Najczęściej drzewa wycina się, kiedy planuje się budowę, gdy zasłaniają światło, zagrażają bezpieczeństwu lub są po prostu chore lub obumarłe
Nie ma kłopotu, jeżeli chce się wyciąć drzewo, które ma nie więcej niż dziesięć lat albo owocowe (z wyjątkami). Wtedy nie trzeba nikogo pytać o pozwolenie ani dopełniać żadnych formalności. Dotyczy to zarówno wycinki na cele prywatne, jak i na związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.
W wypadku wycinki starszych drzew trzeba już mieć zezwolenie. Kwestie wycinania drzew regulują art. 83–90 ustawy o ochronie przyrody (DzU z 2009 r. nr 151, poz. 1220 ze zm.).
Z wnioskiem do gminy
Zezwolenie na wycięcie drzewa wydaje wójt, burmistrz, prezydent miasta. Czasami zgodę wydaje wojewódzki konserwator zabytków – gdy do usunięcia ma dojść na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków, albo regionalny dyrektor ochrony środowiska – gdy chodzi o rezerwaty przyrody. ?Na terenie parku narodowego właściwy jest dyrektor parku.
Wniosek w tej sprawie składa właściciel działki zamierzający wyciąć drzewo, którego wiek przekracza dziesięć lat. Jeśli zamierza to zrobić osoba, która nim nie jest, musi do wniosku dołączyć zgodę właściciela.