choć sytuacja nieco się poprawiła, bo zbiorniki wypełnione są obecnie w 18 proc., to wciąż jest to niezwykle mało. 

Hiszpańskie służby hydrologiczne podkreślają, że opady atmosferyczne utrzymują się poniżej średniej od trzech lat. W związku z trudną sytuacją – w celu zwalczenia suszy – region wciąż utrzymuje większość wprowadzonych ograniczeń. Jest to między innymi zmniejszenie średniego zużycia wody o 80 proc. do nawadniania upraw, 50 proc. – do nawadniania zwierząt stadnych i 25 proc. – do celów przemysłowych. Wcześniej – chcąc walczyć z kryzysem – władze zakazały między innymi mycia samochodów, napełniania basenów i fontann oraz korzystania z plażowych pryszniców. Ograniczenia dotknęły łącznie ponad sześciu milionów mieszkańców Katalonii w 200 miastach, z Barceloną na czele. 

Według ONZ temperatury w regionie Morza Śródziemnego rosną o 20 proc. szybciej niż średnia światowa. Eksperci oczekują, że wzrost ten będzie się utrzymywał – chyba, że nastąpi drastyczne ograniczenie emisji. Naukowcy wielokrotnie ostrzegali już, że z każdym rokiem doświadczamy coraz niebezpieczniejszych gorących dni oraz zaznaczyli, że że jeśli nie zostaną podjęte ambitnych działań w celu szybkiego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, temperatury staną się jeszcze bardziej dotkliwe. 

Jak informuje agencja Associated Press, powołując się na hiszpańskie władze, w obliczu dramatycznej suszy, z którą mierzy się od kilku miesięcy Katalonia – przede wszystkim jej północno wschodnia część – rozważa się, by w najbardziej dotkniętych suszą częściach regionu nałożyć na turystów ograniczenia dotyczące korzystania z wody. 

Susza w Katalonii. Będą ograniczenia dla turystów?

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Susza
Stan nadzwyczajny na Teneryfie. Na wyspie zaczyna brakować wody
Susza
Susza w Hiszpanii. Uwielbiany przez turystów region sprowadza wodę statkami
Susza
Kakao stanie się towarem luksusowym? Zmiany klimatu dewastują uprawy
Susza
Stan nadzwyczajny w Katalonii: ograniczenia zużycia wody. „Susza wszech czasów”
Susza
Jest zima, a dwa kraje w Europie walczą z suszą. Limity zużycia wody
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił