Obwody łowieckie na prywatnych działkach mogą naruszać konstytucję

Przepisy pozwalające wbrew woli właściciela prywatnej działki ustanowić na niej obwód łowiecki naruszają konstytucję.

Publikacja: 12.07.2013 08:59

Na skutek utworzenia obwodu łowieckiego właściciel nie ma pełnej swobody korzystania ze swoich grunt

Na skutek utworzenia obwodu łowieckiego właściciel nie ma pełnej swobody korzystania ze swoich gruntów

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Naczelny Sąd Administracyjny wystąpił z pytaniem prawnym do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przepisów o ustanawianiu obwodów łowieckich. Ich granice ustala sejmik województwa w formie uchwały.

Jedną z takich uchwał zaskarżyli właściciele prywatnej nieruchomości. Ich zdaniem doszło do naruszenia ich interesu prawnego, nie mogą bowiem korzystać ze swojej działki. Chcieli na niej założyć stawy hodowlane, otrzymali nawet odpowiednie zezwolenia. Nie urzeczywistnili jednak swojego pomysłu, gdyż z nieruchomości korzystają myśliwi.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim uznał skargę za niezasadną. Właściciele odwołali się do Naczelnego Sądu Administracyjnego, a ten nabrał wątpliwości prawnych. Chodzi o art. 26 i 27 ust. 1 prawa łowieckiego.

Art. 27 ust. 1 upoważnia sejmik województwa do utworzenia obwodu łowieckiego. Art. 26 zawiera natomiast katalog gruntów, na których nie można utworzyć obwodu łowieckiego.

Przepisy te – zdaniem NSA – dają prawo sejmikowi do włączenia w obwód łowiecki prywatnej nieruchomości również wbrew woli właściciela. Na skutek zaś utworzenia obwodu nie mają oni pełnej swobody korzystania ze swoich gruntów. Muszą także tolerować to, że korzystają z nich inne osoby. Nie otrzymują z tego tytułu żadnego ekwiwalentu, np. w postaci świadczeń kompensacyjnych. Prawo łowieckie przewiduje jedynie wynagrodzenie szkody wyrządzonej w uprawach przez zwierzęta i w trakcie polowania.

Według NSA przepisy te naruszają art. 64 konstytucji, ustanawiający ochronę prawa własności. Zgodnie bowiem z ustawą zasadniczą ograniczenia prawa własności można ustanawiać tylko w ustawie. Prawo łowieckie wskazuje jedynie na organ samorządu terytorialnego jako właściwy do podjęcia uchwały.

Trybunał Konstytucyjny nie wyznaczył jeszcze terminu rozpatrzenia rozprawy sądowej.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku