Najbardziej szkodliwe dla ludzi mogą okazać się pyły z zawartością ołowiu, powstałe podczas palenia się dachu, pokrytego ołowiem.
W sobotę policja wydala zalecenie, by mieszkańcy sąsiadujących z katedrą mieszkań i lokali prywatnych "posprzątali pomieszczenia, meble i wszelkie przedmioty wilgotnymi ściereczkami, tak by usunąć wszelkie ślady kurzu".
Centralne laboratorium prefektury policji, po przeprowadzeniu badań, przyznało, że w pobliżu katedry, w pomieszczeniach, których drzwi lub okna były otwarte podczas tragicznego pożaru, znaleziono kurz z drobinami ołowiu.
Badania zostały przeprowadzone w związku z oskarżeniami wysuwanymi przez organizację zajmującą się ochroną środowiska Robin de Bois. Jej przedstawiciele zażądali odkażenia katedry, która "jest obecnie w stanie porównywalnym z odpadami toksycznymi" z powodu wielkich ilości ołowiu, które uwolniły się podczas pożaru dachu i wież katedry. Ostrzegają, że pyły ołowiu są bardzo niebezpieczne dla zdrowia.
Według oświadczenia policji "strefy położone w bezpośrednim pobliżu katedry Notre Dame są niedostępne dla publiczności, i zostaną otwarte dopiero, gdy poziom ołowiu w powietrzu wróci do normy".