Odpady i recycling w firmie: Organizacje odzysku czekają na zlecenia

Marzec to dla wielu firm okres rozliczeń za odpady, opakowania oraz zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Ponieważ czasami rachunki i dokumenty nie są proste, warto zlecić ich przygotowanie fachowcom

Publikacja: 28.02.2012 02:10

Odpady i recycling w firmie: Organizacje odzysku czekają na zlecenia

Foto: Fotorzepa, Marcin Łobaczewski Mar Marcin Łobaczewski

Firmy, które wprowadzają na rynek towary w opakowaniach i same mają sporo odpadów opakowaniowych (np. sprowadzają w pudełkach czy torbach foliowych elementy niezbędne do produkcji) powinny zastanowić, czy opłaca się im zawierać umowę z organizacją i jej płacić.

Przede wszystkim muszą one dokładnie pilnować kwestii związanych z przekazywaniem odpadów do odzysku, recyklingu i dokumentowaniem tego. Tym przedsiębiorcom, którzy odzyskują niewiele odpadów opakowaniowych albo nie zadbali o potwierdzenie odzysku i recyklingu radzimy skorzystać z pomocy organizacji – opłaty za wywiązanie się z obowiązku proponowane przez nie są niższe niż oficjalna opłata produktowa za niewykonanie odzysku czy recyklingu.

W przypadku opłaty produktowej od opakowań same rozliczenia nie są bardzo skomplikowane i dokonuje się ich tylko raz w roku.

Lawina sprawozdań

Trudniej jest rozliczyć się z obowiązków za wprowadzony sprzęt elektryczny i elektroniczny. Trzeba to też robić dwa razy w roku. Ponadto kłopotów przysporzyć może zbieranie zużytych sprzętów. Dlatego to także mali producenci i importerzy chętnie korzystają z usług organizacji odzysku.

Podobnie jest z tymi firmami, które podlegają przepisom o bateriach i akumulatorach. Dla wielu z nich prowadzenie punktów zbierania lub podpisywanie umów z już istniejącymi to duże utrudnienie. Na dodatek obowiązkowo trzeba składać aż pięć sprawozdań. Dlatego i w tym wypadku lepiej scedować obowiązki na wyspecjalizowaną firmę.

W przypadku baterii nie będzie to organizacja odzysku (ustawa nie przewiduje ich powoływania). Oczywiście ani w przepisach o zużytym sprzęcie ani w regulacjach o bateriach i akumulatorach nie ma zakazu samodzielnego wywiązywania się z obowiązków. Jeśli chodzi o wypełnienie sprawozdań w zakresie odpadów, to w prostych przypadkach robią to często biura rachunkowe. Gdy problemów jest więcej warto szukać wyspecjalizowanej firmy, która pomoże rozstrzygnąć skomplikowane kwestie.

Przypominamy, że są jeszcze obowiązki wynikające z przepisów o recyklingu pojazdów. Rozliczają się nie tylko stacje demontażu, ale i wprowadzający do Polski pojazdy, o ile nie dysponują siecią demontażu.

Samodzielnie

Jest grupa przedsiębiorców, którzy na ostatnią chwilę zostawiają kwestie rozliczania się z obowiązków. Jednak, jeśli nie zbierały wcześniej sprzętów czy opakowań lub nie zleciły tego organizacji, to muszą liczyć się z tym, że nie skorzystają z niższych cen oferowanych przez organizacje.

By uzyskać taką możliwość trzeba było podpisać umowę do końca roku. Kto tego nie zrobił, nie ma wyjścia – rozlicza się samodzielnie. Nie znaczy to, że nie może zlecić przygotowania samych rachunków i wypełnienia sprawozdań organizacji czy wyspecjalizowanemu biuru rachunkowemu.

Wnosi też opłatę zgodną ze stawkami określonymi w przepisach (chyba że wprowadził tak niewiele opakowań czy produktów, że obejmuje go zwolnienie). Przypominamy, że za odpady trzeba się rozliczać, natomiast nie wnosi się opłat (wyjątkiem są prowadzący składowiska, którzy rozliczają się w ramach korzystania ze środowiska do końca stycznia).

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku