Epidemia koronawirusa opóźnia realizację programu „Czyste powietrze"

Wprowadzenie nowych zasad wymiany starych pieców węglowych będzie przesunięte w czasie.

Publikacja: 25.03.2020 06:17

Epidemia koronawirusa opóźnia realizację programu „Czyste powietrze"

Foto: Adobe Stock

Na dniach miał wystartować w nowej odsłonie rządowy program „Czyste powietrze". To dzięki niemu wymienia się stare piece węglowe na nowe i ekologiczne.

Z powodu epidemii wejście programu w życie zostanie przesunięte. Na kiedy? Jeszcze nie wiadomo.

Mniej biurokracji

– Od dawna razem z 16 wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej przygotowujemy się do wdrożenia programu „Czyste powietrze". Mamy teraz jednak bardzo trudny okres wynikający z epidemii koronawirusa. Jesteśmy zmuszeni przesunąć datę wejścia w życie nowej wersji programu, nową podamy po Wielkanocy – mówi Piotr Woźny, prezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Nowa wersja programu jest wciąż aktualna. Będzie on mniej biurokratyczny. Wprowadza m.in. uproszczone wnioski aplikacyjne. Skróci się czas na ich ocenę przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska z aktualnych 90 do 30 dni. Dotację otrzyma się już w ciągu 30 dni od dostarczenia faktury potwierdzającej zakup nowego pieca.

Czytaj też: Kopciuchy znikną z Polski dopiero za kilkadziesiąt lat

NFOŚiGW chce też włączyć do programu banki. Fundusze ochrony środowiska będą miały 14 dni na rozpatrzenie wniosków o dotację złożonych w placówce bankowej. Osoby, które zainwestują w najmniej emisyjne technologie, mogą liczyć więc na ponad 50-proc. wsparcie z dotacji i jeszcze ulgi podatkowe.

Pieniądze na pompy

NFOŚiGW stawia też na pompy ciepła i panele słoneczne. Będą na nie preferencje. Właściciel, który zdecyduje się na zamontowanie pompy ciepła i termomodernizację domu, może liczyć na dotację w wysokości 25 tys. zł. Gdy doda do tego panele fotowoltaiczne, dotacja wyniesie 30 tys. zł.

Będzie również pomoc dla rodzin o niskich dochodach. W gospodarstwach domowych, w których miesięczny dochód na osobę to mniej niż 1400 zł (a u samotnej osoby poniżej 1960 zł), dotacja będzie podwyższona do 60 proc. kosztów kwalifikowalnych. W tym celu trzeba będzie w urzędzie gminy przedstawić zaświadczenie o dochodzie.

Dla gmin mają być zaś zachęty. Za udzielenie pomocy mieszkańcowi w wypełnieniu wniosku o dotację dostaną 100 zł od wniosku.

Czas nas goni

Z jakością powietrza nie jest najlepiej. Od dawna wiele polskich miast zajmuje czołowe miejsca na czarnej liście WHO najbardziej zanieczyszczonych miejsc na świecie. Najgorzej jest w okresie grzewczym. Wciąż miliony domów są ogrzewane piecami węglowymi starej daty.

Według raportu Najwyższej Izby Kontroli Polska wciąż jest jednym z krajów Unii Europejskiej z najgorszą jakością powietrza. Maksymalne średnioroczne stężenia pyłów zawieszonych były niemal dwukrotnie wyższe niż dopuszczalne. Według NIK działania podejmowane przez ministerstwo, ale także samorządy wojewódzkie i gminy, nie są wystarczające.

– Doskonale zdajemy sobie sprawę, jaki teraz mamy trudny okres. Wszystkie urzędy i banki pracują zdalnie i wolniej. Ale program powinno wdrożyć się jak najszybciej, jeszcze na długo przed nowym okresem grzewczym. Uzyskanie dotacji i wymiana pieca trwają wiele miesięcy i nie możemy sobie pozwolić na zmarnowanie kolejnego roku – uważa Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego. – Zmiany w programie idą w dobrym kierunku. Od dawna o nie zabiegaliśmy. Łatwiej będzie aplikować, a co najważniejsze, nie trzeba będzie daleko jeździć, by złożyć wniosek, bo ma to być możliwe w okienku bankowym – uważa. – Dobrym rozwiązaniem są również zachęty finansowe dla gmin. Mogą zmobilizować do szybszej realizacji programu zwłaszcza te małe, o niskich budżetach – dodaje.

Podobnego zdania jest Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

– Dzisiaj wojewódzkim funduszom ochrony środowiska nawet 200 dni zajmuje rozpatrzenie wniosku o przyznanie dotacji na wymianę pieca, choć powinno to być maksymalnie 90 dni. Rekordziści czekają nawet 250 dni. Po zmianach jest szansa, że będzie szybciej – twierdzi Andrzej Guła.

Na pół gwizdka

– Program „Czyste powietrze" w dotychczasowej formie nie spełniał swoich założeń, czyli 300 tys. rozpatrzonych wniosków rocznie i 10 mld zł finansowania. W ciągu półtora roku działania programu złożono 113 tys. wniosków i przyznano wsparcie w wysokości 1,5 mld zł – wylicza Piotr Siergiej.

Na dniach miał wystartować w nowej odsłonie rządowy program „Czyste powietrze". To dzięki niemu wymienia się stare piece węglowe na nowe i ekologiczne.

Z powodu epidemii wejście programu w życie zostanie przesunięte. Na kiedy? Jeszcze nie wiadomo.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Praca, Emerytury i renty
Koniec 500+. Kiedy ostatnie wypłaty? 800+ na koncie już w grudniu?
Konsumenci
Nowy Sejm przyjął pierwszą ustawę. Dotyczy zakazu handlu w niedziele
W sądzie i w urzędzie
PESEL można już zastrzec. Jak to zrobić?
Prawo pracy
Szef może zablokować samowolną pracę po godzinach
Zdrowie
Ziobro na odchodne złożył wniosek do TK. Ma duże znaczenie dla lekarzy
Materiał Promocyjny
Razem dla Planety, czyli chemia dla zrównoważonej przyszłości